Wybierz rolę, o której chciałbyś się dowiedzieć więcej:
Wolontariusz Szlachetnej Paczki
Kim jest SuperW Szlachetnej Paczki i czym się zajmuje?
Wolontariusz Szlachetnej Paczki pracuje z Rodziną w potrzebie. Poprzez spotkania odkrywa jej potencjał i – na ile to możliwe – prowadzi ją do samodzielności. Jest łącznikiem między Rodziną a Darczyńcą. Pomocą w realizacji zadań jest przede wszystkim zespół Wolontariuszy w rejonie oraz szkolenia i przygotowane materiały.
Podstawowe zadania Wolontariusza to:
Współtworzenie rejonu
Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa – Lidera, a także zespół Wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.
Spotkania z rodzinami
Wolontariusz spotyka się z Rodziną kilka razy w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje ją, podejmuje decyzję o włączeniu Rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać mocne strony rodziny. Towarzyszy jej w ten sposób w drodze do samodzielności.
Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis, dzięki czemu po otwarciu bazy Darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną Rodzinę i przygotować dla niej paczkę.
Kontakt z darczyńcą Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego” rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Weekendu Cudów.
Weekend Cudów w tym roku odbędzie się w weekend 12-13 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej we wzmacnianiu mocnych stron i prowadzić ku samodzielności.
Jakie wymagania muszę spełnić, by zostać SuperW?
Wystarczy chęć do działania i ukończone 16 lat. Jeżeli masz mniej niż 18 lat a Twój opiekun/rodzic wyrazi pisemną zgodę na Twój udział w wolontariacie, będziesz towarzyszyć wolontariuszowi w spotkaniach z rodzinami i pomagać Liderowi w budowaniu rejonu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18 rok życia, będziesz pełnoprawnym wolontariuszem i opiekunem naszych paczkowych rodzin. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!
Czego mogę się nauczyć będąc SuperW?
Nasi Wolontariusze zgodnie twierdzą, że dzięki byciu SuperW Paczki rozwijają różne kompetencje. Nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. SuperW nabywają również umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin – każdy wolontariusz będzie mógł z nich skorzystać!
Nie mam jeszcze 18 lat – czy mogę się zgłosić?
Wystarczy chęć do działania i ukończone 16 lat. Jeżeli masz mniej niż 18 lat a Twój opiekun/rodzic wyrazi pisemną zgodę na Twój udział w wolontariacie, będziesz towarzyszyć wolontariuszowi w spotkaniach z rodzinami i pomagać Liderowi w budowaniu rejonu. Jeżeli natomiast ukończyłeś 18 rok życia, będziesz pełnoprawnym wolontariuszem i opiekunem naszych paczkowych rodzin. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!
Jaki jest harmonogram i kiedy rozpocznę działania?
Wolontariuszy najintensywniej poszukujemy między lipcem a październikiem. Zaczynając wówczas swoją pracę i mogą najpełniej uczestniczyć w Paczce. Doświadczają wszystkich ważnych wydarzeń (Studniówka, Otwarcie Bazy, Weekend Cudów) i korzystają z wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.
Moja miejscowość jest nieaktywna. Co mogę zrobić?
Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już komplet Wolontariuszy. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację lub napisz na [email protected], a my znajdziemy rozwiązanie.
Ile czasu zajmuje wolontariat?
Wolontariat jest dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać – tak mówimy o zaangażowaniu w nasze programy. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.
Każdy Wolontariusz otrzymuje pełny harmonogram Szlachetnej Paczki, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie i we współpracy z Liderem. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.
Są terminy, które z Wolontariuszami ustala ich Lider. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Szlachetnej Paczki i do tych wydarzeń Wolontariusz musi się dostosować.
Lider Szlachetnej Paczki
Kim jest Lider Paczki i czym się zajmuje?
Lider to osoba, która w swoim rejonie (lokalnym środowisku) zarządza zespołem wolontariuszy i poszczególnymi zadaniami, które mają na celu realizację działań Szlachetnej Paczki.
Zarządzanie zespołem
Lider najpierw buduje zespół wolontariuszy – pozyskuje ich, prowadzi spotkania rekrutacyjne, dba o wdrożenie do roli. W dalszej współpracy zarządza swoim zespołem: integruje, deleguje zadania, monitoruje ich pracę, wspiera, motywuje. Dba też o zapewnienie wolontariuszom możliwości rozwoju, np. poprzez udział w szkoleniach specjalistycznych.
Zarządzanie projektem
Paczka trwa cały rok. Działania w niej są rozłożone na kolejne, konkretne etapy i zadania. Rolą Lidera jest takie zarządzanie, by wszystkie cele zostały zrealizowane w odpowiednim czasie, a tym samym – praca wolontariuszy z rodzinami przyniosła odpowiednie efekty!
