Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: Warto być ciągle zakochanym!

Szlachetna Paczka, 13-02-2015

Kategoria: miłość, zakochanie, związek, pomoc potrzebującym, 1%

- Zakochanym życzę tego, czego chyba najbardziej nie lubią – odkrycia, że ten drugi człowiek jest zupełnie inny niż wy. Żebyście powiedzieli „kurde, wkurza mnie to!”, ale i tak zmienili się dla tej  osoby – z ks. Jackiem WIOSNĄ Stryczkiem rozmawiamy o zakochaniu i poszukiwaniu miłości.Agnieszka Czapla: - Był Ksiądz kiedyś zakochany?

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: - Ja jestem wiecznie zakochany! Lubię żyć na całego. A na całego człowiek żyje, gdy jest zakochany. Wtedy stajemy się najlepszą wersją siebie, więcej dostrzegamy, mocniej czujemy. Otwieramy się na ludzi. I co najważniejsze, nie widzimy problemów ani przeszkód, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Czyli najlepiej być permanentnie zakochanym.

- Dziwnie to brzmi w ustach księdza.

- Ale ja nie sprowadzam tego tylko do relacji damsko-męskich. Nigdy nie robię rzeczy, których nie kocham. Staram się, żeby nie pojawiały się w moim życiu okresy bez fascynacji. Czy byłbym w stanie zrobić SZLACHETNĄ PACZKĘ, gdybym nie był w permanentnym stanie zakochania? Czy wyobraziłbym sobie coś równie wielkiego, jeśli patrzyłbym na świat pozytywistycznie i przyziemnie? Nie sądzę.


- Skupmy się teraz na relacjach damsko-męskich. Na zakochanie potrzeba czasu, czy powinno być „od pierwszego wejrzenia”?

- Są dwie drogi. Albo zaczynamy od fascynacji, która potem dzięki naszej pracy przejdzie w bliskość i miłość, albo najpierw jest bliskość, a potem zakochanie.

- Zacznijmy od pierwszej opcji.

- Zakochanie jest pewnym oszustwem ewolucyjnym. Nasze geny mają przetrwać, więc działa chemia. W stanie fascynacji tworzymy poezję, muzykę, nie śpimy albo płaczemy z tęsknoty. Ale to tylko nasze ewolucyjne zaprogramowanie, dlatego do zauroczenia od pierwszego spojrzenia, trzeba mieć dystans. Natomiast ważne jest, czy potrafimy od zakochania przejść do miłości. Z tym jest jak z wiatrem. To, że wiatr wieje, to jedno. A czy ktoś umie tak sterować łódką, żeby ten wiatr wykorzystać i dopłynąć tam, gdzie chce - to drugie. Żyjemy w epoce kultu romantycznego zakochania. Chemia ma działać i to najlepiej od razu. Jednocześnie brakuje refleksji na temat miłości, tego jakiej wymaga pracy. Dla mnie paradoksem dzisiejszych czasów jest to, że jak się już znajdzie jakaś para, która przez całe życie się kocha, to jest wielka sensacja. Czyli wyjątek, nie reguła. Jakby nie było takiego ideału budowania prawdziwego, długotrwałego związku opartego o miłość.

- O miłość, czyli o co?

- O branie pod uwagę drugiego człowieka, chęci zmiany dla niego, chęci rozwoju samego siebie i tworzenia razem czegoś większego, niż poszczególne osoby w związku. Żeby pojawiła się miłość, potrzebna jest uważność, wysiłek i gotowość do podjęcia ryzyka, że możemy zostać zranieni. Zanim dopuścisz kogoś do swojej przestrzeni intymnej, nie tylko w sensie seksualnym, potrzebny jest czas, którego wielu z nas dzisiaj brakuje. Chcemy jak w barze szybkiej obsługi, mieć wszystko tu i teraz.

- A jak powinno być?

- Pozytywny proces zakochania polega na tym, że nie tylko przeżywamy tę druga osobę, ale też potrafimy się jej nauczyć i w jej stronę podążać. Czyli jakby trochę dostosowywać się do jej świata, zmieniać się dla niej. I to, czy ktoś na początku przeżywa większą fascynację, a potem pojawia się zbliżanie, czy najpierw jest proces zbliżania się, a potem fascynacji, jest dla mnie na drugim planie. Ważne, aby nie poprzestać na chemii mózgu, ale zmierzać w kierunku czegoś więcej, co według mnie, daje dużo więcej satysfakcji.

- Teraz dla poszukujących, spragnionych miłości, którzy nie potrafią znaleźć swoich połówek. Jak się zakochać?

- Chcesz być w związku, ale ci nie wychodzi? Nie obwiniaj o to całego świata, najpierw przyjrzyj się sobie. Kluczem do sukcesu jest tutaj otwartość na drugiego człowieka, gotowość zaproszenia go do swojego wnętrza. Wiele osób tego nie chce zrobić. Na tym polega starokawalerstwo i staropanieństwo – masz poukładane życie, w którym nad wszystkim panujesz. Wpuszczenie kogoś do środka, postrzegasz jako zagrożenie dla ładu i porządku. Niezdolność wejścia w związek często wiąże się z tym wewnętrznym usztywnieniem i brakiem gotowości zmiany dla innych. Tracimy wtedy szansę na coś ekstra.

- Co ma ksiądz na myśli?

- Gdy zapraszasz ludzi do swojego świata, oni zmieniają twoje życie, często bardzo radykalnie, ale w efekcie stajesz się fajniejszy, masz więcej w sobie. To jest trochę jak z fortepianem. Jeśli jesteś zamknięty, grasz tylko na niektórych klawiszach. Dopiero gdy poszerzasz swój świat o innych, zaczynasz grać na wszystkich.

- Jak się otworzyć, jeśli mamy z tym problem?

- Zawsze trening czyni mistrza. Trzeba stawiać sobie małe wyzwania, otwierać się na drugiego człowieka nawet w przypadkowych spotkaniach, ćwiczyć swoją elastyczność. Wobec znajomych, przyjaciół, rodziny. I tak małymi kroczkami zmieniać swoje nastawienie.

- Czy ważne jest wyznawanie miłości, czy wystarczy jej okazywanie?

- Dla kobiet wyznawanie miłości jest nieustająco ważne. Potrzebują słyszeć takie potwierdzenia, ponieważ dużo o tym myślą. Z kolei facet ma tak, że jak już raz z siebie wydusi, że kocha, to zaczyna się brać do roboty i tę miłość zamienia na konkretne czyny. I już się nie zastanawia, czy powinien to powtarzać. Z tego powodu zresztą w wielu związkach są duże napięcia. Fajnie byłoby, gdybyśmy się nawzajem od siebie uczyli. Czyli kobiety starały się zamieniać swoje wyobrażenie o tym, że kochają, na konkretne czyny, a faceci uczyli się opowiadać o tym, co czują, jak kochają. To bardzo ubogaca obie strony. Czy wyznanie jest szczere, dobrze zweryfikują kłopoty. Życie jest długie, partnerom przydarzą się trudniejsze momenty – choroba, utrata pracy, problemy bliskich. Jeśli druga osoba wtedy cię opuszcza, bo była nastawiona tylko na komfort, to już wiesz czy kochała, czy nie. Często pojawia się taka definicja związku – będę z tobą tak długo, jak długo będzie mi dobrze. A ja uważam, że prawdziwych przyjaciół i miłość, poznaje się w biedzie.

- Jak sprawić radość kochanej kobiecie? Jakieś pomysły?

- Według mnie kobiety najbardziej fascynuje to, że w swoim facecie mogą odkryć coś, czego do tej pory nie znały. Ten element zaskoczenia bardzo je kręci. Panowie, powodzenia!

- Czego chciałby ksiądz życzyć Polakom?

- Wszystkim tym, którzy nie są zakochani, życzę prawdziwej miłości, także księżom. No bo jak żyć pełnią życia, jeśli się nie jest zakochanym? Zakochanym życzę tego, czego chyba najbardziej nie lubią – odkrycia, że ten drugi człowiek jest zupełnie inny niż wy. Żebyście powiedzieli „kurde, wkurza mnie to!”, ale i tak pokonali dla tej drugiej osoby swoje ograniczenia. Więc życzę Wam czegoś fajniejszego, niż najbardziej romantyczny wieczór walentynkowy, czyli zmiany dla siebie.

<

STUDNIÓWKA PACZKI I AKADEMII JUŻ 12 WRZEŚNIA!

Czytaj więcej

LIDERZE WOLONTARIUSZY! CZEKAMY NA CIEBIE!

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że wolontariat daje pracę

Czytaj więcej

Wolontariat jako SuperW sprawi, że 2+2=5

Czytaj więcej

Liderze! Czekamy na Ciebie!

Czytaj więcej

Zostań SuperW! Ruszyła rekrutacja do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Wolontariusze-specjaliści poszukiwani!

Czytaj więcej

13 czerwca PACZKA zmieni oblicze

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania Liderów

Czytaj więcej

Jak nauczyć się angielskiego w jeden wieczór?

