RAZEM STAĆ NAS NA DOBRO
Razem łatwiej jest pomagać! Działanie w grupie - w szkole, w pracy, ze znajomymi - daje przestrzeń do podziału zadań we wspólnej pomocy i do angażującej integracji. Ponad wszystko to okazja, żeby razem zrobić coś dobrego.
Pomoc przygotowywana w firmach, szkołach i instytucjach to ponad 40% wszystkich paczek! Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkim potrzebującym Rodzinom.
Zobacz, jak krok po kroku, sprawnie przygotować Szlachetną Paczkę.
Zrób Paczkę w paczce - zaangażuj swoich znajomych, współpracowników lub uczniów.
Dlaczego Paczka w paczce to fajna sprawa
Pomaganie łączy i wyzwala w ludziach cudowne emocje. Sprawdźcie to w swoim gronie.
Robienie Szlachetnej Paczki integruje Was wokół szczególnego celu, przełamuje rutynę w pracy, w szkole. Uwalniacie dobrą energię.
Działanie w grupie i połączenie sił powodują, że łatwiej jest odpowiedzieć na potrzeby wybranej Rodziny. Razem możecie więcej.
JAK PRZYGOTOWAĆ PACZKĘ W 10 KROKACH
PACZKA W SZKOLE – LEKCJA DOBRA
Przygotowywanie paczki, to lekcja dla młodego pokolenia o empatii i otwartości na drugiego człowieka, który mimo że jest zupełnie obcy – jest ważny. To też nauka o tym, że każdy z nas ma wpływ na otaczający świat.
Dzieci i młodzież przygotowując pomoc dla konkretnej rodziny, mają możliwość realnie zmienić jej losy. Działanie w Szkolnej Paczce to także okazja do zajęć praktycznych, podczas których młodzi zaobserwują, że “Razem stać nas na dobro”.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę
w szkole, przedszkolu lub innej przestrzeni edukacyjnej
Uzyskajcie zgodę dyrekcji
Jeśli to konieczne, uzyskajcie zgodę na przygotowanie Szlachetnej Paczki w szkole, czy przedszkolu od organu zarządzającego daną placówką.
Zaproście społeczność szkolną
Już na początku do działania zaproście całą społeczność szkoły czy przedszkola: nauczycieli, uczniów, rodziców, opiekunów, przyjaciół placówki. Możecie też z tego grona wybrać dodatkowe osoby do wspólnego koordynowania działań.
Wyznaczcie osobę kontaktową
Ustalcie, czyje dane wpiszecie w formularzu wyboru Rodzin – musi to być osoba pełnoletnia. Na jego/jej adres e-mail trafią wszystkie informacje dotyczące wybranej Rodziny. To z tą osobą będzie kontaktował się też Wolontariusz lub Wolontariuszka.
Wybierzcie Rodzinę
Na stronie www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny wybierzcie Rodzinę/Rodziny, którym chcecie pomóc. Oszacujcie w przybliżeniu, jakie są Wasze możliwości – czy będziecie w stanie odpowiedzieć na potrzeby samotnej matki z pięciorgiem dzieci, a może pomożecie samotnej seniorce/seniorowi? Im więcej osób zaangażowanych – tym większą pomoc będziecie mogli przygotować.
Podzielcie się zadaniami
Zastanówcie się nad podziałem obowiązków – kto będzie dbał o bieżące przekazywanie informacji, kto zadba o zbiórkę produktów/pieniędzy, kto dokona zakupów, kto zorganizuje pakowanie, a kto weźmie na siebie dostarczenie paczki do magazynu.
Zaproście do kompletowania Szlachetnej Paczki
Wykorzystajcie dostępne kanały komunikacyjne, by jak najmocniej zaangażować szkolną/przedszkolną społeczność do wspólnego przygotowania paczki! Rozwieście plakaty, wydrukujcie informacje na szkolną/przedszkolną gazetkę, przekażcie informację poprzez Librusa, grupy szkoły/przedszkola na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych.
Skorzystajcie z pomocnych narzędzi
Jeśli to Wam pomoże w organizacji paczki, skorzystajcie z pliku Excel z listą rzeczy, które trzeba zgromadzić. Link do dokumentu możecie przekazać wraz z informacją o przygotowaniu paczki – od razu będą mogły się w nim zapisać osoby chętne na dostarczenie poszczególnych produktów.
Korzystajcie z listy potrzeb Rodziny
Skompletujcie paczkę zgodnie z listą potrzeb, którą znajdziecie w profilu wybranej Rodziny na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Pamiętajcie, że kluczowe jest zrealizowanie tych trzech, które w opisie zostały wskazane jako kluczowe.
Przygotujcie miejsce na zbieranie produktów do Szlachetnej Paczki
Wydzielcie w swojej szkole / przedszkolu miejsce składowania rzeczy do paczki. Najlepiej wybrać łatwo dostępną przestrzeń lub zadbać dodatkowo o jego widoczność – być może ktoś przechodząc korytarzem, zechce włączyć się w pomoc?
Zapakujcie paczki i zawieźcie do wyznaczonego magazynu
Zapakujcie rzeczy tak, by można było je bezpiecznie przetransportować do magazynu. Zadbajcie o świąteczne dekoracje. Na każdej paczce musicie umieścić w czytelny sposób kod wybranej Rodziny. W Weekend Cudów – 16-17 grudnia 2023 r. - zawieźcie paczkę do magazynu. Adres znajdziecie w mailu z potwierdzeniem wyboru Rodziny. Dokładną datę i godzinę dostarczenia paczki ustalicie z Wolontariuszem / Wolontariuszką.
Po Weekendzie Cudów Wolontariusz / Wolontariuszka prześle Wam szczegółową relację z wręczenia paczki Rodzinie tzw. „Prezentu dla Darczyńcy”. Jako szkoła / przedszkole otrzymacie specjalny certyfikat za udział w Szlachetnej Paczce. Powieście go w widocznym miejscu i czerpcie przyjemność ze wspomnień udziału w Paczce.
Dziękujemy, że chcecie pomagać.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Grafiki do druku
Przykładowe komunikaty do wysłania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusze lekcji (klasy 1-3; klasy 4-8; liceum/technikum)
Jak działa Szlachetna Paczka? - Animacja
Scenariusz zajęć dla przedszkoli i kolorowanki
PACZKA W FIRMIE – DOBRA ROBOTA
Każda grupa rozwija się, kiedy robimy coś razem. Dotyczy to również miejsca pracy, bez względu na wielkość firmy. Zintegrowany zespół to podstawa.
Dlatego przygotowanie Szlachetnej Paczki w firmie to sprawdzony pomysł na integrację wokół wspólnego, dobrego celu. To nie tylko piękny gest wobec Rodzin i Osób w potrzebie, ale i okazja do uwolnienia pozytywnych emocji w miejscu pracy.
Bierzemy się do dzieła – zobacz, jak zrobić Szlachetną Paczkę w firmie.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę w firmie – w 10 krokach
Poświęć chwilę na przygotowanie
Dowiedz się więcej o tym, jak działa Szlachetna Paczka i jak pomagamy. Jeśli pomagałeś z nami już wcześniej – możesz przejść do kolejnego kroku.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze Szlachetną Paczką, dowiedz się więcej o tym, jak wspieramy potrzebujących i o co chodzi z tą mądrą pomocą
. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce.
Jeśli to konieczne, uzyskaj zgodę na przygotowanie Szlachetnej Paczki w firmie czy instytucji, w której pracujesz lub się uczysz.
Zaangażuj zespół
Paczka w Paczce to siła grupy. Dowiedz się, jak zbudować drużynę, angażującą się w pomoc i podzielić w niej role, by przygotowanie paczki poszło Wam sprawnie
Aby przygotować Szlachetną Paczkę dla jednej lub większej liczby Rodzin – potrzebujesz wsparcia. Jedną Paczkę w ubiegłym roku przygotowywały średnio ok. 31 osób. Szlachetne Paczki są różne, tak jak różne są Rodziny i ich potrzeby. Wybierz Rodzinę, której potrzeby będziesz w stanie zaopiekować. Zastanów się, kto w firmie najchętniej angażuje się w akcje pomocowe i zaproponuj dołączenie do tej inicjatywy. Najlepiej, kiedy jedna osoba koordynuje przygotowanie Paczki i ma pełną wiedzę w tym zakresie, ale dobrze mieć też wsparcie.
Chcesz zaprosić więcej osób do przygotowania paczki z Tobą? Tu znajdziesz gotowe materiały
– grafiki, teksty i inspiracje: zrobmy-razem-paczke.
Warto ustalić, jakiej Rodzinie chcecie pomóc – czy matce wychowującej samodzielnie dzieci, choremu, osobie z niepełnosprawnością, a może samotnemu seniorowi?
Jeśli przygotowujesz Szlachetną Paczkę w firmie, przeczytaj poradnik. POBIERZ PDF
DOBRE RADY
Wybierzcie Rodzinę
To jeden z najważniejszych etapów - tutaj zdecydujesz, komu będziesz pomagał - historie potrzebujących Rodzin znajdziesz na stronie internetowej Szlachetnej Paczki.
W zespole, w którym zdecydowaliście się zorganizować Paczkę, wybierzcie Rodzinę na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Najlepiej wybrać Rodzinę od razu, przeglądając historie, potrzeby oraz lokalizację (to ważne, ponieważ Waszym zadaniem będzie m.in. dostarczenie paczki do odpowiedniego magazynu w okolicy, przypisanej do danej Rodziny). Im później po 18 listopada wybierzecie Rodzinę, tym mniej czasu będziecie mieli na przygotowanie pomocy, która trafi do adresatów 16 i 17 grudnia. Upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby Rodziny, zawarte w jej opisie.
Odbierzcie potwierdzenie i instrukcję
Tutaj dowiesz się jak podzielić się produktami z listy potrzeb Rodziny oraz gdzie znajdziesz “Poradnik Darczyńcy”.
Po wybraniu Rodziny, której historia chwyci Was za serce, otrzymacie mailowe potwierdzenie zostania Darczyńcą. W e-mailu zawarte będą dwie bardzo ważne informacje: podsumowanie potrzeb Rodziny oraz kontakt do Wolontariuszki / Wolontariusza, który się nią opiekuje. Podsumowanie potrzeb to lista produktów, które powinny znaleźć się w paczce. Zarówno tych kluczowych, czasem kosztowniejszych (jak np. lodówka, czy pralka), jak i tych, które okazują się niewielkie, ale ważne - bo dziewczynka marzy o kredkach do szkoły czy nowym plecaku.
DOBRE RADY
Skontaktujcie się z Wolontariuszem / Wolontariuszką
Przygotowując Paczkę, nie jesteś sam – masz wsparcie Wolontariuszki lub Wolontariusza, od których uzyskasz kluczowe informacje.
W e-mailu otrzymanym po wyborze znajdziecie wspomniany kontakt do Wolontariuszki lub Wolontariusza, który_a opiekuje się wybraną przez Was Rodziną. Wolontariuszka / Wolontariusz poznał ją wcześniej, ustalił jej potrzeby i na tej podstawie włączył ją do Szlachetnej Paczki. Pozostaje z nią w kontakcie. To ona lub on zadba, aby Wasza pomoc dotarła prosto do Rodziny. Możecie sami skontaktować się z Wolontariuszem / Wolontariuszką lub poczekać aż ona / on to zrobi – zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku dni od wyboru. Wolontariusza / Wolontariuszkę możecie wypytać o szczegóły dotyczące potrzeb Rodziny i organizacji pomocy. Doradzi też, jak bezpiecznie dostarczyć paczkę do odpowiedniego magazynu. Pozostawajcie z nim / nią w kontakcie aż do Weekendu Cudów (16-17 grudnia).
Niech się dzieje magia pomocy
Zebrać wspierających, zebrać pieniądze na zakupy, zebrać zakupione przedmioty – tu pokażemy Ci jak skoordynować przygotowania do kompletowania Szlachetnej Paczki.