Lider nie jest sam – nie wykonuje wszystkich zadań samodzielnie. Ma zespół, któremu deleguje zadania, dając tym samym współodpowiedzialność i możliwość rozwoju. Wśród zadań jakie są do zrealizowania w Paczce można wymienić m.in. pozyskanie historii Rodzin, które potrzebują wsparcia Szlachetnej Paczki, przeprowadzenie działań pozyskujących Darczyńców dla Rodzin, przygotowanie Weekendu Cudów, w czasie którego Rodziny otrzymują paczki, ewaluację pracy w rejonie.
Przedstawiciel Paczki
Lider – jako szef rejonu – jest również przedstawicielem Paczki w danej lokalizacji. Rozwija współpracę z instytucjami, mediami, dba o wizerunek Paczki i jej świadomość. Po prostu – buduje społeczność ludzi, którym zależy na zmianie świata.
Jakie wymagania muszę spełnić, by zostać Liderem?
Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz podejmować inicjatywę, a przede wszystkim chcesz rozwijać umiejętności zarządzania zespołem i projektem, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, po prostu do nas dołącz!
Czego mogę się nauczyć będąc Liderem?
Nasi Liderzy zgodnie twierdzą, że dzięki działaniu w Paczce rozwinęli swoje kompetencje. Nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. Dla Liderów mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin.
Nie mam jeszcze 18 lat – czy mogę się zgłosić?
Liderami mogą być osoby pełnoletnie. Jeśli nie masz 18 lat (ale skończyłeś/aś 16) – zgłoś się na Wolontariusza Paczki!
Rejestracja: www.superw.pl/zostan-wolontariuszem-paczki
Jaki jest harmonogram i kiedy rozpocznę działania?
Liderów poszukujemy między majem a lipcem. Dołączając w tym czasie do Paczki masz możliwość spokojnego zaplanowania pracy, zbudowania zespołu Wolontariuszy, rozpoczęcia pozyskiwania Historii Rodzin. Co więcej – Liderzy mogą wtedy najpełniej uczestniczyć w Paczce! Doświadczają wszystkich ważnych wydarzeń (tzw. Studniówka na 100 dni przed otwarciem bazy Rodzin do wyboru, Otwarcie Bazy, Weekend Cudów) i korzystają z wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.
Moja miejscowość jest nieaktywna. Co mogę zrobić?
Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już zrekrutowanego Lidera. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację lub napisz na: [email protected] – znajdziemy rozwiązanie.
Ile czasu zajmuje wolontariat?
Wolontariat to forma zaangażowania dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.
Każdy Lider otrzymuje pełny harmonogram Paczki, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.
Są terminy, które ustala Lider ze swoim zespołem. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Paczki i do tych wydarzeń Lider musi się dostosować.
Wolontariusz Akademii Przyszłości
Kim jest Superw Akademii i czym się zajmuje?
SuperW w Akademii Przyszłości raz w tygodniu spotyka się „jeden na jednego” z dzieckiem w wieku szkolnym, zrekrutowanym do Akademii. Prowadzi z nim zajęcia, wykorzystując metodę tutoringu. W trakcie zajęć, krok po kroku, buduje w dziecku wiarę w jego możliwości, stosując różne metody i wykorzystując do tego zainteresowania, pasje małego studenta.
W pracy z podopiecznym Akademii sięgamy też do spotkań integracyjnych. Nie rzadziej niż raz na dwa miesiące kolegium (zespół wolontariuszy i podopiecznych Akademii działający przy danej szkole) organizuje wspólne wyjście do kina, teatru, opery, muzeum, na kręgle czy w inne atrakcyjne miejsca.
Wolontariusz jest też w stałym kontakcie z Darczyńcą – osobą, która funduje Indeks Sukcesów dla dziecka, umożliwiając mu w ten sposób udział w Akademii. Informuje go o sukcesach i postępach dziecka.
SuperW Akademii spotykają się także ze swoim Liderem (czyli wolontariuszem, który czuwa nad organizacją pracy w kolegium). Spotkania w gronie wolontariuszy danej szkoły pozwalają skonfrontować wrażenia z zajęć indywidualnych i zaplanować działania całego zespołu.
Jakie wymagania muszę spełnić, by zostać SuperW?
Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, po prostu do nas dołącz!
Czego mogę się nauczyć będąc SuperW?
Nasi Wolontariusze zgodnie twierdzą, że dzięki byciu SuperW Akademii rozwijają różne kompetencje. Uczą się organizacji czasu, pracy w zespole, a przede wszystkim – rozwinęli umiejętność pracy z dziećmi. SuperW nabywają również kompetencje interpersonalne i komunikacyjne. Mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin – każdy Wolontariusz może z nich skorzystać.
Jaki jest harmonogram i kiedy rozpocznę działania?
Wolontariuszy najintensywniej poszukujemy między lipcem a październikiem. Zaczynając wówczas swoją pracę, SuperW mogą najpełniej uczestniczyć w Akademii, doświadczając wszystkich ważnych wydarzeń i korzystając ze wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.
Moja miejscowość jest nieaktywna. Co mogę zrobić?
Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już komplet Wolontariuszy. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację lub napisz na [email protected] a my znajdziemy rozwiązanie.
Ile czasu zajmuje wolontariat?
Wolontariat w Akademii Przyszłości to opcja jest dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.
Każdy Wolontariusz otrzymuje pełny harmonogram Akademii, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie i we współpracy z Liderem. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.
Są terminy, które z Wolontariuszami ustala ich Lider. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Akademii i do tych wydarzeń Wolontariusz musi się dostosować.
Lider Akademii Przyszłości
Kim jest lider Akademii i czym się zajmuje?
Lider to osoba, która zarządza zespołem wolontariuszy i poszczególnymi zadaniami, które mają na celu realizację projektu Akademii. Jest szefem tzw. kolegium – zespołu realizującego Akademię w konkretnej szkole podstawowej.
Zarządzanie zespołem
Lider najpierw buduje zespół wolontariuszy – pozyskuje ich, prowadzi spotkania rekrutacyjne, dba o wdrożenie do roli. W dalszej współpracy zarządza swoim zespołem: integruje, deleguje zadania, monitoruje ich prace, wspiera, motywuje. Dba też o zapewnienie wolontariuszom możliwości rozwoju, np. poprzez udział w szkoleniach specjalistycznych organizowanych przez Zespół Akademii.
Zarządzanie projektem
Akademia trwa cały rok szkolny. Działania w niej są rozłożone na kolejne, konkretne etapy i zadania. Rolą Lidera jest takie zarządzanie, by wszystkie cele zostały zrealizowane w odpowiednim czasie, a tym samym – praca wolontariuszy z dziećmi przyniosła odpowiednie efekty.
Lider nie jest sam – nie wykonuje wszystkich zadań samodzielnie. Ma zespół, któremu deleguje zadania, dając tym samym współodpowiedzialność i możliwość rozwoju. Wśród zadań, jakie są do zrealizowania w Akademii można wymienić m.in. rekrutację dzieci, organizację Inauguracji (wydarzenie rozpoczynające spotkania w Akademii), spotkania w kolegium, ewaluację pracy.
Przedstawiciel Akademii
Lider – jako szef kolegium – jest również przedstawicielem Akademii w danej lokalizacji. Buduje współpracę z instytucjami, mediami, dba o wizerunek Akademii i jej świadomość. Po prostu – rozwija społeczność ludzi, którym zależy na zmianie świata i życia dzieci z trudnościami w szkole.
Jakie wymagania muszę spełnić, by zostać Liderem ?
Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz podejmować inicjatywę, a przede wszystkim chcesz rozwijać umiejętności zarządzania zespołem i projektem, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, po prostu do nas dołącz!
Czego mogę się nauczyć będąc Liderem?
Dzięki działaniu w Akademii nasi Liderzy nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. Dla Liderów mamy przygotowaną specjalną ofertę szkoleń rozwojowych z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin.
Jaki jest harmonogram i kiedy rozpocznę działania?
Liderów poszukujemy między majem a lipcem. Dołączając w tym czasie do Akademii masz możliwość spokojnego zaplanowania pracy, rozpoczęcia pozyskiwania Dzieci do projektu. Co więcej – Liderzy mogą wtedy najpełniej uczestniczyć w Akademii, w tym w szkoleniach, wdrożeniach i wydarzeniach w kolegium.
Moja miejscowość jest nieaktywna. Co mogę zrobić?
Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już zrekrutowanego Lidera. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację lub napisz na: [email protected] – znajdziemy rozwiązanie.
Ile czasu zajmuje wolontariat?
Wolontariat jest dla tych, którzy mają czas i chcą go dobrze wykorzystać – tak mówimy o zaangażowaniu w nasze programy. Dzięki jasno określonym zadaniom, harmonogramowi – każdy zaangażowany wykonuje tylko rzeczy naprawdę potrzebne i ważne.
Każdy Lider otrzymuje pełny harmonogram Akademii, z konkretnymi terminami. Realizację swoich zadań planuje indywidualnie. Wszystko zależy od własnych umiejętności i organizacji.
Są terminy, które ustala Lider ze swoim zespołem. Są też terminy „wpisane” w harmonogram Akademii i do tych wydarzeń Lider musi się dostosować.