SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

Szlachetna Paczka, 22-10-2017

‒ Marzy mi się, żeby Polonia zaczęła sobie nawzajem pomagać. Chcielibyśmy zrobić SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA i pomagać najbardziej potrzebującym. Chciałbym połączyć i bogatych i biednych w jedno i wierzę w to, że jako Polonia potrafimy budować nowy rodzaj jedności narodowej. Od dawna chciałem, żeby to się wydarzyło ‒ mówił w Chicago ks. Jacek Stryczek.Stało się! SZLACHETNA PACZKA łączy ludzi już nie tylko w Polsce, ale niczym na skrzydłach anioła przefrunęła Atlantyk i rozpoczęła swoją działalność na nowym kontynencie. I choć w zeszlym roku w ramach Paczki można było po raz pierwszy pomóc Polakom za oceanem, wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. 

 

Kto, kiedy i dlaczego

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek już od początku swej kapłańskiej działalności nie ograniczał jej tylko i wyłącznie do Polski; jeszcze jako kleryk pracował wśród Polaków na Ukrainie czy wśród Polonii francuskiej, a później wielokrotnie udawał się do wielu krajów (USA, Kanada, UK), głosząc wśród zamieszkującej je polonii rekolekcje i promując wartości WIOSNY.

Na bazie nawiązanych tam przyjaźni w 2006 w USA powstała Fundacja The SPRING Foundation. Początkowo zadaniem Fundacji było wspieranie działalności polskiego Stowarzyszenia WIOSNA i budowanie wśród amerykańskiej Polonii środowiska żyjącego ideałami WIOSNY. Działalność Spring opierała się na dwóch filarach: rozwijaniu świadomości społecznej oraz pozyskiwaniu funduszy poprzez organizowanie wydarzeń, w trakcie których zbierane są pieniądze na projekty Stowarzyszenia WIOSNA. 

Strona projektu: springfoundation.org

 

Nowy rozdział w historii SPRING

W dniach 16‒20 września 2016 r. w Chicago był z wizytą ks. Jacek Stryczek, promujący idee WIOSNY. Rzucił również hasło: „POLONIA DLA POLONII”. W odpowiedzi na to SPRING Foundation zorganizowała SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA. ‒ Od dawna chciałem, żeby to się wydarzyło w Chicago. Widzimy tu trzy grupy najbardziej zagrożone w tym pracowitym kraju. Pierwsza to samotny rodzic, druga to osoby chore w rodzinie, a trzecia to ludzie starsi, którzy często całe życie wysyłali pieniądze do Polski, a teraz są tutaj sami – ogłosił ksiądz Jacek Stryczek w czasie swojej wrześniowej wizyty. 

Najważniejsze projekty Stowarzyszenia to SZLACHETNA PACZKA oraz AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Fundacja prowadzi swoją działalność w Chicago i okolicach. Obecnym prezesem Fundacji jest Lucyna Gavrylyuk. Jak mawia Piotr Oczkowicz, Członek Zarządu SPRING Foundation: ‒ SPRING jest WIOSNĄ w Stanach. Istniejemy, bo istnieje WIOSNA.

 

Paczka: Chicago 2016

SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA w 2016 roku tworzyła grupa dwóch liderów i 12 wolontariuszy. Powstały dwa rejony na terenie Chicago: Rejon Polska Szkoła w Lombard i Rejon Jezuici Roscoe. Wolontariusze w Stanach działają według tych samych standardów. Tak samo jak w Polsce, wolontariusze w USA pozyskują historie rodzin potrzebujących od lokalnych organizacji zajmujących się pomocą, szkół, parafii i odwiedzają je w ich mieszkaniach, rozmawiając na temat ich sytuacji i potrzeb. Działają też według tego samego kalendarza, więc Finał Paczki miał charakter międzynarodowy!

Do projektu zostało włączonych 18 rodzin. Dla rodzin, które zostały zakwalifikowane do projektu pomocą było już samo spotkanie z wolontariuszami. Rodziny w Chicago bardzo często oprócz problemów finansowych i bytowych zmagają się z samotnością. Na obcej ziemi nie mają rodziny, która mogłaby ich wesprzeć w trudnej sytuacji. PACZKA dociera właśnie do takich rodzin.

 

Babcia wychowuje 3 wnucząt po śmierci matki

Historie zza oceanu są równie trudne, jak te w Polsce. Samotny ojciec wychowuje chorego na autyzm 10-letniego syna. Stracił międzyczasie mieszkanie, żona go opuściła, marzy o podjęciu pracy, by móc zapewnić synowi lepszą rehabilitację.

