Brand

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Myślisz, że SZLACHETNA PACZKA przypada tylko na grudzień? Że to kolorowe pudełeczka, bożonarodzeniowy klimat i dobry uczynek na Święta? Jeśli tak - jesteś w błędzie. Właśnie dzisiaj życie kolejnych dzieci i rodzin w potrzebie zmieniło się na lepsze. I dzieje się tak każdego dnia. Bo szalejemy na punkcie łączenia ludzi

fot. Piotr Barejka

Pani Maria zerka w lustro z niedowierzaniem. Widzi nową siebie. Piękną. Pierwszy raz od lat jest w salonie fryzjerskim. Zaczyna wierzyć, że może znaleźć pracę. Że może w końcu bez wstydu pójść do znajomej na imieniny. To od takich drobiazgów może zacząć się zmiana w życiu człowieka. Czasem niewiele trzeba, by ktoś poczuł się ważny i na nowo podjął walkę o lepszą przyszłość.

To tylko jedna z setek tysięcy historii, które przez cały rok wydarzają się dzięki Paczce i ludziom, których udaje nam się łączyć. W stosunku do potrzebujących stosujemy różne motywatory. Przedświąteczne prezenty, są tylko jednym z nich. W SZLACHETNEJ PACZCE kilkadziesiąt specjalistów pracuje nad tym, aby identyfikować problemy potrzebujących i opracowywać systemowe rozwiązania. To właśnie one sprawiają, że Polacy łączą się w mądrej pomocy i pomagają sobie nawzajem. Dzięki takiemu podejściu, w rozwiązywaniu problemów prawnych łączymy potrzebujących z prawnikami, stworzyliśmy specjalny program dla ludzi starszych i schorowanych, a dzieci z porażkami przeprowadzamy do świata sukcesów.

Odkryj 6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok:

#1 Rozwiązujemy problemy prawne potrzebujących

Kiedy wolontariusze odwiedzali potrzebujących, niejednokrotnie okazywało się, że źródłem trudnej sytuacji rodzin są nierozwiązane problemy prawne. To dla takich rodzin powstała PACZKA Prawników. Prawnik-wolontariusz nie zajmuje się pojedynczą sprawą, ale bierze pod swoją opiekę całą sytuację prawną jednej rodziny, którą sam wybiera. Po raz pierwszy PACZKA Prawników odbyła się w 2014 roku. W tegorocznej edycji właśnie rozpoczęły się wizyty prawników u rodzin.

#2 Aktywizujemy seniorów

15 lat samotności, operacja serca. Niesprawna ręka i nogi, które odmawiają posłuszeństwa. Pan Józef myślał, że już nie ma po co żyć. Musiał przetrwać za 5 złotych dziennie. Ale bardziej niż bieda, bolała świadomość, że już nikogo nie obchodzi.

To właśnie do takich ludzi dociera PACZKA Seniorów. Samotnych, starszych, często zrezygnowanych. Działamy w systemie 1 na 1 – jeden młody wolontariusz spotyka się regularnie z jednym seniorem. Nie tylko pomaga mu w codziennych obowiązkach, ale przede wszystkim budzi go do aktywnego życia. Tak było też w przypadku Pana Józefa, do którego dotarł wolontariusz Marek. Pan Józef uwielbia sport, więc Marek wpadł na pomysł, by zabrać go do strefy kibica podczas Mistrzostw Świata w siatkówkę. Wolontariusz zadbał o wszystko - wziął rozkładane krzesełko i koc. Pan Józef był wniebowzięty! Teraz przyjaźni się już nie tylko z Markiem, ale też z jego znajomymi.

#3 Uczymy dzieci zaradności życiowej

Martynka w wieku 10. lat przeprowadza swój  pierwszy w życiu wywiad. Ze swoim idolem – trenerem akrobatyki. Na początku boi się do niego podejść, kuli się za drzwiami. Na koniec śmiało podaje mu rękę uśmiechając się szeroko. – O matko, zrobiłam to! – przybija piątkę swojej wolontariuszce.

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI – siostrzany projekt Paczki – przeprowadza dzieci od długotrwałej porażki w szkole do sukcesu w życiu. Oferuje im unikatowy System Motywatorów Zmiany, w tym indywidulaną opiekę wolontariusza-tutora. Dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe. Mali studenci odkrywają swoje mocne strony i zaczynają wierzyć w siebie. To prewencja biedy i nauka zaradności już od dziecka. Dzięki darczyńcom z całej Polski 1840 dzieci odebrało swój indeks i rozpoczęło pracę z indywidualnymi tutorami.

#4 Motywujemy rodziny do walki z biedą

W całej Polsce trwają też spotkania, podczas których SuperW wręczają rodzinom medale za waleczność ufundowane przez darczyńców. – O matko, to ktoś jeszcze o nas pamięta? – z uśmiechem pyta pani Ania odbierając swój medal. Jej rodzina otrzymała w tym roku pomoc w ramach Paczki. - Teraz czuję się po prostu silniejsza. Znów zaczęłam się uśmiechać, bo wiem, że na pewno damy sobie radę. A medal jest dla nas niesamowitym wyróżnieniem – dodaje kobieta.

#5 Inspirujemy do podejmowania wyzwań i życia z wartościami

Nocą. W bólu i samotności. Zmierzą się ze swoimi słabościami i przekonają się, na co ich stać. To kolejny pomysł ks. Jacka WIOSNY Stryczka. W tym roku już po raz ósmy w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA. Jak podkreśla ks. Jacek, zarówno SZLACHETNĄ PACZKĘ, jak i EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ, łączą ludzie z ideałami. Tacy, którzy chcą dawać sobie i innym szansę na nowe, lepsze życie. Marzą o lepszym świecie. Nie narzekają na to, jak świat jest urządzony, ale ten świat zmieniają. Biorą za niego odpowiedzialność. Aby zostać uczestnikiem ESTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy.

#6 Podnosimy poczucie wartości potrzebujących

Swoją metamorfozę pani Maria zawdzięcza warszawskim fryzjerom, którzy zaprosili do siebie kobiety z rodzin SZLACHETNEJ PACZKI. - Chcieliśmy pomóc paniom, które nie mogą znaleźć pracy. Nowe fryzury mogą pomóc im uwierzyć w siebie i odświeżyć wizerunek, a co za tym idzie, znaleźć pracę – mówi Magdalena Sikorska z salonu Berendowicz&Kublin, zaangażowana w akcję.

*

Ty tylko kilka z tysięcy dowodów na to, że SZLACHETNA PACZKA działa cały rok i nieustannie łączy ludzi. Każda historia pojedynczego człowieka, którego życie się zmienia dzięki Paczce, jest na to dowodem. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!