Brand

Co to jest wolontariat?

Są studentami, matkami, pracownikami małych firm i dużych korporacji - jedni mają poczucie misji i chcą zmieniać świat, inni angażują się przez przypadek. Dla 74% z nich udział w SZLACHETNEJ PACZCE był najważniejszym wydarzeniem w ich życiu.

Definicja wolontariatu

Wolontariat to świadoma i bezinteresowna praca na rzecz społeczności – wykonujemy ją, bo czujemy, że ma sens i zmienia coś w naszej rzeczywistości.

Polacy coraz chętniej pomagają. Jak wynika z Raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor, w 2013 r. aż 18% Polaków postanowiło zostać wolontariuszami, a 27% deklaruje, że angażuje się na rzecz swojego otoczenia. To o wiele więcej niż w poprzednich latach. Mimo to, o wolontariacie wiemy nadal niewiele. Cierpienie, wyzysk, strata czasu – tak właśnie duża część Polaków postrzega tę formę pomocy. Bardzo często dlatego, że sami nie mieli okazji się przekonać, jak to jest być wolontariuszem.

 

Szlachetna Paczka - wolontariat

 

Będąc SuperW, nauczyła się doceniać to, co ma w życiu

Ma na imię Justyna i pochodzi z województwa dolnośląskiego. Mieszka we Wrocławiu, na co dzień pracuje w szkole wyższej. Prowadzi kadry i płace. W projektach WIOSNY działa cztery lata. Oprócz pracy na etat, prowadzi też księgowość na zlecenia, więc nie ma się kiedy nudzić.

Cztery lata temu postanowiła dołączyć do SZLACHETNEJ PACZKI, ponieważ szukała miejsca, gdzie mogłabym pomagać innym i dobrze spożytkować swój wolny czas. Udało jej się to połączyć i została wolontariuszem w kolejnych edycjach, ponieważ czuła, że to jest miejsce, w którym się rozwija, poznaje niesamowitych ludzi, doświadcza mnóstwa rzeczy i bardzo dużo otrzymuje w zamian.

Do wolontariatu w SZLACHETNEJ PACZCE przekonał ją pierwszy rok, kiedy weszła w struktury. Bardzo jej się spodobało to, że nie jest to organizacja czy wolontariat „na hura!”, tylko że zostało to przemyślane, zorganizowane, opracowane merytorycznie, a wolontariusze są rekrutowani. Wróciła i została, bo przekonało ją założenie, że to ma być mądra pomoc dla rodzin.

Będąc SuperW nauczyła się doceniać to, co ma w życiu. I przyjaznego podejścia do drugiego człowieka, a także wyrozumiałości i troski. Będąc wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI, chodząc na wywiady do rodzin, widziała, w jakich warunkach ci ludzie żyją, jakie mają historie. Wracała do domu i doceniała to, że ma ciepłą wodę w kranie, łóżko. Kiedyś czasami myślała, że ma za mało i narzekała. Teraz wie, że jak się ma kontakt z rodziną paczkową, to docenia się, że te podstawowe rzeczy są wartością, o której czasami zapominamy, a dla kogoś to jest luksus.

Nie zwlekaj! Zostań SuperW SZLACHETNEJ PACZKI lub AKADEMII PRZYSZŁOŚCI>>

Wolontariat w Szlachetnej Paczce

Na początku najtrudniejsze było przełamanie się, swoich barier, żeby umieć porozmawiać z rodziną. Na szkoleniu im mówiono, żeby do tych ludzi podejść bez uprzedzeń, nie patrzeć na nich stereotypowo. Lekki introwertyzm powodował, że musiała wyjść ze swojej strefy komfortu, otworzyć się na rodzinę i jej wysłuchać. Stresowała się, co zastanie, ale piękno tych rodzin powodowało, że na każde spotkanie szła spokojniejsza i chciała poznawać ich historie. Wolontariat w SZLACHETNEJ PACZCE uczy innego spojrzenia na życie, poszanowania dla tego, co ma na co dzień.

Dla Justyny wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI, czyli SuperW, nie jest zwykłym wolontariuszem tylko superczłowiekiem. Zapracowanym, który pomimo życia prywatnego, rodzinnego, towarzyskiego znajduje czas na wolontariat. Jego podstawowym zadaniem jest odwiedzanie rodzin i włączenie jej do projektu lub nie zgodnie z kryteriami, dostrzeżenie piękna w tej rodzinie, pobudzenie ich do myślenia i wyrażenia tego symbolicznym gestem przekazania paczki, którą przygotowują darczyńcy, wywołanie impulsu do zmiany, by ci ludzie zobaczyli, że nie są sami, ktoś ich dostrzegł. Jest dobrą duszą, która wchodzi do rodziny. Sama jako wolontariusz nie raz słyszała od rodzin: „O, jak cudownie, że pani się pojawiła.”

SZLACHETNA PACZKA dała je bardzo duże grono znajomych, pewność siebie i nowe kompetencje zawodowe, a także satysfakcję z tego, co się robi. Zmieniła myślenie i spojrzenie na życie, doceniła to, co ma. Cztery lata temu, zanim została SuperW, była innym człowiekiem.

Szczególnie zapadła jej w pamięć jedna historia.

Zaskoczyły mnie warunki mieszkaniowe, to, że rodzina 6-osobowa mieszka w jednym pokoju, nie ma łazienki. Dwie nastolatki mieszkają z rodzicami w jednym pokoju, śpią na łóżkach piętrowych. Zaskoczyła mnie pokora matki i dojrzałość tych właśnie nastolatek. Jedna z tych dziewczyn, 13-letnia Ola, na pytanie o marzenia - jak mówię, to mam ciarki – powiedziała, żeby jej nigdy nie zabrakło na chleb, bo tak się zdarza. Czułam, że to jest prawda, że ona doświadczyła tego w swoim życiu. Nauczyłam się doceniać to, co mam – mówi Justyna.

 

Wolontariat nie taki straszny

Wolontariusze angażują się, bo są wrażliwi na biedę i nieszczęście, chcą działać, sprawdzić siebie i widzieć sens tego, co robią.

Ale dziś wolontariat to nie tylko możliwość pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują. To również szansa na rozwój, poznanie nowych ludzi i zdobycie kompetencji potrzebnych na rynku pracy. To w dużej mierze przyciąga przyszłych wolontariuszy. 

Właśnie zakończyłem trzy miesięczny okres próbny i jestem pełnoprawnym inżynierem jakości w dużej międzynarodowej firmie. Jestem przekonany, że gdyby nie kontakt z paczkowymi znajomymi i mnóstwo wyzwań w projekcie, nigdy nie byłbym tu gdzie jestem. Wolałbym swoją szarą wygodną codzienność. Dziś każdego dnia podejmuję wyzwania, poznaje nowe sytuacje i nowych ludzi i jest to najlepsze co mogłem dostać od tego projektu - mówi Sebastian, wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI.

 

Wolontariat w SZLACHETNEJ PACZCE

Celem SZLACHETNEJ PACZKI jest mądra pomoc - dajemy impuls do zmiany tym, którzy żyją w niezawinionej biedzie. W 2015 r. w projekt zaangażowało się aż 13 000 wolontariuszy, a 20 771 rodzin otrzymało pomoc. Okazuje się, że w SZLACHETNEJ PACZCE impuls do zmiany dostają nie tylko rodziny włączone do projektu, ale też wolontariusze.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce

 

Wolontariat w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI dociera do dzieci, które mają problemy w szkole, a często także w domu. Każde dziecko włączone do projektu ma przydzielonego wolontariusza - tutora, dla którego staje się oczkiem w głowie. Wolontariusz pomaga przejść dziecku od porażek w szkole do sukcesów w życiu dzięki regularnym spotkaniom i systematycznej pracy.

wolontariat w Akademii Przyszłości

Nie musisz mieć niesamowitych predyspozycji i nadmiaru wolnego czasu, żeby zostać wolontariuszem Paczki lub Akademii. Wystarczy chęć zrobienia czegoś dobrego. Wejdź na stronę www.superw.pl, wybierz projekt, w którym chcesz się zaangażować i wypełnij formularz rekrutacyjny. Możesz zostać bohaterem dla Paczkowych rodzin lub dziecka z Akademii.

 

<<< Powrót do listy artykułów