Samotna matka wychowuje 12-letniego syna. Od pięciu lat choruje na raka mózgu, a mimo to pracuje i walczy, by żyć jak najdłużej dla syna. Babcia zajmuje się trojgiem wnucząt po śmierci ich matki, narkomanki.

Wszystkie rodziny z znalazły darczyńców w bardzo szybkim tempie. Są nimi osoby polskiego pochodzenia, mieszkający w USA. Jednym z darczyńców jest Konsul Generalny w Chicago Pan Piotr Janicki. Razem ze swoimi współpracownikami (jako osoby prywatne) postanowili zostać darczyńcami dla jednej z rodzin.

 

Kategorie biedy

Samodzielny rodzic – wielu naszych rodaków podejmuje wysiłek realizowania swoich aspiracji z daleka od rodzinnych stron, a wskutek różnych sytuacji rodzinnych, muszą to połączyć z trudnymi obowiązkami samodzielnego rodzicielstwa; chcemy ich wesprzeć w tej pracy, docenić ich wkład oraz poprzez naszą pomoc zainspirować do rozwoju.

Rodzina z chorym dzieckiem – choroba dziecka zawsze wiąże się olbrzymimi obciążeniami finansowymi i czasowymi, które powodują niejednokrotnie, że jeden z rodziców musi wyłączyć się z życia zawodowego i poświęcić opiece nad dzieckiem, a drugi, rezygnując z życia rodzinnego ‒ skupić się wyłącznie na pracy; wpływa to niekorzystnie na całość życia rodzinnego; pomoc takim rodzinom jest dla nich ulgą w ciężkiej codzienności, a obecność życzliwych ludzi w otoczeniu pozwala zmobilizować się do rozwiązywania piętrzących się problemów.

Osoby starsze – wielu spośród emigrantów często całe życie wysyłało pieniądze do Polski, teraz zostali pozostawieni tutaj sami sobie; dostrzeżenie osoby starszej i rozmowa z nią jest bardzo często pomocą większą niż rzeczy materialne, a ponadto pozwala przełamać barierę bezradności i zmobilizować seniora do opuszczenia swoich czterech ścian i włączenia się w bieg życia społecznego.


Przyszłość Paczki w USA

SZLACHETNA PACZKA w Stanach wspierana jest przez wiele mediów polonijnych, wśród których jest m.in. „Chicago Rewia”, radio Deon Chicago oraz działające pod opieką Polish National Alliance „Dziennik Związkowy” i radio WPNA 1490 AM Chicago, Radio 92.7 fm, Radio 1030 oraz telewizja Polvision. Media te są żywo zainteresowane promocją tego projektu.

Jednym z pierwszych darczyńców została pani z Kalifornii, co pokazuje, że SZLACHETNA PACZKA i idea mądrej pomocy mają potencjał docierać dużo dalej, niż tylko do Chicago.


Paczka 2017:

Projekt Szlachetnej Paczki w USA rozwija sie bardzo dynamicznie. W tegorocznej edycji powstały 3 rejony: rejon Polska Szkoła Lombard, Rejon Jezuici Roscoe oraz Rejon Południe-Sienkiewicz, a w projekcie uczestniczy już 35 wolontariuszy.

<

Donald Tusk dołączył do SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Weekend cudów – Finał SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Olimpijczycy wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Para Prezydencka dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Gwiazdy TVN-u razem dla PACZKI

Czytaj więcej

Polscy Beckhamowie dla Paczki

Czytaj więcej

Czego nie wiesz o Polsce AD 2017. W poniedziałek publikacja Raportu o biedzie

Czytaj więcej

Szlachetny dar filmowców

Czytaj więcej

Jeszcze więcej PACZKI na Allegro

Czytaj więcej

JAKUB GIERSZAŁ i JERZY GÓRSKI pomagają w PACZCE

Czytaj więcej

Polscy piłkarze grają w jednej drużynie ze SZLACHETNĄ PACZKĄ

Czytaj więcej

Wybierz dziecko i bądź z nim w najważniejszych momentach życia!

Czytaj więcej

Już w sobotę marsze SZLACHETNEJ PACZKI w 16 miastach

Czytaj więcej

Lubisz ludzi? Pokaż to. Pomóż rodzinom w potrzebie

Czytaj więcej

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2017/2018 – siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

STUDNIÓWKA PACZKI I AKADEMII JUŻ 12 WRZEŚNIA!

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że wolontariat daje pracę

Czytaj więcej

Wolontariat jako SuperW sprawi, że 2+2=5

Czytaj więcej

Zostań SuperW! Ruszyła rekrutacja do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Wolontariusze-specjaliści poszukiwani!

Czytaj więcej

13 czerwca PACZKA zmieni oblicze

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania Liderów

Czytaj więcej

Jak nauczyć się angielskiego w jeden wieczór?

Czytaj więcej

Pomoc prawna, lekarska, biznesowa. To dzieje się teraz!

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2017: ostatnia szansa, by zostać Liderem!

Czytaj więcej

Gala jak spotkanie rodziny pełnej ideałów

Czytaj więcej

SUKCES I KONGRESU SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Zobacz najlepiej licytujące się dzieło SZTUKI TERAZ

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ - zostały 3 dni!

Czytaj więcej

W tym roku połączyliśmy 750 970 osób!

Czytaj więcej

15 NIESAMOWITYCH HISTORII, DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ ŚWIAT STAŁ SIĘ PIĘKNIEJSZY

Czytaj więcej

Trwa Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

Pierwszy taki finał w Internecie!

Czytaj więcej

SKOCZKOWIE WSPARLI SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Co zachwyciło Grzegorza Krychowiaka?

Czytaj więcej

NOWATORSKA FORMA POMAGANIA W BIZNESIE

Czytaj więcej

RAPORT O BIEDZIE W POLSCE BIJE NA ALARM

Czytaj więcej

Krychowiak wybrał: Adaś i Karolinka!

Czytaj więcej

Moda na Polskę – Moda na Pomaganie

Czytaj więcej

Bądź na bieżąco podczas Finału Paczki

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie 6. raz w Paczce

Czytaj więcej

Pan Prezydent Andrzej Duda: Pomoc to czasem zwykłe spotkanie

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda popiera AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

SZLACHETNA RYWALIZACJA OLIMPIJCZYKÓW

Czytaj więcej

Otwieramy magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

MARSZE PACZKI W 16 MIASTACH!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski: Paczka to dobro, które idzie dalej

Czytaj więcej

KONIEC ERY DOROBKIEWICZÓW – RUSZA XVI EDYCJA SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Wernisaż SZTUKI TERAZ w Muzeum Narodowym

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ – pięknem można zmieniać świat

Czytaj więcej

Rusza XVI edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Moda na Polskę

Czytaj więcej

3, 2, 1… Gotowy na start Paczki?

Czytaj więcej

Niepełnosprawni aktywni z WIOSNĄ

Czytaj więcej

Wystartowała XIV edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Jak zgłosić rodzinę do SZLACHETNEJ PACZKI?

Czytaj więcej

Sacrum Profanum - z miłości do sztuki i ludzi

Czytaj więcej

Historyczny wyczyn Natalii Partyki

Czytaj więcej

Nie przegap: Studniówka Paczki i Akademii już 6 września!

Czytaj więcej

REKRUTACJA LIDERÓW POTRWA TYDZIEŃ DŁUŻEJ!

Czytaj więcej

Walkę w najważniejszych zawodach dedykują PACZCE!

Czytaj więcej

Kolarze jadą dla potrzebujących!

Czytaj więcej

Wylądowaliśmy na Planecie Sukces! Koniec XIII edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Nasz Mecenas Dobroczyńcą Roku!

Czytaj więcej

Dzieci wzięły udział w niezwykłym biegu! #miesiąc dziecka

Czytaj więcej

Honorowe Godło „Teraz Polska” dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

PRESTIŻOWY TYTUŁ SPOŁECZNEJ KAMPANII ROKU DLA PACZKI!

Czytaj więcej

RUSZYŁ NARODOWY PROGRAM WYGRYWANIA

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Małopolaninem Roku 2015!

Czytaj więcej

Majewski, Mucha, Wellman w nowym spocie SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Projekt Violi Piekut na Twoim ślubie w szczytnym celu!

Czytaj więcej

Wygrała znane show, nagrodę przekazuje naszym podopiecznym!

Czytaj więcej

Prosto z serca – te życzenia wzruszają do łez

Czytaj więcej

Wielkanoc jak randka – poznaj życzenia ks. Jacka

Czytaj więcej

Żeby żyć #4 Spotkanie

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA połączyła siły z Krakowskim Biurem Festiwalowym!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #3 WYSIŁEK

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA za nami – padł rekord

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #2 DROGA

Czytaj więcej

Królowa polskich imprez: Kobieta ma być twarda!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ – RUSZA WIELKOPOSTNY CYKL KS. JACKA

Czytaj więcej

Idźcie na całość! Ostatni odcinek #LepiejKochaj

Czytaj więcej

Ile kobieta i facet mogą ze sobą wytrzymać? #LepiejKochaj

Czytaj więcej

#LepiejKochaj – rusza cykl o miłości ks. Jacka

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Czytaj więcej

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Poznaj kolejny pomysł ks. Jacka!

Czytaj więcej

Hurra – wszystkie dzieci wybrane!

Czytaj więcej

Co dziesiąte dziecko w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Czytaj więcej

Wielkie zaskoczenie Przemka Babiarza

Czytaj więcej

Takiej Gali jeszcze nie było!

Czytaj więcej

Życzą Paczce, by przestała istnieć!

Czytaj więcej

Nasi przyjaciele nagrodzeni w konkursie "Gwiazdy Dobroczynności"!

Czytaj więcej

26 milionów Polaków zna SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Prezydent Duda i ks. Stryczek: O czym rozmawiali w Pałacu Prezydenckim?

Czytaj więcej

Gala Paczki 2015 – jak świętowaliśmy w zeszłym roku?

Czytaj więcej

Ks. Jacek: Nie róbcie postanowień noworocznych!

Czytaj więcej

Halina Frąckowiak opowiedziała nam o swoich Świętach

Czytaj więcej

Świąteczny apel Ks. Jacka: koniec szopki!

Czytaj więcej

Natalia Kukulska wystąpi na Gali Paczki!

Czytaj więcej

Gwiazdy składają nam wyjątkowe życzenia!

Czytaj więcej

Koncert kolęd dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Policja w biurze SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski zrobił to dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Ks. Jacek w najnowszym "Ziarnie"

Czytaj więcej

Walczymy o ostatnie dzieci! Jeszcze około 40 z nich nie ma Darczyńców

Czytaj więcej

Jeszcze nigdy nie było TAKIEGO upominku!

Czytaj więcej

Rekord SZLACHETNEJ PACZKI 2015

Czytaj więcej

Wystartowała SZLACHETNA FALA!

Czytaj więcej

Co się stało z Paczką Stocha?!

Czytaj więcej

Papież Franciszek już pomógł rodzinie!

Czytaj więcej

Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

WOW! Wszystkie rodziny mają swojego darczyńcę!

Czytaj więcej

Kożuchowska, Królikowski, Domagała pakowali razem!

Czytaj więcej

Żołnierze i MEN – mobilizacja sił

Czytaj więcej

Noriaki Kasai pomógł dziecku w ramach Paczki!

Czytaj więcej

Raport o biedzie trafił w ręce Prezydenta!

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Najpopularniejsi blogerzy przemówili... głosem dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Nietypowa rola Kamila Stocha!

Czytaj więcej

The Voice of Poland: Iwaneczko dedykuje swoje zwycięstwo!

Czytaj więcej

MISTRZOWIE SPORTU ZAKOCHANI W PACZCE!

Czytaj więcej

Wyjawiamy prawdę: te filmy nigdy nie powstaną!

Czytaj więcej

Mieszkam za granicą. Jak mogę się zaangażować?

Czytaj więcej

Pierwszym Darczyńcą w tym roku została...

Czytaj więcej

Medal za Waleczność

Czytaj więcej

Lewandowski, Radwańska, Stoch. A teraz robi to…

Czytaj więcej

Czym nas zaskoczy SZLACHETNA PACZKA w tym roku?

Czytaj więcej

Jak wyglądało pierwsze paczkowe logo?

Czytaj więcej

Najlepsze spoty reklamowe Paczki!

Czytaj więcej

Cristiano Ronaldo przyłapany na…

Czytaj więcej

Nawet Papież Franciszek zrobił Paczkę!

Czytaj więcej

To już 15 lat mądrej pomocy!

Czytaj więcej

Dziecko z bidula. Nic z niego nie będzie?

Czytaj więcej

Niemożliwe! Zrobili to z mistrzem świata!

Czytaj więcej

STATUETKA HUMAN CAPITAL AWARDS JEST NASZA!

Czytaj więcej

Nawet referendum nie zmieni tyle co oni!

Czytaj więcej

Co przekazał Lewandowski Paczce? Niemożliwe!

Czytaj więcej

Film Spring Open - robi się gorąco!

Czytaj więcej

Najlepszy bloger znowu z Paczką!

Czytaj więcej

Zrobili to jako pierwsi w Polsce!

Czytaj więcej

Zatańczyli poloneza w całej Polsce!

Czytaj więcej

Błogosławieństwo młodej pary - 6 kroków do spotkania z Papieżem Franciszkiem!

Czytaj więcej

„Pieniądze w świetle Ewangelii” polecane przez ekspertów THINK TANK

Czytaj więcej

Jeżeli ślub, to Ślub Pełen Miłości!

Czytaj więcej

Ten happening miał siłę rażenia!

Czytaj więcej

Ks. Stryczek: Przedsiębiorco, zamknij firmę!

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania WALKI Z BIEDĄ!

Czytaj więcej

PRotony 2015: Paczka wygrywa podwójnie!

Czytaj więcej

Pierwszy raz tak odważnie o pieniądzach!

Czytaj więcej

Co słychać u rodziny, dla której Anna Mucha pakowała węgiel?

Czytaj więcej

Jak się skończy ta bajka?

Czytaj więcej

Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku!

Czytaj więcej

Na Bracką przyszła WIOSNA

Czytaj więcej

Ksiądz Jacek napisał pierwszą książkę

Czytaj więcej

Ks. Jacek Stryczek pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Gentlemanem Roku!

Czytaj więcej

Po latach przerwy wracają na rynek pracy!

Czytaj więcej

Dudek przekazał medal rodzinie z Krakowa!

Czytaj więcej

Dzięki kobietom wiem, czym jest piękno

Czytaj więcej

Faceci o kobietach: Bez was byśmy zwariowali!

Czytaj więcej

Jeden, a może aż jeden?

Czytaj więcej

EKSTREMALNY KSIĄDZ - nowy pomysł ks. Stryczka

Czytaj więcej

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: Warto być ciągle zakochanym!

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan i Babiarz wśród najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno powinniśmy unikać porażek?

Czytaj więcej

15 lat walki z biedą!

Czytaj więcej

Jacek WIOSNA Stryczek: Uczę ludzi jak posiadać

Czytaj więcej

Gala Paczki już za nami!

Czytaj więcej

Kamil Stoch Mistrzem Sportu!

Czytaj więcej

Zmienianie świata? Robię to codziennie!

Czytaj więcej

Koncert Kolęd już w Wigilię!

Czytaj więcej

Afromental i Enej życzą potrzebującym, Jankes egoistom, a zespół Piersi – sobie!

Czytaj więcej

Świąteczny beach Księdza Stryczka

Czytaj więcej

Rodziny SZLACHETNEJ PACZKI otrzymały pomoc prawną

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA znów połączyła Polaków!

Czytaj więcej

Paczka Papieża - relacja znanego blogera

Czytaj więcej

Błaszczykowski znowu z Paczką

Czytaj więcej

Ksiądz Stryczek odwiedził rodzinę

Czytaj więcej

Aktorzy serialu KLAN: Paczka to tradycja

Czytaj więcej

Kardynał Dziwisz dzień przed Finałem

Czytaj więcej

Nie zdążyłeś zrobić Paczki?

Czytaj więcej

Para Prezydencka znowu z Paczką

Czytaj więcej

Lewandowscy wybrali rodzinę

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie dla Paczki!

Czytaj więcej

Czekasz? Nie czekaj! – ambient SZLACHETNEJ PACZKI&MRUFKI

Czytaj więcej

Zrobili to z księdzem i są zadowoleni

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan, Kamińska i aktorzy Teatru Komedia dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Kamil Stoch oddaje kask

Czytaj więcej

Paczka otworzyła magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA 2014 WYSTARTOWAŁA!

Czytaj więcej

Anna Mucha z łopatą

Czytaj więcej

Teraz w Paczce możesz pomagać na trzy sposoby

Czytaj więcej

Stoch, blogerzy w pudle i koloratka – czym zaskoczy Paczka?

Czytaj więcej

Polska oszalała na punkcie Paczki!

Czytaj więcej

Wyniki SZLACHETNEJ PACZKI 2012

Czytaj więcej

Flaga Polski dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Idealiści zdobyli krakowski Rynek!

Czytaj więcej

>