Czy na pewno powinniśmy unikać porażek?

Szlachetna Paczka, 06-02-2015

- Kiedy trzymasz w ręku młotek, każdy problem będzie wyglądał jak gwóźdź. Dlatego jeśli próbujesz znaleźć jakieś rozwiązanie, odejdź od znanych ci narzędzi i spójrz na dany problem z innej strony. Wszyscy biegną w prawo, a ty spróbuj pójść w lewo - z doktorem Robertem Kozielskim*, autorem najlepszej książki ze sfery „Strategii Biznesu”, rozmawia Agnieszka Czapla.Agnieszka Czapla: - Co może zrobić każdy z nas, żeby osiągać postawione sobie cele? Mam na myśli nie tylko te w biznesie, ale też te drobne, codzienne.

 

Dr Robert Kozielski: - Albert Einstein powiedział, że obłędem jest powtarzać w kółko tę samą czynność i oczekiwać innych rezultatów. Jeśli wczoraj posłodziłaś herbatę dwoma łyżeczkami cukru i dziś zrobisz to samo, nie zakładaj, że herbata będzie mniej lub bardziej słodka. To bardzo proste, jednak często mamy problem z wyjściem z rutynowych czynności – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Oczekujemy, że coś nagle zacznie nam magicznie wychodzić, zostaniemy bogaczami albo osiągniemy jakiś sukces. Gdy robisz coś, co nie przynosi rezultatu, znajdź inny sposób. To nie łatwe, trzeba stale od siebie wymagać. Na tym właśnie polega kultura uczenia się, która jest ważnym czynnikiem sukcesu.

 

- Polega na wymaganiu od siebie?
- Tak i na nadążaniu za szybko zmieniającym się światem. W 2012 roku zostało wyprodukowanych tyle informacji, ile w przeciągu całej historii świata do 2011 roku. Samolot potrzebował prawie 70 lat aby dotrzeć do 50 milionów swoich klientów, a Facebook zrobił to w 2 lata. To oznacza, że żyjemy w bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie. Żeby nadążyć za nim i sobie radzić, musisz mieć dużą otwartość i gotowość uczenia się.

 

- I to wystarczy, żeby zostać prekursorem?
- Prawie. Potrzebne są trzy rzeczy. Po pierwsze dopuszczenie do siebie myśli, że jestem na tyle silny i wyjątkowy, że mogę coś odkryć. Naprawdę każdy może być prekursorem. Po drugie – wspomniana czujność i gotowość uczenia się. Po trzecie – szukanie i wdrażanie narzędzi, które pomagają odnaleźć unikalne rozwiązania. Einstein powiedział: kiedy trzymasz w ręku młotek, to każdy problem będzie wyglądał jak gwóźdź. A więc rada jest taka: jeśli próbujesz coś odkryć, odejdź od znanych ci narzędzi i spójrz na dany problem z innej strony. Wszyscy biegną w prawo, to ty spróbuj pójść w lewo.

 

- Przez parę lat prowadził pan badania i poszukiwał „wzoru na sukces”. Czy znalazł pan też wzór na unikanie porażek?
- Ale porażek wcale nie trzeba unikać, są naturalnym elementem drogi do sukcesu. Ludzie, którzy próbują coś osiągnąć, ciągle napotykają trudności. Wejdziesz na jeden szczyt, zaczyna się wspinaczka na kolejny. Chwila oddechu czy satysfakcji jest krótka. Jednak to właśnie ten wysiłek i zdolność pokonywania siebie jest najważniejsza. Tylko to, co zostaje osiągnięte z trudem, daje satysfakcję i rozwija.

 

- A pan miewa takie momenty krytyczne?
- Oczywiście. Budzę się o 3 czy 4 rano i myślę jak pokryć koszty, jak zabezpieczyć przyszłość mojego biznesu. To bardzo osobiste, ekstremalne momenty. Ale jest we mnie wtedy nie tylko strach, ale też jakaś wola walki, która sprawia, że myślę „Robert dasz sobie radę”.

 

- Jak zmotywować się w krytycznych momentach?
- Motywuje mnie świadomość, że trudności to wyzwanie do pokonania, a nie problem. Po drugie – odpowiedzialność za innych. Za moją rodzinę, za moich pracowników. Jeśli jesteś odpowiedzialny za innych, nie możesz wykazywać słabości. Słaby byłby generał armii, który jako pierwszy ucieka z pola bitwy. I trzeci element - bardzo ważny w przywództwie - świadomość, że możesz się bardzo dużo nauczyć pokonując przeszkodę. Porażki rozwijają nas mocniej niż sukcesy. Sukces często prowadzi do arogancji, do przekonania o swojej wielkości. A to jest pierwszy krok do prawdziwej porażki.

 

- Kiedy mówi pan o tych porażkach i stawianiu im czoła, przypomina mi się to, co napisał pan w swojej książce o wrażliwości na zmiany i wykorzystywaniu okazji, które pojawiają się w naszym życiu.
- Chodzi nie tylko o wykorzystywanie okazji, ale po prostu o przyjmowanie tego, co nas spotyka. Nie trzeba pytać „dlaczego?”, ale „co ja mogę z tym zrobić?”. To dotyczy zarówno tych dobrych, jak i złych rzeczy, które przytrafiają się w życiu niezależnie od nas. Mając 22 lata byłem piłkarzem zawodowym. Jestem chyba jedynym zawodnikiem w historii polskiego futbolu, który w swoim debiucie ligowym strzelił trzy bramki. I nie były to bramki samobójcze (śmiech). Nagle, w tym samym roku, zmarł mój ojciec i doznałem poważnej kontuzji. Te dwie rzeczy wywróciły moje życie do góry nogami. Musiałem zejść na stałe z boiska, pożegnać się z planami kariery piłkarskiej. Trzeba było znaleźć dla siebie nową drogę. Zacząłem się uczyć, studiowałem wtedy zarządzanie na Uniwersytecie Łódzkim. Dostałem propozycję pracy na uczelni. Zostałem asystentem i tak rozpoczęła się moja kariera naukowa.

 

- A te dobre rzeczy – łatwo je przegapić?
- Bardzo łatwo przegapić wiele szans. Słyszałaś o „serendipity”? To nieoczekiwane zdarzenie, które wpływa na naszą przyszłość. Określenie to pochodzi od tytułu filmu, w którym kobieta i mężczyzna spotykają się przypadkowo w sklepie. Chcą kupić tę samą parę rękawiczek. Ten drobiazg zmienia ich dalsze losy. Takich zdarzeń, czy osób, które mogą zmienić nasze życie, jest bardzo dużo, ale nie wszystkie dostrzegamy. Trzeba mieć w sobie pewną wrażliwość i otwartość na zmiany, żeby nic nie przegapić. Powinnaś codziennie być gotowa na to, że wychodząc z domu na przystanku spotkasz osobę, która będzie miłością twojego życia czy twoim najważniejszym partnerem biznesowym. Większość wiedzy, którą posiadam, zaczerpnąłem od innych ludzi, nie z książek. Liczy się umiejętność słuchania, obserwacji i zadawania pytań. I taka wewnętrzna ciekawość: „czego ten człowiek doświadczył? czego mogę się od niego dowiedzieć?”, przy jednoczesnej gotowości podzielenia się sobą. To lepsze niż konferencje, wykłady i opasłe podręczniki.

 

- Sukces w biznesie – jak pan to rozumie?
- Sukces w biznesie jest wtedy, gdy masz hajs na nowy samochód i wakacje all Inlcusiv w 5- gwiazdkowym hotelu – jeśli ktoś tak myśli, to za wąsko rozumie to słowo. Dla mnie sukces jest wtedy, kiedy robisz coś, co nie tylko przynosi zyski twojej firmie, ale też zmienia świat, daje satysfakcję ludziom, którzy z Tobą pracują. A tak jest wtedy, gdy macie wspólne wartości, cele, marzenia – czyli mądrą i silną kulturę organizacyjną. Przekonałem się o tym dzięki mojemu przyjacielowi, Radosławowi Wiśniewskiemu, właścicielowi grupy Kapitałowej Redan.

 

- Opowie pan o tym przypadku?
- Kiedy współpracowaliśmy, spotkała go chyba największa trudność jego życia. Został niesłusznie aresztowany. Poprosił mnie wtedy o wsparcie. Chodziło o to, żebym porozmawiał z jego pracownikami i wybadał nastroje. Spotkałem się z prawie setką ludzi, pytałem ich o plany. Dla nich było oczywiste, że zostają. Kultura, którą zbudował Radek, była dla nich na tyle ważna, że nie uciekli z „tonącego statku”. Dzięki tej decyzji, firma przetrwała najtrudniejszy dla siebie czas. Ci ludzie udowodnili, że w biznesie jest coś ważniejszego niż pieniądze, które zarabiają. Udowodnili, że nie same produkty, nie sama marka, ale kultura organizacyjna jest najsilniejsza. We współczesnym biznesie zasady konkurowania i odnoszenia sukcesu nie są takie same jak kilkadziesiąt lat temu. Rozwój technologii determinuje potrzebę modyfikacji strategii konkurowania firm, potrzebne są nowe rozwiązania. Przez parę lat robiłem badania i poszukiwałem „wzoru na sukces”. Okazuje się, że dzisiaj na sukces składa się przede wszystkim kultura organizacyjna, dobry lider i wartości.

 

- Dobry lider, czyli jaki?
- Z siłą w sercu! Profesor Blikle powiedział kiedyś, że rolą lidera jest pobudzanie energii zespołu i zarządzanie nią w taki sposób, żeby ludziom się „chciało chcieć”. Dlatego ta „siła w sercu” jest tak ważna. Liderami nie są osoby, które wyjmują pałkę bejsbolową i gonią ludzi do roboty, ale osoby za którymi ludzie idą, którym ufają i w ręce których chcą powierzyć kawałek swojego życia.

 

- Wspominał pan też w swojej książce o pokorze lidera.
- Ktoś, kto jest arogancki i ma przekonanie o własnej wielkości nie zauważy swojego błędu, nie pomyśli, że jakieś umiejętności powinien rozwinąć, albo że ma jakieś braki. Tymczasem lider powinien krytycznie patrzeć na siebie, a do tego potrzeba pokory. Codziennie masz zadawać sobie pytanie, czego jeszcze mógłbym się nauczyć, w czym jestem niedoskonały. To jest siła dobrego lidera i każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest menadżerem, piekarzem, czy tatą na urlopie rodzicielskim.

 

- A jak się ma sukces w biznesie do sukcesu w życiu?
- Szczęście prywatne, daje mnóstwo energii i motywacji do pracy. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym czuć się spełnionym bez mojej rodziny. Mam dwie córki – młodsza ma 19, starsza 23 lata. Od kilku lat są poza domem, uczą się za granicą. Przepłakałem wiele nocy, bo nie miałem moich dzieci blisko siebie, ale dzisiaj jestem dumny z tego, że one są szczęśliwe i mogą się rozwijać.

 

- Oprócz córek, z czego pan jest najbardziej dumny?
- Piłkarze zawsze mówią ze największy sukces jest jeszcze przed nimi. Ja też myślę, że to co mi się udało dotychczas, to tylko cząstka tego, co jeszcze uda mi się osiągnąć.

 

- Co w takim razie przed panem? Nad czym pan teraz pracuje?
- Chciałbym stworzyć całkiem nową szkołę wyższą. Współpracując z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą zauważyłem, że tradycyjne metody nauczania są mało efektywne. Często słyszę, że dzisiejsi młodzi mają mniejszą wiedzę niż ci, którzy rozpoczynali studia kilkanaście lat temu. Ja się z tym nie zgadzam. Nie są ani lepsi, ani gorsi, są po prostu inni. A uczelnie powinny wypracować inne metody w reakcji na te zmiany. Chciałbym postawić w edukacji na kształtowanie w ludziach mentalności wędkarza, pewnego rodzaju elastycznego myślenia, które zostanie w nich na dużo dłużej, niż wkute z podręczników definicje. Wykłady powinny pełnić całkiem inną rolę. Zamiast pokazywać studentom slajdy o zarządzaniu projektami, lepiej dać im zadanie zorganizowania międzynarodowej konferencji.

 

- Dużo pan robi – praca, rodzina i jeszcze znajduje pan czas na zaangażowanie społeczne. Dlaczego?
- Miałem sporo szczęścia w życiu, bo spotkałem ludzi, którzy mi pomogli i od których mogłem się uczyć. Choćby doktor Kurzyk - w krytycznym dla mnie momencie zaproponował mi pracę na uczelni. Dlatego regularnie wspieram projekty Stowarzyszenia WIOSNA – AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI i SZLACHETNĄ PACZKĘ. Każdemu życzę, żeby na swojej drodze trafił na takie osoby. W AKADEMII PRZYSZŁOŚCI kimś takim jest wolontariusz-tutor, który pomaga konkretnemu dziecku uwierzyć w siebie, a w SZLACHETNEJ PACZCE - wolontariusz i darczyńca, którzy zmieniają życie ubogiej rodziny albo osoby samotnej. Ksiądz Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, powiedział kiedyś, że z pomaganiem jest jak z biznesem – liczą się wyniki. Mądra pomoc nie uzależnia, ale pomaga ludziom stanąć na nogi. Te projekty dają ludziom nadzieję i wiarę, że dadzą sobie radę. Steve Jobs był przekonany, że to wiara daje siłę, pokonuje ograniczenia i pozwala robić rzeczy niezwykłe. Dlatego spotkanie jednego życzliwego człowieka, może być takim „serendipity”, które odwróci czyjeś życie o 180 stopni.

 

Ty też możesz zmienić czyjeś życie o 180 stopni. Przekaż 1% na SZLACHETNĄ PACZKĘ i zmieniaj świat na lepsze.

 

 
* * *

 

Dr hab. Robert Kozielski - stypendysta Fundacji Fulbrighta (program amerykański finansujący badania wybitnych naukowców), Członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Posiada tytuł Chartered Marketer. W 1999 roku stworzył pierwsze w Polsce akredytowane centrum The Chartered Institute of Marketing. W 2004 roku założył Questus, obecnie największe akredytowane Centrum Instytutu Londyńskiego w Polsce. Pracował m.in. z: Unilever, Microsoft, Multimedia, LOTOS, HP, Merck, Danone, Bayer, mBank, Aflofarm, Abbott, BRE Bank. Autor ponad 200 publikacji książkowych i artykułów, wydawanych w Polsce i za granicą. Wydał m.in. „Wskaźniki marketingowe”, które były pierwszą tego typu publikacja na świecie oraz „Biznes nowych możliwości – czterolistna koniczyna” - wyróżnione tytułem najlepszej książki ze sfery „Strategii Biznesu” w 2014 roku.


 
 
 

 

<

Donald Tusk dołączył do SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Weekend cudów – Finał SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Olimpijczycy wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Para Prezydencka dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Gwiazdy TVN-u razem dla PACZKI

Czytaj więcej

Polscy Beckhamowie dla Paczki

Czytaj więcej

Czego nie wiesz o Polsce AD 2017. W poniedziałek publikacja Raportu o biedzie

Czytaj więcej

Szlachetny dar filmowców

Czytaj więcej

Jeszcze więcej PACZKI na Allegro

Czytaj więcej

JAKUB GIERSZAŁ i JERZY GÓRSKI pomagają w PACZCE

Czytaj więcej

Polscy piłkarze grają w jednej drużynie ze SZLACHETNĄ PACZKĄ

Czytaj więcej

Wybierz dziecko i bądź z nim w najważniejszych momentach życia!

Czytaj więcej

Już w sobotę marsze SZLACHETNEJ PACZKI w 16 miastach

Czytaj więcej

Lubisz ludzi? Pokaż to. Pomóż rodzinom w potrzebie

Czytaj więcej

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2017/2018 – siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

Czytaj więcej

STUDNIÓWKA PACZKI I AKADEMII JUŻ 12 WRZEŚNIA!

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że wolontariat daje pracę

Czytaj więcej

Wolontariat jako SuperW sprawi, że 2+2=5

Czytaj więcej

Zostań SuperW! Ruszyła rekrutacja do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Wolontariusze-specjaliści poszukiwani!

Czytaj więcej

13 czerwca PACZKA zmieni oblicze

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania Liderów

Czytaj więcej

Jak nauczyć się angielskiego w jeden wieczór?

Czytaj więcej

Pomoc prawna, lekarska, biznesowa. To dzieje się teraz!

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2017: ostatnia szansa, by zostać Liderem!

Czytaj więcej

Gala jak spotkanie rodziny pełnej ideałów

Czytaj więcej

SUKCES I KONGRESU SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Zobacz najlepiej licytujące się dzieło SZTUKI TERAZ

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ - zostały 3 dni!

Czytaj więcej

W tym roku połączyliśmy 750 970 osób!

Czytaj więcej

15 NIESAMOWITYCH HISTORII, DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ ŚWIAT STAŁ SIĘ PIĘKNIEJSZY

Czytaj więcej

Trwa Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

Pierwszy taki finał w Internecie!

Czytaj więcej

SKOCZKOWIE WSPARLI SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Co zachwyciło Grzegorza Krychowiaka?

Czytaj więcej

NOWATORSKA FORMA POMAGANIA W BIZNESIE

Czytaj więcej

RAPORT O BIEDZIE W POLSCE BIJE NA ALARM

Czytaj więcej

Krychowiak wybrał: Adaś i Karolinka!

Czytaj więcej

Moda na Polskę – Moda na Pomaganie

Czytaj więcej

Bądź na bieżąco podczas Finału Paczki

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie 6. raz w Paczce

Czytaj więcej

Pan Prezydent Andrzej Duda: Pomoc to czasem zwykłe spotkanie

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda popiera AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

SZLACHETNA RYWALIZACJA OLIMPIJCZYKÓW

Czytaj więcej

Otwieramy magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

MARSZE PACZKI W 16 MIASTACH!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski: Paczka to dobro, które idzie dalej

Czytaj więcej

KONIEC ERY DOROBKIEWICZÓW – RUSZA XVI EDYCJA SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Wernisaż SZTUKI TERAZ w Muzeum Narodowym

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ – pięknem można zmieniać świat

Czytaj więcej

Rusza XVI edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Moda na Polskę

Czytaj więcej

3, 2, 1… Gotowy na start Paczki?

Czytaj więcej

Niepełnosprawni aktywni z WIOSNĄ

Czytaj więcej

Wystartowała XIV edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Jak zgłosić rodzinę do SZLACHETNEJ PACZKI?

Czytaj więcej

Sacrum Profanum - z miłości do sztuki i ludzi

Czytaj więcej

Historyczny wyczyn Natalii Partyki

Czytaj więcej

Nie przegap: Studniówka Paczki i Akademii już 6 września!

Czytaj więcej

REKRUTACJA LIDERÓW POTRWA TYDZIEŃ DŁUŻEJ!

Czytaj więcej

Walkę w najważniejszych zawodach dedykują PACZCE!

Czytaj więcej

Kolarze jadą dla potrzebujących!

Czytaj więcej

Wylądowaliśmy na Planecie Sukces! Koniec XIII edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Nasz Mecenas Dobroczyńcą Roku!

Czytaj więcej

Dzieci wzięły udział w niezwykłym biegu! #miesiąc dziecka

Czytaj więcej

Honorowe Godło „Teraz Polska” dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

PRESTIŻOWY TYTUŁ SPOŁECZNEJ KAMPANII ROKU DLA PACZKI!

Czytaj więcej

RUSZYŁ NARODOWY PROGRAM WYGRYWANIA

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Małopolaninem Roku 2015!

Czytaj więcej

Majewski, Mucha, Wellman w nowym spocie SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Projekt Violi Piekut na Twoim ślubie w szczytnym celu!

Czytaj więcej

Wygrała znane show, nagrodę przekazuje naszym podopiecznym!

Czytaj więcej

Prosto z serca – te życzenia wzruszają do łez

Czytaj więcej

Wielkanoc jak randka – poznaj życzenia ks. Jacka

Czytaj więcej

Żeby żyć #4 Spotkanie

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA połączyła siły z Krakowskim Biurem Festiwalowym!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #3 WYSIŁEK

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA za nami – padł rekord

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #2 DROGA

Czytaj więcej

Królowa polskich imprez: Kobieta ma być twarda!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ – RUSZA WIELKOPOSTNY CYKL KS. JACKA

Czytaj więcej

Idźcie na całość! Ostatni odcinek #LepiejKochaj

Czytaj więcej

Ile kobieta i facet mogą ze sobą wytrzymać? #LepiejKochaj

Czytaj więcej

#LepiejKochaj – rusza cykl o miłości ks. Jacka

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Czytaj więcej

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Poznaj kolejny pomysł ks. Jacka!

