Jak pomagać w Krakowie?

Kraków to miasto z duszą, jak mówią o nim turyści. Ale też z sercem! Świadczy o tym zaangażowanie społeczne osób, które w nim mieszkają lub studiują. Kraków to miejsce, w którym i Ty możesz działać i zacząć zmieniać historie biednych rodzin, samotnych seniorów, dzieci z trudnościami w szkole czy osób dotkniętych przez los.

Wszystko to poprzez wolontariat w Krakowie. Jedną z przestrzeni do takiego zaangażowania stwarzają dwa ogólnopolskie programy społeczne – Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości. Dzięki nim m.in. w Krakowie wolontariusze zmieniają historie konkretnych ludzi w potrzebie i mają realny wpływ na rzeczywistość.

Wolontariat w Krakowie
– o co dokładnie chodzi?

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Krakowie działają dzięki zaangażowaniu 620 wolontariuszy. To oni docierają do osób potrzebujących pomocy w ramach 21 rejonów Paczki oraz 20 kolegiów Akademii! Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Krakowa i okolic, ponieważ poznają historie rodzin i dzieci, a na tej podstawie decydują, jakie wsparcie będzie dla nich najlepsze. Dzięki temu w samym tylko 2018 roku w Krakowie, wolontariusze połączyli z darczyńcami 513 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 263 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.

Nasz wolontariat w Krakowie działa od 2001 roku. Jego historia sięga więc już 19 lat. Wolontariat w Krakowie jest wyjątkowy, ponieważ to właśnie tu wolontariusze mają świadomość, że są w geograficznym sercu Paczki oraz Akademii, w miejscu gdzie zrodziła się idea mądrego pomagania. To także szczególne miejsce ze względu na zainteresowanie listopadowo-grudniowymi wydarzeniami. W Krakowie wolontariusze organizują m.in. magazyn medialny, do którego zaglądają przedstawiciele różnych mediów w czasie Weekendu Cudów – czyli finału – podczas którego pomoc trafia do rodzin.


Wolontariat w Paczce i Akademii trwa cały rok. Pracujemy z rodzinami i dzieciakami systematycznie, a nie incydentalnie. To ważne, aby realnie towarzyszyć rodzinom w ich drodze do samodzielności oraz dzieciom, aby mogły przejść od porażki w szkole do sukcesów w życiu!

Skala projektów w Krakowie

Co robi wolontariusz
w Szlachetnej Paczce?

Szlachetna Paczka – Wolontariat i pomoc rodzinom w potrzebie
 • jako wolontariusz jesteś odpowiedzialny za poszukiwanie rodzin, które mają trudności życiowe powstałe na skutek choroby, wypadku, starości czy nagłej zmiany sytuacji życiowej
 • pracujesz systematycznie z wybranymi rodzinami: spotykasz się z nimi, podejmujesz decyzje o włączeniu ich do programu, opisujesz ich sytuację i towarzyszysz w zmianie
 • współpracujesz z innymi wolontariuszami z Krakowa i liderem wybranego przez siebie rejonu np. przy organizacji grudniowego Weekend Cudów (czyli finału Szlachetnej Paczki) w Waszym rejonie
 • budujesz relacje kontaktując się z darczyńcami, którzy zdecydowali się pomóc wybranym rodzinom

Co robi wolontariusz
w Akademii Przyszłości?

Akademia Przyszłości – Wolontariat i pomoc dzieciom z trudnościami w szkole
 • w okresie październik-czerwiec jako wolontariusz regularnie, raz w tygodniu spotykasz się z dzieckiem, które ma porażki w szkole – pomagasz mu zmienić mentalność, budujesz pewność siebie i wiarę we własne możliwości
 • będąc dla dziecka tutorem prowadzisz z nim godzinne spotkania, których celem jest poznanie przyczyn jego trudności i wypracowanie klucza do ich rozwiązania oraz poznanie mocnych stron i bazowanie na nich
 • wspólnie z innymi wolontariuszami współtworzysz w Krakowie kolegium Akademii – razem organizujecie wydarzenia i atrakcje dla dzieci, w których też bierzecie udział
 • budujesz relację nie tylko z dzieckiem, ale również z darczyńcą, który zdecydował się ufundować dziecku indeks w ramach Akademii

Dlaczego
warto zostać wolontariuszem
w Krakowie?

Poprzez proces wdrożenia, wolontariusze przygotowują się do pracy z rodzinami w Paczce oraz dziećmi w Akademii. Działając według konkretnych standardów, w fajnym zespole i pod pieczą doświadczonego lidera mogą realizować swoje zadania, a przy tym się rozwijać! Kompetencje z zarządzania, logistyki czy HR-u, a także kompetencje miękkie mogą wykorzystać również w późniejszym życiu zawodowym.

Nasi wolontariusze w Krakowie mają wpływ na zmianę życia ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce lub w Akademii Przyszłości to również dobra okazja do poznania nowych ludzi z Krakowa i zbudowania sieci wyjątkowych kontaktów, które zaprocentują w przyszłości!


Jak
zostać wolontariuszem
w Krakowie?

KROK 1

To proste! Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz dołączyć do wolontariatu w Krakowie, wybierz, które zaangażowanie bardziej Ci się podoba. Czy chcesz pracować z rodzinami i dawać im impuls do zmiany ich historii jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Czy może wolisz pracować 1 na 1 z dzieckiem jako jego tutor? Wtedy idealny będzie dla Ciebie wolontariat w Akademii Przyszłości.

KROK 2

Następnie zastanów się, w której dzielnicy Krakowa chcesz działać. Warto pomyśleć w tym przypadku o tym, gdzie masz najbliżej, gdzie najłatwiej będzie Ci dojechać lub z którym rejonem Krakowa czujesz się po prostu najbardziej związany.

Jeśli wybierasz Paczkę i pomoc rodzinom, w Krakowie możesz zaangażować się w wolontariat w takich miejscach, jak Borek Fałęcki/Łagiewniki, Bronowice, Czyżyny, Dębniki, Grzegórzki, Krowodrza, Mistrzejowice, Mogiła, Nowa Huta, Plac Centralny, Płaszów, Podgórze, Podgórze Duchackie, Prądnik Czerwony, Prokocim, Ruczaj, Stare Miasto, Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie, Zwierzyniec.

Jeśli chcesz pracować z dzieckiem w Akademii Przyszłości, to nasze krakowskie kolegia akademiowe są zorganizowane przy wybranych szkołach podstawowych w mieście, w takich lokalizacjach Krakowa, jak Azory, Prądnik Biały, Bieńczyce, Nowa Huta, Stare Miasto, Nowy Świat, Krowodrza, Ludwinów, Kazimierz, Stradom czy Prokocim.

Wybór programu i lokalizacji, to dwie najważniejsze decyzje. Teraz wystarczy tylko, że wypełnisz i wyślesz odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Następnie, odezwie się do Ciebie Lider, który poprowadzi Twoją rekrutację.

Kontakt

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o wolontariacie w Krakowie?
Napisz do nas!
[email protected]

O Krakowie

Kraków – stolica Małopolski – to drugie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców, zamieszkuje go prawie 770 tys. osób. Jest znany z wielu atrakcji, począwszy od zabytków, takich jak np. Wawel, Sukiennice czy Barbakan, po liczne wydarzenia kulturalne czy sportowe. Doroczna krakowska Parada Smoków czy Krakowski Festiwal Filmowy to tylko jedne z przykładów.

O Krakowie

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź