Wpłacam, by pomóc

Wróć do strony głównej

Wybierz kategorię:
Przed wyborem Rodziny

Rodzinę można wybrać od 14 listopada 2019 r. do finałowego Weekendu Cudów czyli 12-13 grudnia. Możliwe, że już wcześniej wszystkie Rodziny znajdą Darczyńców, ale nasi Wolontariusze odwiedzają ostatnie Rodziny jeszcze po 14 listopada, więc pojawiają się one w naszej bazie aż do początku grudnia.

Tak, pamiętaj jednak, że to Ty jesteś odpowiedzialna/y za dostarczenie paczki do jednego z naszych magazynów. Być może Twoja rodzina lub znajomi będą mogli pomóc w organizacji i logistyce (zakupy lub/i przewiezienie paczki do magazynu)? Jeśli nie, to zadbaj o wysyłkę kurierską (na adres ustalony z Wolontariuszem).

Przygotowanie paczki w grupie jest łatwe. Zbierz współpracowników, poinformuj o zbiórce na wsparcie dla Rodziny ze Szlachetnej Paczki – zbierać możecie produkty spożywcze oraz chemię i/lub pieniądze (za które będziecie mogli dokupić brakujące produkty oraz sprzęt AGD/RTV, opał na zimę czy inną drogą rzecz, której rodzina potrzebuje). To wszystko zgodnie z listą potrzeb Rodziny, którą otrzymasz po jej wybraniu. Następnie zbierz zespół, który zajmie się robieniem zakupów. Zaplanujcie spotkanie integracyjne, na którym wspólnie zapakujecie zakupione produkty do paczek i obkleicie je świątecznym papierem. Nie zapomnijcie o kartce dla rodziny – to dla nich wyjątkowy podarunek! Ustalcie także kto będzie odpowiedzialny za zawiezienie paczek do naszego magazynu.

Podzielcie między klasy, co która powinna przynieść, aby skompletować paczkę. Zastanówcie się nad zbiórką pieniężną – może festyn lub dzień dobroci, na którym dzieci sprzedają słodkości lub inne przekąski, przygotowane przez siebie, a pieniądze przeznaczą na przygotowanie paczki, jest dobrym pomysłem? Należy także pamiętać o zakupach uzupełniających. Rodzina z pewnością bardzo się ucieszy z kartki świątecznej. Wybierzcie grupę nauczycieli i uczniów, którzy będą mogli zapakować paczki. Potrzebna będzie także osoba, która w Weekend Cudów przywiezie paczki do magazynu.

Nie, w jednym z kroków, przy dokonywaniu wyboru Rodziny, będzie specjalne pole, aby wpisać swoje dane, te które są nam niezbędne do kontaktu z Tobą jako Darczyńcą.

Nie, nawet jeśli w poprzednich latach byłaś/eś Darczyńcą, w tym roku nie będziesz korzystał z Twojego dotychczasowego konta. Przy wyborze Rodziny będziemy Cię prosili o uzupełnienie Twoich danych, tych, które będą nam potrzebne do kontaktu z Tobą jako Darczyńcą.

Wybór Rodziny

Rodzinę można wybrać z bazy dostępnej na naszej stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl – wystarczy kliknąć przycisk „Wybieram rodzinę”. Następnie podążaj za naszymi instrukcjami.

Tak, jednak pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za dostarczenie paczki do naszego magazynu – jego lokalizacja jest związana z dobrym usytuowaniem względem miejsca zamieszkania Rodziny. Dlatego jeśli tylko będziesz miał możliwość dowiezienia paczki ze swojego miejsca zamieszkania, siedziby firmy czy szkoły (np. osobiście albo za pośrednictwem kuriera) do magazynu – możesz wybrać Rodzinę z innej miejscowości.

Kolejne Rodziny będą dodawane codziennie do internetowej bazy także po 14 listopada, więc sprawdzaj czy na stronie nie pojawiła się nowa, potrzebująca Rodzina. Zastanów się także czy nie masz możliwości, aby dowieźć paczki dla Rodziny z innej lokalizacji, np. do magazynu w sąsiednim mieście – jeśli nie jest to dla Ciebie problem, poszukaj potrzebujących Rodzin w innych rejonach.

Najważniejsze, aby spełnić min. 3 główne potrzeby, które są wyróżnione na profilu Rodziny. Są one dla niej najpilniejsze i dzięki ich otrzymaniu Rodzina będzie mogła spokojnie przeżyć najbliższy czas. Jednak im więcej potrzebnych produktów zapewnisz Rodzinie, tym lepiej – dzięki temu będą mogli zaoszczędzić pieniądze m.in. na uregulowanie rachunków.

Najpierw prosimy, sprawdź folder SPAM na swojej skrzynce poczty elektronicznej, mail od nas mógł tam trafić. Jeśli wiadomości nie będzie, napisz na skrzynkę [email protected] lub zadzwoń na naszą infolinię, nasz zespół sprawdzi czy na pewno poprawnie dokonałeś wyboru Rodziny i da Ci wskazówki co zrobić w kolejnym kroku.

Najpierw spróbuj wybrać Rodzinę, wchodząc na naszą stronę przez inną przeglądarkę internetową – to zwykle pomaga. Jeśli jednak nadal będzie występował problem napisz do nas na adres [email protected] lub zadzwoń na naszą infolinię – przekażemy sprawę do naszego działu IT.

Przygotowanie paczki

Nie, prosimy, aby nie dołączać do paczek pieniędzy. Pamiętaj, że Rodzina prosi dokładnie o to czego potrzebuje – potrzeby są indywidualne. Oznacza to, że dzięki produktom, które rodzina otrzyma od Ciebie, nie będzie musiała ich kupować przez jakiś czas, a więc będzie mogła zaoszczędzić pieniądze na inne wydatki. Naszym celem jest to, aby wspomóc rodzinę, by zobaczyła, że liczy się dla kogoś, ale też, żeby uwierzyła w siebie, że z niewielką pomocą – da radę.

Tak, ale prosimy, abyś skonsultował się z Wolontariuszem czy Rodzina będzie mogła udać się na zakupy do danego sklepu. Pamiętaj także, żeby dostosować kwotę do wykorzystania na bonie, do potrzeb Rodziny.

Popatrz jakie potrzeby ma Rodzina (takie informacje znajdziesz w e-mailu, który otrzymałaś/eś po wybraniu Rodziny). Przygotuj listę zakupów. Zastanów się także, czy masz w domu wystarczającą ilość pudełek, aby zapakować produkty, które podarujesz Rodzinie (jeśli nie, to pudełka możesz dopisać do listy zakupów, warto też zapytać w sklepie o niepotrzebne kartony). Jeśli zakupisz produkty w szklanych opakowaniach, spakuj je tak, aby się nie zbiły. Pamiętaj też, że im więcej mniejszych paczek, tym więcej radości i niespodzianek dla Rodziny, a Wolontariusze nie mają problemu z ciężkimi pakunkami. Warto też opakować paczki w papier dekoracyjny, świąteczny – obdarowani bardzo doceniają taki gest, to dla nich odświętny moment!

Koniecznie w paczce muszą się znaleźć przedmioty, które Rodzina określiła jako najważniejsze potrzeby (najczęściej są one 3, może być mniej, ale nigdy więcej). Oczywiście jeśli masz taką możliwość to zobacz jakie są pozostałe potrzeby i zastanów się czy możesz je zaspokoić. Jeśli masz wątpliwości możesz skontaktować się z Wolontariuszem – on podpowie co pomogłoby rodzinie stanąć na nogi. Czasami potrzebujący dopiero na kolejnym spotkaniu z Wolontariuszem mówią o swoich potrzebach, lub sam Wolontariusz to zauważa – jeśli masz możliwość podarowania Rodzinie dodatkowych produktów – porozmawiaj z Wolontariuszem. Zdarza się, że Rodzina ma nietypowe potrzeby jak np. wizyta u dentysty, aparat słuchowy czy okulary – wtedy ustal z Wolontariuszem, czy i jak możesz takie potrzeby spełnić.

Tak. Jeśli np. masz firmę budowlaną, jesteś fryzjerem, kosmetyczką, stolarzem, a może ortodontą – zapytaj Wolontariusza czy możesz podzielić się swoimi zdolnościami z Rodziną. Często na takie usługi Rodziny nie stać, a mogłyby poprawić warunki życia lub samopoczucie członków Rodziny.

Pamiętaj, że paczka, którą przygotowujesz dla Rodziny to wyjątkowy prezent. Jeśli te przedmioty są w doskonałym stanie to możesz je przekazać Rodzinie. Prosimy jednak, abyś nie traktował przygotowania paczki jako pozbycie się z domu zalegających mebli, sprzętu czy ubrań. Dzięki otrzymaniu paczki rodzina czuje, że jest dla kogoś ważna, że ktoś – TY – w nią uwierzył.

Zapytaj swoich przyjaciół, rodziny, znajomych, współpracowników czy nie zechcieliby Ci pomóc w przygotowaniu paczki. To fantastyczny sposób na zrobienie wspólnie czegoś dobrego, a także pretekst do spotkania, integracji. Jeśli jednak nie uda Ci się zapewnić rodzinie 3 najpotrzebniejszych produktów, skontaktuj się z Wolontariuszem. Możesz zrezygnować z przygotowania paczki dla tej Rodziny i wybrać inną, która ma mniejsze potrzeby (zrób to najszybciej jak to możliwe – dzięki temu Rodzina będzie miała większe szanse, aby być ponownie wybraną).

Produkty dla Rodziny zapakuj w kartonowe pudełka . Możesz je kupić w większości sklepów, ale możesz też zapytać w jednym z supermarketów czy nie mają takich pudełek, które oni by wyrzucili, a Ty będziesz mógł je wykorzystać. Najlepiej, aby kartony nie były zbyt duże. Pamiętaj, że musisz je przewieźć do naszego magazynu, a stamtąd nasi Wolontariusze zawiozą je do Rodzin – jeśli pakunki będą bardzo ciężkie, będzie to trudniejsze. Zadbaj też, aby produkty były zapakowane tak, żeby nic się nie zbiło, nie zniszczyło.

Miłym gestem będzie obklejenie pudełek papierem świątecznym, dekoracyjnym.

Nie zapomnij też nakleić na każdym z pudełek kartki z kodem Rodziny – to niezwykle ważne, dzięki temu paczki trafiają do tej Rodziny, którą wybrałeś. (Jeśli masz np. 12 paczek to pod kodem rodziny napisz odpowiednio numer danej paczki: 1/12, 2/12, 3/12 itd.)

Tak. Jeśli masz taką możliwość obklej paczki papierem świątecznym/dekoracyjnym – Rodziny to bardzo doceniają. Natomiast koniecznie naklej na każdej z paczek kartkę z kodem Rodziny – tylko dzięki tym numerom wiemy, że to właśnie dla tej konkretnej Rodziny przygotowałaś/eś paczki! Pamiętaj też, aby pod lub obok kodu Rodziny dopisać numer paczki np. jeśli masz 8 paczek to oznacz kolejne paczki: 1/8, 2/8, 3/8, itd.

Jeśli będziesz miał wątpliwości co do tego jak opisać paczki – skontaktuj się z Wolontariuszem lub napisz na [email protected], możesz także zadzwonić na naszą infolinię.

Dostarczenie paczki

Taką informację powinnaś/eś otrzymać w pierwszym mailu po wybraniu Rodziny. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć tej wiadomości, prosimy, abyś skontaktował się z Wolontariuszem – on na pewno Ci pomoże. Możesz też zwrócić się z takim pytaniem na nasz adres mailowy [email protected] lub zadzwonić na infolinię.

Aby ustalić czy jest taka możliwość – skontaktuj się z Wolontariuszem. To on posiada informację czy Rodzina nie ma nic przeciwko kontaktowi z Darczyńcą. Część Rodzin bardzo chętnie poznaje swoich Darczyńców, przygotowuje na ich przybycie to, podejmuje jak gości. Jednak dla niektórych osób to bardzo wstydliwe, że potrzebują pomocy i nie zawsze czują się na siłach, aby poznać osobę, która chce im pomóc (zdarza się też, że nie chcą zapraszać do domu Darczyńców, bo nie mają do tego warunków – np. krzeseł czy miejsca, aby przyjąć gości).

Najczęściej Darczyńca najpierw zawozi paczki do jednego z naszych magazynów – uprzednio należy ustalić z Wolontariuszem, w który dzień oraz o której godzinie paczki zostaną dostarczone, następnie stamtąd prezenty zabierają Wolontariusze i zawożą je do konkretnych Rodzin. To wszystko zawsze ma miejsce w finałowy weekend, tzw. Weekend Cudów, który w tym roku odbywa się w dniach 12-13 grudnia (niektóre magazyny są otwarte już w piątek od godzin popołudniowych ).

Gdy zawieziesz paczki do magazynu, nie czekają one zbyt długo. Podobnie jak Wolontariusz ustala z Darczyńcą kiedy paczki zostaną przywiezione do magazynu, ustala także z Rodziną kiedy domownicy będą w domu, aby mogli odebrać prezenty – to wszystko jednak odbywa się w tzw. Weekend Cudów, czyli w tym roku 12-13 grudnia.

Po dostarczeniu paczki

Wolontariusz postara się napisać do Ciebie jak najszybciej. Jednak pamiętaj, proszę, że to nie jedyna Rodzina, którą Wolontariusz ma pod swoją opieką, a grudzień to czas świąteczny, więc część swojego czasu poświęcić też swojej rodzinie. Gdybyś jednak długo nie otrzymywał wiadomości, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń na naszą infolinię – sprawdzimy czy Wolontariusz już napisał relację z wręczenia paczki Rodzinie 🙂

Jeśli Wolontariusz nie będzie się kontaktował z Tobą przez dłuższy czas, lub jeśli będziesz miał pilne pytania napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń na infolinię.

Nie zawsze jest to możliwe. Prosimy, abyś skontaktował się z Wolontariuszem, który pomagał Ci po wybraniu Rodziny. On sprawdzi czy jest taka możliwość i poinformuje Cię o dalszych krokach.

Skontaktuj się z Wolontariuszem, który pomagał Ci po wybraniu przez Ciebie Rodziny. On będzie wiedział czy jest to możliwe i jeśli tak, to skontaktuje Cię z Rodziną.

Niestety nie jest to możliwe. Odliczyć od podatku możesz jedynie darowizny na rzecz fundacji lub stowarzyszeń, które posiadają status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie Wiosna taki posiada, jednak produkty, które przekazujesz w paczkach są darowiznami na rzecz rodziny, więc nie podlegają pod te przepisy.

Oczywiście. Jeśli pilnie potrzebujesz zaświadczenia o wolontariacie, napisz do nas na adres [email protected].

Jeśli nie byłaś/eś Wolontariuszem, a przygotowywałeś paczkę to nie możemy wystawić zaświadczenia o odbytym wolontariacie. Oczywiście możemy wysłać Ci dyplom dla Darczyńcy (taki sam jak powinnaś/powinieneś otrzymać przy dostarczaniu paczki do magazynu) lub wypisane oświadczenie o tym, że włączyłaś/eś się w nasz program. Jeśli chciałbyś/abyś otrzymać taki dokument napisz do nas na adres [email protected] 🙂

Wesprzyj i Ty Szlachetną Paczkę
Wpłacam, by pomóc

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

[email protected]