Jak pomagać w Poznaniu?

Poznań to wyjątkowe miasto! Świadczy o tym zaangażowanie społeczne osób, które w nim mieszkają. Poznań to miejsce, w którym także Ty możesz zaangażować się społecznie i zacząć realnie zmieniać historie potrzebujących rodzin, samotnych seniorów, dzieci, którym brakuje motywacji czy osób dotkniętych przez los.

Wszystko to poprzez wolontariat w Poznaniu. Wyjątkową przestzreń do takiego zaangażowania stwarzają 2 ogólnopolskie programy społeczne – Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości. Dzięki nim m.in. w Poznaniu wolontariusze zmieniają historie konkretnych ludzi oraz mają realny i nieoceniony wpływ na rzeczywistość.

Wolontariat w Poznaniu
– o co dokładnie chodzi?

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Poznaniu działają dzięki zaangażowaniu około 440 wolontariuszy. To oni docierają w Poznaniu do osób potrzebujących pomocy w ramach 14 rejonów Paczki oraz 17 kolegiów Akademii! Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Poznania i okolic, ponieważ poznają historie rodzin i decydują o włączeniu ich do programów. Dzięki temu w samym tylko 2018 roku w Poznaniu, wolontariusze połączyli z darczyńcami 341 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 246 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.

Nasz wolontariat w Poznaniu działa od wielu lat. Sam Poznań oferuje olbrzymią ilość możliwości, które chętnie wykorzystują wolontariusze Akademii Przyszłości, zabierając swoich podpieczonych w miejsca nietuzinkowe i ciekawe. W Poznaniu w Weekend Cudów można zobaczyć jak pracują wolontariusze aż w 14 magazynach Paczki, gdzie każdy jest inny i wyjątkowy! Dla wielu ciekawostką okaże się fakt, że właśnie tutaj jedna z wolontariuszek zdecydowała się zostać rodziną zastępczą dla swojego podopiecznego. Takie cuda dzieją się w Poznaniu!


Wolontariat w Paczce i Akademii trwa cały rok. Chcemy się pracować z rodzinami i dzieciakami systematycznie, a nie incydentalnie. To potrzebne, aby realnie pomóc im w pokonaniu trudności, w których się znaleźli!

Co robi wolontariusz
w Szlachetnej Paczce?

Szlachetna Paczka – Wolontariat i pomoc rodzinom w potrzebie
 • jako wolontariusz jesteś odpowiedzialny za spotkanie się z rodzinami, które mają trudności życiowe powstałe na skutek wypadku, choroby, starości czy nagłej zmiany sytuacji życiowej
 • współpracujesz z innymi wolontariuszami z Poznania i liderem wybranego przez siebie rejonu np. przy organizacji grudniowego Weekend Cudów (czyli finału Szlachetnej Paczki) w Waszym rejonie
 • pracujesz systematycznie z wybranymi rodzinami: spotykasz się z nimi, poznajesz ich historię i podejmujesz decyzje o włączeniu ich do programu, a kolejno pracujesz z nią nad poczuciem sprawczości i samodzielnością
 • budujesz relacje kontaktując się z darczyńcami, którzy zdecydowali się pomóc rodzinom, którymi się opiekujesz

Co robi wolontariusz
w Akademii Przyszłości?

Akademia Przyszłości – Wolontariat i pomoc dzieciom z trudnościami w szkole
 • w okresie roku szkolnego regularnie raz w tygodniu spotykasz się z jednym dzieckiem – poznajesz je, doceniasz, budujesz pewność siebie i wiarę we własne możliwości
 • będąc dla dziecka tutorem prowadzisz z nim godzinne spotkania, podczas których jesteś dla nie – słuchasz, wspólnie rozwiązujecie problemy, rozmawiacie o sukcesach
 • wspólnie z innymi wolontariuszami współtworzysz w Poznaniu kolegium Akademii – organizujecie wydarzenia i atrakcje dla dzieci, w których też bierzecie udział, integrujecie się i poznajecie
 • budujesz relację nie tylko z dzieckiem, ale również z darczyńcą, który zdecydował się ufundować dziecku indeks w ramach Akademii

Dlaczego
warto zostać wolontariuszem
w Poznaniu?

Poprzez proces wdrożenia, wolontariusze przygotowują się do pracy z rodzinami w Paczce oraz dziećmi w Akademii. Działając według standardów, w ciekawym zespole i pod pieczą zaangażowanego lidera mogą realizować swoje zadania, a przy tym się rozwijać! Kompetencje z zarządzania, logistyki czy HR-u, a także różne kompetencje miękkie mogą wykorzystać również w późniejszym życiu zawodowym.

Nasi wolontariusze w Poznaniu mają wpływ na zmianę życia ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce lub w Akademii Przyszłości to również wspaniała okazja do poznania nowych ludzi z Poznania i zbudowania sieci wyjątkowych kontaktów, które pozostaną z Tobą na długo!


Jak
zostać wolontariuszem
w Poznaniu?

KROK 1

To proste! Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz się zaangażować w wolontariat w Poznaniu, wybierz, która forma bardziej Ci się podoba. Czy chcesz pracować z rodzinami i dawać im impuls do samodzielności jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. A może wolisz pracować 1 na 1 z dzieckiem jako jego tutor? Wtedy idealny będzie dla Ciebie wolontariat w Akademii Przyszłości.

KROK 2

Kolejno pomyśl, w której dzielnicy Poznania chcesz działać. Warto zastanowić się, gdzie masz najbliżej, gdzie najłatwiej będzie Ci dojechać lub po prostu z którym rejonem Poznania czujesz się najbardziej związany.

Jeśli wybierasz Paczkę i pomoc rodzinom, w Krakowie możesz zaangażować się w wolontariat w takich miejscach, jak Os. Warszawskie, Antoninek, Strzeszyn, Smochowice, Łazarz, Wilda, Świerczewo, Grunwald, Górczyn, Junikowo, Fabianowo, Starołęka, Rataje, Chartowo, Naramowice, Umultowo, Piątkowo, Podolany, Stare Miasto, Ostrów Tumski, Jeżyce, Ogrody, Sołacz, Winiary czy Winogrady.

Jeśli chcesz pracować z dzieckiem w Akademii Przyszłości, to nasze poznańskie kolegia akademiowe są zorganizowane przy wybranych szkołach podstawowych w mieście, w takich lokalizacjach Poznania, jak Os. Stefana Batorego, Stare Miasto, Winogrady, Chwaliszewo, Komandoria, Os. Warszawskie, Grunwald, Łazarz, Wilda, Rataje, Osiedle Lecha, Chartowo oraz Antoninek.

Wybór programu i lokalizacji, to 2 najważniejsze decyzje. Teraz wystarczy tylko, że wypełnisz i wyślesz krótki formularz zgłoszeniowy. Następnie, odezwie się do Ciebie Lider, który poprowadzi Twoją rekrutację.

Kontakt

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o wolontariacie w Poznaniu?
Napisz do nas!
[email protected]

Zaangażuj się w Wolontariat Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości w Twoim mieście.

Kraków Rzeszów Kielce Poznań
 • Wrocław
 • Gorzów
  Wielkopolski
 • Katowice
 • Opole
 • Kraków
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Białystok
 • Olsztyn
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Kielce
 • Bydgoszcz
 • Poznań
 • Łódź