Brand
Szlachetna Paczka Lubie Ludzi
Przekaż 1% na walkę z biedą!
Przekazując 1% na SZLACHETNĄ PACZKĘ, pomagasz mądrze. Pomagasz najbardziej potrzebującym.
KRS 0000050905

ROZLICZENIE PIT ONLINE 2018

Co roku ponad milion Polaków więcej niż w roku poprzednim decyduje się na rozliczenie PIT przez internet. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego składanie deklaracji podatkowej online jest opłacalne.

Korzyści rozliczeń PIT przez internet

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na wybór właśnie tej metody są znaczne ułatwienia i kontrola błędów oferowane przez programy do rozliczania PIT online. Programy te praktycznie prowadzą użytkownika za rękę – kolejno wskazują obowiązkowe do wypełnienia pola, podpowiadają co należy w nich wpisać, sprawdzają poprawny format danych czy wreszcie automatycznie uzupełniają pola, których zawartość można obliczyć na podstawie już uzupełnionych danych.

Dzięki temu rozliczanie PIT jest niezwykle proste nawet dla osoby, która widzi taki formularz po raz pierwszy w życiu, a przy tym znacznie maleje ryzyko popełnienia błędu w składanej deklaracji podatkowej.

Twój e-PIT - rozliczenie za 2018 rok jeszcze łatwiejsze

W rozliczeniach za 2018 rok ułatwienia idą o krok dalej. Ministerstwo Finansów od 15 lutego 2019 w ramach usługi Twój e-PIT, udostępnia przygotowane zeznania podatkowe za 2018 rok. Na portalu podatkowym podatki.gov.pl znajdziemy dwa formularze: PIT-37 i PIT-38. Deklaracje będą uzupełnione o aktualne informacje od płatników (pracodawców/zleceniodawców) oraz informacje z ubiegłorocznego zeznania, takie jak nr rachunku, ulga na dzieci czy organizacja pożytku publicznego, jeśli zdecydowaliśmy się przekazać wtedy 1%.

W przypadku, gdy do końca kwietnia nie podejmiemy żadnej aktywności (tzn. nie zaakceptujemy zeznania przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, ani nie rozliczymy się w innej formie), z dniem 30 kwietnia nasze rozliczenie zostanie uznane za złożone w formie, w jakiej zostało przygotowane na portalu podatkowym.

Warto jednak sprawdzić przygotowane rozliczenie. Dlaczego?

  • Można otrzymać zwrot podatku wcześniej. Maksymalny termin zwrotu to 45 dni od daty rozliczenia dla deklaracji złożonej w formie elektronicznej (termin liczony od 15 lutego). Nie robiąc nic, czas zwrotu z podatku będzie liczony dopiero od 30 kwietnia.
  • Daje to możliwość skorzystania z dodatkowych ulg. Urząd nie będzie wiedział np. o ulgach, do których nabyliśmy prawa w ostatnim roku.
  • Będziesz mieć kontrolę nad poprawnością swojego rozliczenia. Błędy w obliczeniach czy niekompletne dane będą obciążały podatnika i skutkowały koniecznością składania korekty.
  • Sprawdzenie rozliczenia to okazja do podjęcia mądrej decyzji dotyczącej przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, taką jak np. Stowarzyszenie WIOSNA (organizator SZLACHETNEJ PACZKI). Dzięki 1% od Ciebie, Paczka zmienia historie konkretnych ludzi w potrzebie.

Sprawdzić albo rozliczyć PITa można z powodzeniem za pośrednictwem programu lub aplikacji do rozliczeń, takiej jak e-pity 2018. Znajdziesz tam wszystkie dostępne rodzaje deklaracji oraz skorzystasz z usługi Twój e-PIT.

Oszczędność czasu i wygoda

Wypełnienie PIT online jest nie tylko łatwe, ale też szybkie i bezpieczne. Nie ma konieczności pobierania czy drukowania żadnych formularzy, zbędna staje się też wizyta w urzędzie skarbowym. Po wypełnieniu dokumentu przez program online, ten sam program sprawnie przesyła wszystkie formularze do urzędu, a już po chwili użytkownik otrzymuje (także drogą elektroniczną) tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowiące wystarczający dowód na terminowe rozliczenie PIT.

Identyfikacja podatnika

PITów wypełnianych elektronicznie nie trzeba własnoręcznie podpisywać - nie ma konieczności posiadania też podpisu elektronicznego (jest to tylko jedna z kilku opcji). Tuż przed wysłaniem wypełnionego formularza, program PIT poprosi użytkownika o dane autoryzujące. Przede wszystkim o podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku – wpisanie prawidłowej liczby wystarczy do weryfikacji podatnika. W niektórych przypadkach (np. przy PIT-37) autoryzacji można dokonać też poprzez profil zaufany ePUAP.

Idealne rozwiązanie dla spóźnialskich

Program do PIT online jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zostawiły sobie rozliczenie podatkowe na ostatni moment. Złożenie formularza PIT przez internet pozwala uniknąć długich kolejek w urzędach skarbowych, a w razie popełnienia błędu w zeznaniu - podatnik szybciej otrzyma prośbę o sprostowanie. Oczywiście rozliczenia PIT przez internet można dokonać o każdej porze oraz w dni wolne, niezależnie od godzin otwarcia urzędów.

Zwrot nadpłaty

Choć rozliczenie PIT online jest szybkie, a potwierdzenie otrzymuje się błyskawicznie, warto jednak wcześniej zadbać o złożenie zeznania podatkowego, zwłaszcza jeśli podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty podatku. Im wcześniej dokona się rozliczenia, tym szybciej otrzyma się zwrot nadpłaty. Premiowana jest oczywiście elektroniczna forma składania deklaracji. Dla porównania, maksymalny termin zwrotu dla deklaracji składanych w innych formach to 3 miesiące od daty złożenia (dla przyp. czas liczony od 15 lutego).

Na koniec przypominamy, że zeznanie podatkowe za 2018 rok należy złożyć do końca kwietnia 2019 roku. Wyjątkiem jest rozliczenie na zasadzie ryczałtu (deklaracja PIT-28), którą trzeba złożyć do końca stycznia 2019 roku.


Program e-pity Copyright 2018-2019 e-file sp. z o.o. sp. k.