SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli sobie radzić w życiu. Od 15 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy.

SZLACHETNA PACZKA dociera do osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich które z niezależnych od siebie przyczyn, znalazły się w trudnej sytuacji. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, kluczowe znaczenie ma postawa rodziny. Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i charakteryzują się postawą proaktywną. To ludzie, którzy nie dopominają się pomocy, nie krzyczą, że coś im się należy, tylko sami próbują poprawić swój los. Zobacz, komu pomagamy!

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl od 21.11.2015 dostępna będzie baza rodzin w potrzebie. Darczyńca wybiera rodzinę, wskazując magazyn, do którego chce dostarczyć paczkę. Następnie przygotowuje paczkę – sam lub z rodziną i przyjaciółmi – zgodnie z listą potrzeb wskazanych przez rodzinę. Darczyńca otrzymuje wsparcie wolontariusza – opiekuna rodziny, który jest z nią w kontakcie. W dniu finału Darczyńca dostarcza paczki do wskazanego magazynu. Następnie dzięki kontaktowi z wolontariuszem otrzymuje relację z doręczenia prezentów. Zobacz, jak zrobić paczkę w 4 krokach!

Do SZLACHETNEJ PACZKI nie można się zgłosić, odnalezienie osób żyjących w niezawinionej biedzie jest zadaniem wolontariuszy.

Zapraszamy wolontariuszy do kolejnej edycji SZLACHETNEJ PACZKI! Na zgłoszenia czekamy na stronie www.superw.pl

W maju otwieramy bazę rekrutacyjną dla liderów. Tylko tam gdzie zgłosi się lider i stworzy rejon, w grudniu dotrze do rodzin SZLACHETNA PACZKA. W listopadzie otwieramy bazę rodzin w potrzebie. Od tego czasu będzie można zostać Darczyńcą i przygotować pomoc dla konkretnej rodziny z listy na www.szlachetnapaczka.pl W grudniu odbędzie finał SZLACHETNEJ PACZKI, czyli tzw. weekend cudów. Wtedy Darczyńcy dostarczają paczki do magazynów, gdzie spotykają się z wolontariuszami. Podczas Finału paczki trafiają do rodzin. Zobacz kalendarz projektu

SZLACHETNA PACZKA po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez studentów z duszpasterstwa kierowanego przez ks. Jacka WIOSNĘ Stryczka. W pierwszej edycji dotarła do 30 rodzin. W 2015 roku pomoc otrzymało 20 771 rodzin. Tylko w ciągu ostatniej edycji, Paczka połączyła ponad milion Polaków!

W ciągu 15 lat trwania projektu, SZLACHETNA PACZKA dotarła łącznie do blisko 120 000 rodzin. Tylko w 2015 roku pomoc otrzymało aż 20 771 rodzin, to łącznie ponad 84 tys. osób.

Pomóż nam znaleźć darczyńców dla wszystkich rodzin! Promuj Paczkę na swojej stronie internetowej, blogu lub przesyłając informację do znajomych.
Logo SZLACHTENEJ PACZKI
Logo Stowarzyszenia WIOSNA
Informacje prasowe 2015
Historie do publikacji

O pobieranie logotypów prosimy tylko media.

Ogólnopolskie

 • Redakcja Radia RMF FM już od kilku lat wspiera SZLACHETNĄ PACZKĘ w zmienianiu świata na lepsze i jednoczeniu Polaków w mądrej pomocy. Wsparcia udzielają redakcje: ogólnopolska, regionalne, a także serwis internetowy rmf24.pl.

  Wejdź na stronę Patrona

 • Medium towarzyszące Paczce w poszukiwaniu darczyńców, wolontariuszy i organizowaniu konkretnej pomocy dla potrzebujących rodzin.

  Wejdź na stronę Patrona

 • TVP 1 od kilku lat jest przyjacielem SZLACHETNEJ PACZKI. W 2015 roku m. in. wspiera poszukiwania darczyńców, relacjonuje wydarzenia i emituje spoty. W wigilię na antenie TVP 1 będzie można zobaczyć koncert kolęd dedykowany Paczce nagrany w Pałacu Prezydenckim.

  Wejdź na stronę Partona

 • Grupa WIRTUALNA POLSKA wspiera nas w łączeniu biednych i bogatych oraz jednoczeniu setek tysięcy Polaków w mądrej pomocy. Razem z redakcją serwisu pokazujemy dumę z tego, że SZLACHETNA PACZKA #dziejesiewPolsce.

  Wejdź na stronę Patrona

 • Medium wspierające Paczkę przez cały rok - w gronie czytelników portalu są wolontariusze, liderzy i darczyńcy.

  Wejdź na stronę Patrona

 • Medium, które pomaga w rozprzestrzenianiu idei SZLACHETNEJ PACZKI wśród ludzi biznesu i dociera do tych, którzy razem z Paczką chcą wygrywać swoje życie.

  Odwiedź stronę Patrona

 • Przegląd Sportowy dokłada starań, by Polska na wzór sportowców stała się społeczeństwem, w którym wszyscy mogą na siebie liczyć. W myśl zasady "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"!

  Wejdź na stronę PatronaAnna Piwowarczyk

KONTAKT DLA MEDIÓW
Agnieszka Czapla
agnieszka.czapla@wiosna.org.pl
KONTAKT DLA BLOGERÓW
Anna Piwowarczyk
anna.piwowarczyk@wiosna.org.pl
KONTAKT W SPRAWIE EVENTÓW
Edyta Bieda
edyta.bieda@wiosna.org.pl


Partnerzy i patroni medialni