PIT-OP, CZYLI JAK PRZEKAZAĆ 1%, BĘDĄC NA EMERYTURZE LUB RENCIE

Rozlicza Cię ZUS? Nic nie szkodzi! Emeryci i renciści też mogą przekazać 1%. Jeśli chcesz decydować, komu przekazać część swojego podatku, skorzystaj z PIT-OP. Co to jest, jak go wypełnić i dlaczego warto to zrobić? Już wyjaśniamy.

Emeryci i renciści też mogą przekazać 1%

Osoby, których jednym źródłem dochodu są świadczenia otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – a sytuacja to dotyczy przede wszystkim emerytów i rencistów – nie mają obowiązku samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym, bo robi to za nie właśnie ZUS. Aż do 2017 roku to ułatwienie powodowało jednak trudność w skorzystaniu przez te osoby z prawa do przekazania 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na szczęście zmieniło się to i od dwóch lat emeryci i renciści mają do dyspozycji PIT-OP.

PIT-OP. CO TO JEST?

PIT-OP to specjalny formularz, dzięki któremu osoby rozliczane przez ZUS mogą w łatwy sposób wskazać, na jaki cel przeznaczą 1% podatku. By to zrobić, nie muszą już samodzielnie wypełniać całej deklaracji podatkowej, potrzebują jedynie pobrać PIT-OP (jest dostępny np. TUTAJ) i uzupełnić w nim dane.

JAK WYPEŁNIĆ PIT-OP?

Najprostszy sposób to pobranie go z naszej strony lub skorzystanie z bezpłatnego programu, który poprowadzi nas przez całą procedurę krok po kroku. Jeśli jednak za jego wypełnienie chcemy się zabrać samodzielnie, potrzebny nam będzie przede wszystkim numer KRS organizacji pożytku publicznego, której zamierzamy przekazać część naszego podatku. Jeśli zdecydujemy się na wsparcie Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, ten numer to KRS  00 00 05 09 05.

Co ważne, nie musimy wyliczać kwoty, którą będzie stanowił1% naszego podatku, ani nawet wpisywać nazwy organizacji (w formularzu nawet nie ma na to miejsca). Wystarczy numer KRS.

Oprócz tego, by skutecznie przekazać nasz jeden procent za pomocą PIT-OP, podajemy na formularze również nasze dane (imię, nazwisko, datę urodzenia, nr NIP albo PESEL) oraz nazwę i adres urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy.

Co dalej? Osobom, które rozlicza ZUS, pozostaje już tylko przekazać w terminie oświadczenie PIT-OP na adres właściwego urzędu skarbowego. W 2019 roku (rozliczenie za rok 2018) mamy na to czas do 30 kwietnia i możemy to zrobić osobiście, pocztą lub korzystając z systemu elektronicznego.

JAK WYPEŁNIĆ PIT-OP

PIT-OP. PYTANIA I ODPOWIEDZI

Przekazanie jednego procenta przez emeryta czy rencistę jest, jak widać, dużo prostsze niż mogłoby się to wydawać. Wciąż może jednak rodzić pytania:

1) co powinien zrobić emeryt/rencista, który już w ubiegłym roku wypełniał PIT-OP i wskazał już organizację, której chce przekazać swój jeden procent?

Nic. Jeśli nadal chce wspierać jednym procentem tę samą organizację, nie musi nawet wypełniać formularza PIT-OP. Urząd Skarbowy przekaże jego lub jej pieniądze organizacji wskazanej na ostatnim prawidłowo złożonym formularzu PIT-OP.

2) co powinien zrobić emeryt/rencista, który w ubiegłym roku wypełniał PIT-OP i wskazał już organizację, której chce przekazać swój 1%, ale teraz chce ją zmienić?

Powinien wypełnić formularz PIT-OP wg instrukcji podanej wyżej, wskazując na nim numer KRS organizacji, którą chce wesprzeć w tym roku.

3) co powinien zrobić emeryt/rencista, który dotąd nie przekazywał jeszcze nigdy jednego procenta?

Powinien wypełnić formularz PIT-OP wg instrukcji podanej wyżej, wskazując na nim numer KRS organizacji, którą chce wesprzeć.

Aby skorzystać z PIT-OP, możesz skorzystać z bezpłatnego programu do rozliczeń, który w prosty sposób przeprowadzi Cię przez rozliczenie. Pobierz program >

1%. DLACZEGO WARTO?

Wielu emerytom czy rencistom może wydawać się, że jeden procent ich podatku to kwota zbyt mała, by warta była zachodu z wypełnianiem i wysyłaniem formularza PIT-OP. Tak jednak nie jest. Dla organizacji, które zajmują się działalnością pożytku publicznego, wsparcie otrzymywane w ramach tzw. jednego procenta to jedno z najważniejszych źródeł przychodu. Podobnie jest w przypadku Stowarzyszenia WIOSNA.

Dla SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI wpływy uzyskiwane z 1% to fundament stabilności i warunek rozwoju. Bez tych pieniędzy nie jesteśmy w stanie utrzymać skali naszej pomocy. Dlatego to dla nas tak ważne.

Wiemy, jak mądrze wykorzystywać wsparcie tych, którzy nam zaufali. Od 2001 roku z pomocą tysięcy wolontariuszy i darczyńców pomogliśmy zmienić na dobre historie ponad 170 tys. ubogich rodzin, które otrzymały paczki o wartości prawie ćwierć miliarda złotych. Każda złotówka zainwestowana w działalność SZLACHETNEJ PACZKI przekłada się na 9 zł w wartości pomocy bezpośredniej przekazanej rodzinom objętym wsparciem. Tylko w 2018 roku SZLACHETNA PACZKA pomogła 16 703 rodzinom, a wartość pomocy osiągnęła ponad 47 mln zł.