Przekaż 1% na walkę z biedą!

KRS 0000050905

Rozliczyłeś już PIT? Ciągle możesz nas wesprzeć.

ROZLICZ SIĘ ON-LINE
Pani Irena

Ma 74 lata. W sklepie, do którego szła przez godzinę, wyciąga otwartą dłoń z monetami.

Wylicza: Chleb, woda, trzy znicze.

Te ostatnie, bo w jej domu nie ma bieżącej wody i prądu, a znicze sprawdzają się lepiej niż świece. Lepiej, bo nie gasną, kiedy przez zniszczone, drewniane ściany przedziera się wiatr. Chleb i woda - bo trudno o więcej, kiedy na przeżycie zostaje 11 zł dziennie.

W Polsce ponad 2 mln osób żyje w ubóstwie. Tak jak Pani Irena. Do ilu z nich dotrzemy ze wsparciem zależy też od Ciebie.
Dzięki 1% pomagamy rodzinom w potrzebie odzyskać godność, marzenia oraz nadzieję na lepsze życie.

Przekaż 1% podatku na Szlachetną Paczkę.

Wstępnie przygotowany PIT-37,
jak i PIT-36, PIT-38 i PIT-28
Ministerstwo Finansów udostępni za:Nie czekaj do 15 lutego 2021 roku.
Rozlicz i wyślij swój PIT online już dziś
ze sprawdzonym programem e-pity!

KOMU POMAGAMY DZIĘKI TWOJEMU 1%

KOMU POMAGAMY DZIĘKI TWOJEMU 1%
 • Rodzinom żyjącym w biedzie
 • Seniorom żyjącym w samotności i ubóstwie
 • Niepełnosprawnym w trudnej sytuacji
 • Przewlekle chorym potrzebującym wsparcia
 • Dzieciom z biednych rodzin, z trudnościami w szkole
 • Dotkniętym przez los i nagłe tragedie

CO WSPIERA TWÓJ 1%

 • możemy zrekrutować i szkolić prawie 11 000 wolontariuszy, którzy docierają do najbardziej potrzebujących (21 261 rodzin w 2020 r.)
 • możemy docierać do nowych potrzebujących i organizować lokalnie pracę wolontariuszy (625 rejonów operacyjnych Szlachetnej Paczki )
 • możemy rozwijać dedykowany system on-line z opisami rodzin w potrzebie, dzięki któremu Darczyńcy wybierają te, którym udzielą pomocy (421 390 osób zaangażowało się w robienie paczek w 2020)
 • możemy zapewnić zaplecze organizacyjno-logistyczne, dzięki któremu paczki od Darczyńców zostają dostarczone do wybranych przez nich rodzin (14 016 rodzin w 2020 r. otrzymało Szlachetne Paczki)
 • możemy uruchamiać i rozwijać nowe projekty, dające specjalistyczną pomoc konkretnym osobom lub rodzinom, jak Paczki: Seniorów, Lekarzy, Prawników czy Akademia Przyszłości. (ok. 3 tys. beneficjentów)
CO WSPIERA TWÓJ 1%

DLACZEGO PRZEKAZAĆ 1% PODATKU SZLACHETNEJ PACZCE

 • Nasza pomoc jest precyzyjna. Wiesz, komu pomagamy. Szukamy najuboższych, sprawdzamy, czy są biedni. Nie pomagamy tym, którzy żyją z tego, że wyglądają na biednych.
 • Nasza pomoc jest mądra. Tak naprawdę to nie rzeczy z paczek pomagają, ale ludzie. Naszym celem jest zmiana mentalności rodzin w potrzebie, by szukały nowych możliwości na wyjście ze swojej sytuacji. By zaczęły sobie same radzić.
 • Nasza pomoc jest systemowa. Działamy tak, żeby przede wszystkim eliminować przyczyny biedy w Polsce. Pracujemy z rodzinami przez cały rok i uczymy jak zarabiać więcej i lepiej gospodarować, tym co mają.
 • Nasza pomoc jest tania. Łączymy biednych i bogatych. Wypracowaliśmy system pomocy angażujący wolontariuszy i darczyńców w przygotowywanie paczek dla najbiedniejszych. Każda podarowana nam złotówka przekłada się na 9 zł pomocy w paczkach.
 • Nasza pomoc jest przemyślana. Aktywnie analizujemy biedę w Polsce. Wykorzystujemy potencjał technologii i danych. Pracujemy z biznesem, od którego otrzymujemy wsparcie zarządcze, narzędziowe czy logistyczne.
 • Rozwój PACZKI zależy wyłącznie od Darczyńców – bez Waszej pomocy nie możemy skutecznie kontynuować naszej misji.
  Przekaż 1% Szlachetnej Paczce.

TAK SZLACHETNA PACZKA POMAGAŁA W 2020 R.

51 012 140 zł

łączna wartość pomocy
przekazanej w paczkach

14 016

Rodziny w potrzebie
otrzymały paczki

421 390

osób połączyła
Szlachetna Paczka 2020

3 640 zł

średnia wartość paczki

24

średnia liczebność grupy
przygotowującej paczkę

Rozliczyłeś już PIT i swój 1% przekazałeś na inny cel? Wciąż możesz pomóc.

Wpłacając na Szlachetną Paczkę pomagasz ubogim rodzinom, dzieciom, seniorom i chorym.

50 ZŁ

moja pomoc

Wpłacam

100 ZŁ

moja pomoc

Wpłacam

200 ZŁ

moja pomoc

Wpłacam

OD SERCA

moja pomoc

Wpłacam

ROZLICZENIE PIT - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

Do najpopularniejszych formularzy PIT należą przede wszystkim PIT-37 oraz PIT-36. Na pierwszym z nich (PIT-37) rozliczają się osoby pracujące na umowach o pracę, o dzieło czy na zleceniach. Drugi natomiast (PIT-36) jest przeznaczony dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Obok nich mamy jeszcze kilka innych rodzajów PIT (np. PIT-28, PIT-38, PIT-39). W przypadku problemów z wyborem właściwego PITa do naszego rozliczenia, pomocny okaże się sprawdzony program, który podpowie jaki formularz będzie odpowiedni. Dowiedz się więcej, jakie są rodzaje deklaracji PIT i dla kogo przeznaczona jest każda z nich?

Który PIT rozliczyć? >>>

Terminy, do kiedy należy rozliczyć PIT wyznacza Ministerstwo Finansów. W 2021 roku rozliczamy podatek z przychodów uzyskanych w 2020 roku. Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa (COVID-19), w terminach nastąpiło kilka ważnych zmian. Aby nie przegapić istotnych dla siebie terminów, warto zapoznać się z nowymi terminami rozliczenia PIT 2020.

Terminy rozliczeń PIT w 2021 roku >>>

Każda z osób odprowadzających podatek może przekazać jeden procent jego wysokości nie do budżetu państwa, a na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (w skrócie OPP). Można w ten sposób szybko i bez żadnych kosztów własnych pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Wystarczą 2 proste kroki. Najpierw wybierz organizację, a następnie wypełnij rozliczenie PIT z jej nr KRS. 1% podatku możesz np. przekazać na Szlachetną Paczkę, w której pomagamy rodzinom w potrzebie odzyskać godność, marzenia oraz nadzieję na lepsze jutro. KRS, który należy skopiować lub wpisać to: 0000050905

Jak i komu przekazać 1% podatku? >>>

Przekazanie 1% w usłudze Twój e-PIT >>>

1% podatku w przypadku emeryta lub rencisty >>>

PIT-37 to deklaracja podatkowa, z której korzysta większość podatników. Dotyczy m.in. pracowników czy zleceniobiorców, którym podatek pobiera płatnik (np. zakład pracy czy zleceniodawca). Rozliczą się na niej też emeryci i renciści chcący np. skorzystać z ulg lub odliczeń (domyślnie tą grupę rozlicza ZUS jako organ rentowy).

Rozliczenia PIT-37 często zawierają niestety błędy. Aby ich uniknąć, każdy z podatników może skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczeń PIT online - e-pity 2020. Zawarty w nim kreator jest użyteczny dla każdego podatnika, prowadząc go krok po kroku przez wszystkie czynności: od wskazania przychodów, przez ulgi i odliczenia, po przekazanie 1% podatku. Rozliczenie z programem jest szybkie, bezpieczne i łatwe.

Jak rozliczyć PIT-37 online? >>>

Rozliczając PIT, podatnik może skorzystać z różnych preferencji podatkowych. Są to ulgi, odliczenia czy korzystniejsze metody rozliczeń przeznaczone dla osób spełniających określone warunki. Wśród najpopularniejszych preferencji są m.in. ulga prorodzinna (na dzieci), odliczenie darowizn czy rozliczenie z małżonkiem.

Aby w łatwy sposób zidentyfikować ulgi i je rozliczyć, skorzystaj z programu do rozliczeń PIT, który przeprowadzi Cię przez cały proces i dodatkowo ułatwi obliczenia.

Ulgi i odliczenia podatkowe >>>

Usługa Twój e-PIT dostępna jest na podatki.gov.pl. W każdym sezonie rozliczeń znajdziemy na niej automatycznie przygotowane przez urząd rozliczenia PIT. Należy je sprawdzić i zaakceptować lub odrzucić. Można je też zmodyfikować. Wszystko po to, żeby być pewnym, że mamy uwzględnione wszystkie możliwe ulgi i odliczenia.

Warto przy tym pamiętać o przekazywaniu 1% podatku. W automatycznie przygotowanej deklaracji znajdziemy domyślnie wpisaną organizację, której w poprzednim roku podarowaliśmy 1%. Można ją zmienić i przekazać 1% na Stowarzyszenie WIOSNA – organizatora Szlachetnej Paczki.

Rozliczenie przez Twój e-PIT >>>

Ulga podatkowa na dziecko to jedna z najpopularniejszych ulg i jednocześnie metoda wsparcia rodzin. Obejmuje dzieci małoletnie, niepełnosprawnych otrzymujących zasiłek lub rentę, czy osoby uczące się do ukończenia 25. roku życia. Skorzystają z niej natomiast podatnicy sprawujący władzę rodzicielską. Co ważne, otrzymywanie innych świadczeń (takich jak np. 500+) nie wyklucza korzystania z ulgi na dziecko.

Odliczenie z tytułu ulgi na dzieci nie jest skomplikowane. Zależy od dochodu rodziców czy liczby dzieci. Sprawdź możliwe korzyści oraz jak skorzystać z ulgi na dziecko, zwanej również ulgą prorodzinną.

Ulga na dziecko – jak z niej skorzystać? >>>

Darowizny, które przekazujemy w trakcie roku m.in. fundacjom czy stowarzyszeniom, możemy później odliczyć od naszego podatku. Dzięki temu z jednej strony wspieramy organizacje, które potrzebują naszej pomocy, z drugiej obniżamy płacony przez nas podatek. Kliknij i zobacz, jak odliczyć podatek z tytułu darowizny.

Odliczanie podatku z tytułu darowizny >>>

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą składać deklarację podatkową wspólnie ze swoim małżonkiem. Wystarczy, że rozliczenie PIT będzie podpisane przez jednego z małżonków. W tym celu powinniśmy skorzystać odpowiednio z formularza PIT-37 lub PIT-36, w zależności od źródła uzyskiwanych przychodów.

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków niesie ze sobą korzyści. Sprawdź, co możesz zyskać i kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem będzie najkorzystniejsze. Dowiesz się ponadto, jakie należy spełniać warunki, by skorzystać z takiej możliwości.

Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem >>>

W przypadku niepełnosprawności osoby z orzeczeniem lub ich opiekunowie, podczas rozliczenia PIT mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i z ulgi na leki. Są to odliczenia od uzyskanych dochodów. Odliczamy wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne, na przepisane przez lekarza leki, ale też na inne cele służące ułatwieniu wykonywania czynności życiowych.

Dzięki uldze rehabilitacyjnej - podobnie, jak dzięki uldze na leki - możemy zaoszczędzić pieniądze obniżając dochód, który jest podstawą obliczenia podatku. W ustaleniu wysokości dochodu i ulgi z pewnością pomoże nam sprawdzony program do rozliczeń PIT. Przejdź do artykułów i sprawdź szczegóły.

Ulga rehabilitacyjna. Komu przysługuje? >>>

Jak działa ulga na leki? >>>

PIT-36 dotyczy osób, prowadzących zarobkową, pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych (za 2020 rok to odpowiednio stawki 17,75% i 32%). Jeśli jednak podatnik rozlicza się także z innych przychodów, powinien robić to osobno, na odrębnych i adekwatnych do sposobu rozliczania deklaracjach PIT. Istnieją również pewne wyjątki dotyczące PIT-36. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nich więcej.

Kogo obowiązuje PIT-36? >>>