Formularze PIT za 2021 rok – nowe wzory obowiązujące od stycznia 2022
Nowe formularze PIT obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, które konkretnie formularze PIT się zmieniły, gdzie je znajdziesz oraz na jakie nowości w rozliczaniu podatków warto zwrócić uwagę.
Które formularze PIT się zmieniły?
Na dzień 18 grudnia 2021 r. istnieje tylko Projekt Rozporządzenia Ministra Finansów, który modyfikuje dotychczasowe formularze PIT – dotyczące uzyskanych przychodów i dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2021 roku. Są to następujące arkusze: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Jeśli rozporządzenie nie wejdzie w życie i zostanie złożone zeznanie wg starego wzoru – zostanie ono uznane za prawidłowe. Nowe rozporządzenie zastąpi aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2019 r. w sprawie wzorów zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2434 oraz z 2020 r. poz. 2418).
Zmianie uległy również wzory załączników do zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, wśród których warto wymienić: PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/IP, PIT/M, PIT/MIT, PIT/O, PIT/PM, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/WZ i PIT/SE.
Jeśli masz wątpliwości, który formularz wybrać możesz skorzystać z prostego i intuicyjnego rozwiązania jakim jest program PITax.pl, który pomoże Ci przejść przez cały proces rozliczenia, wybrać formularz i właściwe ulgi:
Nowe formularze PIT – co się zmieniło od 1 stycznia 2022 r.?
Nowe formularze PIT łączą się ze zmianami ustawowymi, wywołanymi m.on. walką z epidemią COVID-19 oraz chęcią przeciwdziałania jej skutkom dla polskiej gospodarki. Zawierają również zmiany o charakterze porządkowym i dostosowawczym.
Poznaj niektóre z nich:
Rozszerzenie zakresu odliczenia od podatku darowizn przekazanych na rzecz walki z epidemią COVID-19. Ulgą są objęci podatnicy, którzy w 2021 roku przekazali laptopy lub tablety jednostkom oświatowym lub innym jednostkom celem dalszego nieodpłatnego przekazania organom oświatowym.
Zmianie ulega kwota podlegająca rozliczeniu: 150% kwoty albo 100% kwoty przekazanej w 2021 roku (nie ma już 200% kwoty w odróżnieniu od darowizn przekazanych w roku 2020). Odliczenie kwoty odpowiadającej 150% wartości przekazanej darowizny dotyczy darowizn przekazanych w okresie 1.01.2021-31.03.2021. Z kolei odliczenie kwoty odpowiadającej 100% przekazanej kwoty – dla darowizn dokonanych w okresie od 1.04.2021 aż do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii COVID-19. [zmiany w PIT/O].
Pozostałe odliczenia darowizn na przeciwdziałania COVID-19 pozostają aktualne.
Rozszerzenie zakresu zwolnienia z podatku PIT w zakresie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia m.in. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (wg art. 13. pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Od 1 stycznia 2021 zwolnieniu z podatku podlegają także przychody podatnika do ukończenia 26. roku z tytułu odbywania praktyk absolwenckich oraz staży uczniowskich, do wysokości 85 528 zł. [zmiany w PIT-37 i PIT-36].
Wprowadzenie nowego podmiotu, na którym w określonych przypadkach ciążą obowiązki płatnika – spółki nieruchomościowej w związku z dochodem uzyskanym z przeniesienia udziałów i ogółu praw i obowiązków [zmiany w PIT-38 i PIT-36].
Nowe wzory formularzy PIT – kogo dotyczą?
Nowe formularze PIT-36 lub PIT-36S (dotyczący spadku) będą odpowiednie dla Ciebie, kiedy:
• prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej,
• rozliczasz się za pomocą skali podatkowej (17%, 32%),
• uzyskujesz przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu i innych tego typu form zarobkowania,
• posiadasz przychody z zagranicy (to może być zarówno wynagrodzenie, jak i świadczenie socjalne, np. emerytura).
Wybierz formularz PIT-36L lub PIT-36LS (dotyczący spadku), jeśli:
• prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej,
• rozliczasz się za pomocą liniowej formy opodatkowania dochodów.
PIT-37 będzie Cię dotyczył, gdy:
• źródłem Twoich dochodów jest wynagrodzenie netto (np. na podstawie obowiązującej w 2020 roku umowie o pracę),
• Twój pracodawca odprowadza za Ciebie stosowne składki (o nie jest pomniejszone Twoje wynagrodzenie).
Poniżej znajdziesz również zestawienie nowych załączników do deklaracji podatkowych:
• PIT/B – dla przedsiębiorców,
• PIT/IP – dla osób z dochodami lub stratami dotyczącymi ustawowo określonych praw własności intelektualnej,
• PIT/O – pozwalający na skorzystanie z odliczeń od dochodów (np. wspomnianej już darowizny osocza przez ozdrowieńców COVID-19) lub podatku,
• PIT/SE – poświęcony dochodom z działalności na specjalnej strefie ekonomicznej oraz na podstawie decyzji o wsparciu,
• PIT/WZ – czyli wniosek o przygotowanie rocznego rozliczenia podatkowego za podatnika.
Gdzie pobrać nowe formularze PIT?
Pamiętaj, że czas na złożenie deklaracji podatkowych dla formularzy PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 masz do 2 maja 2022. Jest to też termin wypełnienia rubryki z 1%.
Wybierz właściwy dla siebie formularz PIT. Druki PIT 2021:
Z kolei jeśli poszukujesz formularzy elektronicznych dla płatników, z pomocą przychodzi Ci strona: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-platnikow/.
Aby pobrać nowe formularze PIT w wersji do druku – do złożenia w odpowiednim organie podatkowym, możesz również odwiedzić stronę:
https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/.
Nie czekaj do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku, jeśli chcesz przekazać 1%!
Pamiętaj, że tylko rozliczenie złożone w terminie pozwoli na skorzystanie z możliwości przekazania 1% Twojego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP).
W Polsce nadal 2 miliony osób żyją w skrajnym ubóstwie. Dotarcie do nich jest pierwszym i często najważniejszym krokiem w niesieniu mądrej pomocy. Pomocy, która nie jest możliwa bez wsparcia z zewnątrz – bez darczyńców czy tych, którzy decydują się przekazać Szlachetnej Paczce 1% swojego podatku (KRS 0000050905).
Dzięki Twojemu wsparciu i w tym roku uda się pomóc najbardziej potrzebującym odzyskać godność, marzenia i dać nadzieję na zmianę. Twój 1% ma znaczenie.
Aby przekazać 1% podatku możesz w swojej deklaracji podać numer KRS 0000050905 lub skorzystać z programu PITax.pl, który pomoże Ci w szybki i prosty sposób rozliczyć swój PIT: