Jak pomagać w Rzeszowie?

Rzeszów to miasto z duszą, jak mówią o nim mieszkańcy i turyści. Ale także z sercem! Wynika to z zaangażowania społecznego osób, które w nim mieszkają lub studiują. Rzeszów to miejsce, w którym i Ty możesz się zaangażować społecznie i zacząć zmieniać historie rodzin w trudnej sytuacji, samotnych seniorów, dzieci, które mają potencjał, ale brakuje im motywacji czy osób dotkniętych przez los.

Wszystko to poprzez wolontariat w Rzeszowie. Jedną z przestrzeni do takiego zaangażowania stwarzają 2 ogólnopolskie programy społeczne – Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości. Dzięki nim m.in. w Rzeszowie wolontariusze zmieniają historie konkretnych ludzi i mają realny wpływ na rzeczywistość.

Wolontariat w Rzeszowie
– o co dokładnie chodzi?

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Rzeszowie działają dzięki zaangażowaniu prawie 200 wolontariuszy. To oni docierają w Rzeszowie do osób potrzebujących pomocy w ramach 4 rejonów Paczki oraz 9 kolegiów Akademii! Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Rzeszowa i okolic, ponieważ poznają historie rodzin i dzieci oraz decydują o włączeniu ich do programów. Dzięki temu w samym tylko 2018 roku w Rzeszowie, wolontariusze połączyli z darczyńcami 101 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 142 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.

Wolontariat w Rzeszowie rozwija się tak prężnie, jak całe miasto, a wraz z nim właśnie Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości. Z tego powodu w Rzeszowie potrzebni są kolejni wolontariusze, którzy nie tylko pomogą dotrzeć ze wsparciem do wielu rodzin, ale również podejmą się zmiany życia podopiecznych Akademii Przyszłości na lepsze. Rzeszów oferuje nie tylko liczne innowacje, ale również ogrom atrakcji kulturalnych i innych aktywności, z których chętnie korzystają wolontariusze Akademii Przyszłości wraz ze swoimi podpieczonymi. W Rzeszowie powstały również Wielkie Inspiracje Wolontariuszy Akademii Przyszłości, czyli dzień pełen rozwoju dla wolontariuszy programów oraz talent-show dla dzieci z rzeszowskich kolegiów Akademii. Warto dołączyć do tego zespołu!


Wolontariat w Paczce i Akademii trwa cały rok. Pracujemy z rodzinami i dzieciakami systematycznie, a nie incydentalnie. To potrzebne, aby realnie pomóc im w pokonaniu trudności, w których się znaleźli!

Co robi wolontariusz
w Szlachetnej Paczce?

Szlachetna Paczka – Wolontariat i pomoc rodzinom w potrzebie
 • jako wolontariusz jesteś odpowiedzialny za poszukiwanie rodzin, które mają trudności życiowe powstałe na skutek choroby, wypadku, starości czy nagłej zmiany sytuacji życiowej
 • pracujesz systematycznie z wybranymi rodzinami: spotykasz się z nimi, podejmujesz decyzje o włączeniu ich do programu, a także opisujesz ich sytuację
 • współpracujesz z innymi wolontariuszami z Rzeszowa i liderem wybranego przez siebie rejonu np. przy organizacji grudniowego Weekend Cudów (czyli finału Szlachetnej Paczki) w Waszym rejonie
 • budujesz relacje kontaktując się z darczyńcami, którzy zdecydowali się pomóc wybranym rodzinom

Co robi wolontariusz
w Akademii Przyszłości?

Akademia Przyszłości – Wolontariat i pomoc dzieciom z trudnościami w szkole
 • w okresie październik-czerwiec jako wolontariusz regularnie raz w tygodniu spotykasz się z dzieckiem, które ma porażki w szkole – pomagasz mu zmienić mentalność, budujesz pewność siebie i wiarę we własne możliwości
 • będąc dla dziecka tutorem prowadzisz z nim godzinne spotkania, których celem jest poznanie przyczyn jego trudności i wypracowanie klucza do ich rozwiązania
 • wspólnie z innymi wolontariuszami współtworzysz w Rzeszowie kolegium Akademii – razem organizujecie wydarzenia i atrakcje dla dzieci, w których też bierzecie udział, a także spotkania dla Waszego zespołu
 • budujesz relację nie tylko z dzieckiem, ale również z darczyńcą, który zdecydował się ufundować dziecku indeks w ramach Akademii

Dlaczego
warto zostać wolontariuszem
w Rzeszowie?

Poprzez proces wdrożenia, wolontariusze przygotowują się do pracy z rodzinami w Paczce oraz dziećmi w Akademii. Działając według konkretnych standardów, w zaangażowanym zespole i pod pieczą doświadczonego lidera mogą realizować swoje zadania, a przy tym się rozwijać! Kompetencje z zarządzania, logistyki czy HR-u, a także kompetencje miękkie mogą wykorzystać również w późniejszym życiu zawodowym.

Nasi wolontariusze w Rzeszowie mają wpływ na zmianę życia ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce lub w Akademii Przyszłości to również dobra okazja do poznania nowych ludzi z Rzeszowa i zbudowania sieci wyjątkowych kontaktów, które zaprocentują w przyszłości!


Jak
zostać wolontariuszem
w Rzeszowie?

KROK 1

To proste! Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz dołączyć do wolontariatu w Rzeszowie, wybierz, które zaangażowanie bardziej Ci się podoba. Czy wolisz pracować z rodzinami i dawać im impuls do zmiany ich historii jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Czy może chcesz spotykać się regularnie z dzieckiem jako jego tutor? Wtedy idealny będzie dla Ciebie wolontariat w Akademii Przyszłości.

KROK 2

Następnie zastanów się, w której dzielnicy Rzeszowa chcesz działać. Warto pomyśleć w tym przypadku o tym, do jakiej lokalizacji masz najbliżej, gdzie najłatwiej będzie Ci dojechać lub z którym rejonem Rzeszowa czujesz się po prostu najbardziej związany.

Jeśli wybierasz Paczkę i pomoc rodzinom, w Rzeszowie możesz zaangażować się w wolontariat w takich miejscach, jak: Rejon Rzeszów Wschód – dzielnice: Pobitno, Wilkowyja, Słocina, Krasne i Chmielnik.
Rejon Rzeszów Zachód – dzielnice: Kmity, Krakowska, Staroniwa, Bzianka, Świlcza i Boguchwała.
Rejon Rzeszów Północ – dzielnice: Baranówka, Staromieście, os. 1000-lecia, Załęże, Gmina Trzebownisko i Głogów Małopolski.
Rejon Rzeszów Południe – dzielnice: Zalesie, Nowe Miasto, Drabinianka, Tyczyn i Lubenia.

Jeśli chcesz pracować z dzieckiem w Akademii Przyszłości, to nasze rzeszowskie kolegia akademiowe są zorganizowane przy wybranych szkołach podstawowych w mieście, w takich lokalizacjach Rzeszowa, jak Nowe Miasto, Baranówka, Śródmieście, Staromieście oraz Pobitno.

Wybór programu i lokalizacji, to 2 pierwsze i najważniejsze decyzje. Teraz wystarczy tylko, że wypełnisz i wyślesz krótki formularz zgłoszeniowy. Następnie, odezwie się do Ciebie Lider, który poprowadzi Twoją rekrutację i zadba o to, abyś przygotował się do swojej roli.

Kontakt

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o wolontariacie w Rzeszowie?
Napisz do nas!
[email protected]

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź