Wolontariat jako SuperW sprawi, że 2+2=5

Szlachetna Paczka, 16-08-2017

Kategoria: Superbohater, superw

Rozmowa z Joanną Sadzik, dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a wcześniej wolontariuszką.– To jest szybka pomoc. Wykorzystujesz zasoby, które masz, i bez większego wysiłku możesz zrobić dla drugiego człowieka coś dobrego. Czasem wystarczy jeden telefon, dziesięć minut

 

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to programy Stowarzyszenia WIOSNA, które od 2001 roku pomaga ludziom wydobywać to, co najpiękniejsze. Ich twórcą jest ks. Jacek Stryczek, duszpasterz akademicki i duszpasterz ludzi biznesu, wielokrotnie nagradzany za innowacyjne podejście do idei pomagania.

W obu projektach kluczową rolę pełnią wolontariusze nazywani SuperW. W Szlachetnej Paczce docierają do osób i rodzin żyjących w trudnej, niezawinionej, określają, jaki rodzaj pomocy da im okazję do trwałej zmiany, a następnie znajdują dla nich darczyńcę, który przekazuje wsparcie materialne. Z kolei w Akademii Przyszłości wolontariusz raz w tygodniu spotyka się na indywidualnych zajęciach z dzieckiem, staje się jego przyjacielem i mentorem i przeprowadza je od porażki w szkole do sukcesu w życiu.

 

Szlachetna Paczka wolontariat

 

 

 

Po co zostawać wolontariuszem?

Opowiem ci, po co ja zostałam. Zanim przyszłam do wolontariatu, byłam dyrektorem w dużej firmie szkoleniowej, zarabiałam kupę kasy, dwójka dzieci też już wyrosła. I coraz częściej miałam refleksję, że ludzie dookoła mnie są zagubieni. Z różnych powodów. Nie czują, że żyją po coś. Wszystko co robią, jest podporządkowane wyłącznie temu, by się utrzymać. Bo „takie czasy”. Rodzice pracują i zarabiają, są cały czas zajęci, a ich dzieci, wchodząc w dorosłość, nie mają żadnego punktu odniesienia. Nie wiedzą, co jest dobre, co jest złe. Co jest fajne, co nie. Szukają tego i są zagubieni.

I chciałaś to zmienić?

Chciałam budować kapitał społeczny. Tak, wiem, że to brzmi górnolotnie, ale to była moja główna motywacja: zostałam wolontariuszem, żeby podzielić się tym, co już mam, tym co wiem, tym co zrobiłam, swoim doświadczeniem. Naprawdę chciałam wydobywać z ludzi to, co najpiękniejsze.

Po co?

Bo chcę mieć wpływ na to, co dzieje się dookoła mnie. Mało tego, uważam, że to jest mój obowiązek. Dla ludzi z mojego pokolenia, a ja jeszcze pamiętam PRL, bo w 1989 roku miałam już kilkanaście lat, taka postawa jest jeszcze w miarę częsta i naturalna. Ale dla młodych, którzy urodzili się i wychowali w wolności, już nie. I oni nie mają świadomości, że o tę wolność trzeba dbać. To jest trochę jak w związku: jest fajnie, więc myślisz, że tak będzie już zawsze. Ale gdy tego nie pielęgnujesz, pojawiają się problemy. I już nie jest fajnie.

A w wolontariacie jest fajnie?

Wolontariusze, którzy przychodzą do Paczki, szczególnie ci młodzi, odkrywają wartość bycia razem, bycia drużyną, piękno pracy zespołowej, robienia czegoś razem. Mam swój cel, który chcę zrealizować i to jest ważne, ale oprócz tego jest jeszcze cel drugiej i trzeciej osoby i dopiero to składa się na coś większego. Pracujemy na to wspólnie i dwa plus dwa nagle zaczyna się równać pięć.

Musisz zrezygnować ze swojego celu i się podporządkować?

Nie! Tym, co mnie najbardziej zaskoczyło, gdy zostałam wolontariuszem, było to, jak szybko przekonałam się, ile mogę się nauczyć. Przychodziłam z nastawieniem, że chcę dużo dawać, a nie minął miesiąc i dowiedziałam się o sobie mnóstwa nowych rzeczy. Na przykład tego, jak wiele nie wiem.

