Brand

PACZKA PRAWNIKÓW

problemy prawne są jak więzienie.
Ludzie nie mają siły, by włóczyć się po sądach.
Nie mają wiedzy. A praca prawników jest droga.

O PROJEKCIE

PACZKA PRAWNIKÓW to specjalistyczna pomoc prawników-wolontariuszy dla rodzin. Marcin Mioduszewski, prawnik i twórca PACZKI Prawników twierdzi, że prawnik jako wolontariusz angażuje się bardziej, niż gdyby miał to robić za pieniądze. Właśnie takiej gorliwości potrzebują często rodziny, które wręcz ugrzęzły w problemach prawnych.

Warto dodać, że bieda jest zwykle wielorako uwarunkowana. Osoby, które dotyka, noszą ze sobą sporo problemów. Nie zawsze podejmują dobre decyzje. Nie zawsze wiedzą, jakie decyzje są dobre. Często nie miały wzorców, by działać dobrze. Dobry prawnik może być dla nich wybawieniem. Tym bardziej, że oprócz skomplikowanych spraw, najczęściej są to proste problemy, które można dość szybko rozwikłać.

CEL PACZKI PRAWNIKÓW

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI, spotykając się z rodzinami, często słyszą: „To już koniec, zostaniemy bez dachu nad głową” albo „Żona chce mi odebrać dzieci”. Takie słowa wskazują na to, że rodzina ma problem prawny i nie wie, jak sobie z nim poradzić. Najczęściej też się go boi. PACZKA Prawników jest na to odpowiedzią. W 2016 roku wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI ocenili, że potrzebuje jej ponad 3 tys. rodzin spośród tych, z którymi odbyli spotkania.

Dla wielu z nich przełomem jest już samo to, że wreszcie mają kogo zapytać o to, czego nie rozumieją. Przestają być bezradni. Przestają być bierni. Przestają się bać.

CO GWARANTUJEMY PRAWNIKOWI‑WOLONTARIUSZOWI? PRAWNIKOWI- ‑WOLONTARIUSZOWI?

DOŁĄCZ DO PACZKI PRAWNIKÓW

1

Podejmij decyzję

PACZKA Prawników to nie zajęcie się sprawą – to wzięcie odpowiedzialności za człowieka. Jesteś na to gotowy?
2

Weź udział w rekrutacji

Odpowiedz na kilka pytań w formularzu zgłoszeniowym i weź udział w spotkaniu.
3

Gotowy na wyzwanie?

Wybierz rodzinę, którą chcesz wesprzeć swoją praktyką prawniczą pro bono.
4

Pomagaj z sensem

Pomagasz konkretnej rodzinie, wykorzystując swoje kompetencje. Widzisz efekty i wspływ swojej pracy na historię rodziny.

ETAPY PROJEKTU

MĄDRA POMOC

Prawnik pojawia się w życiu rodziny wytypowanej przez Wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI, po zdefiniowaniu i zweryfikowaniu problemu prawnego. Rodzina zaczyna wierzyć, że jest nadzieja na wyrwanie jej z wydawałoby się beznadziejnej już sytuacji.

OSWAJANIE PROBLEMU

Rodzinę, która ma problem prawny i zgodziła się na udział w PACZCE PRAWNIKÓW, prawnik-wolontariusz odwiedza w jej domu. Poznają się i wspólnie omawiają problematyczną sytuację. Starają się precyzyjnie ją nazwać i znaleźć dla niej rozwiązanie.

POGŁĘBIENIE RELACJI

PACZKA PRAWNIKÓW to nie jednorazowa, bezpłatna porada prawna. By pomoc była naprawdę mądra, ważne jest pogłębienie relacji z rodziną, której prawnik udziela wsparcia. Bierze odpowiedzialność nie za sprawę, ale za konkretnych ludzi, których ona dotyczy i którzy obdarzają go zaufaniem.

ROZWIĄZANIE SPRAWY

W zależności od poziomu trudności sprawy i chęci zaangażowanych, współpraca rodziny i prawnika-wolontariusza może trwać aż do całkowitego rozwiązania danej sytuacji. Przez cały czas wsparciem dla obu stron jest wojewódzki koordynator ds. PACZKI Prawników.

JAK PACZKA PRAWNIKÓW DZIAŁA W PRAKTYCE

Indywidualne spotkania prawnika-wolontariusza z rodziną

To nie prawnik zajmuje się sprawą, ale człowiek pomaga człowiekowi. Dlatego spotkania prawnika z rodziną odbywają się u niej w domu.

Wsparcie silniejszego

Rodziny, do których dociera SZLACHETNA PACZKA, boją się problemów prawnych, bo żyją w przekonaniu, że są za słabe, by im sprostać. Prawnik-wolontariusz jest dla rodziny przewodnikiem po zagadnieniach, po których ta nie potrafi się poruszać. Pokazuje rodzinie rozwiązania i elastycznie reaguje na problemy.

Bezpieczna przyszłość

Wspierając rodzinę przez dłuższy czas, prawnik-wolontariusz buduje w niej poczucie bezpieczeństwa i wyposaża w umiejętności, które pozwolą jej samodzielnie sobie radzić w przyszłości.
PACZKA PRAWNIKÓW W LICZBACH

PACZKA PRAWNIKÓW działa od 2015 roku. W ciągu dwóch lat wolontariusze pomogli oswoić i rozwiązać problem prawny ponad 200 rodzinom.
Cel na najbliższy rok to objęcie projektem co najmniej 200 kolejnych rodzin.
2015 r. 2016 r. 2017 r.
Liczba prawników zaangażowanych w projekt: 102 132 160
Liczba rodzin, które zostały wybrane do pomocy: 125 153 194
Liczba rodzin z nierozwiązanym problemem prawnym włączonych do SZLACHETNEJ PACZKI: 2427 3152 3071

POWIEDZIELI O PACZCE PRAWNIKÓW

Bartłomiej, radca prawny z Wrocławia:

Na studiach wyobrażałem sobie, że jako prawnik przypadkiem spotkam na ulicy kogoś w potrzebie i wezmę go pod swoje skrzydła. Coś jak Dustin Hoffman w „Ławie przysięgłych”. Sprawię, że sprawiedliwość zatriumfuje, że Dawid znów wygra z Goliatem. Dzięki PACZCE PRAWNIKÓW moje młodzieńcze marzenie staje się rzeczywistością.

Marta, wolontariuszka SZLACHETNEJ PACZKI:

Od razu widziałam, że „moja” rodzina ma problem prawny. Ale rzecz dotyczyła spraw drażliwych, więc z początku pani Kasia była nieufna i nie chciała się otworzyć. Pani Ula, prawniczka, do której zadzwoniłam, w końcu ją jednak przekonała. Odbyły kilkanaście indywidualnych spotkań i razem przeszły przez cztery rozprawy w sądzie. Wszystko trwało osiem miesięcy, ale zostało zwieńczone sukcesem. Pani Ula dziękowała mi, że włączyłam ją do projektu, bo dzięki PACZCE PRAWNIKÓW przypomniała sobie, że to, co robi naprawdę ma sens.

WIĘCEJ INFORMACJI

Katarzyna Dąbek
Stowarzyszenie WIOSNA
wolontariusz@wiosna.org.pl
Pomagaj z PACZKĄ przez cały rok!
WPŁAĆ, BY POMÓC