WOLONTARIUSZ PACZKI – KIM JEST?


Wolontariusz Paczki daje szansę na zmianę historii życia ludziom w potrzebie. Dociera z pomocą tam, gdzie inni nie mają odwagi
lub są obojętni. Dostrzega prawdziwe problemy, poznaje ludzi, których dotknęła bieda, przywraca im godność.

Szlachetna Paczka dzięki działaniu Wolontariuszy może pomagać Rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację,
podjąć walkę z trudnościami, wyjść z biedy.
To historie pełne łez smutku, ale i szczęścia, nadziei i zwycięstw.

By Paczka mogła działać również w Twojej okolicy, potrzebuje wolontariuszy. Bez nich – bez Ciebie! – pomoc do nich nie dotrze,
nie dostaną swojej szansy.
Dlatego nie czekaj i działaj.

Ubogie Rodziny odzyskują nadzieję, samotni seniorzy na nowo wierzą, że są dla kogoś ważni, a niepełnosprawni otrzymują siłę
i się nie poddają – a to wszystko dzięki Tobie!

DLACZEGO WARTO BYĆ
WOLONTARIUSZEM
SZLACHETNEJ PACZKI


MASZ WPŁYW

Uruchamiasz zmianę w życiu ludzi z Twojej okolicy, którzy tego najbardziej potrzebują, którzy żyją w niezawinionej biedzie. Twoja pomoc daje im nadzieję i impuls do walki o pokonanie trudności. Dzięki Tobie uwierzą, że są dla kogoś ważni.


„Dołączyłam do Paczki, ponieważ szukałam miejsca, gdzie mogłabym pomagać innym i dobrze spożytkować swój wolny czas.”
SuperW Justyna

ROZWIJASZ SIĘ

Pomagając innym, pomagasz też sobie. Zdobywasz kompetencje cenione przez pracodawców, w praktyce uczysz się planować, zarządzać projektami i ludźmi czy skutecznie się komunikować. Zwiększasz swój potencjał na rynku pracy.


„Tak naprawdę uczysz się rzeczy, o których w życiu byś nie pomyślał, że wolontariat tyle może w ogóle dać. Możemy się sprawdzić w promocji, logistyce, wdrożeniach, szkoleniach.”
SuperW Karolina

PRACUJESZ Z LUDŹMI

Nawiązujesz wartościowe znajomości z osobami zaangażowanymi społecznie, z liderami w Twojej okolicy. Stajesz się ważnym członkiem lokalnej społeczności i nawiązujesz relacje osobiste, zawodowe i biznesowe z ludźmi, którym nie jest obojętny los słabszych.


„Dzięki Szlachetnej Paczce poznaje się wielu wspaniałych ludzi. To dzięki nim ten projekt jest tak magiczny i niesamowity.”
SuperW Sebastian

CO ROBI WOLONTARIUSZ
SZLACHETNEJ PACZKI?

Spotykasz się z rodzinami, które potrzebują pomocy
Spotykasz się z Rodzinami,
które potrzebują pomocy
Odwiedzasz Rodziny w potrzebie i poznajesz ich historie. Na tej podstawie podejmujesz decyzję o ich włączeniu do programu. Po spotkaniu i wywiadzie tworzysz opis Rodziny, który następnie trafia do internetowej bazy. Bez Twojego opisu Darczyńcy nie mogliby poznać potrzebujących, dla których przygotowują paczkę!
Kontaktujesz się z darczyńcą
Kontaktujesz się z darczyńcą
Gdy Darczyńca wybierze „Twoją” Rodzinę, kontaktujesz się z nim, by udzielić więcej informacji. Opowiadasz mu o Rodzinie, wyjaśniasz, co jest jej potrzebne i umawiasz termin, w którym osobiście spotkacie się w magazynie podczas Weekendu Cudów, by odebrać paczkę.
Uczestniczysz w Weekendzie Cudów
Uczestniczysz w Weekendzie Cudów
Grudniowy Weekend Cudów to moment, w którym Wolontariusze przyjmują paczki od Darczyńców i pomagają dostarczyć je Rodzinom, które mają pod opieką. To kulminacyjna chwila projektu, ale nie jego koniec. W kolejnych miesiącach jeszcze kilkakrotnie kontaktujesz się ze „swoją” Rodziną, by towarzyszyć jej w drodze do samodzielności.
Współtworzysz rejon
Jesteś częścią
społeczności Szlachetnej Paczki
Nie działasz sam. Masz wsparcie swojego Lidera, a także współpracowników – innych Wolontariuszy, z którymi tworzysz rejon, czyli lokalny „oddział” Szlachetnej Paczki. Uczestniczysz w spotkaniach zespołu i rozwijasz nowe kompetencje.

REKRUTACJA


Nie czekaj – działaj!
Dołącz do drużyny Wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Twojej okolicy!

KOMU POMAGA

Wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI

ŻYJĄCYM W SKRAJNEJ BIEDZIE


DZIECIOM ŻYJĄCYM W UBÓSTWIE


NIEPEŁNOSPRAWNYM W TRUDNEJ SYTUACJI


DOŚWIADCZONYM PRZEZ LOS I SKUTKI PANDEMII


SAMOTNYM SENIOROM KTÓRZY NIE MAJĄ NIKOGO


WALCZĄCYM O SAMODZIELNOŚĆ

PRZEWLEKLE CHORYM

JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM
SZLACHETNEJ PACZKI?

 1. Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 2. Przejdź rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym szefem-koordynatorem
 3. Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia
 4. Odbądź spotkanie wdrożeniowe online
 5. Podpisz niezbędne dokumenty i zacznij działać

Najczęściej zadawane pytania


Wolontariusz Szlachetnej Paczki pracuje z rodziną. Poprzez spotkania odkrywa potencjał rodziny i – na ile to możliwe – prowadzi ją do samodzielności. Jest łącznikiem między Rodziną a Darczyńcą. Pomocą w realizacji zadań jest przede wszystkim zespół Wolontariuszy w rejonie oraz szkolenia i przygotowane materiały.

Podstawowe zadania wolontariusza to:

Współtworzenie rejonu

Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa – Lidera, a także zespół Wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.

Spotkania z rodzinami

Wolontariusz spotyka się z rodziną kilka razy w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje rodzinę, podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać mocne strony rodziny. Towarzyszy jej w ten sposób w drodze do samodzielności.

Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis rodziny. Dzięki temu po otwarciu bazy darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Kontakt z darczyńcą Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego” rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Weekendu Cudów.

Weekendu Cudów odbędzie się 12-13 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach Wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej we wzmacnianiu mocnych stron i prowadzić ku samodzielności.

Wystarczy chęć do działania i ukończone 16 lat. Jeżeli masz mniej niż 18 lat a Twój opiekun/rodzic wyrazi pisemną zgodę na Twój udział w wolontariacie, będziesz towarzyszyć wolontariuszowi w spotkaniach z rodzinami i pomagać Liderowi w budowaniu rejonu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18 rok życia, będziesz pełnoprawnym wolontariuszem i opiekunem naszych paczkowych rodzin. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!

Nasi wolontariusze zgodnie twierdzą, że dzięki byciu SuperW Paczki rozwijają różne kompetencje. Nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. SuperW nabywają również umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń rozwojowych z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin – każdy wolontariusz będzie mógł z nich skorzystać!

Wystarczy chęć do działania i ukończone 16 lat. Jeżeli masz mniej niż 18 lat a Twój opiekun/rodzic wyrazi pisemną zgodę na Twój udział w wolontariacie, będziesz towarzyszyć wolontariuszowi w spotkaniach z rodzinami i pomagać Liderowi w budowaniu rejonu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18 rok życia, będziesz pełnoprawnym wolontariuszem i opiekunem naszych paczkowych rodzin. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!

Wolontariuszy najintensywniej poszukujemy między lipcem a październikiem. Zaczynając wówczas swoją pracę i mogą najpełniej uczestniczyć w Paczce. Doświadczają wszystkich ważnych wydarzeń (Studniówka, Otwarcie Bazy, Finał) i korzystają z wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.

Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już komplet Wolontariuszy. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację lub napisz na: [email protected], a my znajdziemy rozwiązanie.

Wolontariat jest dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać – tak mówimy o zaangażowaniu w nasze programy. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.

Każdy Wolontariusz otrzymuje pełny harmonogram Szlachetnej Paczki, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie i we współpracy z Liderem. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.

Są terminy, które z Wolontariuszami ustala ich Lider. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Szlachetnej Paczki i do tych wydarzeń Wolontariusz musi się dostosować.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!

mail icon

Kontakt


[email protected]

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź
Partner Strategiczny Szlachetnej Paczki
BNP PARIBAS
Partner Strategiczny Akademii Przyszłości
TKMAXX