Czytaj więcej

Hurra – wszystkie dzieci wybrane!

Czytaj więcej

Co dziesiąte dziecko w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Czytaj więcej

Wielkie zaskoczenie Przemka Babiarza

Czytaj więcej

Takiej Gali jeszcze nie było!

Czytaj więcej

Życzą Paczce, by przestała istnieć!

Czytaj więcej

Nasi przyjaciele nagrodzeni w konkursie "Gwiazdy Dobroczynności"!

Czytaj więcej

26 milionów Polaków zna SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Prezydent Duda i ks. Stryczek: O czym rozmawiali w Pałacu Prezydenckim?

Czytaj więcej

Gala Paczki 2015 – jak świętowaliśmy w zeszłym roku?

Czytaj więcej

Ks. Jacek: Nie róbcie postanowień noworocznych!

Czytaj więcej

Halina Frąckowiak opowiedziała nam o swoich Świętach

Czytaj więcej

Świąteczny apel Ks. Jacka: koniec szopki!

Czytaj więcej

Natalia Kukulska wystąpi na Gali Paczki!

Czytaj więcej

Gwiazdy składają nam wyjątkowe życzenia!

Czytaj więcej

Koncert kolęd dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Policja w biurze SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski zrobił to dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Ks. Jacek w najnowszym "Ziarnie"

Czytaj więcej

Walczymy o ostatnie dzieci! Jeszcze około 40 z nich nie ma Darczyńców

Czytaj więcej

Jeszcze nigdy nie było TAKIEGO upominku!

Czytaj więcej

Rekord SZLACHETNEJ PACZKI 2015

Czytaj więcej

Wystartowała SZLACHETNA FALA!

Czytaj więcej

Co się stało z Paczką Stocha?!

Czytaj więcej

Papież Franciszek już pomógł rodzinie!

Czytaj więcej

Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

WOW! Wszystkie rodziny mają swojego darczyńcę!

Czytaj więcej

Kożuchowska, Królikowski, Domagała pakowali razem!

Czytaj więcej

Żołnierze i MEN – mobilizacja sił

Czytaj więcej

Noriaki Kasai pomógł dziecku w ramach Paczki!

Czytaj więcej

Raport o biedzie trafił w ręce Prezydenta!

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Najpopularniejsi blogerzy przemówili... głosem dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Nietypowa rola Kamila Stocha!

Czytaj więcej

The Voice of Poland: Iwaneczko dedykuje swoje zwycięstwo!

Czytaj więcej

MISTRZOWIE SPORTU ZAKOCHANI W PACZCE!

Czytaj więcej

Wyjawiamy prawdę: te filmy nigdy nie powstaną!

Czytaj więcej

Mieszkam za granicą. Jak mogę się zaangażować?

Czytaj więcej

Pierwszym Darczyńcą w tym roku została...

Czytaj więcej

Medal za Waleczność

Czytaj więcej

Lewandowski, Radwańska, Stoch. A teraz robi to…

Czytaj więcej

Czym nas zaskoczy SZLACHETNA PACZKA w tym roku?

Czytaj więcej

Jak wyglądało pierwsze paczkowe logo?

Czytaj więcej

Najlepsze spoty reklamowe Paczki!

Czytaj więcej

Cristiano Ronaldo przyłapany na…

Czytaj więcej

Nawet Papież Franciszek zrobił Paczkę!

Czytaj więcej

To już 15 lat mądrej pomocy!

Czytaj więcej

Dziecko z bidula. Nic z niego nie będzie?

Czytaj więcej

Niemożliwe! Zrobili to z mistrzem świata!

Czytaj więcej

STATUETKA HUMAN CAPITAL AWARDS JEST NASZA!

Czytaj więcej

Nawet referendum nie zmieni tyle co oni!

Czytaj więcej

Co przekazał Lewandowski Paczce? Niemożliwe!

Czytaj więcej

Film Spring Open - robi się gorąco!