Ale przecież przychodziłaś z dużym doświadczeniem.

Tak, w zarządzaniu, w swojej dziedzinie. A tu zaczęłam się uczyć tego, o czym wcześniej nie miałam pojęcia. Organizacji eventów, promocji, szukania innowacyjnych rozwiązań. Zresztą zarządzania również – wydawało mi się, że wiem o tym dużo, ale dopiero w Paczce i Akademii przekonałam się, jak może w praktyce działać zasada synergii – że ludzie, pracując razem w zespole, naprawdę mogą więcej, tak odczuwalnie i bardzo wymiernie.

Co jeszcze cię zaskoczyło?

Że czasem wystarczy dziesięć minut. Bo Szlachetna Paczka otwiera serca i drzwi. Potrzebowałam firmy przewozowej, która przetransportuje duże rzeczy z naszego magazynu. Wypisałam sobie namiary do dwudziestu, mając nadzieję, że może któraś się zgodzi. Pierwszy telefon. Przedstawiłam się, że jestem ze Szlachetnej Paczki. Pan spytał tylko, ile aut ma wysłać, gdzie i na kiedy.

To było niesamowite odkrycie: że wokoło jest tyle osób, które tylko czekają na okazję, żeby móc się włączyć w coś większego, w coś dobrego. Ludzi, którzy dziękują ci za to, że do nich przychodzisz poprosić ich o pomoc. Bo oni chcą, ale nie wiedzą jak się zaangażować.

To jest szybka pomoc. Wykorzystujesz zasoby, które masz, i bez większego trudu możesz zrobić dla drugiego człowieka coś dobrego. Chwila wysiłku i masz wielką, wielką satysfakcję, a przy tym rzeczywiście zmieniasz świat.

Nie za wielkie słowa na przetransportowanie paczki?

One też mnie z początku bardzo raziły. Ale to się tu dzieje naprawdę, świat nabiera kolorów w dziesięć minut – czegoś nie było, a jest, ktoś był sam, już ma kogoś obok siebie. To jest niesamowite.

A co to znaczy, że Szlachetna Paczka pomaga mądrze? Można pomagać głupio?

Po pierwsze – najważniejsza w Szlachetnej Paczce wcale nie jest materialna pomoc. Nie chodzi o to, żeby komuś coś dać, ale żeby dzięki temu, zmienić czyjeś życie na lepsze. Wolontariusz, który zajmuje się daną rodziną, spotyka się z nią co najmniej pięć razy. Pięć razy! To naprawdę dużo. Poznaje tych ludzi, ich historie, ich potrzeby. Pyta ich o różne rzeczy, również nieoczywiste. Dzięki temu oni zaczynają patrzeć na siebie w nowy sposób, zmieniają swoje nastawienie, kierunek myślenia. To nie jest odbębnianie i odhaczanie kolejnych pozycji na liście, żeby potem pochwalić się efektowną statystyką. To jest prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem.

A po drugie?

Nasza pomoc jest dedykowana. Wiemy czego potrzebuje konkretna rodzina, bo wolontariusz, zanim podjął decyzję o przyznaniu pomocy, najpierw tych ludzi poznał. Znajdując dla nich darczyńcę, przekazuje mu konkretne i pewne informacje. Darczyńca angażuje się więc nie po to, żeby zrobić sobie porządek w szafie i pozbyć się wreszcie zalegających mu w niej zbędnych rzeczy, ale by odpowiedzieć na czyjeś konkretne potrzeby. Jeśli dziewczynka marzy o tym, by mieć granatowe kalosze albo różową lalkę, to faktycznie właśnie to dostaje od naszych darczyńców w prezencie. Dzięki temu przekonuje się, że jest dla kogoś ważna. I ona, i jej potrzeby. A to ma wartość o niebo większą niż wartość samych butów czy zabawki.

Nadal jesteś wolontariuszką?

