1% NA SZLACHETNĄ PACZKĘ
KRS 00 00 05 09 05
1% NA SZLACHETNĄ PACZKĘ
KRS 00 00 05 09 05
1% NA SZLACHETNĄ PACZKĘ
KRS 00 00 05 09 05

Pobierz na dysk
darmowy program PITY 2016

Uruchom on-line
darmowy program PITY 2016

Wyślij numer KRS
do swojej księgowej

 

Zobacz, komu pomagasz, przekazując 1% podatku

 

Emerytura w niebie - przekaż 1%Emeryturę będzie pan miał w niebie

„Emeryturę będzie pan miał w niebie” - słyszy Pan Kazimierz. Zachorował na raka krtani, do emerytury zabrakło czterech lat pracy, renta mu nie przysługuje. Żyje z 600 złotych zasiłku.

Najtrudniejsze do zniesienia jest wrażenie, że nikt go nie słyszy. Także dosłownie: choruje na raka krtani, stracił głos, z innymi porozumiewa się, pisząc na kartach.

Kości na zupę - przekaż 1%Kości na zupę

Karmienie, zmiana pampersów, mycie, częste pobyty w szpitalu – życie Mateusza jest podporządkowane jego chorej mamie i młodszej, 5-letniej siostrze. Mają tylko jego.

Mateusz ma dopiero 22 lata. Marzy o tym, żeby czasem wyjść z kumplami, pograć w piłkę. Pożyć tak normalnie, jak inni w jego wieku. Ale zapytany o najważniejszą potrzebę, bez wahania odpowiada: „Kości na zupę, dużo kości. Żebym miał z czego ugotować obiad dla mamy i siostry”.

Mamuś, nie damy rady - przekaż 1%Mamuś, nie damy rady

Monika żyje sama z dwoma synami. By ich utrzymać, pracuje na dwa etaty.

W sierpniu skończyła budowę domu na kredyt. We wrześniu dom spłonął. Nie zostało nic, nawet wylewka. Synowie, szczególnie ten młodszy, doznali traumy. Mówili: „Mamuś, nie damy rady”.

Kromka chleba na śniadanie - przekaż 1%Kromka chleba na śniadanie

Pani Czesia myje się w zlewie. Wejście do wanny to dla niej za duże wyzwanie. Cierpi na osteoporozę, ma problemy z poruszaniem się. Nie wychodzi z domu. Nie ma nikogo bliskiego. Mąż popełnił samobójstwo, a syn choruje i przebywa w szpitalu psychiatrycznym.

Śniadanie: kromka chleba, szklanka mleka od sąsiada. Zadłużenie: 5000 złotych Plany na święta: brak

Wstyd to prosić i narzekać - przekaż 1%Wstyd to prosić i narzekać

Przeżył utratę pracy, majątku, śmierć rodziców i załamanie nerwowe. Pan Jan nie korzysta z zasiłków, bo wstydzi się prosić.

W wieku 43 lat podpisał umowę-zlecenie. Pracuje jako goniec. Rower zrobił sobie sam z części ze złomu. Dziennie przejeżdża średnio 50 kilometrów.

Marzenia: butla gazowa, kurtka zimowa, nowy rower.

10 lat w altance - przekaż 1%10 lat w altance. Czują się jak w klatce

Pani Magda i Pan Stanisław od dziesięciu lat mieszkają w altance. Bez prądu i wody. Ponieważ nie mają lodówki, jedzenie przechowują często w garnku, który zakopują w ziemi.

Od trzech lat Pan Stanisław nie wychodzi z altanki na zewnątrz. Czuje się jak w klatce. Stracił dwie nogi w wyniku wypadku, a żona nie ma tyle sił, żeby go wynieść na zewnątrz.

Gdy przychodzą do nich wolontariusze Paczki, zaczynają płakać. Nikt wcześniej nie pytał, jak im się żyje.