Macie już Rodzinę i znacie jej potrzeby. Pora zacząć organizować zawartość paczki. Są dwie najpopularniejsze formy przygotowywania Szlachetnej Paczki w firmie / instytucji: zbiórka potrzebnych rzeczy albo zbiórka pieniędzy, a czasami połączenie jednego i drugiego.
Zadbaj o komunikację, żeby zaangażować jak najwięcej osób. Wyślij maila do wszystkich pracowników, zajmij miejsce w firmowym newsletterze, zamieść ogłoszenie w Waszych wewnętrznych komunikatorach, poproś o wsparcie w komunikacji zespół HR czy komunikacji wewnętrznej. Podziel się z nimi historią wybranej Rodziny.
Tu znajdziesz materiały graficzne >
DOBRE RADY
Zróbcie zakupy i zacznijcie kompletowanie Paczki
Zakupy – ich planowanie, zamawianie i zbieranie w jednym miejscu wymagają od Was dobrej koordynacji.
Kiedy już zgromadzicie środki i zorganizujecie zbiórkę produktów - rozpocznijcie proces kompletowania Szlachetnej Paczki. Zróbcie zakupy według listy potrzeb wybranej Rodziny. Zakupy możecie zrobić tradycyjnie, np. w Biedronce, lub online, np. na platformie zakupowej Allegro.pl. Duże sprzęty warto zamówić bezpośrednio do magazynu Paczki przypisanego do Waszej Rodziny, z dowozem w Weekend Cudów (koniecznie ustalcie to z Wolontariuszem / Wolontariuszką!). Pozostałe rzeczy zamówcie bezpośrednio do biura lub do Waszego miejsca składania paczki i zadbajcie o to, aby miał je kto odebrać. Możecie też się umówić na zamówienie i dostarczanie produktów do jednej lub kilku wybranych osób, które potem skupią się na pakowaniu.
Tutaj znajdziesz arkusz kalkulacyjny > do wpisania potrzeb rodziny i zebranych produktów do paczki.
Umówcie się na wspólne pakowanie
Pakowanie to przyjemny moment, ale jest kilka ważnych zasad i rad, o których musicie koniecznie pamiętać.
Pora zapakować prezenty, które jako Wasza Szlachetna Paczka trafią do Rodziny. Wspólne pakowanie Paczki to świetny pomysł na integrację. Kilka osób powinno umówić się w biurze lub innym miejscu (mieszkanie, sala gimnastyczna) na zapakowanie zgromadzonych prezentów, ale ci pracownicy, którzy nie będą fizycznie na miejscu, mogą uczestniczyć w tym procesie on-line, umilając pakującym czas.
Przygotuj wcześniej:
- kartony (nie powinny to być siatki typu "reklamówka" czy torby prezentowe itp.) – na tyle duże, żeby pomieściły wiele produktów (paczka składa się z różnych przedmiotów, które najłatwiej pakować grupami, np. produkty spożywcze, chemia, ubrania, pościel itd.), ale na tyle małe, żeby można je było sprawnie przenosić,
- szeroką taśmę klejącą
- papier do pakowania,
- wstążki i inne ozdoby.
Każda paczka musi być oznaczona specjalnym kodem identyfikacyjnym przypisanym do Rodziny, który dostaniecie w e-mailu potwierdzającym wybór Rodziny.
Zadbajcie o dostarczenie Paczki do magazynu
To moment, kiedy przekazujecie Waszą Szlachetną Paczkę do magazynu, z którego będzie dostarczona do Rodziny. Tu znajdziecie kilka ważnych rad.
Na tym etapie potrzebujecie transportu, zazwyczaj wystarczy jeden większy samochód lub dwa samochody osobowe, aby w Weekend Cudów dostarczyć paczki pod wskazany w mailowym potwierdzeniu adres magazynu Szlachetnej Paczki przypisanego do Waszej Rodziny. Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki umówicie z Wolontariuszem / Wolontariuszką. Do magazynu możecie wybrać się osobiście.
Drugą możliwością na dostarczenie Paczki do magazynu jest skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która odbierze paczki spod wskazanego adresu. Jeśli wybierzecie tę opcję, pamiętajcie, aby ustalić wszystko z Wolontariuszem / Wolontariuszką i podać kurierowi jego / jej numer telefonu.
