JAK WYPEŁNIĆ PIT-37 ONLINE?

Deklaracja PIT-37 jest najbardziej powszechną deklaracją podatkową. Ten artykuł podpowie Ci, czy Ty także powinnaś lub powinieneś po nią sięgnąć, jak odliczyć ulgi, oraz jak uniknąć błędów przy składaniu PIT-a dzięki rozliczeniu online.

JAK WYPEŁNIĆ PIT-37 ONLINE?

PIT-37 – DLA KOGO?

PIT-37 to najczęściej wypełniany PIT w Polsce. W zeszłym roku po ten formularz sięgnęło prawie 17 mln podatników, a rozliczenie na PIT-37 stanowiło ponad 80% wszystkich złożonych zeznań podatkowych. Powinnaś/powinieneś także po niego sięgnąć, jeżeli:

• jesteś pracownikiem etatowym (zatrudnionym na umowę o pracę),

• jesteś zleceniobiorcą (umowa zlecenie) lub pracujesz na kontrakcie menadżerskim,

• osiągałaś/eś przychody z tytułu umowy o dziełopraw autorskich czy innych praw majątkowych,

• jesteś emerytem lub rencistą i chcesz rozliczyć ulgi lub w ciągu roku miałaś/eś inne przychody obok emerytury lub renty.

PIT-37 – DO KIEDY?

PIT-37 za rok 2018, podobnie jak większość deklaracji, należy złożyć do 30 kwietnia 2019 roku (w tym roku będzie to wtorek). Pamiętaj jednak, że im wcześniej złożysz zeznanie, tym wcześniej otrzymasz zwrot podatku! Najszybciej otrzymasz zwrot rozliczając się online – urzędy skarbowe przy rozliczeniu elektronicznym mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaty podatku (licząc od daty złożenia deklaracji).

JAK ROZLICZYĆ PIT-37 ONLINE?

W tym roku dla podatników dostępne są dwa rodzaje rozliczeń online:

1) Twój e-PIT

Ci, którzy rozliczają się na drukach PIT-37 lub PIT-38 mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli możliwości rozliczenia się przez portal podatki.gov.pl, udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Znajdziemy tam automatycznie wypełniony dla nas PIT za 2018 rok. Dzięki tej opcji podatnik teoretycznie nic nie musi robić, gdyż deklaracja została uzupełniona za niego na podstawie danych przesłanych przez płatników (głównie są to deklaracje PIT-11) do urzędów skarbowych. W praktyce jednak warto zalogować się na swoje konto w portalu i sprawdzić, czy na pewno wszystko zostało wypełnione prawidłowo (w końcu to dopiero pierwszy rok tej funkcjonalności). Sprawdzając swojego PIT-a nie zapomnijmy o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

2) Rozliczenie online – programy do rozliczeń

Wszyscy podatnicy mogą również w dalszym ciągu rozliczyć się online za pomocą dostępnych na rynku programów do rozliczeń i złożyć PIT elektronicznie poprzez system e-deklaracje. Programy te w intuicyjny sposób przeprowadzają podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji, minimalizując ryzyko błędu. W programie również bardzo łatwo jest rozliczyć przysługujące nam ulgi, jak i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Z poziomu programów jednocześnie wysyłamy deklarację i odbieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru PIT (tzw. UPO).

Przeczytaj więcej o rozliczeniu online >

Pobierz program do rozliczeń PIT

PIT-37 A WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW

Jeżeli rozliczasz się na druku PIT-37 możesz zrobić to wspólnie z małżonkiem – chyba, że któreś z Was prowadzi działalność gospodarczą, wtedy rozliczając się wspólnie, powinniście zrobić to na PIT-36.

Jeżeli jedno z Was rozlicza się ryczałtowo albo liniowo, będziecie musieli rozliczyć się osobno.

Przeczytaj więcej o wspólnym rozliczeniu małżonków i sprawdź, czy w Waszym przypadku jest to opłacalne >

PIT-37 A ULGI OD PODATKU

Od swojego dochodu wykazanego w PIT-37 możesz odliczyć szereg ulg, m.in. ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną czy darowizny. Jeżeli posiadasz dzieci, należy Ci się również ulga prorodzinna. Aby z nich skorzystać, do rozliczenia należy dodać załącznik PIT/O, na którym wypisujemy odliczenia, jakie nam przysługują i ich kwoty.

Przeczytaj więcej o ulgach >