Który PIT wypełnić? Rodzaje PIT-ów
Który PIT wypełnić? Sprawdź rodzaje PIT-ów i przeczytaj nasz poradnik podatnika.
Podstawowe formularze PIT
Do najpopularniejszych, podstawowych formularzy PIT należą:
√ Druk PIT-28
— przeznaczony dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy także osób uzyskujących przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź poddzierżawy, a także w wypadku przychodów uzyskiwanych za spółek osób fizycznych.
Pit 28S składany jest w związku z rozliczeniami podatkowymi po śmierci przedsiębiorcy korzystającego z opodatkowania ryczałtem.
√ Druk PIT-36
— przeznaczony dla prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (przy zastosowaniu skali podatkowej — działy specjalne produkcji rolnej); osób wykonujących działalność nieewidencjonowaną, dla podatników uzyskujących przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź poddzierżawy, ze źródeł przychodów położonych za granicą i z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych; dla korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy; osób zobowiązanych do dokonania odliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy; osób: sporządzających remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego; zobligowanych do doliczenia do swoich dochodów dochody dzieci (małoletnich), np. rentę rodzinną; osób obniżających swój dochód o straty z lat ubiegłych, osoby wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. W wypadku osób wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów z małżonkiem, jeden z powyższych warunków musi spełniać co najmniej jeden z nich.
√ Druk PIT-37
— przeznaczony dla pracowników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz osiągają przychody z umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
√ Druk PIT-38
— przeznaczony dla osób, które w roku podatkowym uzyskały przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, realizacji wynikających z nich praw oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną. PIT-38 wypełniają także podatnicy, uzyskujący przychody z tytułu objęcia akcji w spółkach mających osobowość prawną bądź wkład w spółdzielniach w zamian za wkład inny niż pieniężny, w postaci innej niż przedsiębiorstwo.
Jeśli masz wątpliwości który formularz PIT wypełnić, możesz skorzystać z prostego i intuicyjnego kreatora w programie PITax.pl:
Przekaż 1,5% podatku na Szlachetną Paczkę
KRS 0000050905
Kopiuj KRSKtóry PIT wypełnić – 36 czy 37?
Deklaracje PIT-36 i 37 to najpopularniejsze formularze rozliczeniowe. Który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie?
PIT-37
przeznaczony jest dla podatników, którzy swoje przychody uzyskują i rozliczają za pośrednictwem płatników. Obowiązuje zatem pracowników, zleceniobiorców, emerytów oraz inne osoby, za które zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik.
Rozliczając się formularzem PIT-37 możliwe jest również rozliczenie wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko (spełniając odpowiednie warunki).
PIT-36
przeznaczony jest dla osób uzyskujących dochody (na zasadach skali podatkowej 12-32%) bez pośrednictwa płatnika. Będą to podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działalność nierejestrowaną/nieewidencjonowaną. Nie rozliczą się na jego podstawie natomiast osoby prowadzące działalność rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym (wyjątkiem będzie posiadanie dwóch działalności — jednej rozliczanej wg skali PIT-36, drugiej ryczałtem; podatnik składa wówczas dwie odrębne deklaracje).
1,5% dla OPP
Rozliczając PIT warto skorzystać z możliwości przekazania 1,5% podatku wybranej OPP (Organizacji Pożytku Publicznego). Przekazując 1,5% Szlachetnej Paczce, działasz realnie i wspierasz najbardziej potrzebujących.
Inne rodzaje PIT-ów
Poza najpopularniejszymi deklaracjami PIT-37 oraz PIT-36, istnieją również inne rodzaje PIT-ów. Należą do nich m.in.:
√ PIT-11
— deklaracja służąca do wprowadzenia informacji na temat zaliczek oraz dochodów uzyskiwanych w ramach podatku dochodowego. Wypełnia ją pracodawca.
√ PIT-8c
— deklaracja przeznaczona dla podatników uzyskujących dochody giełdowe bądź zdobyte podczas sprzedaży papierów wartościowych i innych podobnych form. PIT-8c dotyczy również rozliczeń z wszelkich nagród, dotacji, stypendiów i alimentów.
√ PIT-39
— deklaracja, według której rozlicza się podatnik uzyskujący dochody ze sprzedaży nieruchomości.
√ PIT-38
— deklaracja służąca do rozliczania dochodów uzyskanych przez sprzedaż papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych. Na tym druku swoje zeznanie podatkowe składają również osoby uzyskujące dochody z udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną.
√ PIT-OP
— deklaracja dotycząca emerytów/rencistów, których rozlicza ZUS. Wtedy taka osoba może przekazać swój 1,5% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, składając do końca kwietnia do urzędu skarbowego PIT-OP.
Wybierz właściwy dla siebie formularz PIT. Druki PIT 2022:
Który PIT wypełnić? To najważniejsze pytanie przy składaniu zeznania podatkowego. Przed wypełnieniem druku warto upewnić się, że wybrana deklaracja jest odpowiednia względem uzyskiwanych przez podatnika dochodów.
Wypełnij odpowiedni PIT, korzystając z bezpłatnego programu PITax:
Przekaż 1,5% podatku na Szlachetną Paczkę
KRS 0000050905
Kopiuj KRSRozliczając roczny dochód, pamiętaj o przekazaniu 1,5% podatku na pomoc najbardziej potrzebującym. Wesprzyj Szlachetną Paczkę i działaj realnie.
To również Cię zainteresuje: