BIEDA MA TWARZ

Bieda – namacalna, fizyczna, której konsekwencją bywa głód, chłód i beznadzieja – wciąż jest w Polsce realnym problemem, z którym zmaga się kilka milionów Polaków.
Najczęściej w ciszy, nie krzycząc.

Co roku odkrywają ją wolontariusze Szlachetnej Paczki.
Docierają do konkretnych ludzi, poznają ich historie.
Dają możliwość, by opowiedzieli o swoich zmaganiach, ale i marzeniach. I wracają z pomocą od darczyńców!

Raport to zapis tego, co zobaczyli i usłyszeli.

Tematem tego raportu nie jest bieda.
To raport o ludziach, którzy jej doświadczają.

BRUTALNA RZECZYWISTOŚĆ I MARZENIA – POZNAJ HISTORIE Z RAPORTU

POLSKA BIEDA W PIGUŁCE – FAKTY

6 ZŁ 70 GR

na dzień. Tyle lub mniej mają do dyspozycji osoby w co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki. Tymczasem wg GUS czteroosobowa rodzina (2+2) nie jest w stanie przeżyć miesiąca za mniej niż 1571 zł

20 %

rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki żyje w mieszkaniach, w których nie ma łazienki

> 1,2 MLN

dzieci w Polsce jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

500 ZŁ

lub więcej wydaje na leki co piąta rodzina włączona do Szlachetnej Paczki, w której żyje przynajmniej jeden chory lub niepełnosprawny

9%

polskich gospodarstw domowych, w których są dzieci, z przyczyn finansowych nie obchodzi uroczystości rodzinnych, np. urodzin

Zmień ich historie. Na dobre.

ZMIEŃ ICH HISTORIE. NA DOBRE.

Większość z nas ma ten komfort, by nie stykać się na co dzień z biedą. Ale to nie znaczy, że możemy ją ignorować. W dodatku to komfort złudny. Nieszczęśliwy wypadek, splot niefortunnych wydarzeń, choroba i nagła niepełnosprawność czy wpadnięcie w pułapkę kredytową, to sytuacje, które stają się udziałem również tych, którzy żyli w przekonaniu, że bieda ich nie dotyczy.

Bo bieda to nie patologia.

To doświadczenie, które dotyka ludzi. Ludzi, którzy mają – a przynajmniej mieli kiedyś – marzenia. I nie marzyli o biedzie. To doświadczenie, które dotyka osoby pełne godności i wewnętrznego piękna.

Nie odwracajmy się od nich.

SZLACHETNA PACZKA W PIGUŁCE.

  • Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Nie pomagamy tylko dlatego, że ktoś krzyczy.
  • Pomagamy mądrze. Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Głupia prowadzi do tego, że ludziom się nie chce.
  • Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Chcemy, aby wszyscy sobie radzili w życiu.
  • Mentalność wędkarza. Mówi się, że nie ryba, ale wędka. Ale jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza, to sprzeda wędkę i kupi ryby. Jeśli ktoś ma mentalność wędkarza, to weźmie kij i złowi rybę. Zawsze sobie poradzi w życiu.
  • Wszystkie projekty SZLACHETNEJ PACZKI oparte są na pracy na mentalności. To jest zmiana trwała. Chcemy, aby ludzie sami radzili sobie w życiu.
  • Chcemy Polaków uczyć jak zarabiać więcej. Jeśli wszyscy będą dobrze zarabiali, nie będzie biedy. To jest nasz ideał.
  • Lubię ludzi. Nie mówimy o tym, co czujemy. Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejsze. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: ubogim, wolontariuszom i darczyńcom.