Brand

SZLACHETNA PACZKA przekroczyła ocean

‒ Marzy mi się, żeby Polonia zaczęła sobie nawzajem pomagać. Chcielibyśmy zrobić SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA i pomagać najbardziej potrzebującym. Chciałbym połączyć i bogatych i biednych w jedno i wierzę w to, że jako Polonia potrafimy budować nowy rodzaj jedności narodowej. Od dawna chciałem, żeby to się wydarzyło ‒ mówił w Chicago ks. Jacek Stryczek.

Stało się! SZLACHETNA PACZKA łączy ludzi już nie tylko w Polsce, ale niczym na skrzydłach anioła przefrunęła Atlantyk i rozpoczęła swoją działalność na nowym kontynencie. I choć w zeszlym roku w ramach Paczki można było po raz pierwszy pomóc Polakom za oceanem, wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. 

 

Kto, kiedy i dlaczego

Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek już od początku swej kapłańskiej działalności nie ograniczał jej tylko i wyłącznie do Polski; jeszcze jako kleryk pracował wśród Polaków na Ukrainie czy wśród Polonii francuskiej, a później wielokrotnie udawał się do wielu krajów (USA, Kanada, UK), głosząc wśród zamieszkującej je polonii rekolekcje i promując wartości WIOSNY.

Na bazie nawiązanych tam przyjaźni w 2006 w USA powstała Fundacja The SPRING Foundation. Początkowo zadaniem Fundacji było wspieranie działalności polskiego Stowarzyszenia WIOSNA i budowanie wśród amerykańskiej Polonii środowiska żyjącego ideałami WIOSNY. Działalność Spring opierała się na dwóch filarach: rozwijaniu świadomości społecznej oraz pozyskiwaniu funduszy poprzez organizowanie wydarzeń, w trakcie których zbierane są pieniądze na projekty Stowarzyszenia WIOSNA. 

Strona projektu: springfoundation.org

 

Nowy rozdział w historii SPRING

W dniach 16‒20 września 2016 r. w Chicago był z wizytą ks. Jacek Stryczek, promujący idee WIOSNY. Rzucił również hasło: „POLONIA DLA POLONII”. W odpowiedzi na to SPRING Foundation zorganizowała SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA. ‒ Od dawna chciałem, żeby to się wydarzyło w Chicago. Widzimy tu trzy grupy najbardziej zagrożone w tym pracowitym kraju. Pierwsza to samotny rodzic, druga to osoby chore w rodzinie, a trzecia to ludzie starsi, którzy często całe życie wysyłali pieniądze do Polski, a teraz są tutaj sami – ogłosił ksiądz Jacek Stryczek w czasie swojej wrześniowej wizyty. 

Najważniejsze projekty Stowarzyszenia to SZLACHETNA PACZKA oraz AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Fundacja prowadzi swoją działalność w Chicago i okolicach. Obecnym prezesem Fundacji jest Lucyna Gavrylyuk. Jak mawia Piotr Oczkowicz, Członek Zarządu SPRING Foundation: ‒ SPRING jest WIOSNĄ w Stanach. Istniejemy, bo istnieje WIOSNA.

 

Paczka: Chicago 2016

SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA w 2016 roku tworzyła grupa dwóch liderów i 12 wolontariuszy. Powstały dwa rejony na terenie Chicago: Rejon Polska Szkoła w Lombard i Rejon Jezuici Roscoe. Wolontariusze w Stanach działają według tych samych standardów. Tak samo jak w Polsce, wolontariusze w USA pozyskują historie rodzin potrzebujących od lokalnych organizacji zajmujących się pomocą, szkół, parafii i odwiedzają je w ich mieszkaniach, rozmawiając na temat ich sytuacji i potrzeb. Działają też według tego samego kalendarza, więc Finał Paczki miał charakter międzynarodowy!

Do projektu zostało włączonych 18 rodzin. Dla rodzin, które zostały zakwalifikowane do projektu pomocą było już samo spotkanie z wolontariuszami. Rodziny w Chicago bardzo często oprócz problemów finansowych i bytowych zmagają się z samotnością. Na obcej ziemi nie mają rodziny, która mogłaby ich wesprzeć w trudnej sytuacji. PACZKA dociera właśnie do takich rodzin.

 

Babcia wychowuje 3 wnucząt po śmierci matki

Historie zza oceanu są równie trudne, jak te w Polsce. Samotny ojciec wychowuje chorego na autyzm 10-letniego syna. Stracił międzyczasie mieszkanie, żona go opuściła, marzy o podjęciu pracy, by móc zapewnić synowi lepszą rehabilitację.

Samotna matka wychowuje 12-letniego syna. Od pięciu lat choruje na raka mózgu, a mimo to pracuje i walczy, by żyć jak najdłużej dla syna. Babcia zajmuje się trojgiem wnucząt po śmierci ich matki, narkomanki.

Wszystkie rodziny z znalazły darczyńców w bardzo szybkim tempie. Są nimi osoby polskiego pochodzenia, mieszkający w USA. Jednym z darczyńców jest Konsul Generalny w Chicago Pan Piotr Janicki. Razem ze swoimi współpracownikami (jako osoby prywatne) postanowili zostać darczyńcami dla jednej z rodzin.

 

Kategorie biedy

Samodzielny rodzic – wielu naszych rodaków podejmuje wysiłek realizowania swoich aspiracji z daleka od rodzinnych stron, a wskutek różnych sytuacji rodzinnych, muszą to połączyć z trudnymi obowiązkami samodzielnego rodzicielstwa; chcemy ich wesprzeć w tej pracy, docenić ich wkład oraz poprzez naszą pomoc zainspirować do rozwoju.

Rodzina z chorym dzieckiem – choroba dziecka zawsze wiąże się olbrzymimi obciążeniami finansowymi i czasowymi, które powodują niejednokrotnie, że jeden z rodziców musi wyłączyć się z życia zawodowego i poświęcić opiece nad dzieckiem, a drugi, rezygnując z życia rodzinnego ‒ skupić się wyłącznie na pracy; wpływa to niekorzystnie na całość życia rodzinnego; pomoc takim rodzinom jest dla nich ulgą w ciężkiej codzienności, a obecność życzliwych ludzi w otoczeniu pozwala zmobilizować się do rozwiązywania piętrzących się problemów.

Osoby starsze – wielu spośród emigrantów często całe życie wysyłało pieniądze do Polski, teraz zostali pozostawieni tutaj sami sobie; dostrzeżenie osoby starszej i rozmowa z nią jest bardzo często pomocą większą niż rzeczy materialne, a ponadto pozwala przełamać barierę bezradności i zmobilizować seniora do opuszczenia swoich czterech ścian i włączenia się w bieg życia społecznego.


Przyszłość Paczki w USA

SZLACHETNA PACZKA w Stanach wspierana jest przez wiele mediów polonijnych, wśród których jest m.in. „Chicago Rewia”, radio Deon Chicago oraz działające pod opieką Polish National Alliance „Dziennik Związkowy” i radio WPNA 1490 AM Chicago, Radio 92.7 fm, Radio 1030 oraz telewizja Polvision. Media te są żywo zainteresowane promocją tego projektu.

Jednym z pierwszych darczyńców została pani z Kalifornii, co pokazuje, że SZLACHETNA PACZKA i idea mądrej pomocy mają potencjał docierać dużo dalej, niż tylko do Chicago.


Paczka 2017:

Projekt Szlachetnej Paczki w USA rozwija sie bardzo dynamicznie. W tegorocznej edycji powstały 3 rejony: rejon Polska Szkoła Lombard, Rejon Jezuici Roscoe oraz Rejon Południe-Sienkiewicz, a w projekcie uczestniczy już 35 wolontariuszy.