TWÓJ E-PIT – AUTOMATYCZNE ROZLICZENIE PIT 2018. JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ?

Rewolucja w rozliczeniach podatkowych w końcu staje się faktem. Od 15 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom przygotowane rozliczenia PIT za 2018 rok. Co najważniejsze jednak, nadal to Ty decydujesz komu przekażesz 1% podatku. Przeczytaj czy, kiedy i w jaki sposób możesz korzystać z usługi Twój e-PIT.

TWÓJ E-PIT – AUTOMATYCZNE ROZLICZENIE PIT 2018

Rozliczenie w 2019 roku przez Twój e-PIT

Po tym, jak przy okazji rozliczeń PIT w poprzednich latach podatnik mógł skorzystać z ułatwień w postaci wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (w skrócie PFR) albo rozliczenia przez pracodawcę (deklaracja PIT-12), w tym roku ułatwień już nie ma. Jest zupełnie nowa jakość. Żeby nie powiedzieć rewolucja! Polega ona na tym, że w 2019 roku (kiedy to rozliczamy się za rok 2018) administracja skarbowa przygotuje automatycznie roczne rozliczenia PIT.

Nie musimy składać wcześniej żadnych wniosków, czy zanosić dokumentów do urzędu. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl. Tam od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku będą czekać przygotowane zeznania podatkowe.

Poza portalem podatki.gov.pl skorzystać można także z bezpłatnych, sprawdzonych programów do rozliczeń, które umożliwiają wczytanie e-PITa przygotowanego przez administrację skarbową, sprawdzenie go, edycję oraz wysłanie do odpowiedniego urzędu skarbowego. Sprawdź, jak to działa >

Kogo dotyczy Twój e-PIT?

To w sumie ponad 23 mln deklaracji PIT przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową – odpowiednio 23 mln w przypadku PIT-37 oraz 250 tys. dla PIT-38. W 2020 roku zakres usługi Twój e-PIT ma zostać rozszerzony także dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L) czy uzyskujących przychody z najmu (PIT-28).

Automatyczne rozliczenie PIT – co zrobić?

Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to na jakiej podstawie zostały wypełnione deklaracje? Urząd skarbowy skorzystał z danych od płatników składek (czyli np. pracodawców i zleceniodawców) oraz danych z rozliczenia za rok 2017, takich jak numer konta, ulga na dzieci czy deklaracja przekazania 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Druga sprawa interesująca podatnika, to co należy zrobić z Twoim e-PIT-em?

Więcej o tym, dlaczego warto być aktywnym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Twój e-PIT za 2018 rok – dlaczego warto go sprawdzić?

Choć automatycznie wypełniona deklaracja PIT, ściąga z podatnika konieczność podejmowania jakiejkolwiek aktywności, to warto jednak trzymać rękę na pulsie i poświęcić czasem kilka minut, aby zapoznać się ze swoim zeznaniem podatkowym.

Trzeba pamiętać, że Twój e-PIT to usługa wspierająca osoby rozliczające się z fiskusem w realizacji zobowiązań podatkowych. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że mogą zdarzyć się sytuacje, których przygotowany automatycznie PIT nie uwzględni. Dlatego właśnie, ważne jest przynajmniej sprawdzenie swojego PIT-u. Będzie to korzystniejsze dla podatnika, ponieważ pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować koniecznością korekty lub obniżyć podatek poprzez wprowadzenie ulg.

Czego nie uwzględni usługa Twój e-PIT?

Zwrot nadpłaty – korzyści z wcześniejszego rozliczenia PIT

Wcześniejsze zaakceptowanie deklaracji PIT przygotowanej przez urząd skarbowy to także realna korzyść. Im wcześniej zaakceptujemy rozliczenie w usłudze Twój e-PIT lub rozliczymy się samodzielnie w innej elektronicznej formie, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty podatku. Czas ten wynosi maksymalnie już nie 3 miesiące – choć dla formy rozliczenia papierowego jest to dalej aktualny termin – a 45 dni!

Oczywiście nie oznacza to, że zawsze podatnicy będą czekali 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. To termin maksymalny, a urzędy skarbowe z reguły szybciej dokonują nam zwrotu. Jeśli zatem do końca kwietnia nie podejmiemy żadnej aktywności, termin zwrotu będzie biegł dopiero od 1 maja 2019 roku.

Twój e-PIT a samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego

Zapewne zastanawiasz się, czy zachowując swój dotychczasowy – samodzielny sposób rozliczenia, musisz wcześniej logować się do usługi Twój e-PIT i odrzucać przygotowane automatycznie zeznanie? Na szczęście nie ma takiej konieczności. Jeśli rozliczysz i wyślesz deklarację samodzielnie w inny sposób, usługa Twój e-PIT „połapie się”, że rozliczenie zostało już złożone.

Możesz zatem nadal spokojnie korzystać np. z popularnych programów do rozliczeń PIT, e-deklaracji czy po prostu zanieść PIT do księgowej!

lub sprawdź Twój e-PIT w programie e-pity >

Twój e-PIT a własna działalność gospodarcza

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak postępować w sytuacji, kiedy jesteśmy przedsiębiorcami i prowadzimy własny biznes. W takiej sytuacji z Twojego e-PIT-u od Ministerstwa Finansów jeszcze w 2019 roku nie skorzystamy. Usługa nie obejmuje niestety deklaracji PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, które podatnik ma obowiązek w takiej sytuacji złożyć.

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli działalność gospodarczą łączymy np. z pracą na etacie. W ramach usługi Twój e-PIT nie znajdziemy deklaracji, jeśli prowadzimy działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wtedy powinniśmy złożyć tylko jedną deklarację: PIT-36.

Jeśli rozliczamy działalność na zasadzie podatku liniowego lub ryczałtu i łączymy ją jednocześnie z pracą powinniśmy złożyć 2 deklaracje. Na portalu podatkowym znajdziemy wtedy tylko PIT-37.

Pamiętaj, że 1% na Szlachetną Paczkę zmienia historie

Korzystają z usługi Twój e-PIT, tak samo jak przy okazji innych form rozliczenia PIT możesz pomagać poprzez przekazanie 1% na cele społeczne, realizowane przez organizacje pożytku publicznego. W Szlachetnej Paczce Twoja pomoc z 1% podatku ma wielki wpływ na to, do ilu rodzin żyjących w biedzie dotrzemy z mądrą pomocą, by móc zmienić ich historie. W 2018 roku było to 16 700 rodzin.

1% podatku od Ciebie ma znaczenie. Pomoże zmieniać historie życia konkretnych osób!