W SZLACHETNEJ PACZCE możesz pomagać na wiele sposobów!
 • Wpłata na Paczkę

  ‒ Teraz to ja jestem Paryżanka! ‒ powiedziała 80-letnia pani Nina po założeniu szlafroka i kozaków, które znalazła w paczce. W jej mieszkaniu odpada sufit. Nie wiadomo, czy bardziej cierpi z powodu zimna, czy samotności. Kiedy Darczyńca dowiedział się, że święta spędza zupełnie sama, zaprosił ją na Wigilię. Tak właśnie Paczka łączy biednych i bogatych. Ty też możesz prosto i szybko pomagać - wpłać na Paczkę!
 • Klub Filantropa

  ‒ Zostałem Filantropem, bo szukałem swego miejsca na świecie ‒ to słowa pana Franciszka. Klub Filantropa to sztuka lepszego życia. Powstał z myślą o ludziach, którzy chcą dołączyć do czegoś większego. Ich regularne wsparcie finansowe zamienia się w skuteczną pomoc najbardziej potrzebującym w Polsce. Dzięki temu z roku na rok Paczka może działać na coraz większą skalę.

 • Indeks dla dziecka

  Nowy semestr – nowe sukcesy! Do Akademii dołączają kolejne dzieci, które wyruszą w podróż od porażek w szkole do sukcesów w życiu. Wybierz dziecko i ufunduj dla niego Indeks. Wolontariusz będzie pracował z dzieckiem przez cały rok. Bo w Akademii pomagamy uczniom, którzy mają problemy w szkole i często pochodzą z niezamożnych rodzin. To nauka zaradności już od dziecka!

 • Zostań Inwestorem Społecznym

  Krzysztof, biznesmen z Warszawy, chciał zintegrować pracowników, więc wspólnie przygotowali paczkę. Ale Krzysztof chciał mieć też wpływ na rzeczywistość poza firmą. Połączył te pragnienia, został Inwestorem Społecznym. Ty też możesz przenieść swój biznes na wyższy poziom. Wybierz jedną z 900 lokalizacji w całej Polsce - w Paczce lub Akademii.

 • Zostań wolontariuszem

  Pierwszy uśmiech po śmierci męża, pierwsza herbata wypita w towarzystwie od lat. Wolontariusz jest najbliżej potrzebujących, odkrywa ich trudne historie i dzieli z nimi momenty szczęścia. W Akademii pracuje z dziećmi jako tutor przez rok spotykając się na zajęciach. U nas wolontariusz ma wpływ na otoczenie, rozwija się i spotyka nowych ludzi. Ten wolontariat jest jak Harvard!

Sprawdź podstawowe informacje na temat SZLACHETNEJ PACZKI
SZLACHETNA PACZKA w pytaniach i odpowiedziach

W dniu 19 listopada otwieramy bazę z historiami rodzin, od tego dnia będzie można wybrać rodzinę i zrobić dla niej paczkę.
1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl i kliknij WYBIERAM RODZINĘ. Pierwszym krokiem będzie wybór okolicy, w której chcesz pomagać.
2. Zapoznaj się z opisami rodzin na stronie i wybierz tę, której chcesz pomóc. Upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie 3 podstawowe potrzeby.
3. Możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników – razem będzie Wam łatwiej stworzyć wyjątkowe prezenty.
4. Bądź w kontakcie z wolontariuszem, który jest opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odezwie się do Ciebie i będziesz mógł dopytać go o szczegóły.
5. W czasie Finału (10 i 11 grudnia) dostarczycie paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Przekażecie je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.
6. Wolontariusz poinformuje Cię o tym, jak rodzina zareagowała na paczki i przekaże Ci Jej podziękowanie.

Weekend otwarcia bazy z opisami rodzin przypada na 19-20 listopada. Wybór rodziny będzie możliwy najpóźniej do 10 grudnia, ale rodziny mogą zostać wybrane przez darczyńców już wcześniej, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili.

Rodzina nie może sama zgłosić się do projektu. Rodzinę może zgłosić instytucja – np. jednostka pomocowa – lub inna osoba, wykonując następujące kroki:

1. Pobierz formularz zgody wstępnej ze strony: www.szlachetnapaczka.pl/zglaszam-rodzine
2. Spotkaj się z rodziną, którą chcesz zgłosić do Paczki. Opowiedz jej o projekcie i – jeśli rodzina jest zainteresowana – poproś jej
przedstawiciela o podpisanie zgody na kontakt z wolontariuszem.
3. Zrób zdjęcie lub skan dokumentu, a oryginał wyślj na adres Stowarzyszenia WIOSNA (ul. Berka Joselewicza 21. 31-031 Kraków).
4. Wypełnij formularz zgłoszenia rodziny na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/zglaszam-rodzine
Gdy wykonasz powyższe kroki, wolontariusze będą mogli spotkać się z wskazaną przez Ciebie rodziną. Nie jest to równoznaczne z włączeniem rodziny do projektu. Taka decyzja jest podejmowana dopiero po spotkaniach wolontariuszy z rodziną.

Wolontariusze odwiedzają rodziny do końca listopada. Do tego czasu nowe rodziny w potrzebie mogą pojawiać się w naszej internetowej bazie.

Finał SZLACHETNEJ PACZKI, czyli tzw. weekend cudów, przypada 10-11 grudnia. To wtedy Darczyńcy dostarczają do magazynów paczki, które następnie są dostarczane rodzinom w potrzebie.

W SZLACHETNEJ PACZCE możesz zaangażować się w sposób najlepszy dla siebie!

1. Wpłata na Paczkę - jednorazowa wpłata to szybki i prosty sposób na pomaganie z Paczką. Wpłacam >>
2. Indeks dla dziecka - możesz wybrać dziecko, któremu ufundujesz Indeks. Tym samym dasz mu szansę na rozwój w ramach Akademii. Więcej >>
3. Inwestor Społeczny - to pomysł na zaangażowanie dla osób, które chcą uszlachetnić siebie i swój biznes. Inwestujesz raz 5000 PLN w wybrany przez Ciebie rejon Paczki, a potem to Ty decydujesz, na ile się angażujesz. Zostań Inwestorem >>
4. SZTUKA TERAZ - to pomysł na pomaganie dla miłośników sztuki i piękna. Licytując dzieło sztuki, wspierasz nie tylko obiecującego artystę, ale też rodziny w potrzebie. Czytaj więcej >>
5. Moda na Polskę - w tym roku możesz kompletować świąteczne kreacje i jednocześnie pomagać razem z Paczką! Znani projektanci (m.in. Ania Kuczyńska Robert Kupisz) tworzą dla Paczki unikalną kolekcję ubrań. Kupuję i pomagam >>
6. Klub Filantropa - członkowie Klubu Filantropa wspierają Paczkę regularnymi wpłatami – to dzięki nim możemy stabilnie działać, rozwijać się i z roku na rok pomagać jeszcze lepiej i więcej. Dołącz >>

1. Nowe sposoby pomagania

Wprowadzamy nowe sposoby zaangażowania dla tych, którzy chcą pomagać. SZLACHETNA PACZKA to już nie tylko robienie paczek, ale też pomaganie poprzez licytowanie dzieła sztuki, czy kupowanie ubrań! Sprawdź >>
2. Paczki Plus – specjalistyczna pomoc dostosowana do potrzeb
Paczka to nie tylko pomoc przygotowywana przez darczyńców, ale również projekty specjalistyczne t.j.: Paczka Seniorów, Paczka Prawników, Paczka Biznesu,Paczka Lekarzy, Paczka Przygody. Sprawdź >>
3. Nazywamy nowe kategorie biedy
Nazwę „Samotny rodzic”, zamieniamy na „Samodzielny rodzic” – chcemy podkreślić, że osoby samotnie wychowujące dzieci to bohaterowie, którzy dzielnie walczą o dobre życie dla swojej rodziny. Wprowadzamy też nową kategorię: „Trudny start w samodzielność”, bo chcemy wspierać tych, którzy zaczynają dopiero samodzielne życie, albo odbudowują je na nowo. Mogą to być zwłaszcza: absolwentki Domu Samotnej Matki i absolwenci Domów Dziecka, jak również studenci, którzy starają się utrzymać i uczyć (a nie mogą liczyć na wsparcie rodziny) i młode rodziny na starcie zmagające się z trudną sytuacją finansową.

Szkoła, firma lub instytucja może zaangażować się w wielu rolach:

1. Darczyńca Paczki  - jako darczyńca w systemie rejestruje się jedna osoba, która będzie odpowiedzialna za koordynowanie działań całej klasy/szkoły/firmy. Ważne jest to, aby każda zaangażowana osoba była świadoma tego, co współtworzy i komu pomaga.
2. Inwestor Społeczny (propozycja dla firm): www.szlachetnapaczka.pl/inwestor-spoleczny
3. Darczyńca AKADEMII PRZYSZŁOŚCI – możecie wspólnie z pracownikami czy całą klasą ufundować Indeks Sukcesów dla wybranego dziecka, które dzięki Wam będzie mogło rozwijać się w ramach Akademii i pokonywać swoje szkolne porażki. Bazę z opisami dzieci otworzymy 19 listopada.
4. Klub Filantropa – jego członkowie wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ regularnymi wpłatami: www.szlachetnapaczka.pl/klub-filantropa
5. SuperW – wolontariat: www.superw.pl

Projekt SZLACHETNA PACZKA nie prowadzi zbiórki darów. Chcąc podarować coś od siebie w dobrym stanie, należy wybrać rodzinę jako darczyńca i wziąć odpowiedzialność za zorganizowanie całej paczki dla danej rodziny lub dołączyć się do innej grupy robiącej paczkę.

SuperW to wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI lub AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Zaangażowanie wolontariusza zaczyna się od procesu rekrutacji i zgłoszenia przez stronę www.superw.pl Następnie, w przeciągu trzech dni roboczych, kandydat otrzymuje telefon od Lidera Rejonu z zaproszeniem na spotkanie. Celem tego spotkania jest m.in.: poznanie się, przybliżenie kandydatowi projektu oraz przedstawienie wzajemnie swoich oczekiwań i możliwości. Spotkanie to jest przestrzenią do sprawdzenia zarówno motywacji, jak i kompetencji kandydata. Oprócz spotkania, wolontariusza czeka jednodniowe wdrożenie. W przypadku osoby biorącej udział w projekcie po raz pierwszy, wdrożenie jest kolejnym etapem rekrutacji. Po wdrożeniu następuje podjęcie wspólnej decyzji o tym, czy dany kandydat zostaje SuperW. (W przypadku wolontariusza doświadczonego, taka decyzja zapada jeszcze przed wdrożeniem).

Oczyście! Twój SMS o treści PACZKA na numer 75 465 (koszt 5 PLN + VAT).