Brand
Szlachetna Paczka Lubie Ludzi
Przekaż 1% na walkę z biedą!
Przekazując 1% na SZLACHETNĄ PACZKĘ, pomagasz mądrze. Pomagasz najbardziej potrzebującym. Pomagasz pięknie.
KRS 0000050905

ZOBACZ, KOMU POMAGASZ
i PRZEKAŻ 1% PODATKU

O czym marzy pani Irena

Pani Irena mieszka z synem w starym, zniszczonym domu. Oboje chorują. Pan Marek od dziesięciu lat nie jest w stanie podjąć pracy. Marzy o tym, żeby jeszcze kiedyś założyć nowe, świeże ubranie. Żyją za 1017 zł miesięcznie. Pani Irena zapytana, co chciałaby dostać na święta jako upominek, odpowiada: „Maść Voltaren”.

Ludzi, których nie stać na realizację nawet tych potrzeb, których niezaspokojenie prowadzi do biologicznego wyniszczenia, żyje w Polsce tylu, ile mieszka
w Warszawie. Wolontariusze PACZKI co roku docierają do nich, by dać im nadzieję. W 2018 roku wsparcie w ramach projektu otrzymało prawie 17 tys. rodzin. To ponad 45 tys. ludzi.

Pomagasz
żyjącym
w skrajnej biedzie
Przedwczesna zima

Dzieciństwo – trudne, młodość – złudna, dorosłość – bolesna. Starość – lepiej, gdyby jej wcale nie było. Pani Ludwika ma 77 lat i choć z mężem rozstała się dawno temu, do dziś zostały jej po nim „pamiątki”. Ślady bicia na twarzy, źle zrośnięte złamania, koszmarne wspomnienia. Jedyną radością jej życia był syn, którego sama wychowywała. Gdy zmarł przedwcześnie 15 lat temu, zgasła w niej ostatnia nadzieja. Dziś pani Ludwika nie ma nawet prawa do emerytury. Żyje za 533 zł miesięcznie (zasiłek pielęgnacyjny i z MOPS-u). Nie stać jej na ogrzewanie, ani na podstawowe środki czystości. Gdyby nie sąsiedzi, nie miałaby co jeść.

PACZKA Seniorów to projekt SZLACHETNEJ PACZKI, dzięki któremu wolontariusze pomogli się wyzwolić z samotności już ponad tysiącu starszych osób. Odwiedzają ich, inicjują spotkania z innymi samotnymi seniorami, pomagają
w zawiązaniu grup sąsiedzkich. Ale Paczka integruje nie tylko seniorów. W 2018 roku jej działalność połączyła ponad 630 tys. osób!

Pomagasz
samotnym
seniorom
Dwa ognie

Pożar wybuchł 10 lat temu. Zanim do podolsztyńskiej wsi dotarła straż pożarna, ogień strawił niemal wszystko. Stara instalacja, budynek, którego nikt nie odważyłby się ubezpieczyć, nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Ocalała piwnica. Ciemna i zimna. Na następne 7 lat stała się domem dla pani Haliny, jej chorego na schizofrenię syna, dwóch wnuków i dobiegającego 90-ki ojca. „Przez siedem zim, każdej nocy ubieraliśmy się do snu w najcieplejsze ubrania, żeby jakoś przetrzymać do rana” – wspomina. A potem ogień wrócił. Dwa lata temu w odbudowywanym z największym wysiłkiem domu znów wybuchł pożar. - Nie mogę się poddać – mówi pani Halina. - Dla dzieci. Mają już po 13 lat i bardzo mi pomagają.

Niektórych nieszczęść nie da się uniknąć. Ale można próbować wpłynąć na to, jak
z nich wybrnąć. Długofalowo najbardziej skutecznym sposobem może być edukacja finansowa czy pomoc w wyrwaniu się z pułapki prawnej, jaką daje PACZKA Prawników.

Pomagasz
doświadczonym
przez nieszczęście
Tata i mama na 18 m2

Ma 57 lat. Jest mamą i tatą. Od pół roku mieszka sam w maleńkim mieszkaniu
z 5-letnią Julką i 3-letnim Adrianem. Ale wychowuje ich sam znacznie dłużej. Matka dzieci, nałogowa alkoholiczka, piła od dawna, więc nie pomagała w niczym, jeszcze zanim ich zostawiła. Pan Adam sam wykonuje wszystkie obowiązki spoczywające na rodzicach. Codziennie rano zaprowadza córkę do przedszkola, a potem wraca, by zajmować się synem. Utrzymuje rodzinę za 1807 zł miesięcznie (zasiłek rodzinny,
z MOPS-u i 500+). Chciałby: znaleźć pracę (ale kto da ją prawie 60-latkowi z dwójką dzieci na głowie w 7-tysięcznym miasteczku?), kupić łóżko piętrowe (żeby Adrian
i Julka mieli własny kąt w ich wspólnej klitce), być przykładem do naśladowania dla swoich dzieci.

Uwięzieni w teraźniejszości, w nieustannej walce o to, by zapewnić dzieciom lepszy los niż ten, który stał się udziałem ich samych, zapominają, że zaniedbując siebie,
w dłuższej perspektywie zmniejszają szanse na poprawienie sytuacji swojej rodziny. Pomoc PACZKI pozwala im wreszcie zadbać o siebie. W 2018 roku łączna wartość pomocy przekazanej w paczkach wyniosła ponad 47 mln zł.

Pomagasz
samodzielnym
rodzicom
Kosmos

Mikołaj ma 10 lat i marzy o lunecie. Chciałby móc podziwiać gwiazdy. Na razie podziwia swojego tatę. Pan Piotr zrezygnował z kariery, by zająć się swoją mamą. Pani Felicja ma alzheimera i wymaga całodobowej opieki. W małym mieszkaniu tłoczą się w piątkę. Zdarza się, że pieniędzy brakuje im nawet na jedzenie.

Czasem, by wpaść w biedę, wystarczy się urodzić. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI, siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI, pozwala dzieciom z trudnościami w szkole, często pochodzącym z ubogich rodzin, uwierzyć w siebie i dostrzec możliwości przerwania „sztafety pokoleń” dziedziczonej biedy. W tym roku szkolnym swoich indywidualnych tutorów w ramach projektu otrzymało ponad 2000 dzieci w całej Polsce.

Pomagasz
dzieciom
z ubogich rodzin
Nibylandia

Mateusz i Maciej lubią, jak ktoś jest z nich zadowolony. Najbardziej dumni są z tego, że w świetlicy socjalno-terapeutycznej pomagają osobom poruszającym się na wózkach. Mieszkają razem i bardzo się o siebie troszczą. Choć mówią, że lepiej troszczyli się o nich rodzice. Mateusz ma 50 lat, a jego brat 36. Ich mama zmarła prawie 30 lat temu, niewiele później stracili tatę. Marzą o tym, żeby się ożenić i kiedyś zamieszkać z żonami. Obaj są niepełnosprawni intelektualnie. To, czego najpilniej im potrzeba, to gumoleum na podłogę w pokoju i w kuchni. Przydałoby się też wreszcie wymienić okna.

Wiele rodzin zmagających się z chorobą i niepełnosprawnością nie wie, gdzie szukać pomocy. Dla wielu fizyczna dolegliwość to przyczyna depresji i wykluczenia społecznego. Próbą odpowiedzi na te problemy może być pomoc i zaangażowanie wolontariuszy oraz PACZKA Lekarzy.