Czytaj więcej

Pomoc prawna, lekarska, biznesowa. To dzieje się teraz!

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2017: ostatnia szansa, by zostać Liderem!

Czytaj więcej

5 najlepszych filmów Paczki z 2016 roku

Czytaj więcej

Gala jak spotkanie rodziny pełnej ideałów

Czytaj więcej

SUKCES I KONGRESU SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Zobacz najlepiej licytujące się dzieło SZTUKI TERAZ

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ - zostały 3 dni!

Czytaj więcej

W tym roku połączyliśmy 750 970 osób!

Czytaj więcej

15 NIESAMOWITYCH HISTORII, DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ ŚWIAT STAŁ SIĘ PIĘKNIEJSZY

Czytaj więcej

Trwa Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

Pierwszy taki finał w Internecie!

Czytaj więcej

Finał Paczki już 10-11 grudnia!

Czytaj więcej

SKOCZKOWIE WSPARLI SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Co zachwyciło Grzegorza Krychowiaka?

Czytaj więcej

Rodziny wciąż czekają na Twoją pomoc!

Czytaj więcej

NOWATORSKA FORMA POMAGANIA W BIZNESIE

Czytaj więcej

RAPORT O BIEDZIE W POLSCE BIJE NA ALARM

Czytaj więcej

Krychowiak wybrał: Adaś i Karolinka!

Czytaj więcej

Moda na Polskę – Moda na Pomaganie

Czytaj więcej

Bądź na bieżąco podczas Finału Paczki

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie 6. raz w Paczce

Czytaj więcej

Pan Prezydent Andrzej Duda: Pomoc to czasem zwykłe spotkanie

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda popiera AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

SZLACHETNA RYWALIZACJA OLIMPIJCZYKÓW

Czytaj więcej

Otwieramy magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

MARSZE PACZKI W 16 MIASTACH!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski: Paczka to dobro, które idzie dalej

Czytaj więcej

KONIEC ERY DOROBKIEWICZÓW – RUSZA XVI EDYCJA SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Wernisaż SZTUKI TERAZ w Muzeum Narodowym

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ – pięknem można zmieniać świat

Czytaj więcej

Rusza XVI edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Moda na Polskę

Czytaj więcej

Zostań Reporterem SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

3, 2, 1… Gotowy na start Paczki?

Czytaj więcej

Niepełnosprawni aktywni z WIOSNĄ

Czytaj więcej

Wystartowała XIV edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Jak zgłosić rodzinę do SZLACHETNEJ PACZKI?

Czytaj więcej

Sacrum Profanum - z miłości do sztuki i ludzi

Czytaj więcej

Życie bez ograniczeń - inspiruj się i pomagaj

Czytaj więcej

Historyczny wyczyn Natalii Partyki

Czytaj więcej

Nie przegap: Studniówka Paczki i Akademii już 6 września!

Czytaj więcej

Halo Polska! Ostatnia szansa, by zostać liderem!

Czytaj więcej

NOWY PROJEKT DLA MIŁOŚNIKÓW SZTUKI!

Czytaj więcej

REKRUTACJA LIDERÓW POTRWA TYDZIEŃ DŁUŻEJ!

Czytaj więcej

Walkę w najważniejszych zawodach dedykują PACZCE!

Czytaj więcej

Kolarze jadą dla potrzebujących!

Czytaj więcej

Wylądowaliśmy na Planecie Sukces! Koniec XIII edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Nasz Mecenas Dobroczyńcą Roku!

Czytaj więcej

Dzieci wzięły udział w niezwykłym biegu! #miesiąc dziecka

Czytaj więcej

Honorowe Godło „Teraz Polska” dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

PRESTIŻOWY TYTUŁ SPOŁECZNEJ KAMPANII ROKU DLA PACZKI!

Czytaj więcej

RUSZYŁ NARODOWY PROGRAM WYGRYWANIA

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Małopolaninem Roku 2015!

Czytaj więcej

Majewski, Mucha, Wellman w nowym spocie SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Projekt Violi Piekut na Twoim ślubie w szczytnym celu!

Czytaj więcej

Wygrała znane show, nagrodę przekazuje naszym podopiecznym!

