To już 15 lat mądrej pomocy!

Szlachetna Paczka, 05-11-2015

W zeszłym roku SZLACHETNA PACZKA zjednoczyła prawie milion Polaków, przekazując konkretną pomoc o wartości ponad 41 mln zł dla 19 580 rodzin w potrzebie. Zaczęło się jednak od Wspólnoty Indywidualności Otwartych – duszpasterstwa prowadzonego przez ówczesnego wikarego parafii w Prokocimiu Nowym, ks. Jacka Stryczka. 15 lat temu, razem z młodzieżą, postanowił pomóc mieszkańcom jednego z najbiedniejszych krakowskich osiedli.Skromne początki

W 2000 r. ks. Stryczek od 2 lat przebywał w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie i obserwował problemy jej mieszkańców. Kiedy na osiedlu ludzie bali się wychodzić z mieszkań, on znany był z kolorowych i głośnych akcji społecznych. Jak ta, gdy w karawanie śpiewów, wspólnie z młodzieżą zbierał książki dla dzieci. Mieszkańcy kojarzyli go z megafonem i wielkimi, kolorowymi transparentami.

Twarzą w Twarz, bo tak nazwali projekt roznoszenia ubogim rodzinom paczek z prezentami, było wyzwaniem. Ludzie przekazywali biednym to, co zniszczone, brzydkie, niechciane. Mimo braków, kilku chłopakom z duszpasterstwa udało się przekazać pomoc 30 rodzinom.

Jakość to drugie imię miłości

Ks. Jacek i ludzie WIO byli konsekwentni. Analizowali sukcesy i porażki, wdrażali nowe rozwiązania. W 2001 roku powstało Stowarzyszenie WIOSNA, które odtąd stało się organizatorem nowego projektu pomocowego. Po dwóch latach istnienia Stowarzyszenia projekt zmienił nazwę na Świąteczną Paczkę, a pomoc dotarła do 214 rodzin w całym Krakowie. W IV edycji działała już elektroniczna baza danych. 502 rodziny, 502 opisy, 502 listy potrzeb. I setki maili.

- W jakich kolorach chłopcy chcieliby dostać bluzy? Wkładane przez głowę czy może polarowe zapinane na zamek? Jakie rodzaje i smaki dżemów preferuje rodzina? – pytała pani Kasia.  Od początku Paczki kładziono ogromny nacisk na jakość pomocy. – Rodziny mają wiedzieć, że nam na nich zależy! – do dziś podkreśla ks. Jacek Stryczek. – Wysoka jakość to drugie imię miłości – dodaje.

Z Małopolski w Polskę!

Kraków, Wadowice, Wieliczka, Będkowice, Kostomłoty, Jaworzno, Paszkówka, Skawina i Piekary. Świąteczna Paczka w 2005 roku opanowała całe województwo małopolskie. Rok później angażowała 8180 darczyńców z Polski i zagranicy, ponad 1000 szkół i kilkadziesiąt firm z całego kraju. W  tym samym roku powstał pierwszy zagraniczny sztab Paczki – w Moskwie. Dzięki darczyńcom z całego kraju, ale też z USA, Kanady, Szwecji czy Holandii, w 2006 roku pomoc trafiła do 2049 rodzin.


Pięć tysięcy rodzin

Kryzys nastąpił w 2007 roku. Lata pracy i walki oraz zapał spotykały się z ciągłą niechęcią. Nikt nie chciał słyszeć o biedzie i cudzych potrzebach. Znów ratunkiem okazała się nieziemska wytrwałość – ta psychiczna, ale też fizyczna. - Z powodu kłopotów w WIOŚNIE nie spałem przez dwa lata – będzie później wspominał ks. Stryczek, przekonując do podejmowania wyzwań.

Idea mądrej pomocy, która wówczas się wyklarowała, stała się filarem filozofii Stowarzyszenia WIOSNA i Paczki, która od 2008 roku stała się SZLACHETNĄ PACZKĄ. Prezenty otrzymało wtedy prawie 5 tys. rodzin, a przedstawiciele 2270 wolontariuszy czterokrotnie wspięli się na Mount Everest. Paczka była w Teleexpressie i TVN-ie, pisały o niej zarówno Gazeta Wyborcza, Zwierciadło, jak i Przewodnik Katolicki, mówiły rozgłośnie takie jak Radio ZET, RMF FM, Antyradio i Radio Kraków.


Akcja – reakcja, powódź - pomoc!

Kolejnym przełomem był bardzo trudny dla Polski rok 2010. Woda zalała ok. 554 000 hektarów w 2157 miejscowościach w całym kraju. Ewakuowano ponad 30 000 osób. Poziom wody na Wiśle przekroczył w Krakowie poziom notowany podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W tej sytuacji ks. Jacek postanowił zmobilizować struktury Paczki do pomocy powodzianom. Od maja do września wolontariusze rozwozili specjalne Paczki Pierwszej Pomocy do poszkodowanych w województwie małopolskim i części województwa podkarpackiego.

Ronaldo, Dudek i TIR-y

Nie zmieniło to faktu, że właściwy finał SZLACHETNEJ PACZKI odbył się w grudniu. W projekt zaangażowali się piłkarze Realu Madryt z Christiano Ronaldo i Jerzym Dudkiem na czele. Ich paczkę pobłogosławił papież Benedykt XVI. Medialny rozgłos miał swój wydźwięk w zakresie udzielonej pomocy – otrzymało ją 8 201 rodzin w całej Polsce. Łącznie wartość paczek wyniosła ok. 10 mln złotych, rozwoziło je 8 TIRów, a z rodzinami spotkało się ponad 5 tys. wolontariuszy!

Paczki w pałacu, Turnau w pudle

Pomoc, którą zapoczątkowała w 2009 r. Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, postanowiła kontynuować także nowa Para Prezydencka. Prezydent Komorowski z Małżonką zaspokoili potrzeby ubogiej rodziny z Bieszczad. Dwa lata później w pałacu prezydenckim został zorganizowany piękny koncert kolęd, w którym wystąpiły takie gwiazdy jak Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Kayah, Ania Dąbrowska, Andrzej Piaseczny oraz Zakopower.


- W Paczce nie ma wielkiego worka, do którego wrzuca się nieznane ilości pieniędzy na nie do końca określony cel, ogólnie nazywany „pomocą”. Tu jest konkret: jedni drugim. Nas stać – was nie stać; pomagamy – mówił w listopadzie 2009 r. Grzegorz Turnau, który przez Paczkę trafił do… pudła. A właściwie do kartonu. W spotach SZLACHETNEJ PACZKI zachęcał prosto z niego do mądrej pomocy.


Połączyliśmy niemal milion Polaków!

Paczki o łącznej wartości 22,5 mln zł, 432 rejony w Polsce, ok. 300 tys. osób zaangażowanych w projekt, 7 800 wolontariuszy i 13 235 obdarowanych rodzin. To wyniki z 2012 roku. Paczki dla potrzebujących przygotował wtedy Marek Kondrat, Wojciech Malajkat, Andrzej Sikorowski, Siostry Radwańskie, a także piłkarze Borussii Dortmund: Kuba Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Paczka pojawiała się w wielu ciekawych kontekstach, m.in. w kulisach serialu „M jak miłość” i w telewizyjnej prognozie pogody, która pokazała paczki ze świąteczną pomocą, spadające we wszystkich województwach.


Rok później, w 2013 r. wartość pomocy wzrosła o 11 mln zł. Pomoc otrzymało 17 684 rodzin, którą przekazało ponad 530 tys. darczyńców.


Zeszłoroczna, XIV edycja SZLACHETNEJ PACZKI zaangażowała do mądrej pomocy niemal milion Polaków. Paczkę przygotował Papież Franciszek, Anna Mucha, Kamil Stoch, siostry Radwańskie i wielu innych znanych osób. 12 tysięcy wolontariuszy przekazało pomoc o wartości ponad 41 milionów zł dla 19 580 potrzebujących rodzin. Dziś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów dobroczynnych w Polsce!

<

Donald Tusk dołączył do SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Weekend cudów – Finał SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Olimpijczycy wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Para Prezydencka dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Gwiazdy TVN-u razem dla PACZKI

Czytaj więcej

Polscy Beckhamowie dla Paczki

Czytaj więcej

Czego nie wiesz o Polsce AD 2017. W poniedziałek publikacja Raportu o biedzie

Czytaj więcej

Szlachetny dar filmowców

Czytaj więcej

Jeszcze więcej PACZKI na Allegro

Czytaj więcej

JAKUB GIERSZAŁ i JERZY GÓRSKI pomagają w PACZCE

Czytaj więcej

Polscy piłkarze grają w jednej drużynie ze SZLACHETNĄ PACZKĄ

Czytaj więcej

Wybierz dziecko i bądź z nim w najważniejszych momentach życia!

Czytaj więcej

Już w sobotę marsze SZLACHETNEJ PACZKI w 16 miastach

Czytaj więcej

Lubisz ludzi? Pokaż to. Pomóż rodzinom w potrzebie

Czytaj więcej

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2017/2018 – siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

Czytaj więcej

STUDNIÓWKA PACZKI I AKADEMII JUŻ 12 WRZEŚNIA!

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że wolontariat daje pracę

Czytaj więcej

Wolontariat jako SuperW sprawi, że 2+2=5

Czytaj więcej

Zostań SuperW! Ruszyła rekrutacja do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Wolontariusze-specjaliści poszukiwani!

Czytaj więcej

13 czerwca PACZKA zmieni oblicze

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania Liderów

Czytaj więcej

Jak nauczyć się angielskiego w jeden wieczór?

Czytaj więcej

Pomoc prawna, lekarska, biznesowa. To dzieje się teraz!

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2017: ostatnia szansa, by zostać Liderem!

Czytaj więcej

Gala jak spotkanie rodziny pełnej ideałów

Czytaj więcej

SUKCES I KONGRESU SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Zobacz najlepiej licytujące się dzieło SZTUKI TERAZ

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ - zostały 3 dni!

Czytaj więcej

W tym roku połączyliśmy 750 970 osób!

Czytaj więcej

15 NIESAMOWITYCH HISTORII, DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ ŚWIAT STAŁ SIĘ PIĘKNIEJSZY

Czytaj więcej

Trwa Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

Pierwszy taki finał w Internecie!

Czytaj więcej

SKOCZKOWIE WSPARLI SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Co zachwyciło Grzegorza Krychowiaka?

Czytaj więcej

NOWATORSKA FORMA POMAGANIA W BIZNESIE

Czytaj więcej

RAPORT O BIEDZIE W POLSCE BIJE NA ALARM

Czytaj więcej

Krychowiak wybrał: Adaś i Karolinka!

Czytaj więcej

Moda na Polskę – Moda na Pomaganie

Czytaj więcej

Bądź na bieżąco podczas Finału Paczki

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie 6. raz w Paczce

Czytaj więcej

Pan Prezydent Andrzej Duda: Pomoc to czasem zwykłe spotkanie

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda popiera AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

SZLACHETNA RYWALIZACJA OLIMPIJCZYKÓW

Czytaj więcej

Otwieramy magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

MARSZE PACZKI W 16 MIASTACH!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski: Paczka to dobro, które idzie dalej

Czytaj więcej

KONIEC ERY DOROBKIEWICZÓW – RUSZA XVI EDYCJA SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Wernisaż SZTUKI TERAZ w Muzeum Narodowym

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ – pięknem można zmieniać świat

Czytaj więcej

Rusza XVI edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Moda na Polskę

Czytaj więcej

3, 2, 1… Gotowy na start Paczki?

Czytaj więcej

Niepełnosprawni aktywni z WIOSNĄ

Czytaj więcej

Wystartowała XIV edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Jak zgłosić rodzinę do SZLACHETNEJ PACZKI?

Czytaj więcej

Sacrum Profanum - z miłości do sztuki i ludzi

Czytaj więcej

Historyczny wyczyn Natalii Partyki

Czytaj więcej

Nie przegap: Studniówka Paczki i Akademii już 6 września!

Czytaj więcej

REKRUTACJA LIDERÓW POTRWA TYDZIEŃ DŁUŻEJ!

Czytaj więcej

Walkę w najważniejszych zawodach dedykują PACZCE!

Czytaj więcej

Kolarze jadą dla potrzebujących!

Czytaj więcej

Wylądowaliśmy na Planecie Sukces! Koniec XIII edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Nasz Mecenas Dobroczyńcą Roku!

Czytaj więcej

Dzieci wzięły udział w niezwykłym biegu! #miesiąc dziecka

Czytaj więcej

Honorowe Godło „Teraz Polska” dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

PRESTIŻOWY TYTUŁ SPOŁECZNEJ KAMPANII ROKU DLA PACZKI!

Czytaj więcej

RUSZYŁ NARODOWY PROGRAM WYGRYWANIA

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Małopolaninem Roku 2015!

Czytaj więcej

Majewski, Mucha, Wellman w nowym spocie SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Projekt Violi Piekut na Twoim ślubie w szczytnym celu!

Czytaj więcej

Wygrała znane show, nagrodę przekazuje naszym podopiecznym!

Czytaj więcej

Prosto z serca – te życzenia wzruszają do łez

Czytaj więcej

Wielkanoc jak randka – poznaj życzenia ks. Jacka

Czytaj więcej

Żeby żyć #4 Spotkanie

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA połączyła siły z Krakowskim Biurem Festiwalowym!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #3 WYSIŁEK

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA za nami – padł rekord

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #2 DROGA

Czytaj więcej

Królowa polskich imprez: Kobieta ma być twarda!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ – RUSZA WIELKOPOSTNY CYKL KS. JACKA

Czytaj więcej

Idźcie na całość! Ostatni odcinek #LepiejKochaj

Czytaj więcej

Ile kobieta i facet mogą ze sobą wytrzymać? #LepiejKochaj

Czytaj więcej

#LepiejKochaj – rusza cykl o miłości ks. Jacka

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Czytaj więcej

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Poznaj kolejny pomysł ks. Jacka!

Czytaj więcej

Hurra – wszystkie dzieci wybrane!

Czytaj więcej

Co dziesiąte dziecko w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Czytaj więcej

Wielkie zaskoczenie Przemka Babiarza

Czytaj więcej

Takiej Gali jeszcze nie było!

Czytaj więcej

Życzą Paczce, by przestała istnieć!

Czytaj więcej

Nasi przyjaciele nagrodzeni w konkursie "Gwiazdy Dobroczynności"!

Czytaj więcej

26 milionów Polaków zna SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Prezydent Duda i ks. Stryczek: O czym rozmawiali w Pałacu Prezydenckim?

Czytaj więcej

Gala Paczki 2015 – jak świętowaliśmy w zeszłym roku?

Czytaj więcej

Ks. Jacek: Nie róbcie postanowień noworocznych!

Czytaj więcej

Halina Frąckowiak opowiedziała nam o swoich Świętach

Czytaj więcej

Świąteczny apel Ks. Jacka: koniec szopki!

Czytaj więcej

Natalia Kukulska wystąpi na Gali Paczki!

Czytaj więcej

Gwiazdy składają nam wyjątkowe życzenia!

Czytaj więcej

Koncert kolęd dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Policja w biurze SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski zrobił to dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Ks. Jacek w najnowszym "Ziarnie"

Czytaj więcej

Walczymy o ostatnie dzieci! Jeszcze około 40 z nich nie ma Darczyńców

Czytaj więcej

Jeszcze nigdy nie było TAKIEGO upominku!

Czytaj więcej

Rekord SZLACHETNEJ PACZKI 2015

Czytaj więcej

Wystartowała SZLACHETNA FALA!

Czytaj więcej

Co się stało z Paczką Stocha?!

Czytaj więcej

Papież Franciszek już pomógł rodzinie!

Czytaj więcej

Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

WOW! Wszystkie rodziny mają swojego darczyńcę!

Czytaj więcej

Kożuchowska, Królikowski, Domagała pakowali razem!

Czytaj więcej

Żołnierze i MEN – mobilizacja sił

Czytaj więcej

Noriaki Kasai pomógł dziecku w ramach Paczki!

Czytaj więcej

Raport o biedzie trafił w ręce Prezydenta!

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Najpopularniejsi blogerzy przemówili... głosem dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Nietypowa rola Kamila Stocha!

Czytaj więcej

The Voice of Poland: Iwaneczko dedykuje swoje zwycięstwo!

Czytaj więcej

MISTRZOWIE SPORTU ZAKOCHANI W PACZCE!

Czytaj więcej

Wyjawiamy prawdę: te filmy nigdy nie powstaną!

Czytaj więcej

Mieszkam za granicą. Jak mogę się zaangażować?

Czytaj więcej

Pierwszym Darczyńcą w tym roku została...

Czytaj więcej

Medal za Waleczność

Czytaj więcej

Lewandowski, Radwańska, Stoch. A teraz robi to…

Czytaj więcej

Czym nas zaskoczy SZLACHETNA PACZKA w tym roku?

Czytaj więcej

Jak wyglądało pierwsze paczkowe logo?

Czytaj więcej

Najlepsze spoty reklamowe Paczki!

Czytaj więcej

Cristiano Ronaldo przyłapany na…

Czytaj więcej

Nawet Papież Franciszek zrobił Paczkę!

Czytaj więcej

Dziecko z bidula. Nic z niego nie będzie?

Czytaj więcej

Niemożliwe! Zrobili to z mistrzem świata!

Czytaj więcej

STATUETKA HUMAN CAPITAL AWARDS JEST NASZA!