Pomagasz
niepełnosprawnym
Na swoim

Hubert usamodzielnił się dopiero tuż przed 30-ką. Wyprowadził się od rodziców i wynajął skromne, jednopokojowe mieszkanie z dzielonym dostępem do kuchni oraz łazienki za 400 zł miesięcznie. Ponieważ nie ma pracy i utrzymuje się z zasiłków, na życie zostaje mu niespełna 300 zł. Najbardziej dumny jest z tego, że regularnie pomaga przy organizacji koncertów charytatywnych. A czego się boi? Zimy. Bo nie stać go na ciepłą kurtkę. Chciałby znaleźć pracę (ostatnią stracił półtora roku temu), ale nie jest to łatwe. Choruje na dziecięce porażenie mózgowe, nadciśnienie i niedoczynność tarczycy. Mimo wszystko jest pewien, że sobie poradzi.

Zbudowanie pewności siebie i odpowiednia edukacja, szczególnie finansowa, to dla wielu rodzin startujących w samodzielność najlepsza pomoc. Dlatego ponad 12 tys. wolontariuszy PACZKI nie zostawia ich samym sobie, ale towarzyszy im i wspiera ich również po Finale projektu.

Pomagasz
walczącym
o samodzielność
Niepokonana

Ma dobry fach, jest farmaceutką, pracuje na pół etatu w aptece. Jak to możliwe, że na życie zostaje jej miesięcznie 200 zł? I to na całą, czteroosobową rodzinę. Osiem lat temu urodziła trojaczki. Komplikacje w czasie porodu sprawiły, że przez kilka tygodni nie było pewne, czy przeżyją. I one, i ona. Dziś wszystkie cierpią na autyzm, a Jaś dodatkowo przyszedł na świat z deformacją stopy, niedługo czeka go operacja. Gdy chłopcy mieli cztery lata, najpierw dowiedziała się, że ma raka, a potem, że dla męża to za dużo. Wyprowadził się, zostawiając ją samą z dziećmi. Nie poddała się, pokonała nowotwór i dziś jest wzorem dla swoich synów. Po pracy codziennie organizuje dla nich ćwiczenia i rehabilitację. To kosztuje, ale na to, by nauczyć chłopaków samodzielności, nie szkoda jej czasu ani pieniędzy.

Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. „Biedni pracujący” doświadczają ubóstwa i wykluczenia, pomimo tego że podjęli działania, które miały ich z biedy wyprowadzić. Potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale i silnego wsparcia psychologicznego.

Pomagasz
Pracującym
biednym
Daleko od szosy

Pani Walentyna nie ma prądu. Podobnie jak bieżącej wody i centralnego ogrzewania. Ma za to spokój, bo od najbliższego sąsiada dzieli ją prawie kilometr. Mieszka sama, na skraju lasu. Sama zbiera szyszki i chrust na rozpałkę, sama chodzi na grzyby i sama zrywa zioła na łące. Sama też nosi wodę ze studni i pierze w rękach. Radzi sobie, ale coraz częściej nachodzą ją myśli, jak długo jeszcze wytrzyma. W końcu ma już te swoje 89 lat. Za to o pieniądze nie musi się martwić. Listonosz co miesiąc przynosi jej emeryturę. Prawie 1000 zł.

Co roku po Finale PACZKI grupy wolontariuszy ruszają w Polskę, by docierać z mądrą pomocą do małych miast, wiosek i osiedli, gdzie nie udało się znaleźć Darczyńców. To tzw. PACZKA Przygody.

Pomagasz
żyjącym
na marginesie

SZLACHETNA PACZKA dociera z pomocą do prawdziwej, ukrytej biedy
i wspiera tych, o których zapomniał świat.
Łączymy tysiące darczyńców, wolontariuszy i potrzebujących, by wspólnie zmieniać świat na lepsze. Pragniemy Szlachetnej Polski!

Przekazując 1% na Paczkę, pomagasz najbardziej potrzebującym.
RAZEM WALCZYMY Z BIEDĄ W POLSCE!

Program e-pity Copyright 2018-2019 e-file sp. z o.o. sp. k.
Pobierz program do PIT 2018 Rozlicz online PIT 2018