POMOC POTRZEBNA JAK NIGDY

Pandemia dotknęła nas wszystkich, ale jej skutki najdotkliwiej odczuwają – jak to zwykle bywa – grupy i tak już wykluczone społecznie, najmniej uprzywilejowane, najsłabsi. Pomocy potrzebują ci, którzy mieli mniej szczęścia od nas. Dlatego Szlachetna Paczka w edycji 2020 chce dotrzeć nie tylko do ubogich rodzin, samotnych seniorów czy niepełnosprawnych w trudnej sytuacji, ale też do osób najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.
Co czwarty badany Polak utracił pracę przez pandemię bądź ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji.
To mogło spotkać każdego z nas. Poznaj historie tych, którym pomagamy. I pomóż.

POZNAJ HISTORIE TYCH, KTÓRZY ŻYJĄ W BIEDZIE.
OBOK NAS. POMÓŻ TO ZMIENIĆ.

PAPIEROWE SAMOCHODY

Ma 80 lat i coraz mniej siły. Sama opiekuje się bratem, który ma zespół Downa. On najbardziej na świecie lubi wycinać z gazet zdjęcia samochodów i marzy o eleganckiej muszce. Ona marzy o tym, żeby Andrzej umarł wcześniej niż ona.

WYBORY

Pani Julia na wybory chodzi zimą. Do apteki (cierpi na cukrzycę i reumatyzm) albo do sklepu obuwniczego. Kupić opał czy jedzenie w dyskoncie? Wybiera, bo za 600 zł emerytury nie jest w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb. O czym marzy?
– Byłabym zadowolona, jakbym miała kołdrę, buty na zimę i rower – mówi.

MATKA

Mama Agnieszki marzy, żeby choć raz przespać całą noc. Nie musieć wstawać co dwie godziny, by przewrócić z boku na bok córkę, która choruje na zanik komórek kory mózgowej. Agnieszka ma 13 lat i nigdy nie miała odleżyn. Nigdy.

ZAKOCHANI

Jej życie jest przepełnione miłością. Ma 70 lat i od dziesięciu wszystkie swoje siły poświęca opiece nad mężem – przykutym do łóżka, chorym na Alzhaimera, wymagającym nieustannej opieki. Pani Gabriela jest z nim przez całą dobę. Karmi go, myje, przewija i ma nadzieję, że będą ze sobą jak najdłużej. Żyje skromnie, bo większość domowego budżetu przeznacza na leki oraz pieluchy. Bardzo przydałby się jej (a właściwie jemu) materac przeciwodleżynowy z pompą oraz elektryczna maszynka do golenia. – Jestem dumna z mojego życia – mówi. A on? Czasem udaje mu się poruszyć ustami, by podziękować dziewczynie, w której zakochał się pół wieku temu.

WALCZĄ

Pierze we „Frani”, pracuje w sklepie, dorabia przy zbiorze ogórków. Sama wychowuje córki i syna oraz opiekuje się niewidomą matką. Dzieci dobrze się uczą, kąpią się w misce i potrzebują butów na zimę. – Fajnie byłoby mieć łazienkę – mówią.

PANTHA RHEI

Pili dziadkowie, pili rodzice, piła żona. Tylko on nie. Oni umarli, ona odeszła, on został sam. Marzy o spłacie zaciągniętych przez nią długów i o tym, by jego synowie mieli w życiu lżej. Chłopaki mówią, że jest najlepszym ojcem na świecie.

RĘKAWICZKI

Są rodzeństwem. On ma 60 lat i pracuje dorywczo, nikt nie chce go zatrudnić, więc zbiera butelki, sprzedaje je, czasem u kogoś sprząta. Ona jest upośledzona umysłowo w stopniu lekkim, też nie ma pracy. Wspierają się, z najwyższym trudem udaje im się związać koniec z końcem. – Czytałam opis i nagle zobaczyłam, że jedyną rzeczą, o którą prosi darczyńców ten pan, są rękawiczki – wspomina Natalia, wolontariuszka SZLACHETNEJ PACZKI. – Nie mogłam uwierzyć. Tylko rękawiczki, bo zbierając złom całą zimę, odmroził sobie ręce. Z całą resztą sobie poradzi! Pojechałam tam. Weszłam i się przeraziłam. Nie mieli nawet podłogi, mieszkali w tragicznych warunkach. A przy tym oboje byli cały czas uśmiechnięci, na nic nie narzekali.

MARZY

Uwielbia tańczyć. Marzy o kołdrze, suszarce i podróży do sanatorium. By się wykąpać, raz w tygodniu chodzi do MOPS-u. Im bliżej zimy, tym częściej myśli, skąd wziąć na opał. Ma 40 lat i lekkie upośledzenie. Po uiszczeniu stałych opłat z renty zostaje jej 376 zł.

HISTORIE,
NA KTÓRE MASZ WPŁYW

Do ilu ludzi w potrzebie, mających podobne historie, dotrzemy z pomocą, zależy też od Ciebie. Pomóż i Ty.

Wpłacam, by pomóc

JAK DZIAŁA SZLACHETNA PACZKA

Aktor Tomasz Kot odwiedził rodzinę ze Szlachetnej Paczki – zobacz

8 MILIONÓW

Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego

W 60% RODZIN

włączonych do Szlachetnej Paczki jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna.

BLISKO 50%

osób niepełnosprawnych deklaruje, że nie zawsze starcza im na jedzenie

RAZEM WALCZYMY Z BIEDĄ W POLSCE – FAKTY

JEDEN NA TRZECH

wśród seniorów włączonych do SZLACHETNEJ PACZKI nie ma łazienki, a ponad połowa żyje za mniej niż 10 zł/dzień

PONAD 1,2 MLN DZIECI

(osób poniżej osiemnastego roku życia) jest w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

POMÓŻ NAM POMAGAĆ

Szlachetna Paczka to nie tylko grudniowy Weekend Cudów, kiedy rodziny w potrzebie dostają swoje paczki. Pracujemy przez cały rok nad tym, by walczyć z biedą w Polsce. Wracamy do obdarowanych, potrzebujących rodzin, by poprzez mądrą pomoc, dawać im dalszy impuls do zmiany w życiu!

Ubogie rodziny, seniorzy, chorzy, niepełnosprawni, dzieci czekają na pomoc.
Wesprzyj nas w realizacji tej misji – wspierając Paczkę pomagasz najbardziej potrzebującym.
Wpłacam, by pomóc