Czytaj więcej

Nawet referendum nie zmieni tyle co oni!

Czytaj więcej

Co przekazał Lewandowski Paczce? Niemożliwe!

Czytaj więcej

Film Spring Open - robi się gorąco!

Czytaj więcej

Najlepszy bloger znowu z Paczką!

Czytaj więcej

Zrobili to jako pierwsi w Polsce!

Czytaj więcej

Zatańczyli poloneza w całej Polsce!

Czytaj więcej

Błogosławieństwo młodej pary - 6 kroków do spotkania z Papieżem Franciszkiem!

Czytaj więcej

„Pieniądze w świetle Ewangelii” polecane przez ekspertów THINK TANK

Czytaj więcej

Jeżeli ślub, to Ślub Pełen Miłości!

Czytaj więcej

Ten happening miał siłę rażenia!

Czytaj więcej

Ks. Stryczek: Przedsiębiorco, zamknij firmę!

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania WALKI Z BIEDĄ!

Czytaj więcej

PRotony 2015: Paczka wygrywa podwójnie!

Czytaj więcej

Pierwszy raz tak odważnie o pieniądzach!

Czytaj więcej

Co słychać u rodziny, dla której Anna Mucha pakowała węgiel?

Czytaj więcej

Jak się skończy ta bajka?

Czytaj więcej

Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku!

Czytaj więcej

Na Bracką przyszła WIOSNA

Czytaj więcej

Ksiądz Jacek napisał pierwszą książkę

Czytaj więcej

Ks. Jacek Stryczek pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Gentlemanem Roku!

Czytaj więcej

Po latach przerwy wracają na rynek pracy!

Czytaj więcej

Dudek przekazał medal rodzinie z Krakowa!

Czytaj więcej

Dzięki kobietom wiem, czym jest piękno

Czytaj więcej

Faceci o kobietach: Bez was byśmy zwariowali!

Czytaj więcej

Jeden, a może aż jeden?

Czytaj więcej

EKSTREMALNY KSIĄDZ - nowy pomysł ks. Stryczka

Czytaj więcej

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: Warto być ciągle zakochanym!

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan i Babiarz wśród najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno powinniśmy unikać porażek?

Czytaj więcej

15 lat walki z biedą!

Czytaj więcej

Jacek WIOSNA Stryczek: Uczę ludzi jak posiadać

Czytaj więcej

Gala Paczki już za nami!

Czytaj więcej

Kamil Stoch Mistrzem Sportu!

Czytaj więcej

Zmienianie świata? Robię to codziennie!

Czytaj więcej

Koncert Kolęd już w Wigilię!

Czytaj więcej

Afromental i Enej życzą potrzebującym, Jankes egoistom, a zespół Piersi – sobie!

Czytaj więcej

Świąteczny beach Księdza Stryczka

Czytaj więcej

Rodziny SZLACHETNEJ PACZKI otrzymały pomoc prawną

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA znów połączyła Polaków!

Czytaj więcej

Paczka Papieża - relacja znanego blogera

Czytaj więcej

Błaszczykowski znowu z Paczką

Czytaj więcej

Ksiądz Stryczek odwiedził rodzinę

Czytaj więcej

Aktorzy serialu KLAN: Paczka to tradycja

Czytaj więcej

Kardynał Dziwisz dzień przed Finałem

Czytaj więcej

Nie zdążyłeś zrobić Paczki?

Czytaj więcej

Para Prezydencka znowu z Paczką

Czytaj więcej

Lewandowscy wybrali rodzinę

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie dla Paczki!

Czytaj więcej

Czekasz? Nie czekaj! – ambient SZLACHETNEJ PACZKI&MRUFKI

Czytaj więcej

Zrobili to z księdzem i są zadowoleni

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan, Kamińska i aktorzy Teatru Komedia dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Kamil Stoch oddaje kask

Czytaj więcej

Paczka otworzyła magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA 2014 WYSTARTOWAŁA!

Czytaj więcej

Anna Mucha z łopatą

Czytaj więcej

Teraz w Paczce możesz pomagać na trzy sposoby

Czytaj więcej

Stoch, blogerzy w pudle i koloratka – czym zaskoczy Paczka?

Czytaj więcej

Polska oszalała na punkcie Paczki!

Czytaj więcej

Wyniki SZLACHETNEJ PACZKI 2012

Czytaj więcej

Flaga Polski dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Idealiści zdobyli krakowski Rynek!

Czytaj więcej

>