WOLONTARIUSZ PACZKI – KIM JEST?


Wolontariusz Paczki to bohater, który stwarza szansę na zmianę historii życia ludziom w potrzebie.
Dociera tam, gdzie inni nie mają odwagi lub nie chcą. Nie jest obojętny. Dostrzega prawdziwe problemy, poznaje ludzi, których dotknęła bieda, i przywraca im godność.

Bo Paczka pomaga rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację, a nie tkwić w pułapkach słabości i rezygnacji. Paczkę traktują jako szansę. Piękno Szlachetnej Paczki to ich historie. Historie pełne łez smutku, ale i szczęścia, nadziei i zwycięstw.

By Paczka mogła działać również w Twojej okolicy, potrzebuje wolontariuszy.
Bez nich – bez Ciebie! – historie potrzebujących nie będą miały dobrego zakończenia.

Nie czekaj, działaj i spraw, by jak najwięcej osób dostało szansę, na którą każdy z nas zasługuje.

Życie ubogich rodzin, niepełnosprawnych czy samotnych seniorów może się zmienić – dzięki Tobie.

DLACZEGO WARTO BYĆ
WOLONTARIUSZEM PACZKI?


MASZ WPŁYW

Uruchamiasz wielką zmianę w życiu ludzi, którzy tego najbardziej potrzebują. To co robisz, ma wielki sens! Dajesz im szansę na wygranie dobrej przyszłości. Być może to właśnie Ty zainicjujesz najważniejszą zmianę w ich życiu!


„Dołączyłam do Paczki, ponieważ szukałam miejsca, gdzie mogłabym pomagać innym i dobrze spożytkować swój wolny czas.”
SuperW Justyna

ROZWIJASZ SIĘ

Pomagając innym, pomagasz sobie. Zwiększasz swój potencjał, zdobywasz kompetencje cenione przez pracodawców, w praktyce uczysz się planować, zarządzać projektami i ludźmi czy skutecznie się komunikować.


„Tak naprawdę uczysz się rzeczy, o których w życiu byś nie pomyślał, że wolontariat tyle może w ogóle dać. Możemy się sprawdzić w promocji, logistyce, wdrożeniach, szkoleniach.”
SuperW Karolina

PRACUJESZ Z LUDŹMI

Nawiązujesz wartościowe znajomości z osobami angażującymi się społecznie, w tym z ludźmi decydującymi o tym, co dzieje się w Twojej okolicy. Stajesz się ważnym członkiem lokalnej społeczności i nawiązujesz wyjątkowe relacje osobiste, zawodowe i biznesowe.


„Dzięki Szlachetnej Paczce poznaje się wielu wspaniałych ludzi. To dzięki nim ten projekt jest tak magiczny i niesamowity.”
SuperW Sebastian

CO ROBI WOLONTARIUSZ
SZLACHETNEJ PACZKI?

Współtworzysz rejon
Szlachetnej Paczki
Nie działasz sam. Masz wsparcie swojego Lidera, a także współpracowników – innych Wolontariuszy, z którymi tworzysz rejon, czyli lokalny „oddział” Szlachetnej Paczki. Uczestniczysz w spotkaniach zespołu i rozwijasz nowe kompetencje.
Spotykasz się z rodzinami, które potrzebują pomocy
Spotykasz się z rodzinami, które potrzebują pomocy
Odwiedzasz rodziny i poznajesz ich historie. Na tej podstawie podejmujesz decyzję o włączeniu danej rodziny do programu. Po spotkaniu i wywiadzie tworzysz opis rodziny, który następnie trafia do internetowej bazy. To z niej darczyńcy wybierają rodziny, dla których przygotowują paczki.
Kontaktujesz się z darczyńcą
Kontaktujesz się z darczyńcą
Gdy darczyńca wybierze „twoją” rodzinę, kontaktujesz się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki. Opowiadasz mu o rodzinie, wyjaśniasz, co jest jej potrzebne, i umawiasz termin, w którym osobiście spotkacie się w magazynie podczas Finału Paczki.
Uczestniczysz w finale Paczki – Weekendzie Cudów
Uczestniczysz w Finale Paczki – Weekendzie Cudów
Finał to moment, w którym wolontariusze przyjmują paczki od darczyńców i pomagają dostarczyć je rodzinom, które mają pod opieką. To kulminacyjna chwila projektu, ale nie jego koniec. W kolejnych miesiącach jeszcze kilkakrotnie odwiedzasz „swoją” rodzinę, by towarzyszyć jej w drodze do samodzielności.

REKRUTACJA


Nie czekaj – działaj!
Zgłoś się już dziś w swojej okolicy!

KOMU
POMAGA

Wolontariusz
SZLACHETNEJ PACZKI

ŻYJĄCYM W SKRAJNEJ BIEDZIE


DZIECIOM Z UBOGICH RODZIN


NIEPEŁNOSPRAWNYM


DOŚWIADCZONYM PRZEZ LOS


WALCZĄCYM O SAMODZIELNOŚĆ


PRZEWLEKLE CHORYM

SAMOTNYM RODZICOM W TRUDNEJ SYTUACJI

JAK ZOSTAĆ
WOLONTARIUSZEM PACZKI?

 1. Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 2. Przejdź rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym szefem-koordynatorem
 3. Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia
 4. Przyjdź na spotkanie wdrożeniowe
 5. Podpisz niezbędne dokumenty i zacznij działać

Najczęściej zadawane pytania


Wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI pracuje z rodziną. Poprzez spotkania odkrywa potencjał rodziny i – na ile to możliwe – prowadzi ją do samodzielności. Jest łącznikiem między rodziną a darczyńcą. Pomocą w realizacji zadań jest przede wszystkim zespół wolontariuszy w rejonie oraz szkolenia i przygotowane materiały.

Podstawowe zadania wolontariusza to:

Współtworzenie rejonu

Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa – Lidera, a także współpracowników – innych Wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.

Spotkania z rodzinami

Wolontariusz spotyka się z rodziną kilkukrotnie w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje rodzinę, podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać mocne strony, talenty rodziny. Towarzyszy w ten sposób w drodze do samodzielności.

Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis rodziny. Dzięki temu po otwarciu bazy darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Kontakt z darczyńcą Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego” rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Finału Paczki.

Finał Paczki odbędzie się w weekend 7-8 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach Wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej w odkrywaniu zasobów i prowadzić ku samodzielności.

Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!

Nasi wolontariusze zgodnie twierdzą, że dzięki byciu SuperW Akademii rozwijają różne kompetencje. Nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. SuperW nabywają również umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń rozwojowych z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin – każdy wolontariusz będzie mógł z nich skorzystać!

Wolontariuszami mogą być osoby pełnoletnie. Jeśli masz przynajmniej 16 lat, w Paczce również jest dla Ciebie miejsce. Wystarczy zgoda rodziców i możesz zostać Wolontariuszem Wspomagającym. Będziesz brał/a udział w spotkaniach z rodzinami i pomagał/a mu budować rejon. Poznasz Paczkę, by w kolejnych edycjach wejść we wszystkie zadania z doświadczeniem!

Wolontariuszy najintensywniej poszukujemy między lipcem a październikiem. Zaczynając wówczas swoją pracę i mogą najpełniej uczestniczyć w Paczce. Doświadczają wszystkich ważnych wydarzeń (Studniówka, Otwarcie Bazy, Finał) i korzystają z wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.

Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już komplet wolontariuszy. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację. 🙂

Wolontariat jest dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać – tak mówimy o zaangażowaniu w nasze programy. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.

Każdy Wolontariusz otrzymuje pełny harmonogram Szlachetnej Paczki, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie i we współpracy z Liderem. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.

Są terminy, które z Wolontariuszami ustala ich Lider. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Szlachetnej Paczki i do tych wydarzeń Wolontariusz musi się dostosować.

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!

mail icon

Kontakt


[email protected]