Brand

Przekaż 1% podatku korzystając z usługi Twój e-PIT

15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT wspierającą rozliczenie PIT 2018. Łatwiej będzie też przekazać 1%. Sprawdź, jak pomagać w realizacji ważnych celów społecznych i przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

 

Czym jest 1% i jak go przekazać organizacji?

Każdy podatnik zobowiązany jest odprowadzać podatek od swoich dochodów. Można robić to w sposób szlachetny – mianowicie 1% (czyli 1/100) tego podatku można odprowadzić nie do skarbu państwa (jak pozostałą część), a na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), które działają na rzecz społeczności, np. pomagając potrzebującym. Podatnika nic to nie kosztuje, a dla organizacji może być najważniejszym źródłem finansowania jej szczytnej działalności, jaką jest np. pomoc potrzebującym.

Więcej o 1% przeczytasz tutaj >

Czym jest usługa Twój e-PIT?

W tym roku administracja skarbowa przygotowała dla podatników nowe rozwiązanie z zakresu rozliczenia rocznego – automatyczne roczne rozliczenia PIT (Twój e-PIT). Dzięki niemu, nasz PIT (o ile rozliczamy się na deklaracji PIT-37 lub PIT-38) został automatycznie przygotowany na podstawie informacji od płatników (np. pracodawców czy zleceniodawców) przesłanych do urzędów skarbowych. Logując się na portalu podatki.gov.pl mamy możliwość sprawdzenia poprawności naszego PIT-a, naniesienia poprawek i akceptacji go – nie musimy już martwić się wpisywaniem odpowiednich kwot we właściwe okienka deklaracji!

Twojego e-PITa warto też sprawdzić pod kątem przekazania 1% - decyzja o tym, komu go przekażemy, nadal należy do nas.

Przeczytaj więcej o usłudze Twój e-PIT >

Sprawdź Twój e-PIT w programie e-pity >

Jak przekazać 1% na OPP w usłudze Twój e-PIT?

W usłudze Twój e-PIT przekazywanie 1% jest bardzo proste. Należy zalogować się na swoje konto w serwisie podatki.gov.pl – i już na głównym ekranie znajdziemy informacje o możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego. W tym samy miejscu dokonujemy wyboru.

Jeżeli przekazywałeś 1% w zeszłym roku:

informacja o tym będzie już znajdować się na Twoim koncie oraz na przygotowanej deklaracji – będzie ona automatycznie uzupełniona o właściwy KRS. Możesz znowu wspomóc tę samą organizację i nic nie zmieniać, albo wybrać inną (wybierając opcję „zmieniam organizację”) i wskazać inny KRS.

W ten sposób możesz łatwo dokonać zmiany i np. przekazać 1% podatku na Szlachetną Paczkę wybierając nr KRS Stowarzyszenia WIOSNA 0000050905, które jest organizatorem programu. Jeśli chcesz, możesz edytować także cel szczegółowy.

Twój e-PIT - jak zmienić KRS organizacji?

Jeżeli w zeszłym roku nie przekazywałeś 1%:

w Twojej deklaracji, rzecz jasna, informacji o OPP nie będzie. Wybierz taką, z której wartościami najbardziej się utożsamiasz i wspomóż ją swoim 1%, wybierając z listy odpowiedni KRS.

 

Infografika: jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT?

Jesteś emerytem lub rencistą – też możesz przekazać 1% przez formularz PIT-OP

Emeryci i renciści nie muszą martwić się wypełnianiem i składaniem PIT-ów, ponieważ są automatycznie rozliczani przez ZUS. Nie oznacza to jednak, że nie mają wpływu na to, co dzieje się z 1% ich podatku! Tak jak wszyscy podatnicy w Polsce, mogą wybrać, jaką organizację chcą wesprzeć. Służy do tego PIT-OP, czyli bardzo prosty druk przeznaczony jedynie dla emerytów i rencistów. Druk ten można złożyć w urzędzie skarbowym lub wypełnić i wsyłać online, bez potrzeby składania pełnej deklaracji w postaci np. PIT-37 (chyba, że posiadamy ulgi podatkowe i chcemy je odliczyć). PIT-OP znajdziemy także w usłudze Twój e-PIT.

Więcej o PIT-OP >

1% Twojego podatku ma moc!

W Polsce rozlicza się blisko 25 mln osób. Z tej części nieco ponad połowa przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To oznacza, że kwota przekazana na ważne, społeczne cele, jak np. pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym, mogłaby zostać podwojona, gdyby każdy z podatników zdecydował się przekazać swój 1%!

W SZLACHETNEJ PACZCE pomagamy mądrze już 18 lat. Dzięki Twojemu 1% będziemy w stanie przeszkolić wolontariuszy, którzy docierają do osób najbardziej potrzebujących pomocy, zorganizować Paczkę w rejonach, do których jeszcze nie dotarliśmy, a także dostarczyć paczki do rodzin. To dzięki Tobie w kolejnej edycji SZLACHETNEJ PACZKI będziemy w stanie pomóc rodzinom żyjącym w biedzie, samotnym seniorom, osobom chorym i niepełnosprawnym.

W dalszym ciągu możesz także rozliczyć się za pomocą programów do rozliczeń, które także w łatwy sposób umożliwią ci przekazanie 1% na wybraną OPP.

 

 

 

 

<<< Powrót do listy artykułów