Brand

Wspólne rozliczenie małżonków

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to sposób, w jaki podatnicy pozostający w związkach małżeńskich mogą zaoszczędzić pieniądze. Jednak nie zawsze jest to opłacalne – przeczytaj artykuł i dowiedz się, co zrobić, aby rozliczyć się wspólnie i w jakiej sytuacji będzie to dla Ciebie najbardziej korzystne!

 

  

Warunki rozliczenia PIT-a wspólnie z małżonkiem.

Jeżeli chcecie rozliczyć się wspólnie, musicie spełnić kilka warunków:

Przez cały rok, za który składacie PITa, musicie pozostawać w związku małżeńskim. Jeżeli wzięliście ślub w trakcie roku (np. w kwietniu) – na wspólne rozliczenie będziecie musieli poczekać do kolejnego roku.

Przez cały rok musicie również pozostawać we wspólnocie majątkowej.

Musicie rozliczać się według skali podatkowej (18 lub 32%) – rozliczyć się wspólnie nie mogą osoby rozliczające się ryczałtowo, ani liniowo (również, jeżeli to tylko jeden z małżonków rozlicza się w ten sposób).

Nie do końca rozumiesz, jak to działa? Czytaj dalej, albo pobierz program, który pomoże Ci prawidłowo się rozliczyć >

 

Jak wspólnie rozliczyć PIT-a?

Aby rozliczyć wspólnie PITa, nie potrzeba żadnych specjalnych upoważnień czy oświadczeń - wystarczy, że jeden z małżonków przy rozliczaniu PITa zaznaczy odpowiednią rubrykę i wprowadzi dane małżonka. Na deklaracji również wystarczy podpis jednej osoby. Złożenie wspólnej deklaracji przez jednego z małżonków traktowane jest jako oświadczenie, że współmałżonek upoważnia go do składania wspólnego rozliczenia.

Małżonkowie mogą wspólnie złożyć PITa-37 (w przypadku, gdy oby dwoje pracują na umowie o pracę, o dzieło albo zlecenie), albo PITa-36 (w przypadku, gdy choć jeden z małżonków rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej).

Przy wspólnym rozliczeniu należy dodać do siebie dochody obojga małżonków, podzielić je przez dwa, a następnie ustalić podatek od tej kwoty. Następnie podatek ten mnożymy razy dwa.

Ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu ulgi przysługują, zatem przy sumowaniu dochodów dodajemy do siebie kwoty z już odliczonymi ulgami.

Jeżeli macie dzieci, możecie także odliczyć ulgę prorodzinną od podatku. Przeczytaj więcej o tym, jak to zrobić >

 

Ile można zyskać rozliczając PIT z małżonkiem?

Nie w każdym przypadku wspólne rozliczenie jest opłacalne. Raczej na tym nie stracicie, jednak są przypadki, kiedy nie zrobi różnicy to, czy rozliczycie się wspólnie, czy osobno.

 

Kiedy warto rozliczyć się wspólnie?

Najwięcej mogą zyskać małżeństwa, w których jeden z małżonków ma niewielkie dochody lub nie zarabia wcale, a drugi tyle, że po odliczeniu ulg osiąga w ciągu roku dochód wyższy niż 85 528 zł. – to znaczy, że wpada już w drugi próg podatkowy i gdyby rozliczał się osobno, od kwoty powyżej tych 85 528 zł. musiałby odprowadzić 32% podatku, zamiast 18%. A tak po zsumowaniu dochodów oby dwóch małżonków i podzieleniu ich na pół wychodzi kwota, która opodatkowana zostanie wedle niższego progu. Dzięki temu prawie połowa kwoty podatku zostaje w kieszeni.

Wspólnie rozliczyć się mogą także małżeństwa, w których jeden wykazał stratę (koszty uzyskania przychodów przewyższyły zyski). Jednak, w przypadku straty, nie odejmujecie ich wysokości od dochodu drugiego małżonka, a traktujecie jako przychód zerowy.

 

Infografika: wspólne rozliczenie z małżonkiem

 

 

<<< Powrót do listy artykułów