Brand
O Szlachetnej Paczce

SZLACHETNA PACZKA to to unikalny w skali światowej system precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy rodzinom w potrzebie zorganizowany na tak dużą skalę. To oryginalny polski pomysł. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku i co roku łączy setki tysięcy Darczyńców, Wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wydobywa z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego.

Jak działamy?

Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Przychodzą do ich domów, docierają do prawdziwej biedy. Dopiero gdy dogłębnie poznają sytuację, podejmują decyzję o włączeniu rodziny do projektu. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. SZLACHETNA PACZKA tworzy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Paczki przygotowane przez Darczyńców Wolontariusze dostarczają rodzinom podczas FINAŁU, nazywanego WEEKENDEM CUDÓW. W tym roku to 8-9 grudnia.

Komu pomagamy?

Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do PACZKI trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany. Zwracamy szczególną uwagę na: historię konkretnej rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny, postawę – czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację.

Kluczowe zasady, którymi kierujemy się w PACZCE:
 1. Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Nie pomagamy tylko dlatego, że ktoś krzyczy.
 2. Pomagamy mądrze. Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Głupia prowadzi do tego, że ludziom się nie chce.
 3. Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Chcemy, aby wszyscy sobie radzili w życiu.
 4. Mentalność wędkarza. Mówi się, że nie ryba, ale wędka. Ale jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza, to sprzeda wędkę i kupi ryby. Jeśli ktoś ma mentalność wędkarza, to weźmie kij i złowi rybę. Zawsze sobie poradzi w życiu.
 5. Wszystkie projekty SZLACHETNEJ PACZKI oparte są na pracy na mentalności. To jest zmiana trwała. Chcemy, aby ludzie sami radzili sobie w życiu.
 6. Chcemy Polaków uczyć jak zarabiać więcej. Jeśli wszyscy będą dobrze zarabiali, nie będzie biedy. To jest nasz ideał.
 7. Lubię ludzi. Nie mówimy o tym, co czujemy. Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: ubogim, wolontariuszom i darczyńcom.
SZLACHETNA PACZKA działa przez cały rok

Mądra pomoc to nie tylko FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI, ale też kilkanaście innych, całorocznych projektów, m.in.:

 • AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI, która od 2003 r. pomaga tysiącom dzieci z trudnościami w szkole i uczy je, jak sobie radzić w życiu,
 • KLUB FILANTROPA (od 2001 r.),
 • Kongres DUCHOWO – GLOBALNIE – GENIALNIE (od 2016 r.),
 • ŚLUB PEŁEN MIŁOŚCI (od 2014 r.),
 • INWESTOR SPOŁECZNY (od 2015 r.),
 • PACZKA SENIORÓW (od 2015 r.),
 • PACZKA LEKARZY (od 2015 r.),
 • PACZKA PRAWNIKÓW (od 2015 r.),
 • PACZKA BIZNESU (od 2016 r.),
 • SZTUKA TERAZ (od 2016 r.).
O TWÓRCY SZLACHETNEJ PACZKI

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek – ksiądz, filozof i myśliciel, społecznik, buntownik.

Od 2001 prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które realizuje SZLACHETNĄ PACZKĘ i AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI oraz kilkadziesiąt innych projektów. Od 1995 roku aż do dzisiaj duszpasterz akademicki. Prowadzi Wspólnotę Indywidualności Otwartych i Męską Stronę Rzeczywistości – na co dzień żyje otoczony setkami młodych ludzi. Pomysłodawca EKSTERMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ. Ekspert w obszarze reklam, marketingu, HR, PR, zarządzania, rozwoju, biznesu. Lubi ludzi, choć na co dzień jest raczej samotnikiem.

Szlachetna Paczka w mediach
Zapraszamy do kontaktu przedstawicieli mediów

Kontakt dla mediów

ogólnopolskich

Szlachetna Paczka & Akademia Przyszłości