Czytaj więcej

Prosto z serca – te życzenia wzruszają do łez

Czytaj więcej

Wielkanoc jak randka – poznaj życzenia ks. Jacka

Czytaj więcej

Żeby żyć #4 Spotkanie

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA połączyła siły z Krakowskim Biurem Festiwalowym!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #3 WYSIŁEK

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA za nami – padł rekord

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #2 DROGA

Czytaj więcej

Królowa polskich imprez: Kobieta ma być twarda!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ – RUSZA WIELKOPOSTNY CYKL KS. JACKA

Czytaj więcej

Idźcie na całość! Ostatni odcinek #LepiejKochaj

Czytaj więcej

Ile kobieta i facet mogą ze sobą wytrzymać? #LepiejKochaj

Czytaj więcej

#LepiejKochaj – rusza cykl o miłości ks. Jacka

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Czytaj więcej

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Poznaj kolejny pomysł ks. Jacka!

Czytaj więcej

Hurra – wszystkie dzieci wybrane!

Czytaj więcej

Co dziesiąte dziecko w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Czytaj więcej

Wielkie zaskoczenie Przemka Babiarza

Czytaj więcej

Takiej Gali jeszcze nie było!

Czytaj więcej

Życzą Paczce, by przestała istnieć!

Czytaj więcej

Ostatnie dni rekrutacji na liderów EDK!

Czytaj więcej

Nasi przyjaciele nagrodzeni w konkursie "Gwiazdy Dobroczynności"!

Czytaj więcej

26 milionów Polaków zna SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Prezydent Duda i ks. Stryczek: O czym rozmawiali w Pałacu Prezydenckim?

Czytaj więcej

Sukces! Rekrutacja do PACZKI Prawników zakończona

Czytaj więcej

Gala Paczki 2015 – jak świętowaliśmy w zeszłym roku?

Czytaj więcej

Ks. Jacek: Nie róbcie postanowień noworocznych!

Czytaj więcej

Halina Frąckowiak opowiedziała nam o swoich Świętach

Czytaj więcej

Świąteczny apel Ks. Jacka: koniec szopki!

Czytaj więcej

Natalia Kukulska wystąpi na Gali Paczki!

Czytaj więcej

Gwiazdy składają nam wyjątkowe życzenia!

Czytaj więcej

Koncert kolęd dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Policja w biurze SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski zrobił to dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Ks. Jacek w najnowszym "Ziarnie"

Czytaj więcej

Walczymy o ostatnie dzieci! Jeszcze około 40 z nich nie ma Darczyńców

Czytaj więcej

Jeszcze nigdy nie było TAKIEGO upominku!

Czytaj więcej

Zagrają dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Rekord SZLACHETNEJ PACZKI 2015

Czytaj więcej

Wystartowała SZLACHETNA FALA!

Czytaj więcej

Co się stało z Paczką Stocha?!

Czytaj więcej

Papież Franciszek już pomógł rodzinie!

Czytaj więcej

Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

WOW! Wszystkie rodziny mają swojego darczyńcę!

Czytaj więcej

Kożuchowska, Królikowski, Domagała pakowali razem!

Czytaj więcej

Żołnierze i MEN – mobilizacja sił

Czytaj więcej

Noriaki Kasai pomógł dziecku w ramach Paczki!

Czytaj więcej

Raport o biedzie trafił w ręce Prezydenta!

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Najpopularniejsi blogerzy przemówili... głosem dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Nietypowa rola Kamila Stocha!

Czytaj więcej

Aplikacja MOJA PACZKA

Czytaj więcej

The Voice of Poland: Iwaneczko dedykuje swoje zwycięstwo!

Czytaj więcej

MISTRZOWIE SPORTU ZAKOCHANI W PACZCE!

Czytaj więcej

Wyjawiamy prawdę: te filmy nigdy nie powstaną!

Czytaj więcej

Mieszkam za granicą. Jak mogę się zaangażować?

Czytaj więcej

Pierwszym Darczyńcą w tym roku została...

Czytaj więcej

Medal za Waleczność

Czytaj więcej

Lewandowski, Radwańska, Stoch. A teraz robi to…

Czytaj więcej

Czym nas zaskoczy SZLACHETNA PACZKA w tym roku?

Czytaj więcej

Jak wyglądało pierwsze paczkowe logo?

Czytaj więcej

Najlepsze spoty reklamowe Paczki!

Czytaj więcej

Cristiano Ronaldo przyłapany na…

Czytaj więcej

Rozpoczyna się nowy cykl spotkań z ks. Jackiem!

Czytaj więcej

Nawet Papież Franciszek zrobił Paczkę!

Czytaj więcej

To już 15 lat mądrej pomocy!

Czytaj więcej

Dziecko z bidula. Nic z niego nie będzie?

Czytaj więcej

Niemożliwe! Zrobili to z mistrzem świata!

Czytaj więcej

STATUETKA HUMAN CAPITAL AWARDS JEST NASZA!

Czytaj więcej

Nawet referendum nie zmieni tyle co oni!

Czytaj więcej

Co przekazał Lewandowski Paczce? Niemożliwe!

Czytaj więcej

Film Spring Open - robi się gorąco!

Czytaj więcej

Najlepszy bloger znowu z Paczką!

Czytaj więcej

Zrobili to jako pierwsi w Polsce!

Czytaj więcej

Zatańczyli poloneza w całej Polsce!

Czytaj więcej

Błogosławieństwo młodej pary - 6 kroków do spotkania z Papieżem Franciszkiem!

Czytaj więcej

„Pieniądze w świetle Ewangelii” polecane przez ekspertów THINK TANK

Czytaj więcej

Jeżeli ślub, to Ślub Pełen Miłości!

Czytaj więcej

Ten happening miał siłę rażenia!

Czytaj więcej

Ks. Stryczek: Przedsiębiorco, zamknij firmę!

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania WALKI Z BIEDĄ!

Czytaj więcej

PRotony 2015: Paczka wygrywa podwójnie!

Czytaj więcej

Pierwszy raz tak odważnie o pieniądzach!

Czytaj więcej

Co słychać u rodziny, dla której Anna Mucha pakowała węgiel?

Czytaj więcej

Jak się skończy ta bajka?

Czytaj więcej

Bestseller księdza Jacka już w sklepie WIOSNY!

Czytaj więcej

Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku!

Czytaj więcej

Na Bracką przyszła WIOSNA

Czytaj więcej

Ksiądz Jacek napisał pierwszą książkę

Czytaj więcej

Ks. Jacek Stryczek pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Gentlemanem Roku!

Czytaj więcej

Po latach przerwy wracają na rynek pracy!

Czytaj więcej

Dudek przekazał medal rodzinie z Krakowa!

Czytaj więcej

Dzięki kobietom wiem, czym jest piękno

Czytaj więcej

Faceci o kobietach: Bez was byśmy zwariowali!

Czytaj więcej

Jeden, a może aż jeden?

Czytaj więcej

EKSTREMALNY KSIĄDZ - nowy pomysł ks. Stryczka

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan i Babiarz wśród najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno powinniśmy unikać porażek?

Czytaj więcej

15 lat walki z biedą!

Czytaj więcej

Jacek WIOSNA Stryczek: Uczę ludzi jak posiadać

Czytaj więcej

Gala Paczki już za nami!

Czytaj więcej

Kamil Stoch Mistrzem Sportu!

Czytaj więcej

Zmienianie świata? Robię to codziennie!

Czytaj więcej

Koncert Kolęd już w Wigilię!

Czytaj więcej

Afromental i Enej życzą potrzebującym, Jankes egoistom, a zespół Piersi – sobie!

Czytaj więcej

Świąteczny beach Księdza Stryczka

Czytaj więcej

Rodziny SZLACHETNEJ PACZKI otrzymały pomoc prawną

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA znów połączyła Polaków!

Czytaj więcej

Paczka Papieża - relacja znanego blogera

Czytaj więcej

Błaszczykowski znowu z Paczką

Czytaj więcej

Ksiądz Stryczek odwiedził rodzinę

Czytaj więcej

Aktorzy serialu KLAN: Paczka to tradycja

Czytaj więcej

Kardynał Dziwisz dzień przed Finałem

Czytaj więcej

Weekend cudów w magazynach medialnych!

Czytaj więcej

Nie zdążyłeś zrobić Paczki?

Czytaj więcej

Para Prezydencka znowu z Paczką

Czytaj więcej

Lewandowscy wybrali rodzinę

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie dla Paczki!

Czytaj więcej

Czekasz? Nie czekaj! – ambient SZLACHETNEJ PACZKI&MRUFKI

Czytaj więcej

Zrobili to z księdzem i są zadowoleni

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan, Kamińska i aktorzy Teatru Komedia dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Kamil Stoch oddaje kask

Czytaj więcej

Paczka otworzyła magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA 2014 WYSTARTOWAŁA!

Czytaj więcej

Anna Mucha z łopatą

Czytaj więcej

Teraz w Paczce możesz pomagać na trzy sposoby

Czytaj więcej

Stoch, blogerzy w pudle i koloratka – czym zaskoczy Paczka?

Czytaj więcej

Polska oszalała na punkcie Paczki!

Czytaj więcej

Wyniki SZLACHETNEJ PACZKI 2012

Czytaj więcej

Flaga Polski dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Idealiści zdobyli krakowski Rynek!

Czytaj więcej

>