O PROJEKCIE
Paczka Prawników to specjalistyczna pomoc prawników-wolontariuszy dla rodzin. Ludzie, szczególnie Ci biedni, nie mają siły, by włóczyć się po sądach.
Nie mają też wiedzy. A praca prawników jest droga. Rodziny, które ugrzęzły w problemach prawnych potrzebują pomocy ekspertów.
Dobry prawnik może być dla nich wybawieniem. Tym bardziej, że obok skomplikowanych spraw, najczęściej są to proste problemy, które można dość szybko rozwikłać.
CEL PACZKI PRAWNIKÓW
Paczka Prawników ma swoje dwie odsłony:
Wolontariusze Szlachetnej Paczki, spotykając się z rodzinami, często słyszą: „To już koniec, zostaniemy bez dachu nad głową” albo „Żona chce mi odebrać dzieci”. Takie słowa wskazują na to, że rodzina ma problem prawny i nie wie, jak sobie z nim poradzić. Najczęściej też się go boi. Paczka Prawników jest na to odpowiedzią. Wolontariusze Paczki ocenili, że potrzebuje jej ok. 10% rodzin spośród tych, z którymi odbyli spotkania.
Dla wielu z nich przełomem jest już samo to, że wreszcie mają kogo zapytać o to, czego nie rozumieją. Przestają być bezradni. Przestają być bierni. Przestają się bać.
ETAPY PROJEKTU
MĄDRA POMOC
Prawnik pojawia się w życiu rodziny wytypowanej przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, po zdefiniowaniu i zweryfikowaniu problemu prawnego. Rodzina zaczyna wierzyć, że jest nadzieja na wyrwanie jej z wydawałoby się beznadziejnej już sytuacji.
OSWAJANIE PROBLEMU
Wolontariusz Rodziny, która ma problem prawny i zgodziła się na udział w Paczce Prawników, pośredniczy w umówieniu spotkania prawnika-wolontariusza z Rodziną. Spotkanie to, w zależności od wspólnych ustaleń i potrzeb może odbyć się w domu rodziny lub w kancelarii prawnika-wolontariusza, jak również w formie spotkania on-line. Poznają się i wspólnie omawiają problematyczną sytuację. Starają się precyzyjnie ją nazwać i znaleźć dla niej rozwiązanie.
ROZWIĄZANIE SPRAWY
W zależności od poziomu trudności sprawy i chęci zaangażowanych, współpraca rodziny i prawnika-wolontariusza może trwać aż do całkowitego rozwiązania danej sytuacji. Przez cały czas wsparciem dla obu stron jest wojewódzki koordynator ds. Paczki Prawników.
JAK PACZKA PRAWNIKÓW
DZIAŁA W PRAKTYCE
Spotkania prawnika-wolontariusza z rodziną
Spotkanie prawnika z Rodziną, w zależności od wspólnych ustaleń i potrzeb może odbyć się w domu rodziny lub w kancelarii prawnika, jak również w formie spotkania on-line.
Wsparcie silniejszego
Rodziny, do których dociera Szlachetna Paczka, boją się problemów prawnych, bo żyją w przekonaniu, że są za słabe, by im sprostać. Prawnik-wolontariusz jest dla rodziny przewodnikiem po zagadnieniach, po których ta nie potrafi się poruszać.
Bezpieczna przyszłość
Wspierając rodzinę, prawnik-wolontariusz buduje w niej poczucie bezpieczeństwa i wyposaża w umiejętności, które pozwolą jej samodzielnie sobie radzić w przyszłości.
POWIEDZIELI O PACZCE PRAWNIKÓW
Bartłomiej, radca prawny z Wrocławia:
Na studiach wyobrażałem sobie, że jako prawnik przypadkiem spotkam na ulicy kogoś w potrzebie i wezmę go pod swoje skrzydła. Coś jak Dustin Hoffman w „Ławie przysięgłych”. Sprawię, że sprawiedliwość zatriumfuje, że Dawid znów wygra z Goliatem. Dzięki Paczce Prawników moje młodzieńcze marzenie staje się rzeczywistością.
Marta, wolontariuszka Szlachetnej Paczki:
Od razu widziałam, że „moja” rodzina ma problem prawny. Ale rzecz dotyczyła spraw drażliwych, więc z początku pani Kasia była nieufna i nie chciała się otworzyć. Pani Ula, prawniczka, do której zadzwoniłam, w końcu ją jednak przekonała. Odbyły kilkanaście indywidualnych spotkań i razem przeszły przez cztery rozprawy w sądzie. Wszystko trwało osiem miesięcy, ale zostało zwieńczone sukcesem. Pani Ula dziękowała mi, że włączyłam ją do projektu, bo dzięki Paczce Prawników przypomniała sobie, że to, co robi naprawdę ma sens.