Cieszcie się Weekendem Cudów i czekajcie na pełną emocji relację Wolontariusza
Na koniec - zwieńczenie Waszego zaangażowania - radość z Waszej Paczki i reakcja obdarowanych.!
Weekend Cudów to najpiękniejsze dwa dni z całego roku działania Szlachetnej Paczki. Kilkanaście tysięcy Rodzin w potrzebie z niemal każdego zakątka Polski otrzyma pomoc od Darczyńców i Darczyńczyń, takich jak Wy. Pod koniec Weekendu możecie zadzwonić do Wolontariusza / Wolontariuszki, jeśli sam / sama nie zrobi tego wcześniej, i zapytać o reakcje Rodziny, której pomogliście. Po Weekendzie Cudów Wolontariusz / Wolontariuszka przygotuje dla Was również tzw. Prezent dla Darczyńcy, który będzie piękną pamiątką Waszej firmowej Szlachetnej Paczki. Jako firma / instytucja otrzymacie także certyfikat, który będziecie mogli powiesić w widocznym miejscu w biurze.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Materiały graficzne
PACZKA ZNAJOMYCH – DOBRA PACZKA
Wspólne imprezy, wspólne koncerty, wspólne wyjścia do restauracji – dlaczego wspólnie nie zrobić też Szlachetnej Paczki?
Twoi przyjaciele, członkowie rodziny czy sąsiedzi to idealna grupa do wspólnego przygotowania pomocy. Znacie się, macie kontakt, wiecie, kto w czym jest najlepszy. Im więcej Was będzie, tym łatwiej będzie Wam odpowiedzieć na potrzeby wybranej Rodziny.
I bez obawy – to nic trudnego. Poniżej znajdziecie pomocne materiały, możecie też liczyć na wsparcie Wolontariuszki / Wolontariusza opiekującego się Rodziną.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę ze znajomymi – w 10 krokach
Poświęćcie chwilę na przygotowanie
Dowiedz się więcej o tym, jak działa Szlachetna Paczka i jak pomagamy. Jeśli robiłeś pomagałeś z nami już wcześniej – możesz przejść do kolejnego kroku.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze Szlachetną Paczką, dowiedz się więcej o tym, jak wspieramy potrzebujących i “o co chodzi z tą mądrą pomocą”. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce
Zaangażujcie grupę osób
Paczka w paczce to siła grupy. Dowiedz się jak zbudować drużynę, angażującą się w pomoc i podzielić w niej role, by przygotowanie paczki poszło Wam sprawnie.
Aby przygotować Szlachetną Paczkę dla jednej lub większej liczby Rodzin – potrzebujesz wsparcia. Jedną Szlachetną Paczkę w ubiegłym roku przygotowywały średnio ok. 31 osób. Szlachetne Paczki są różne, tak jak różne są Rodziny i ich potrzeby. Wybierz Rodzinę, której potrzeby będziecie w stanie zrealizować. Zastanów się, kto spośród Twoich znajomych najchętniej angażuje się w akcje pomocowe i zaproponuj dołączenie do Twojej grupy. Najlepiej, kiedy jedna osoba koordynuje przygotowanie paczki i ma pełną wiedzę w tym zakresie, ale dobrze mieć też wsparcie.
Chcesz zaprosić więcej osób do przygotowania paczki z Tobą? Tu znajdziesz gotowe materiały
– grafiki, teksty i inspiracje: zrobmy-razem-paczke.
Warto ustalić, jakiej Rodzinie chcecie pomóc – czy matce wychowującej samodzielnie dzieci, choremu, osobie z niepełnosprawnością, a może samotnemu seniorowi?
DOBRE RADY
Wybierzcie Rodzinę
To jeden z najważniejszych etapów - tutaj zdecydujesz, komu będziesz pomagał - historie potrzebujących Rodzin znajdziesz na stronie internetowej Szlachetnej Paczki.
W zespole, w którym zdecydowaliście się zorganizować Szlachetną Paczkę, wybierzcie Rodzinę na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Najlepiej wybrać Rodzinę od razu, przeglądając historie, potrzeby oraz lokalizację (to ważne, ponieważ Waszym zadaniem będzie m.in. dostarczenie Paczki do odpowiedniego magazynu w okolicy, przypisanej do danej Rodziny). Im później po 18 listopada wybierzecie Rodzinę, tym mniej czasu będziecie mieli na przygotowanie pomocy, która trafi do adresatów 16 i 17 grudnia. Upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby Rodziny, zawarte w jej opisie.
Odbierzcie potwierdzenie i instrukcję
Tutaj dowiesz się, jak podzielić się produktami z listy potrzeb Rodziny oraz gdzie znajdziesz “Poradnik Darczyńcy”.
Po wybraniu Rodziny, której historia chwyci Was za serce, otrzymacie mailowe potwierdzenie zostania Darczyńcą. W e-mailu zawarte będą dwie bardzo ważne informacje: podsumowanie potrzeb Rodziny oraz kontakt do Wolontariuszki / Wolontariusza, który się nią opiekuje. Podsumowanie potrzeb to lista produktów, które powinny znaleźć się w Paczce. Zarówno tych kluczowych, czasem kosztowniejszych (jak np. lodówka), jak i tych, które okazują się ważne, mimo że niewielkie - bo dziewczynka marzy o kredkach do szkoły czy nowym plecaku.
DOBRE RADY
Skontaktujcie się z Wolontariuszem / Wolontariuszką
Przygotowując Paczkę, nie jesteście sami – masz wsparcie Wolontariusza lub Wolontariuszki, od których uzyskacie kluczowe informacje.
W e-mailu otrzymanym po wyborze znajdziecie wspomniany kontakt do Wolontariuszki / Wolontariusza opiekującego się wybraną przez Was Rodziną. Wolontariuszka / Wolontariusz poznał ją wcześniej, zweryfikował jej potrzeby i na tej podstawie włączył ją do Szlachetnej Paczki. Pozostaje z nią w kontakcie. To on / ona zadba, aby Wasza pomoc dotarła prosto do Rodziny. Możecie sami skontaktować się z Wolontariuszem / Wolontariuszką lub poczekać aż on / ona to zrobi – zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku dni od wyboru. Wolontariusza / Wolontariuszkę możecie wypytać o szczegóły dotyczące potrzeb Rodziny i organizacji pomocy. Doradzi, jak bezpiecznie dostarczyć paczkę do odpowiedniego magazynu. Pozostawajcie w kontakcie aż do Weekendu Cudów (16-17 grudnia).
Niech się dzieje magia pomocy
Zebrać wspierających, zebrać pieniądze na zakupy, zebrać zakupione przedmioty – tu pokażemy Ci, jak skoordynować przygotowania do kompletowania Szlachetnej Paczki.
Macie już Rodzinę i znacie jej potrzeby. Pora zacząć organizować zawartość Paczki. Są dwie najpopularniejsze formy przygotowywania Paczki wspólnie ze znajomymi: zbiórka potrzebnych rzeczy albo zbiórka pieniędzy, a czasami połączenie jednego i drugiego.
Zadbaj o dobrą komunikację. Ważne, żeby cała Wasza grupa miała spójną wiedzę nt. tego, jak będzie wyglądał Wasz plan na temat kompletowania paczki.
Tu znajdziesz materiały graficzne >
DOBRE RADY
Zróbcie zakupy i zacznijcie kompletowanie Paczki
Zakupy – ich planowanie, zamawianie i zbieranie w jednym miejscu wymagają od Was dobrej koordynacji.
Kiedy już zgromadzicie środki i zorganizujecie zbiórkę produktów - rozpocznijcie proces kompletowania Paczki. Zróbcie zakupy według listy potrzeb wybranej Rodziny. Zakupy możesz zrobić tradycyjnie, np. w Biedronce, lub online, np. na platformie zakupowej Allegro.pl. Duże sprzęty warto zamówić bezpośrednio do magazynu Paczki przypisanego do Waszej Rodziny z dowozem w Weekend Cudów (koniecznie ustalcie to z Wolontariuszem / Wolontariuszką). Pozostałe rzeczy zamówcie bezpośrednio do Waszego miejsca składania Paczki i zadbajcie o to, aby miał je kto odebrać. Możecie się też umówić na zamówienie i dostarczanie produktów do jednej lub kilku wybranych osób, które potem skupią się na pakowaniu.
Tutaj znajdziesz arkusz kalkulacyjny do wpisania potrzeb Rodziny i produktów zebranych do paczki >
Umówcie się na wspólne pakowanie
Pakowanie to przyjemny moment, ale jest kilka ważnych zasad i rad, o których musicie pamiętać.
Pora zapakować prezenty, które jako Wasza Szlachetna Paczka trafią do Rodziny. Wspólne pakowanie Paczki to świetny pomysł na integrację. Kilka osób powinno umówić się w biurze lub innym miejscu (mieszkanie, sala gimnastyczna) na zapakowanie zgromadzonych prezentów.
Przygotuj wcześniej:
- kartony (zrezygnuj z siatek typu "reklamówka", toreb prezentowych itp.) – na tyle duże, żeby pomieściły wiele produktów (paczka składa się z różnych przedmiotów, które najłatwiej pakować grupami, np. produkty spożywcze, chemia, ubrania, pościel itd.), ale na tyle małe, żeby można je było sprawnie przenosić,
- szeroką taśmę klejącą,
- papier do pakowania,
- wstążki i inne ozdoby.
Każda paczka musi być oznaczona specjalnym kodem identyfikacyjnym przypisanym do wybranej Rodziny, który dostaniecie w e-mailu potwierdzającym wybór Rodziny.
Zadbajcie o dostarczenie Waszej Szlachetnej Paczki do magazynu
To moment, kiedy przekazujecie Paczkę do magazynu, z którego będzie dostarczona do Rodziny. Tu znajdziecie kilka ważnych rad.
Na tym etapie potrzebujecie transportu, zazwyczaj wystarczy jeden większy samochód lub dwa auta osobowe, aby w Weekend Cudów dostarczyć paczki pod wskazany w mailowym potwierdzeniu adres rejonowego magazynu Szlachetnej Paczki. Dokładny termin i godzinę dostarczenia Paczki umówicie z Wolontariuszem / Wolontariuszką. Do magazynu możecie wybrać się osobiście.
Drugą możliwością na dostarczenie Paczki do magazynu jest skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która odbierze Paczki spod wskazanego adresu. Jeśli wybierzecie tę opcję, pamiętajcie, aby ustalić wszystko z Wolontariuszem / Wolontariuszką i podać kurierowi jego / jej numer telefonu.
Cieszcie się Weekendem Cudów i czekajcie na relację Wolontariusza / Wolontariuszki
Na koniec - zwieńczenie Waszego zaangażowania - radość z Waszej Paczki i reakcja obdarowanych!
Weekend Cudów to najpiękniejsze dwa dni z całego roku działania Szlachetnej Paczki. Kilkanaście tysięcy Rodzin w potrzebie z niemal każdego zakątka Polski otrzyma pomoc od Darczyńczyń i Darczyńców, takich jak Wy. Pod koniec Weekendu możecie zadzwonić do Wolontariusza / Wolontariuszki, jeśli sam nie zrobi tego wcześniej, i zapytać o reakcje Rodziny, której pomogliście. Po Weekendzie Cudów Wolontariusz / Wolontariuszka przygotuje dla Was również tzw. Prezent dla Darczyńcy, który będzie piękną pamiątką Waszego wspólnego pomagania.
Materiały do pobrania
Checklista kroków do wykonania
Lista potrzeb Rodziny w arkuszu kalkulacyjnym
Materiały graficzne
MASZ WĄTPLIWOŚCI?
Zobacz, jak wygląda radość obdarowywanych Rodzin. To się dzieje dzięki Wam.
A POMOC PACZKI W TYM ROKU JEST POTRZEBNA JAK NIGDY
Masz pytania?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas:
Skorzystaj z naszej infolinii:
(+48) 12 333 78 00
od 6.11 w godzinach 9.00-18.00, 7 dni w tygodniu