Brand
Szlachetna Paczka

Zostań Wolontariuszem
Akademii Przyszłości

bo też dzięki Tobie świat dzieci może być lepszy

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to innowacyjny projekt społeczny, w którym pomagamy dzieciom, mającym trudności w szkole – z nauką, z relacjami – często pochodzącym z niezamożnych rodzin. Budujemy ich pewność siebie, wspieramy w pokonywaniu porażek, pokazujemy, że same potrafią sobie radzić z wyzwaniami. Uświadamiamy jednocześnie, że są wyjątkowe, wbrew temu co często słyszą od innych w swoim otoczeniu.

Zmiana w mentalności dzieci dokonuje się dzięki zajęciom z tutorami-wolontariuszami. To oni poznają indywidualną historię dziecka, znajdują klucz do pokonania jego trudności, uczą jak stawiać czoła problemom. Tak, by zaczęły sobie radzić z nimi same.

By Akademia Przyszłości mogła działać w twojej okolicy, potrzebuje wolontariuszy!

I Ty możesz zmienić historię dzieci.
Nie czekaj, zaangażuj się i spraw, by mali-wielcy ludzie dostali szansę, na którą czekają.

Wolontariusz czy Lider zespołu wolontariuszy?

Możesz działać, realizując jedną z tych ról w danej lokalizacji.
Zobacz czym się różnią i zdecyduj, którą ścieżkę wybierzesz.

Wolontariusz

Wolontariusz

Bez niego nie byłoby fundamentu Akademii – indywidualnej pracy tutora z dzieckiem. To on tak naprawdę daje dziecku szansę na wygranie dobrej przyszłości, inicjując być może najważniejszą zmianę w jego życiu!

Spotyka się z dzieckiem raz w tygodniu i prowadzi zajęcia w modelu tutoringu. To właśnie w czasie tych spotkań buduje się więź z dzieckiem, dzięki której otwiera się ono na możliwości pokazywane przez tutora. Zajęcia nie są korepetycjami – poprzez dostarczanie unikalnych doświadczeń dziecko zaczyna otwierać się na nowe perspektywy i buduje wiarę w swoje możliwości.

Pozostaje w stałym kontakcie z darczyńcą – osobą, która funduje Indeks Sukcesów dla dziecka, przez co wspiera rozwój Akademii, a dziecku daje sygnał, że jest ktoś, kto mu kibicuje. Wolontariusz informuje darczyńcę o sukcesach i postępach dziecka oraz buduje relację.

Uczestniczy we wspólnych wydarzeniach - nie rzadziej niż raz na dwa miesiące lokalne kolegium Akademii organizuje dla dzieci wspólne wyjścia do kina, teatru, muzeum, na kręgle, basen czy na spotkania z interesującymi ludźmi ze świata biznesu, nauki i sztuki. Wolontariusz towarzyszy dziecku w tych doświadczeniach.

Lider

Lider

Bez niego Akademia nie działałaby lokalnie, a wolontariusze nie mieli koordynacji działań. Jest lokalnym sercem Akademii. Lider organizuje jedno z prawie 200 kolegiów w całej Polsce. Przez to ma realny wpływ na to, do ilu z nich dotrzemy ze wsparciem w jego najbliższej okolicy. Jedno kolegium = jeden lider! Nie czekaj.

Kontaktuje się ze szkołami, dyrektorami i pedagogami, poszukując dzieci, które potrzebują wsparcia Akademii. Dba również o zapewnienie zaplecza do indywidualnych zajęć dziecka z tutorem. Jest lokalnym ambasadorem Akademii i jej wizytówką.

Zarządza zespołem wolontariuszy-tutorów, którzy spotykają się z dziećmi raz w tygodniu i są ich indywidualnymi przewodnikami na drodze do zmiany historii życia. Lider planuje ich działania, powierza zadania i monitoruje postępy pracy. To Lider decyduje, o tym który tutor będzie pracował z danym dzieckiem.

Organizuje życie kolegium. Dba o to, by wszystkie dzieci z jego kolegium miały swojego tutora. Dba o organizację wydarzeń specjalnych w kolegium, żeby każde dziecko miało szansę na uczestnictwo w uroczystej Inauguracji, Dniu Dziecka w „Fotelu prezesa” czy Gali Sukcesów.

Dlaczego warto zostać
Wolontariuszem lub Liderem?

MASZ WPŁYW NA ŻYCIE DZIECKA I DZIAŁASZ Z SENSEM.

Uruchamiasz wielką zmianę w życiu dzieci, które tego najbardziej potrzebują. To co robisz, ma wielki sens! Dajesz im szansę na wygranie dobrej przyszłości.

„Mogę naprawdę pomóc takiemu dziecku, jakim sama kiedyś byłam.” Wolontariuszka Akademii Dominika
Masz wpływ i działasz z sensem

ROZWIJASZ SIĘ, ZDOBYWASZ NOWE KOMPETENCJE

Pomagając dziecku budujesz jego wiarę w siebie, wzmacniasz ją też u siebie. Zwiększasz swój potencjał, zdobywasz kompetencje cenione przez pracodawców, w praktyce uczysz się planować, zarządzać projektami czy skutecznie się komunikować.

„Bycie wolontariuszem Akademii bardzo mnie otworzyło, zdobyłam też kompetencje, które teraz wykorzystuję i które mogę wpisać w CV.” Wolontariuszka Akademii Patrycja
Rozwijasz się, zdobywasz nowe kompetencje

PRACUJESZ Z WYJĄTKOWYMI LUDŹMI

Nawiązujesz wartościowe znajomości z osobami angażującymi się społecznie, w tym z ludźmi decydującymi o tym, co dzieje się w Twojej okolicy. Stajesz się ważnym członkiem lokalnej społeczności i nawiązujesz wyjątkowe relacje osobiste, zawodowe i biznesowe.

„Chciałam zrobić coś wartościowego dla małych ludzi, którzy mnie otaczają. Najpierw dla tych małych.” Wolontariuszka Akademii Magda
Masz wpływ i działasz z sensem

ZMIENIASZ HISTORIE ŻYCIA DZIECI

Dzięki Tobie, ktoś może odzyskać wiarę w siebie i pokonać dotychczasowe porażki.

Masz pytania? Chcesz się dowiedzieć więcej? Napisz do nas:
lider@wiosna.org.pl lub wolontariusz@wiosna.org.pl

Jak zostać
Liderem lub Wolontariuszem

 • Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 • Przejdź rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym liderem Twojego rejonu.
 • Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia!

  W przeciągu kilku dni od Twojego zgłoszenia zadzwoni do Ciebie lider Twojego rejonu, aby umówić się na spotkanie. Ma ono na celu poznanie się, porozmawianie o tym, na czym polega praca wolontariusza oraz ustalenie wspólnych oczekiwań.
 • Przyjdź na spotkanie wdrożeniowe.

  Wdrożenie odbędzie się w Twoim mieście bądź niedalekiej okolicy, trwa jeden dzień. Dowiesz się na nim więcej o roli i obowiązkach wolontariusza Akademii. Dowiesz się m.in. jak podejść do realizacji pierwszych zadań. Nie będziesz sam, realizując je. Otrzymasz wsparcie od swojego lidera, a także od innych wolontariuszy z rejonu. Możesz również liczyć na szkolenia, które pomogą Ci skutecznie realizować tę rolę.
 • Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 • Przejdź rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym szefem-koordynatorem.
 • Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia!

  Kilka dni od Twojego zgłoszenia skontaktuje się z Tobą koordynator Twojego rejonu, aby zaprosić Cię na spotkanie. Ma ono na celu poznanie się oraz dokładne wyjaśnienie specyfiki działań lidera i przyszłego modelu pracy.
 • Przyjdź na spotkanie wdrożeniowe.

  Wdrożenie trwa jeden dzień i odbywa się w Twoim mieście bądź niedalekiej okolicy. Pozwala Ci zdobyć więcej informacji o roli i obowiązkach lidera Akademii bezpośrednio od osób koordynujących działania w tym projekcie.
  W trakcie realizowania roli Lidera będziesz także otrzymywał wsparcie od koordynatora regionalnego, a także od innych wolontariuszy. Będą również realizowane warsztaty i szkolenia specjalistyczne dla liderów.

FAQ

Lider to osoba, która w swoim rejonie (lokalnym środowisku) zarządza zespołem wolontariuszy i poszczególnymi zadaniami, które mają na celu realizację Paczki.

Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat (w wypadku Wolontariusza wystarczy 17 lat). Jeśli lubisz ludzi, chcesz pracować przez cały rok z małym bohaterem – podopiecznym Akademii, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz rozwijać się i pomagać, możesz mieć pewność, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!