Czytaj więcej

Najlepszy bloger znowu z Paczką!

Czytaj więcej

Zrobili to jako pierwsi w Polsce!

Czytaj więcej

Zatańczyli poloneza w całej Polsce!

Czytaj więcej

Błogosławieństwo młodej pary - 6 kroków do spotkania z Papieżem Franciszkiem!

Czytaj więcej

„Pieniądze w świetle Ewangelii” polecane przez ekspertów THINK TANK

Czytaj więcej

Jeżeli ślub, to Ślub Pełen Miłości!

Czytaj więcej

Ten happening miał siłę rażenia!

Czytaj więcej

Ks. Stryczek: Przedsiębiorco, zamknij firmę!

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania WALKI Z BIEDĄ!

Czytaj więcej

PRotony 2015: Paczka wygrywa podwójnie!

Czytaj więcej

Pierwszy raz tak odważnie o pieniądzach!

Czytaj więcej

Co słychać u rodziny, dla której Anna Mucha pakowała węgiel?

Czytaj więcej

Jak się skończy ta bajka?

Czytaj więcej

Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku!

Czytaj więcej

Na Bracką przyszła WIOSNA

Czytaj więcej

Ksiądz Jacek napisał pierwszą książkę

Czytaj więcej

Ks. Jacek Stryczek pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Gentlemanem Roku!

Czytaj więcej

Po latach przerwy wracają na rynek pracy!

Czytaj więcej

Dudek przekazał medal rodzinie z Krakowa!

Czytaj więcej

Dzięki kobietom wiem, czym jest piękno

Czytaj więcej

Faceci o kobietach: Bez was byśmy zwariowali!

Czytaj więcej

Jeden, a może aż jeden?

Czytaj więcej

EKSTREMALNY KSIĄDZ - nowy pomysł ks. Stryczka

Czytaj więcej

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: Warto być ciągle zakochanym!

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan i Babiarz wśród najlepszych!

Czytaj więcej

15 lat walki z biedą!

Czytaj więcej

Jacek WIOSNA Stryczek: Uczę ludzi jak posiadać

Czytaj więcej

Gala Paczki już za nami!

Czytaj więcej

Kamil Stoch Mistrzem Sportu!

Czytaj więcej

Zmienianie świata? Robię to codziennie!

Czytaj więcej

Koncert Kolęd już w Wigilię!

Czytaj więcej

Afromental i Enej życzą potrzebującym, Jankes egoistom, a zespół Piersi – sobie!

Czytaj więcej

Świąteczny beach Księdza Stryczka

Czytaj więcej

Rodziny SZLACHETNEJ PACZKI otrzymały pomoc prawną

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA znów połączyła Polaków!

Czytaj więcej

Paczka Papieża - relacja znanego blogera

Czytaj więcej

Błaszczykowski znowu z Paczką

Czytaj więcej

Ksiądz Stryczek odwiedził rodzinę

Czytaj więcej

Aktorzy serialu KLAN: Paczka to tradycja

Czytaj więcej

Kardynał Dziwisz dzień przed Finałem

Czytaj więcej

Nie zdążyłeś zrobić Paczki?

Czytaj więcej

Para Prezydencka znowu z Paczką

Czytaj więcej

Lewandowscy wybrali rodzinę

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie dla Paczki!

Czytaj więcej

Czekasz? Nie czekaj! – ambient SZLACHETNEJ PACZKI&MRUFKI

Czytaj więcej

Zrobili to z księdzem i są zadowoleni

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan, Kamińska i aktorzy Teatru Komedia dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Kamil Stoch oddaje kask

Czytaj więcej

Paczka otworzyła magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA 2014 WYSTARTOWAŁA!

Czytaj więcej

Anna Mucha z łopatą

Czytaj więcej

Teraz w Paczce możesz pomagać na trzy sposoby

Czytaj więcej

Stoch, blogerzy w pudle i koloratka – czym zaskoczy Paczka?

Czytaj więcej

Polska oszalała na punkcie Paczki!

Czytaj więcej

Wyniki SZLACHETNEJ PACZKI 2012

Czytaj więcej

Flaga Polski dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Idealiści zdobyli krakowski Rynek!

Czytaj więcej

>