Tak. Wolontaryjnie prowadzę w Paczce i Akademii szkolenia. I to też jest niesamowite doświadczenie. Na zajęciach mam, powiedzmy, czternaście osób. Wśród nich są: zakonnica, nastolatka z pięćdziesięcioma pięcioma kolczykami, chłopak w szerokich spodniach, a obok niego drugi, w bluzie z Polską Walczącą. Przekrój wieku od 19 do 76 lat, profesorowie i ludzie bez wykształcenia. I oni ze sobą rozmawiają, pracują w grupach, wspólnie szukają rozwiązań! Wychodzą wreszcie ze swoich bezpiecznych baniek, w których obracają się tylko wśród ludzi podobnych do siebie. I przekonują się, że chociaż są zupełnie różni, mogą działać razem.

Czym różni się wolontariat w Paczce od tego w Akademii?

W Akademii pracujesz jeden na jednego z jednym, konkretnym małym człowiekiem. Pod pewnymi względami to więcej pracy, ale i większa satysfakcja. Bo wolontariusz naprawdę przeprowadza dziecko od porażki w szkole do sukcesu w życiu. Dla mnie najbardziej poruszający jest moment, w którym dziecko przystępuje do Akademii. To są zazwyczaj dzieci, które nie wierzą w siebie i są bardzo źle oceniane nie tylko przez rówieśników, ale też swoich najbliższych. Jeśli nawet twój rodzic sądzi, że nic z ciebie nie będzie, to co ty sam możesz o sobie myśleć? I my zaczynamy pracę z dzieckiem właśnie w takim momencie. Przechodzimy z nim długą drogę. Na początku zazwyczaj jest bardzo trudno, dlatego do tej pracy potrzeba niesamowitej otwartości i cierpliwości.

Co jest na końcu tej drogi?

W tym roku, w czerwcu, podczas Gali Sukcesów kończącej rok szkolny Akademii w Małopolsce zdarzyła się taka sytuacja: prowadzący zapytał dzieci, czego się nauczyły w ciągu ostatnich miesięcy i poprosił, żeby kilkoro wyszło na scenę i o tym opowiedziało. To było ryzykowne, bo wszyscy spodziewali się, że zapadnie krępująca cisza, że nikt nie będzie chciał mówić, że dzieci będą się wstydzić. I nagle szok. Wstały wszystkie i nie mogły się doczekać swojej kolejki do mikrofonu! Każde chciało opowiedzieć o swoich sukcesach. W ciągu roku przeprowadziliśmy je z miejsca, w którym uważały, że są do niczego, do punktu, w którym chciały publicznie, w obecności kilkuset osób, opowiedzieć o tym, w czym są dobre.

A w Paczce?

W Paczce wszystko dzieje się szybciej. W Akademii pracujesz z dzieckiem przez cały rok szkolny, a w Paczce zazwyczaj po raz pierwszy odwiedzasz rodzinę w październiku, poznajesz ją, zaczynacie działać, a już w grudniu przeżywacie – razem z darczyńcą i rodziną – niesamowity Finał Szlachetnej Paczki, kiedy widzisz i przekonujesz się, jak wiele dobrego wydarzyło się dzięki twojemu zaangażowaniu i waszej wspólnej pracy.

Lekko, łatwo i przyjemnie.

Jako wolontariuszka w ciągu kilku lat odwiedziłam wiele rodzin. Byłam u pani, która miała ośmioro dzieci i kisiła dla nich w słoikach szczaw na zimę. Nie mieli bieżącej wody, nie mieli pralki, nie mieli nawet łóżek, do spania kładli na podłodze materace. I ona twierdziła, że niczego jej nie potrzeba, że ze wszystkim sobie poradzi.

To było gdzieś na wsi?

Nie, w Krakowie. Albo inna historia: starszy mężczyzna, po rozwodzie żona zabrała dzieci, mieszka sam, w strasznej depresji, żyje z zasiłku z MOPS-u. I dla niego największym problemem jest właśnie ta samotność, przeraźliwa. Tak dojmująca, że chciałam stamtąd uciekać.

Pomogłaś mu?

Bywają sytuacje, że nie możesz pomóc, a przynajmniej nie tak, jak ci się wydaje. Bo mądra pomoc oznacza czasem, że musisz komuś uświadomić, że nikt lepiej nie zajmie się jego losem niż on sam. Że sam musi sobie pomóc. I to niekiedy jest bardzo trudne.

Ale się udaje?

To nie jest kwestia tego, że coś się komuś uda lub nie. Tu chodzi o prawdziwą zmianę, zmianę wyobrażeń na swój temat, zmianę nastawienia. W ubiegłym roku napisała do nas pani, która cztery lata temu dostała pomoc w ramach Paczki. Straciła wtedy firmę, oszukał ją wspólnik, została z długami. Siedziała i płakała. Do Paczki zgłosili ją sąsiedzi, bo wiedzieli, że to bieda niezawiniona. Samo przyjście wolontariuszy, uświadomienie sobie, że jej los jest dla kogoś ważny, wystarczyło, by znów w siebie uwierzyła. Stanęła na nogi, odbudowała firmę i dziś jest Inwestorem Społecznym Szlachetnej Paczki. Ma pieniądze i wie, że ma sens się nimi dzielić.

Przekonałaś mnie. Chcę zostać wolontariuszem. Ale nie mam czasu. Co byś mi doradziła?

Po pierwsze – jeśli wydaje ci się, że nie masz czasu, a chcesz mądrze pomagać, możesz wesprzeć Paczkę lub Akademię finansowo. Czasem lepiej zaufać i przekazać pieniądze, by ktoś inny mądrze je spożytkował, niż frustrować się, że nie zdążysz czegoś zrobić. Po drugie – jest mnóstwo ról, które może pełnić wolontariusz. Mamy ludzi, którzy nie są w stanie pracować z rodziną lub z dzieckiem, ale pomagają przy organizacji eventów, pozyskiwaniu funduszy albo w logistyce. Angażują się na krócej, ale bardzo intensywnie, wtedy, kiedy jest to najpotrzebniejsze. Mało tego, mamy nawet wolontariuszy, którzy nie mieszkają w Polsce. Redagują opisy historii rodzin, które potem trafiają do naszej bazy. To bardzo ważna rola, bo darczyńcy podejmują decyzję o tym, komu przekazać pomoc, właśnie na ich podstawie.

 

Rekrutacja wolontariuszy do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Dołącz do drużyny SuperW! Rozwijaj się – miej wpływ – poznawaj wspaniałych ludzi! Warto się śpieszyć. Nie zwlekaj! Zgłoś się na: www.superw.pl

<

JAKUB GIERSZAŁ i JERZY GÓRSKI pomagają w PACZCE

Czytaj więcej

Polscy piłkarze grają w jednej drużynie ze SZLACHETNĄ PACZKĄ

Czytaj więcej

Wybierz dziecko i bądź z nim w najważniejszych momentach życia!

Czytaj więcej

Już w sobotę marsze SZLACHETNEJ PACZKI w 16 miastach

Czytaj więcej

Lubisz ludzi? Pokaż to. Pomóż rodzinom w potrzebie

Czytaj więcej

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2017/2018 – siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

Czytaj więcej

STUDNIÓWKA PACZKI I AKADEMII JUŻ 12 WRZEŚNIA!

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że wolontariat daje pracę

Czytaj więcej

Zostań SuperW! Ruszyła rekrutacja do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Wolontariusze-specjaliści poszukiwani!

Czytaj więcej

13 czerwca PACZKA zmieni oblicze

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania Liderów

Czytaj więcej

Jak nauczyć się angielskiego w jeden wieczór?

Czytaj więcej

Pomoc prawna, lekarska, biznesowa. To dzieje się teraz!

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2017: ostatnia szansa, by zostać Liderem!

Czytaj więcej

Gala jak spotkanie rodziny pełnej ideałów

Czytaj więcej

SUKCES I KONGRESU SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Zobacz najlepiej licytujące się dzieło SZTUKI TERAZ

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ - zostały 3 dni!

Czytaj więcej

W tym roku połączyliśmy 750 970 osób!

Czytaj więcej

15 NIESAMOWITYCH HISTORII, DZIĘKI KTÓRYM DZIŚ ŚWIAT STAŁ SIĘ PIĘKNIEJSZY

Czytaj więcej

Trwa Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

Pierwszy taki finał w Internecie!

Czytaj więcej

SKOCZKOWIE WSPARLI SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Co zachwyciło Grzegorza Krychowiaka?

Czytaj więcej

NOWATORSKA FORMA POMAGANIA W BIZNESIE

Czytaj więcej

RAPORT O BIEDZIE W POLSCE BIJE NA ALARM

Czytaj więcej

Krychowiak wybrał: Adaś i Karolinka!

Czytaj więcej

Moda na Polskę – Moda na Pomaganie

Czytaj więcej

Bądź na bieżąco podczas Finału Paczki

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie 6. raz w Paczce

Czytaj więcej

Pan Prezydent Andrzej Duda: Pomoc to czasem zwykłe spotkanie

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda popiera AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

SZLACHETNA RYWALIZACJA OLIMPIJCZYKÓW

Czytaj więcej

Otwieramy magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

MARSZE PACZKI W 16 MIASTACH!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski: Paczka to dobro, które idzie dalej

Czytaj więcej

KONIEC ERY DOROBKIEWICZÓW – RUSZA XVI EDYCJA SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Wernisaż SZTUKI TERAZ w Muzeum Narodowym

Czytaj więcej

SZTUKA TERAZ – pięknem można zmieniać świat

Czytaj więcej

Rusza XVI edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Moda na Polskę

Czytaj więcej

3, 2, 1… Gotowy na start Paczki?

Czytaj więcej

Niepełnosprawni aktywni z WIOSNĄ

Czytaj więcej

Wystartowała XIV edycja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Jak zgłosić rodzinę do SZLACHETNEJ PACZKI?

Czytaj więcej

Sacrum Profanum - z miłości do sztuki i ludzi

Czytaj więcej

Historyczny wyczyn Natalii Partyki

Czytaj więcej

Nie przegap: Studniówka Paczki i Akademii już 6 września!

Czytaj więcej

REKRUTACJA LIDERÓW POTRWA TYDZIEŃ DŁUŻEJ!

Czytaj więcej

Walkę w najważniejszych zawodach dedykują PACZCE!

Czytaj więcej

Kolarze jadą dla potrzebujących!

Czytaj więcej

Wylądowaliśmy na Planecie Sukces! Koniec XIII edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Czytaj więcej

Nasz Mecenas Dobroczyńcą Roku!

Czytaj więcej

Dzieci wzięły udział w niezwykłym biegu! #miesiąc dziecka

Czytaj więcej

Honorowe Godło „Teraz Polska” dla SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

PRESTIŻOWY TYTUŁ SPOŁECZNEJ KAMPANII ROKU DLA PACZKI!

Czytaj więcej

RUSZYŁ NARODOWY PROGRAM WYGRYWANIA

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Małopolaninem Roku 2015!

Czytaj więcej

Majewski, Mucha, Wellman w nowym spocie SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Projekt Violi Piekut na Twoim ślubie w szczytnym celu!

Czytaj więcej

Wygrała znane show, nagrodę przekazuje naszym podopiecznym!

Czytaj więcej

Prosto z serca – te życzenia wzruszają do łez

Czytaj więcej

Wielkanoc jak randka – poznaj życzenia ks. Jacka

Czytaj więcej

Żeby żyć #4 Spotkanie

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA połączyła siły z Krakowskim Biurem Festiwalowym!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #3 WYSIŁEK

Czytaj więcej

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA za nami – padł rekord

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ: #2 DROGA

Czytaj więcej

Królowa polskich imprez: Kobieta ma być twarda!

Czytaj więcej

ŻEBY ŻYĆ – RUSZA WIELKOPOSTNY CYKL KS. JACKA

Czytaj więcej

Idźcie na całość! Ostatni odcinek #LepiejKochaj

Czytaj więcej

Ile kobieta i facet mogą ze sobą wytrzymać? #LepiejKochaj

Czytaj więcej

#LepiejKochaj – rusza cykl o miłości ks. Jacka

Czytaj więcej

6 dowodów na to, że Paczka działa cały rok

Czytaj więcej

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Poznaj kolejny pomysł ks. Jacka!

Czytaj więcej

Hurra – wszystkie dzieci wybrane!

Czytaj więcej

Co dziesiąte dziecko w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

Czytaj więcej

Wielkie zaskoczenie Przemka Babiarza

Czytaj więcej

Takiej Gali jeszcze nie było!

Czytaj więcej

Życzą Paczce, by przestała istnieć!

Czytaj więcej

Nasi przyjaciele nagrodzeni w konkursie "Gwiazdy Dobroczynności"!

Czytaj więcej

26 milionów Polaków zna SZLACHETNĄ PACZKĘ!

Czytaj więcej

Prezydent Duda i ks. Stryczek: O czym rozmawiali w Pałacu Prezydenckim?

Czytaj więcej

Gala Paczki 2015 – jak świętowaliśmy w zeszłym roku?

Czytaj więcej

Ks. Jacek: Nie róbcie postanowień noworocznych!

Czytaj więcej

Halina Frąckowiak opowiedziała nam o swoich Świętach

Czytaj więcej

Świąteczny apel Ks. Jacka: koniec szopki!

Czytaj więcej

Natalia Kukulska wystąpi na Gali Paczki!

Czytaj więcej

Gwiazdy składają nam wyjątkowe życzenia!

Czytaj więcej

Koncert kolęd dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Policja w biurze SZLACHETNEJ PACZKI!

Czytaj więcej

Robert Lewandowski zrobił to dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Ks. Jacek w najnowszym "Ziarnie"

Czytaj więcej

Walczymy o ostatnie dzieci! Jeszcze około 40 z nich nie ma Darczyńców

Czytaj więcej

Jeszcze nigdy nie było TAKIEGO upominku!

Czytaj więcej

Rekord SZLACHETNEJ PACZKI 2015

Czytaj więcej

Wystartowała SZLACHETNA FALA!

Czytaj więcej

Co się stało z Paczką Stocha?!

Czytaj więcej

Papież Franciszek już pomógł rodzinie!

Czytaj więcej

Finał Paczki. Relacja na żywo!

Czytaj więcej

WOW! Wszystkie rodziny mają swojego darczyńcę!

Czytaj więcej

Kożuchowska, Królikowski, Domagała pakowali razem!

Czytaj więcej

Żołnierze i MEN – mobilizacja sił

Czytaj więcej

Noriaki Kasai pomógł dziecku w ramach Paczki!

Czytaj więcej

Raport o biedzie trafił w ręce Prezydenta!

Czytaj więcej

Para Prezydencka przygotowała SZLACHETNĄ PACZKĘ

Czytaj więcej

Najpopularniejsi blogerzy przemówili... głosem dzieci z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI!

Czytaj więcej

Nietypowa rola Kamila Stocha!

Czytaj więcej

The Voice of Poland: Iwaneczko dedykuje swoje zwycięstwo!

Czytaj więcej

MISTRZOWIE SPORTU ZAKOCHANI W PACZCE!

Czytaj więcej

Wyjawiamy prawdę: te filmy nigdy nie powstaną!

Czytaj więcej

Mieszkam za granicą. Jak mogę się zaangażować?

Czytaj więcej

Pierwszym Darczyńcą w tym roku została...

Czytaj więcej

Medal za Waleczność

Czytaj więcej

Lewandowski, Radwańska, Stoch. A teraz robi to…

Czytaj więcej

Czym nas zaskoczy SZLACHETNA PACZKA w tym roku?

Czytaj więcej

Jak wyglądało pierwsze paczkowe logo?

Czytaj więcej

Najlepsze spoty reklamowe Paczki!

Czytaj więcej

Cristiano Ronaldo przyłapany na…

Czytaj więcej

Nawet Papież Franciszek zrobił Paczkę!

Czytaj więcej

To już 15 lat mądrej pomocy!

Czytaj więcej

Dziecko z bidula. Nic z niego nie będzie?

Czytaj więcej

Niemożliwe! Zrobili to z mistrzem świata!

Czytaj więcej

STATUETKA HUMAN CAPITAL AWARDS JEST NASZA!

Czytaj więcej

Nawet referendum nie zmieni tyle co oni!

Czytaj więcej

Co przekazał Lewandowski Paczce? Niemożliwe!

Czytaj więcej

Film Spring Open - robi się gorąco!

Czytaj więcej

Najlepszy bloger znowu z Paczką!

Czytaj więcej

Zrobili to jako pierwsi w Polsce!

Czytaj więcej

Zatańczyli poloneza w całej Polsce!

Czytaj więcej

Błogosławieństwo młodej pary - 6 kroków do spotkania z Papieżem Franciszkiem!

Czytaj więcej

„Pieniądze w świetle Ewangelii” polecane przez ekspertów THINK TANK

Czytaj więcej

Jeżeli ślub, to Ślub Pełen Miłości!

Czytaj więcej

Ten happening miał siłę rażenia!

Czytaj więcej

Ks. Stryczek: Przedsiębiorco, zamknij firmę!

Czytaj więcej

Wystartowała Kampania WALKI Z BIEDĄ!

Czytaj więcej

PRotony 2015: Paczka wygrywa podwójnie!

Czytaj więcej

Pierwszy raz tak odważnie o pieniądzach!

Czytaj więcej

Co słychać u rodziny, dla której Anna Mucha pakowała węgiel?

Czytaj więcej

Jak się skończy ta bajka?

Czytaj więcej

Wlazły najlepszym sportowcem świata w 2014 roku!

Czytaj więcej

Na Bracką przyszła WIOSNA

Czytaj więcej

Ksiądz Jacek napisał pierwszą książkę

Czytaj więcej

Ks. Jacek Stryczek pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka

Czytaj więcej

Ks. Stryczek Gentlemanem Roku!

Czytaj więcej

Po latach przerwy wracają na rynek pracy!

Czytaj więcej

Dudek przekazał medal rodzinie z Krakowa!

Czytaj więcej

Dzięki kobietom wiem, czym jest piękno

Czytaj więcej

Faceci o kobietach: Bez was byśmy zwariowali!

Czytaj więcej

Jeden, a może aż jeden?

Czytaj więcej

EKSTREMALNY KSIĄDZ - nowy pomysł ks. Stryczka

Czytaj więcej

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek: Warto być ciągle zakochanym!

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan i Babiarz wśród najlepszych!

Czytaj więcej

Czy na pewno powinniśmy unikać porażek?

Czytaj więcej

15 lat walki z biedą!

Czytaj więcej

Jacek WIOSNA Stryczek: Uczę ludzi jak posiadać

Czytaj więcej

Gala Paczki już za nami!

Czytaj więcej

Kamil Stoch Mistrzem Sportu!

Czytaj więcej

Zmienianie świata? Robię to codziennie!

Czytaj więcej

Koncert Kolęd już w Wigilię!

Czytaj więcej

Afromental i Enej życzą potrzebującym, Jankes egoistom, a zespół Piersi – sobie!

Czytaj więcej

Świąteczny beach Księdza Stryczka

Czytaj więcej

Rodziny SZLACHETNEJ PACZKI otrzymały pomoc prawną

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA znów połączyła Polaków!

Czytaj więcej

Paczka Papieża - relacja znanego blogera

Czytaj więcej

Błaszczykowski znowu z Paczką

Czytaj więcej

Ksiądz Stryczek odwiedził rodzinę

Czytaj więcej

Aktorzy serialu KLAN: Paczka to tradycja

Czytaj więcej

Kardynał Dziwisz dzień przed Finałem

Czytaj więcej

Nie zdążyłeś zrobić Paczki?

Czytaj więcej

Para Prezydencka znowu z Paczką

Czytaj więcej

Lewandowscy wybrali rodzinę

Czytaj więcej

Siostry Radwańskie dla Paczki!

Czytaj więcej

Czekasz? Nie czekaj! – ambient SZLACHETNEJ PACZKI&MRUFKI

Czytaj więcej

Zrobili to z księdzem i są zadowoleni

Czytaj więcej

Kurdej-Szatan, Kamińska i aktorzy Teatru Komedia dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Kamil Stoch oddaje kask

Czytaj więcej

Paczka otworzyła magazyny zastępcze!

Czytaj więcej

SZLACHETNA PACZKA 2014 WYSTARTOWAŁA!

Czytaj więcej

Anna Mucha z łopatą

Czytaj więcej

Teraz w Paczce możesz pomagać na trzy sposoby

Czytaj więcej

Stoch, blogerzy w pudle i koloratka – czym zaskoczy Paczka?

Czytaj więcej

Polska oszalała na punkcie Paczki!

Czytaj więcej

Wyniki SZLACHETNEJ PACZKI 2012

Czytaj więcej

Flaga Polski dla SZLACHETNEJ PACZKI

Czytaj więcej

Idealiści zdobyli krakowski Rynek!

Czytaj więcej

>