Brand

PACZKA SENIORÓW

Bieda to również samotność.
Można mieć mało, ale dobrze żyć pośród przyjaciół.

O PROJEKCIE

PACZKA Seniorów to praca z osobami 60+. Starość zmierza często w kierunku samotności. Bliskie osoby stopniowo odchodzą. Umierają, mają ograniczone możliwości. Starsze osoby są również mniej atrakcyjne dla swoich bliskich. PACZKA Seniorów stara się odwrócić ten trend. Pomaga w znalezieniu nowych znajomości, w budowaniu relacji.

Pan Kazimierz ma 80 lat. W czasie rozmowy z wolontariuszką stwierdził, że chętnie by poszedł z jakąś seniorką na koncert kameralny. Za dwa dni wolontariuszka dzwoni: pani Kazimierzu, w czwartek koncert. Na co pan Kazimierz: będę gotowy.

CEL PACZKI SENIORÓW

PACZKA Seniorów ma swoje dwie odsłony:
1 Osoby starsze stopniowo tracą swoich znajomych i bliskich. To są procesy, które toczą się równolegle. Czyli w tym samym czasie różne osoby osuwają się w  samotność. Wystarczy je spotkać, zainicjować kontakt, by mogły budować relację miedzy sobą. Wolontariusze starają się „zostawić po sobie” środowiska zaprzyjaźnionych seniorów, którzy mają pomysły na to, jak spędzać razem czas.

2 To również budowanie relacji między wolontariuszem a seniorem. Dzisiaj poinformowałam Panią Jadzię o paczkowej Wigilii Seniorów. Bardzo się ucieszyła, przyjdzie ze mną, jest podekscytowana. Ponad dwie godziny rozmawiałyśmy tylko o tym. Długo pokazywała mi swoją garderobę i zastanawiała się, w co ma się ubrać. Nie było łatwo, ale w końcu dobrałyśmy strój.


ETAPY PRACY Z SENIORAMI
W RAMACH PROJEKTU

MĄDRA POMOC

Wolontariusze spotykając się z rodzinami włączonymi do SZLACHETNEJ PACZKI, określają ich potrzeby; poznając osoby starsze i samotne proponują im udział w PACZCE Seniorów.

SPOTKANIE Z SENIOREM

Senior, który zgodził się na udział w PACZCE Seniorów spotyka się indywidualnie ze „swoim” wolontariuszem. Podczas pierwszej wizyty poznają się i podejmują decyzję o dalszej wspólnej pracy.

PRZEKRACZANIE SAMOTNOŚCI

Wolontariusz działa tak, by senior wyszedł z poczucia osamotnienia i mógł znowu cieszyć się życiem oraz kontaktem z innymi ludźmi. Jak? Odwiedzając go, inicjując spotkania z innymi seniorami, pomagając w zawiązaniu grup sąsiedzkich, a jeśli to możliwe, również organizując wspólne wyjścia.

WSPÓLNA RADOŚĆ

Dzięki PACZCE Seniorów zmianę przeżywają nie tylko osoby starsze, ale również pracujący z nimi wolontariusze. Podczas Gal Sukcesu, które podsumowują każdą edycję projektu, wspólnie świętują swój sukces i dzielą się doświadczeniami.

JAK PACZKA SENIORÓW DZIAŁA W PRAKTYCE

Indywidualne spotkania wolontariusza z seniorem

Magda, wolontariuszka: Spotkałyśmy się po wizycie u lekarza, która bardzo zdenerwowała Panią Janinę. Najpiękniejsze było to, co zapisała w swoim dzienniku: „Obecność Magdy pozwoliła zapomnieć o tym okropnym dniu, sprawiła, że się śmiałyśmy i że wszystkie nerwy i smutki poszły w zapomnienie”.

Spotkania sąsiedzkie

PACZKA Seniorów to nie tylko praca indywidualna, ale i zespołowa. Wolontariusze wspólnie organizują np. spotkania sąsiedzkie, podczas których dotąd seniorzy mogą się poznać i przekonać, że nawzajem potrafią sobie udzielić wsparcia, którego potrzebują.

Wspólne wyjścia

Paweł to wolontariusz, który spotykał się z panem Stanisławem. Trwały akurat Mistrzostwa Świata w siatkówce. Na trzecim spotkaniu Paweł zaskoczył pana Stasia, wręczając mu wejściówkę do strefy kibica na katowicki Spodek! Mistrzostwa, emocje, tłum kibiców, okrzyki i biało-czerwone wszystko dookoła! Pan Stanisław z początku był trochę zagubiony, ale szybko przypomniał sobie, jak to jest być szczęśliwym, zadowolonym, rozemocjonowanym. Po wielu latach znów czuł niczym nieskrępowany, wyzwalający entuzjazm.

Gala Sukcesów

Paulina, wolontariuszka: Miałam łzy w oczach, przyglądając się temu z boku. Takiej radości na czyjś widok dawno nie widziałam! Oni się ze sobą naprawdę zaprzyjaźnili! Dagmara, koordynatorka projektu, cały czas powtarzała: „Spójrz na nich! Oni już nas nie potrzebują!”. Piękny to był widok. Podczas wręczania certyfikatów każdy z seniorów przytulał mnie i dziękował, że jest taki projekt. Pani Ewa się popłakała: „Pokażę ten certyfikat mojej siostrze, niech zobaczy, że do czegoś się jeszcze nadaję” – powiedziała.


PACZKA SENIORÓW W LICZBACH

PACZKA Seniorów działa od 2014 roku. W ciągu pierwszych trzech lat wolontariusze pomogli wyzwolić się z samotności blisko 900 starszym osobom.
Cel na najbliższy rok to objęcie projektem co najmniej 400 kolejnych osób.
2014 r. 2015 r. 2016 r. 2017 r.
Liczba seniorów objętych projektem: 348 350 250 266

BENEFICJENCI O PACZCE SENIORÓW

Z dziennika anonimowej Seniorki:

W czwartek poszłyśmy z Aliną na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zrozumiałam, ile straciłam, przez lata siedząc samotnie w domu. Zdziczałam. Kiedy Alina zaprosiła mnie do Ośrodka Integracji Niepełnosprawnych, bardzo się stresowałam. Ale ona pięknie mnie przedstawiła i zostałam członkiem grupy. Już po wszystkim, przy kawie i ciastku, zawarłam mnóstwo nowych znajomości.

Z dziennika pani Maryli:

Kasia jest moją przyjaciółką. Rodziny się nie wybiera, sąsiadów się nie wybiera, ale przyjaciół już tak. I Kasia jest moją serdeczną przyjaciółką. Odwiedza mnie, pyta, czy coś dziś jadłam. Przynosi mi dużo radości. Rozmawiamy ze sobą o wszystkim. W nikim nie mam tyle oparcia, co w niej. Bo można mieć rodzinę w drugiej części miasta, można mieć sąsiadów za ścianą, a przy tym być bardzo samotnym. Kasia mnie znalazła. Wczoraj wyszłam ze szpitala, byłam tam kilka dni. Tam też mnie odwiedziła. Jesteśmy kumpele i już.

Z dziennika pana Andrzeja:

Przy panu Grzegorzu czuję się taki młody duchem! Wiele mi dają te spotkania z nim. Rozmawiamy na różne tematy i zawsze podejmujemy inny! Cieszę się, że mogłem go poznać. Ten projekt jest wspaniały. Nasza znajomość z panem Grzegorzem się nie kończy. Mamy plany na styczeń i po Nowym Roku zorganizujemy wieczorek poetycki. Bo ja trochę piszę.

WOLONTARIUSZE O PACZCE SENIORÓW

Oczami wolontariuszki. Beata:

Dzisiaj poinformowałam Panią Jadzię o paczkowej Wigilii Seniorów. Bardzo się ucieszyła, przyjdzie ze mną, jest podekscytowana. Ponad dwie godziny rozmawiałyśmy tylko o tym. To będzie jej jedyna wigilia w tym roku. Długo pokazywała mi swoją garderobę i zastanawiała się, w co ma się ubrać. Nie było łatwo, ale w końcu dobrałyśmy strój.

Oczami wolontariusza. Bartek:

Pani Wanda od 14 lat nie wychodziła z mieszkania. Była samotna i ma duże problemy z poruszaniem się. W zakupach co pewien czas pomagali jej sąsiedzi. Pani Wanda nie potrzebuje wsparcia materialnego, o czym sama mi powiedziała, ale bardzo brakuje jej towarzystwa drugiego człowieka. Była taka szczęśliwa po naszym spotkaniu. Cieszyła się, że wreszcie chociaż przez krótki czas nie czuła się samotna i mogła się komuś wygadać. Na początku była niepewna, ale w końcu sama zaprosiła mnie na kolejną wizytę.

Oczami wolontariuszki. Natalia:

Początkowo bardzo obawiałam się pierwszego spotkania z seniorem. Różne stereotypy krążą na temat starszych ludzi i jak większość młodych ludzi w pewnym stopniu podzielałam je. Jednak już po pierwszej rozmowie wiedziałam, że się bardzo myliłam. Pani Krystyna to przemiła starsza Pani, którą miałam okazję dobrze poznać. Spędziłyśmy razem dużo czasu i Pani Krysia opowiedziała mi mnóstwo interesujących historii ze swojego życia. Również bardzo miłe było to, gdy dzwoniła do mnie bym towarzyszyła jej np. w wizytach u lekarza, ponieważ czułam się bardzo potrzebna i zadowolona, że mogłam jej pomóc. Spotykamy się nadal, mimo że projekt już się skończył i myślę, że będzie to znajomość na długi czas.

WIĘCEJ INFORMACJI

Katarzyna Dąbek
Stowarzyszenie WIOSNA
wolontariusz@wiosna.org.pl
Pomagaj z PACZKĄ przez cały rok!
WPŁAĆ, BY POMÓC