Brakuje nawet na mydło - przekaż 1%Brakuje nawet na mydło

Pani Danuta przez całe życie pracowała bez umowy, dlatego dzisiaj utrzymuje się jedynie z zasiłku. Musi być zaradna, bo na życie zostaje jej 50 groszy. Wydaje je głównie na jedzenie, brakuje nawet na mydło.

6 osób w jednym łóżku - przekaż 1%6 osób w jednym łóżku. Żeby było ciepło

Sprzedała obrączkę, by kupić składniki na obiad. Samotne wychowanie piątki dzieci wymaga poświęceń. Pani Magdy życie nie oszczędza. Śmierć męża, depresja, dziecięce porażenie mózgowe jednej z córek. Musiała nauczyć się wybierać - opłacić rachunki, czy zrobić dzieciom obiad? Czasem śpią w jednym łóżku, bo w domu jest zimno. Kobieta nieśmiało prosiła o nowe patelnie i kołdrę dla syna.

Wstydzę się smrodu - przekaż 1%Wstydzę się smrodu

Pani Irena najbardziej wstydzi się swojej łazienki i smrodu stęchlizny. Na paletach stoi stara pralka, która wylewa wodę podczas prania. Pranie musi robić często – ma trójkę dzieci, w tym jedno chore. Najmłodszy synek nie mówi i nie chodzi. Cierpi na porażenie kończyn.

Marzenie: rehabilitacja dla syna

2 złote dla listonosza - przekaż 1%2 złote dla listonosza, 1 złoty dla siebie

Od 21 lat Pan Władysław patrzy na świat tylko przez okno. Dostał udaru, prawa strona ciała jest sparaliżowana.

Budżet miesięczny: Dochody – 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego + bon żywnościowy o wartości 380 złotych, 100 złotych – rachunki, 50 złotych – podziękowanie dla sąsiadki, która robi zakupy, 2 złote – dla listonosza, który przynosi listy, 1 zł – zostaje Panu Władysławowi na przeżycie

Maszynka do mięsa i teatr - przekaż 1%Maszynka do mięsa i teatr

Pani Maria (71 l.) mieszka samotnie w jednopokojowym mieszkaniu z piątką kotów. Ze względu na upośledzenie umysłowe, przez całe życie jest odrzucana przez otaczających ją ludzi. Wychowała się w domu dziecka, potem trafiła do domu opieki społecznej. Wbrew woli Pani Marii odebrano jej dziecko.

Marzenia: maszynka do mielenia mięsa i występ w profesjonalnym teatrze

Wyrzucona z okna - przekaż 1%Wyrzucona z okna

Daria miała cztery lata, kiedy rodzice wyrzucili ją przez okno z pierwszego piętra. W domu rządził alkohol. Wychowała się w domu dziecka. Gdy go opuszczała, jako wyprawkę dostała komplet pościeli. Zamieszkała w schronisku. Łazienkę i kuchnię dzieli z 20 osobami.

Jest cukiernikiem, ale za cel postawiła sobie zdanie matury, dlatego uczy się w pierwszej klasie liceum i pracuje dorywczo. Marzy o tym, żeby pomóc młodszym siostrom, które zostały w domu dziecka.

 

1,60 zł na dzień*

Brak odpoczynku i brak możliwości wystarczającej regeneracji – to najczęściej padająca odpowiedź na pytanie „Co jest dla Państwa najtrudniejsze?”.

Niskie poczucie własnej wartości i wrażenie „uwięzienia w trudnej teraźniejszości” - to najtrudniejsze, mentalne skutki biedy, które wpędzają potrzebujących w błędne koło.

 

SZLACHETNA PACZKA dociera z pomocą do prawdziwej, ukrytej biedy i wspiera tych, o których zapomniał świat.

Łączymy tysiące darczyńców, wolontariuszy i potrzebujących, by wspólnie zmieniać świat na lepsze. Pragniemy Szlachetnej Polski!

Przekazując 1% na Paczkę, pomagasz najbardziej potrzebującym w Polsce.

(*źródło: Raport o biedzie w Polsce, SZLACHETNA PACZKA 2016)

Program e-pity Copyright 2016-2017 e-file sp. z o.o. sp. k.