Brand

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2017/2018 – siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI

Warsztaty śmiechu, balony z marzeniami puszczane w niebo, wspaniałe szkolne wyprawki – w całej Polsce odbyły się uroczyste inauguracje jubileuszowej, XV-edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. W tym wyjątkowym siostrzanym programie SZLACHETNEJ PACZKI, w edycji 2017/2018 udział weźmie ponad 2300 dzieci, które przeprowadzimy od porażek w szkole do sukcesu w życiu. Podopieczni AKADEMII PRZYSZŁOŚCI to mali ludzie „z długą historią”. Szkoły wskazują najsłabszych uczniów, a my uczymy je wygrywać. Każde otrzyma indywidualnego wolontariusza-tutora. By im pomóc, wybranemu przez siebie dziecku możesz ufundować Indeks Sukcesów!

Więcej o AKADEMII PRZYSZŁOŚCI: www.akademiaprzyszlosci.org.pl

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to nowatorski program edukacyjno-rozwojowy skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, tych które mają problemy w nauce. Dla nich opracowaliśmy innowacyjną metodę: System Motywatorów Zmiany©. Dzięki niej sprawiamy, że zmieniają swoją mentalność, są zmotywowane do uczenia się i są lepiej przygotowane do dorosłego życia.

 

Mentalność wędkarza

- Mówi się: nie ryba, ale wędka. Ale jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza i dostanie wędkę, to ją sprzeda i kupi ryby.  – tłumaczy ks. Jacek WIOSNA Stryczek, twórca AKADEMII PRZYSZŁOŚCI i SZLACHETNEJ PACZKI. – My dzieciom dajemy mentalność wędkarza, która polega na tym, że jak ktoś chce ryby, to znajdzie kij i będzie nim łowił. Zawsze sobie poradzi. Wędką jest na przykład szkoła. Bez właściwego nastawienia, dzieci tracą w niej czas. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI działa od 2003 roku i jest obecna w 210 szkołach w całej Polsce. Jej podopieczni to mali ludzie „z długą historią”, niekiedy trudną i niepozbawioną rozczarowań. Udział w programie to dla nich szansa, by uwierzyli w siebie i zmienili sposób myślenia. – Specjalnie właśnie dla takich dzieciaków opracowaliśmy innowacyjną metodę SYSTEM MOTYWATORÓW ZMIANY – mówi Joanna Sadzik, dyrektor AKADEMII. – Dzięki niej sprawiamy, że są zmotywowane i przygotowane do dorosłego życia. Nie zmieniamy ich świata, nie usuwamy przeszkód z drogi, ale uczymy, jak sobie w tym świecie radzić. Przeprowadzamy je od porażki w szkole do sukcesu w życiu.

 

Kosmiczna inauguracja

Inauguracja tegorocznej edycji AKADEMII PRZYSZŁOŚCI, jak wszystkie projektowane w niej doświadczenia, była niezwykłym wydarzeniem. Odbyła się w każdym województwie – w każdym z nich w wyjątkowym miejscu. Bo AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to Akademia nie tylko z nazwy.

Dla wielu dzieci była to pierwsza okazja, by np. przekroczyć próg uniwersytetu, zasiąść w auli i przeżyć moment, w którym są traktowane w sposób naprawdę specjalny.

Tematem przewodnim były loty balonem i wznoszenie się w przestworza. Na przykład w Krakowie, gdzie inauguracja odbyła się na Akademii Górniczo-Hutniczej, dzieci spotkały się z europejskim koordynatorem popularyzacji badań i misji na Marsa.


- Dla mnie AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI jest właśnie jak podróżowanie balonem – mówi Ola, wolontariuszka AKADEMII. – To okazja do spojrzenia na świat z innej perspektywy, poznania niezwykłych osób, odkrywania nowych miejsc, zrzucenia balastu oraz mierzenia się z różnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Mój przyjaciel SuperW

W AKADEMII PRZYSZŁOŚCI każde dziecko otrzymuje swojego tutora. To wolontariusz, który przez kilka miesięcy indywidualnie pracuje z dzieckiem. Jest jego mentorem i przyjacielem. Najpierw szuka „klucza” do dziecka, by otworzyć je na rozwój, a potem przygotowuje do zmierzenia się z problemami.


Między tutorem a dzieckiem powstaje wyjątkowa relacja, za sprawą której 85% dzieci biorących udział w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI poprawia swoje wyniki w nauce, 84% chce się uczyć, a 82% jest w stanie zdefiniować swoje mocne strony.

Tutorzy działają w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI wolontaryjnie, ale koszt zaangażowanego przez nich czasu i pracy można szacować na ok. 10 tys. zł rocznie w odniesieniu do każdego SuperW, jak w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI nazywa się wolontariuszy.

 

Zostań Aniołem dziecka z Akademii

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI finansowana jest z wpłat darczyńców. To dzięki nim przez 15 lat działalności udało się pomóc już prawie 14 tys. dzieci z całej Polski.

Darczyńcą może zostać każdy. Wystarczy wejść na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl i wybrać dziecko, któremu ufunduje Indeks Sukcesów. Na stronie można też przeczytać indywidualne historie podopiecznych Akademii i poznać ich marzenia. Dzięki Indeksowi dziecko może pracować, rozwijać się i zmieniać historię swojego życia.

- Gdy kupiłam indeks, chodziłam jak nakręcona – wspomina Monika, ubiegłoroczna fundatorka. – Wszystkim znajomym mówiłam: „Słuchajcie, jest taka akcja! Mam dzieciaka! Takiego swojego! Kacper, lat 12”. Ważny był sam pomysł, że dedykujemy to komuś konkretnemu, że to nie jest enigmatyczna fundacja, na którą wpłacamy pieniądze i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. To jest konkretne dziecko i konkretna pomoc.

Więcej: www.akademiaprzyszlosci.org.pl