Jak pomagać w Kielcach?

Ludzie mówią o Kielcach, że to miasto z duszą. Nie można zapominać jednak również o jego sercu! A jest nim społeczne zaangażowanie osób, które tutaj mieszkają, a także studiują. Kielce to miejsce, w którym i Ty możesz zaangażować się społecznie i zacząć zmieniać historie potrzebujących rodzin, samotnych seniorów, osób dotkniętych przez los, czy dzieci, którym brakuje motywacji.

Wszystko to poprzez wolontariat w Kielcach. Przestrzenią do takiego zaangażowania mogą być 2 ogólnopolskie programy społeczne – Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości. Dzięki nim także w Kielcach wolontariusze mogą zmieniać historie konkretnych ludzi i mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.

Wolontariat w Kielcach
– o co dokładnie chodzi?

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Kielcach działają dzięki zaangażowaniu ponad 90 wolontariuszy. To właśnie oni docierają w Kielcach do osób potrzebujących pomocy w ramach 4 rejonów Szlachetnej Paczki oraz 4 kolegiów Akademii Przyszłości! Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Kielc i ich okolic, ponieważ poznają ich historie i decydują o włączeniu ich do programów. Dzięki temu w samym tylko 2018 roku w Kielcach, wolontariusze połączyli z darczyńcami 80 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 63 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.

Nasz wolontariat w Kielcach rozwija się z roku na rok. Szlachetna Paczka obejmuje swoimi działaniami kolejne rodziny, Akademia Przyszłości natomiast kolejnych podopiecznych – z tego powodu to właśnie w Kielcach potrzebni są również kolejni wolontariusze, którzy pomogą rozwijać się obu tym inicjatywom. Kielce oferują nie tylko bliskość gór, ale również liczne możliwości, które z chęcią wykorzystują wolontariusze Akademii Przyszłości wraz ze swoimi podopiecznymi – wszystko, by zobaczyć i dowiedzieć się więcej. W Kielcach obecna jest również prężnie działając Rada Wojewódzka, która troszczy się o członków poszczególnych zespołów i wspiera ich we wszystkich podejmowanych przez nich działaniach.


Wolontariat w Paczce i Akademii trwa cały rok. Pracujemy z rodzinami i dzieciakami systematycznie, a nie incydentalnie. To ważne i potrzebne, aby realnie pomóc im w pokonaniu trudności, w których obecnie się znajdują!

Co robi wolontariusz
w Szlachetnej Paczce?

Szlachetna Paczka – Wolontariat i pomoc rodzinom w potrzebie
 • jako wolontariusz jesteś odpowiedzialny za odwiedzenie rodzin, które mają trudności powstałe na skutek wypadku, choroby, samotnośi, starości czy nagłego pogorszenia się sytuacji życiowej
 • systematycznie pracujesz z wybranymi rodzinami: spotykasz się z nimi, poznajesz ich historie i podejmujesz decyzje o włączeniu ich do programu
 • tworzysz relacje z darczyńcami, którzy zdecydowali się pomóc wybranym rodzinom, pozostając z nimi w kontakcie
 • współpracujesz z pozostałymi wolontariuszami z Kielc i liderem wybranego przez siebie rejonu np. przy organizacji magazynu podzas grudniowego Weekend Cudów (finału Szlachetnej Paczki) w Waszym rejonie

Co robi wolontariusz
w Akademii Przyszłości?

Akademia Przyszłości – Wolontariat i pomoc dzieciom z trudnościami w szkole
 • podczas roku szkolnego regularnie (raz w tygodniu) spotykasz się z dzieckiem, które ma problemy szkolne – pomagasz mu dostrzec potencjał i swoje sukcesy, budujesz pewność siebie i wiarę we własne możliwości
 • będąc dla dziecka tutorem prowadzisz z nim godzinne spotkania, których celem jest poznanie przyczyn jego trudności oraz wypracowanie klucza do ich skutecznego rozwiązania, na bazie jego możliwości i potencjału
 • razem z innymi wolontariuszami współtworzysz w Kielcach kolegium Akademii Przyszłości – wspólnie organizujecie wydarzenia i atrakcje dla dzieci, w których sami też bierzecie udział, a także spotkania integracyjne dla swojego zespołu
 • budujesz relację nie tylko z dzieckiem, ale również z darczyńcą, który zdecydował się ufundować indeks w ramach Akademii Przyszłości właśnie Twojemu podopiecznemu

Dlaczego
warto zostać wolontariuszem
w Kielcach?

Poprzez proces wdrożenia, wolontariusze przygotowują się do pracy z rodzinami w Szlachetnej Paczce oraz dziećmi w Akademii Przyszłości. Działając według konkretnych standardów, w zgranym zespole i pod pieczą zaangażowanego lidera, mogą realizować swoje zadania, a jednocześnie się rozwijać! Kompetencje z logistyki, zarządzaniu czy HR-u, a także kompetencje miękkie, które zdobędą działając w wolontariacie w Kielcach, mogą wykorzystać również w późniejszym życiu zawodowym i rozwoju własnej kariery.

Nasi wolontariusze w Kielcach mają wpływ na zmianę życia konkretnych ludzi w ich mieście, którzy potrzebują wsparcia.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce lub w Akademii Przyszłości to również dobra okazja do poznania nowych, ciekawych ludzi z Kielc lub okolic i zbudowania sieci wyjątkowych kontaktów, które na pewno zaprocentują w przyszłości i zostaną z Tobą na dłużej!


Jak
zostać wolontariuszem
w Kielcach?

KROK 1

To proste! Jeżeli chcesz dołączyć do wolontariatu w Kielcach, wybierz, które zaangażowanie bardziej Ci się podoba. Czy chcesz pracować z rodzinami i dając im impuls do zmiany jako wolontariusz Szlachetnej Paczki czy wolisz pracować 1 na 1 z dzieckiem jako jego tutor? Wtedy idealny będzie dla Ciebie wolontariat w Akademii Przyszłości.

KROK 2

Następnie zastanów się, w której dzielnicy Kielc chcesz działać. Pomyśl o tym, gdzie masz najbliżej lub gdzie najłatwiej będzie Ci dojechać, albo z którym rejonem Kielc czujesz się po prostu najbardziej związany.

Jeśli wybierasz Paczkę i pomoc rodzinom, w Kielcach możesz zaangażować się w wolontariat w takich miejscach, jak: Rejon Wschód – obejmuje dzielnice: Ostra Górka, Bukówka, Wietrznia, Zagórze, Domaszowice, KSM, Centrum.
Rejon Zachód – obejmuje dzielnice: Łazy, Niewachlów, Skrzetle, Ślichowice, Herby, Czarnów, Jagiellońskie, Osiedla pod Dalnią, Czarnów.
Rejon Północ – obejmuje dzielnice: Sieje, Uroczysko, Piaski, Szydłówek, Sady, Dąbrowa, Bocianek, Osiedle na Stoku, Słoneczne Wzgórze, Osiedle Świętokrzyskie.
Rejon Południe – obejmuje dzielnice: Posłowice, Białogon, Pod Telegrafem, Kochanowskiego, Pakosz, Baranówek, Barwinek, Podkarczówka, Karczówka.

Jeśli chcesz pracować z dzieckiem w Akademii Przyszłości, to nasze kieleckie kolegia akademiowe są zorganizowane przy wybranych szkołach podstawowych w mieście, w takich lokalizacjach Kielc, jak Sady, Stoki, Karczówka, Bocianek, Centrum, Czarnów.

Wybór programu i lokalizacji, to dwie najważniejsze decyzje. Teraz wystarczy tylko, że wypełnisz i wyślesz odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Następnie, odezwie się do Ciebie Lider, który poprowadzi Twoją rekrutację.

Kontakt

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o wolontariacie w Kielcach?
Napisz do nas!
[email protected]

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź