Paczka bohaterów

Co decyduje o tym, że niektórzy z nas zostają „bohaterami codzienności”? Co się dzieje w umyśle Wolontariusza Szlachetnej Paczki? Jaką ma mentalność? Czy pomaga z litości, czy może napędza go do działania coś innego?

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poszukiwali prof. Philip G. Zimbardo wspólnie z prof. Agnieszką Wilczyńską, wiceprezesem Fundacji Zimbardo Youth Center w Polsce, oraz prof. Rafałem Ohme, psychologiem, pionierem neuronauki, oraz założycielem firmy badawczej NEUROHM. Wspólnie zrealizowali badanie, którego celem jest poznanie postaw i motywacji wolontariuszy działających w Szlachetnej Paczce.

Poznaj wyniki.

„Będąc w Polsce, odkryłem niesamowity fenomen.
Nazywa się Szlachetna Paczka.
Jej wyjątkowość polega na tym, że przywraca ludziom – często bardzo biednym i wykluczonym społecznie – poczucie godności i przynależności. W psychologii to jedne z najważniejszych kategorii.”
prof. Philip G. Zimbardo
Światowej sławy psycholog, profesor Uniwersytetu Stanforda, autor słynnego „eksperymentu więziennego” przeprowadzonego w 1971 roku w Kalifornii, w 2012 roku wybrany na roczną kadencję przewodniczącego Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).

Wolontariusz Szlachetnej Paczki
– jaki jest?

Wartości dla mnie ważne

  • wysoka pewność deklaracji
  • umiarkowana pewność deklaracji
  • niska pewność deklaracji
Staje w obronie wartości, którymi kieruje się w życiu
TAK
96
NIE
4
Powinniśmy zachować się moralnie bez względu na sytuację
TAK
92
NIE
8
Nawet w obliczu strachu działam etycznie
TAK
84
NIE
16

Nie jestem bierny

Powinniśmy pomagać zwłaszcza gdy inni są bierni
TAK
86
NIE
14

Czuję - reaguję

Mam odwagę sprzeciwiać się krzywdzeniu innych
TAK
92
NIE
8
Reaguję, gdy sprawa wymaga działania
TAK
96
NIE
4

Daję dużo z siebie

Jestem gotów do poświęceń w ważnej sprawie
TAK
96
NIE
4

Mam odwagę, by mówić „nie”

Potrafię bronić słusznej sprawy nawet jeśli pojawiają się konflikty
(w Paczce pierwszy rok)
TAK
87
NIE
13
Potrafię bronić słusznej sprawy nawet jeśli pojawiają się konflikty
(w Paczce 2 rok i dłużej)
TAK
94
NIE
6

Jestem otwarty

Potrafię krytycznie analizować sytuację, w której sie znajduję
TAK
95
NIE
5
Reaguję, gdy sprawa wymaga działania
TAK
91
NIE
9

Jestem empatyczny

Dzięki zaangażowaniu w Szlachetną Paczkę lepiej rozumiem innych
TAK
90
NIE
10
Umiem wczuć się w sytuację innej osoby
TAK
95
NIE
5

pomaganie daje mi radość

Cieszę się, kiedy mogę sprawić radość innym
TAK
100
Mam poczucie, że w Szlachetnej Paczce zmieniamy świat na lepsze
TAK
95
NIE
5
Jako wolontariusz Szlachetnej Paczki mam wpływ na życie innych
TAK
94
NIE
6

Pomagam słabszym

Odczuwam potrzebę pomocy człowiekowi, który cierpi
TAK
97
NIE
3
Wspóczucie umożliwia skuteczną pomoc innym
TAK
63
NIE
37
Mogę liczyć na wsparcie innych wolontariusz Szlachetnej Paczki
TAK
96
NIE
4
Mam poczucie, że w Szlachetnej Paczce zmieniamy świat na lepsze
TAK
52
NIE
48

Wolontariusze
o swoim dzialaniu

… to projekt zmieniający nasze najbliższe otoczenie, ale również wspaniali ludzie, którzy w swoim życiu kierują się ważnymi dla mnie wartościami

… to szansa na wyjście ze swojej bańki, na zobaczenie jak wygląda prawdziwy świat

… projekt, dzięki któremu każdy może dowiedzieć się, że jest ważny, niezależnie od zasobności portfela. Daje moc zmiany swojej sytuacji życiowej i impuls, by o siebie walczyć.

Na początku wydawało mi się, że to tylko kolejny wolontariat. Oczywiście wspaniały i pożyteczny, ale tylko wolontariat. Po spotkaniach z rodzinami widzę, że to coś znacznie więcej – to długoterminowe zobowiązanie.

… Paczka na początku była odskocznią. Im bliżej finału, coraz bardziej stawała się stylem życia. Czymś, o czym myślałem w pracy i po pracy. Czymś, co całkowicie mnie angażowało przez ostatnie miesiące. Czymś, po czym mogę jasno stwierdzić, że było warto.

Nigdy wcześniej nie widziałam tyle cierpienia i trudności w życiu jak podczas Szlachetnej Paczki. Cieszę się, że zaangażowałam się w ten projekt.

... Szlachetna Paczka pozwoliła mi spojrzeć na świat z innej perspektywy.

… to umiejętność zdystansowania się od swoich własnych poglądów czy przyzwyczajeń, żeby zrozumieć drugiego człowieka.

Prof. Philip G. Zimbardo o Szlachetnej Paczce

Będąc w Polsce, odkryłem niesamowity fenomen. Nazywa się Szlachetna Paczka. Jej wyjątkowość polega na tym, że przywraca ludziom – często bardzo biednym i wykluczonym społecznie – poczucie godności i przynależności. W psychologii to jedne z najważniejszych kategorii.

Paczka została zaprojektowana tak, że ludzie nie muszą błagać, wołać „potrzebuję!”, tylko dostają pomoc od tych, którym dawanie sprawia satysfakcję, a nawet przyjemność. Dzięki temu znów czują się częścią społeczeństwa, mają poczucie tego, że są ważni i dowód na to, że inni ich akceptują.

I już to jest fenomenalne. A to nie wszystko! Bo Szlachetna Paczka zajmuje się również tym, czego od lat staram się uczyć ludzi na całym świecie, realizując Projekt Bohaterskiej Wyobraźni: pozwala wolontariuszom i darczyńcom stawać się codziennymi bohaterami.

To wszystko zafascynowało mnie do tego stopnia, że wspólnie z grupą moich przyjaciół z Polski postanowiłem w ubiegłym roku przeprowadzić badania, które pomogłyby zmierzyć i opisać motywacje, bohaterstwo oraz poczucie przynależności tysięcy osób zaangażowanych w Szlachetną Paczkę.

Polecam ten projekt uwadze wszystkich, którym leży na sercu kondycja społeczeństwa. To od wsparcia każdego z nas zależy, gdzie jeszcze uda się zarazić ludzi chęcią pomagania sobie nawzajem, by tworzyć prawdziwe więzi i zaszczepić w innych bohaterstwo dnia codziennego.

prof. Philip G. Zimbardo

Światowej sławy psycholog, profesor Uniwersytetu Stanforda, autor słynnego „eksperymentu więziennego” przeprowadzonego w 1971 roku w Kalifornii, w 2012 roku wybrany na roczną kadencję przewodniczącego Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).

Zobacz Raport Bohaterska Wyobraźnia

Partnerzy projektu

Zimbardo Youth Center

Fundacja Zimbardo Youth Center (ZYC) działa w Polsce od roku 2014 r. Jej celem jest społeczne, kulturalne i akademickie wsparcie dla zakładania i prowadzenia centrów zróżnicowanej aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Najważniejszym projektem, który realizuje ZYC jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (ang. Heroic Imagination Project), międzynarodowy program edukacyjny autorstwa Philipa G. Zimbardo, światowej sławy psychologa społecznego i badacza.
Program, wdrażany i rozwijany w kilku krajach, pomaga podejmować w życiu codziennym świadome, odważne decyzje i bohaterskie czyny. Adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych i szerzy wśród nich ideę tzw. bohaterskiej wyobraźni, która pozwala działać w sposób nieprzeciętny – tak, by chronić dobro, zdrowie i bezpieczeństwo innych ludzi oraz swoje własne.

Zarząd fundacji tworzą prof. Philip Zimbardo, prof. Agnieszka Wilczyńska oraz Urszula Kłosińska.
Więcej informacji na stronie www.hip.org.pl.


Neurohm

NEUROHM jest globalnym dostawcą badań i technologii neuromarketingowych. Tworzy rozwiązania, które pozwalają lepiej zrozumieć prawdziwe emocje i motywacje konsumentów, łącząc wiedzę i narzędzia neuro. Więcej informacji na stronie: www.neurohm.com/pl


Stowarzyszenie WIOSNA

Zajmuje się łączeniem potrzebujących z tymi, którzy chcą i mogą pomóc im w trwałej zmianie ich sytuacji życiowej. Najbardziej znana jest z organizacji Szlachetnej Paczki, jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce oraz Akademii Przyszłości pomagającej dzieciom z trudnościami w szkole. Szlachetna Paczka działa przez cały rok i pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji wyjść z biedy, wspierając je w tym, by zaczęły samodzielnie radzić sobie w życiu. Od początku istnienia pomoc w ramach Paczki otrzymało ponad 150 tys. rodzin, Akademia pomogła ponad 15 tys. dzieci. Projekty społeczne WIOSNY oparte są o działania Wolontariuszy.
Więcej na stronie: www.wiosna.org.pl