RAZEM NAJLEPIEJ
Przygotowując paczkę w gronie osób z pracy, znajomych, rodziny sprawiasz, że korzysta na tym obdarowany – bo łatwiej jest Wam odpowiedzieć na Jego potrzeby, ale też zyskujecie Wy. Działanie w grupie daje przestrzeń do podzielenia się obowiązkami, wspólnej mądrej pomocy i do integracji. Uwalnia też dobrą energię płynącą z realizacji wspólnego celu. Pomoc przygotowywana w firmach i instytucjach to prawie 33% wszystkich paczek! Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkim potrzebującym Rodzinom.
Dzięki instrukcji poniżej pokażemy Ci krok po kroku jak sprawnie przygotować Paczkę wybranej Rodzinie.
Zaangażuj swoich znajomych, współpracowników lub uczniów
i zrób Paczkę w paczce!
Zrób Paczkę w paczce i pomóż tym,
którzy mają trudniej
Pomaganie jest piękne, łączy i wyzwala w ludziach cudowne emocje. Sprawdźcie to w swoim gronie!
Robienie Paczki integruje zespół wokół szczególnego celu, przełamuje rutynę w pracy, w szkole i uwalnia wyjątkową, dobrą energię. Jest coś dobrego do zrobienia!
Działanie w grupie i połączenie sił powodują, że łatwiej odpowiedzieć na potrzeby potrzebujących Rodzin. Razem możecie więcej!
Zobacz jak sprawnie i bezpiecznie
przygotować Szlachetną Paczkę
Pobierz checklistę przygotowania Szlachetnej Paczki w firmie POBIERZ PDF
Poświęć chwilę na przygotowanie
Dowiedz się więcej o tym, jak działa Szlachetna Paczka i jak pomagamy. Jeśli robiłeś Paczkę już wcześniej – możesz przejść do kolejnego kroku.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze Szlachetną Paczką, dowiedz się więcej o tym, jak wspieramy potrzebujących i “o co chodzi z tą mądrą pomocą”. Szczegóły znajdziesz na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce.
Jeśli to konieczne, uzyskaj zgodę na przygotowanie Szlachetnej Paczki w firmie czy instytucji, w której pracujesz lub się uczysz. Na każdym z etapów pamiętaj, żeby dbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób, które pomagają razem z Tobą.
Zaangażuj zespół
Paczka w Paczce to siła grupy. Dowiedz się jak zbudować drużynę, angażującą się w pomoc i podzielić w niej role, by przygotowanie paczki poszło Wam sprawnie.
Aby przygotować Szlachetną Paczkę dla jednej lub więcej Rodzin – potrzebujesz wsparcia. Jedna Paczka w ubiegłym roku miała średnią wartość ok. 3 640 zł, a przygotowywały ją średnio ok. 24 osoby. Szlachetne Paczki są różne, tak jak różne sa rodziny i ich potrzeby. Wybierz rodzinę, której potrzeby będziesz w stanie zrealizować. Zastanów się, kto w firmie najchętniej angażuje się w akcje pomocowe i zaproponuj dołączenie do tej inicjatywy. Najlepiej, kiedy jedna osoba koordynuje przygotowanie Paczki i ma pełną wiedzę w tym zakresie, ale dobrze mieć też wsparcie.
Warto ustalić, jakiej Rodzinie chcecie pomóc – czy matce wychowującej samodzielnie dzieci, choremu, osobie z niepełnosprawnością, a może samotnemu seniorowi?
Jeśli przygotowujesz Szlachetną Paczkę w firmie, przeczytaj poradnik. POBIERZ PDF
PRO TIPS
Wybierzcie Rodzinę
To jeden z najważniejszych etapów - tutaj zdecydujesz, komu będziesz pomagał - historie potrzebujących Rodzin znajdziesz na stronie www Szlachetnej Paczki.
W zespole, w którym zdecydowaliście się zorganizować Paczkę - wybierzcie Rodzinę na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny. Najlepiej wybrać Rodzinę od razu, przeglądając historie, potrzeby oraz lokalizację (bo będziecie musieli dostarczyć Paczkę do odpowiedniego magazynu w okolicy, przypisanego do danej Rodziny). Im później po 13 listopada wybierzecie Rodzinę, tym będziecie mieli mniej czasu na przygotowanie pomocy, która trafia do rodzin 11-12 grudnia. Upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby Rodziny zawarte w jej opisie.
Odbierzcie potwierdzenie i instrukcję
Tutaj dowiesz się jak podzielić się produktami z listy potrzeb Rodziny oraz gdzie znajdziesz “Poradnik Darczyńcy”.
Po wybraniu Rodziny, której historia chwyci Was za serce, otrzymacie mailowe potwierdzenie zostania Darczyńcą. W e-mailu zawarte będą dwie bardzo ważne informacje: podsumowanie potrzeb Rodziny i kontakt do Wolontariusza, który się nią opiekuje. Podsumowanie potrzeb to lista produktów, które powinny znaleźć się w Paczce. Zarówno tych kluczowych, często kosztowniejszych (np. lodówka, bo stara się popsuła, czy opał na zimę), jak i marzeń, które okazują się zaskakująco niewielkie - bo dziewczynka marzy o kredkach do szkoły czy nowym plecaku).
PRO TIPS
Skontaktujcie się z Wolontariuszem
Przygotowując Paczkę nie jesteś sam – masz wsparcie Wolontariusza Paczki, u którego uzyskasz kluczowe informacje – rozwiń i poznaj szczegóły.
W e-mailu otrzymanym po wyborze znajdziecie wspomniany kontakt do Wolontariusza – opiekuna wybranej przez Was Rodziny. Wolontariusz poznał ją wcześniej, zdiagnozował jej potrzeby i na tej podstawie włączył do Szlachetnej Paczki. Pozostaje z nią w kontakcie. To on zadba, aby Wasza pomoc dotarła prosto do Rodziny. Możecie sami skontaktować się z Wolontariuszem lub poczekać aż on to zrobi – zazwyczaj dzieje się to w ciągu kilku dni od wyboru. Wolontariusza możecie wypytać o szczegóły dotyczące potrzeb Rodziny i organizacji pomocy, doradzi, jak bezpiecznie dostarczyć paczkę do odpowiedniego magazynu. Pozostawajcie z nim w kontakcie aż do Weekendu Cudów (11-12 grudnia).
Niech się dzieje magia pomocy
Zebrać wspierających, zebrać pieniądze na zakupy, zebrać zakupione przedmioty – tu pokażemy Ci jak skoordynować przygotowania do kompletowania Paczki.
Macie już Rodzinę i znacie jej potrzeby. Pora zacząć organizować zawartość paczki. Są dwie najpopularniejsze formy przygotowywania Paczki w firmie / instytucji: zbiórka potrzebnych rzeczy albo zbiórka pieniędzy, a czasami połączenie jednego i drugiego. W dobie pandemii rekomendujemy zrobienie zbiórki pieniędzy, za które w sposób skoordynowany zakupione zostaną produkty i zebrane w jednym miejscu.
Zadbaj o komunikację, żeby zaangażować jak najwięcej osób. Wyślij maila do wszystkich pracowników, zajmij miejsce w firmowym newsletterze, zamieść ogłoszenie w Waszych wewnętrznych komunikatorach, poproś o wsparcie w komunikacji zespół HR czy komunikacji wewnętrznej. Podziel się z nimi historią wybranej Rodziny.
PRO TIPS
Zróbcie zakupy i zacznijcie kompletowanie Paczki
Zakupy – ich planowanie, zamawianie i zbieranie w jednym miejscu wymagają od Was dobrej koordynacji – szczególnie w warunkach pandemii.
Kiedy już zgromadzicie środki i zorganizujecie zbiórkę produktów - rozpocznijcie proces kompletowania Paczki. Zróbcie zakupy według listy potrzeb wybranej Rodziny. Zakupy możesz zrobić tradycyjnie np. w Biedronce lub online np. na platformie zakupowej Allegro.pl. Duże sprzęty warto zamówić bezpośrednio do rejonowego magazynu Paczki z dowozem w Weekend Cudów (koniecznie ustalcie to z Wolontariuszem!). Pozostałe rzeczy - zamówcie bezpośrednio do biura lub Waszego miejsca składania paczki i zadbajcie o to, aby miał je kto odebrać. Możecie się też umówić na zamówienie i dostarczanie produktów do jednej lub kilku wybranych osób, które potem skupią się na pakowaniu.
Zobacz, jak Paczkę organizował Onet i jakie emocje temu towarzyszą. Czytaj tutaj
Umówcie się na pakowanie, w tym roku - także online
Pakowanie to bardzo przyjemny moment, ale jest kilka ważnych zasad i rad, o których nie powinniście zapomnieć. O tym musicie koniecznie pamiętać.
Pora zapakować prezenty, które jako Wasza Szlachetna Paczka trafią do Rodziny. Wspólne pakowanie Paczki to świetny pomysł na integrację, np. z okazji Mikołajek. Kilka osób, wystarczą 3-4, powinno umówić się w biurze lub innym miejscu (mieszkanie, sala gimnastyczna) na zapakowanie zgromadzonych prezentów, ale online – może w tym uczestniczyć każdy pracownik, umilając pakującym czas.
Przygotuj wcześniej: duże kartony (paczka składa się z wielu produktów, które najłatwiej pakować grupami, np. produkty spożywcze, chemia, ubrania, pościel itd., do dużych kartonów (nie reklamówek, toreb prezentowych itp.), ale tak, żeby paczki nie były za ciężkie), szeroką taśmę klejącą, papier do pakowania, wstążki i inne ozdoby. Każda Paczka musi być oznaczona specjalnym kodem identyfikacyjnym, który dostaniecie w e-mailu potwierdzającym wybór Rodziny.
Zadbajcie o dostarczenie Paczki do magazynu
To moment, kiedy przekazujecie Paczkę do magazynu, z którego będzie dostarczona do Rodziny. Tu znajdziecie kilka ważnych rad.
Na tym etapie potrzebujecie transportu, zazwyczaj wystarczy jeden większy samochód lub dwa samochody osobowe, aby w Weekend Cudów dostarczyć Paczki pod wskazany w mailowym potwierdzeniu adres rejonowego magazynu Szlachetnej Paczki. Dokładny termin i godzinę dostarczenia Paczki umówicie z Wolontariuszem, który ze względów bezpieczeństwa razem z innymi Wolontariuszami będzie dbał o zachowanie limitu osób przebywających w magazynie w jednym momencie. Pamiętajcie, żeby do magazynu wybrać się w maksymalnie 3-4 osoby. Noście maseczki, dezynfekujcie ręce i zachowujcie dystans.
Drugą możliwością na dostarczenie Paczki do magazynu jest skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która odbierze Paczki spod wskazanego adresu. Jeśli wybierzecie tę opcję, pamiętajcie, aby ustalić wszystko z wolontariuszem i podać kurierowi jego numer telefonu.
Cieszcie się Weekendem Cudów i czekajcie na pełną emocji relację Wolontariusza
Na koniec - zwieńczenie Waszego zaangażowania - radość z Waszej paczki i reakcja obdarowanych!
Weekend Cudów to najpiękniejsze dwa dni z całego roku działania Szlachetnej Paczki. Kilkanaście tysięcy Rodzin w potrzebie z niemal każdego zakątka Polski otrzyma mądrą, konkretną pomoc od Darczyńców, takich jak Wy. Pod koniec Weekendu możecie zadzwonić do Wolontariusza, jeśli sam nie zrobi tego wcześniej, i zapytać o reakcje Rodziny, której pomogliście. Po Weekendzie Cudów Wolontariusz przygotuje dla Was również tzw. Prezent dla Darczyńcy, który będzie piękną pamiątką Waszej firmowej Szlachetnej Paczki. Jako firma / instytucja otrzymacie także certyfikat, który będziecie mogli powiesić w honorowym miejscu w biurze.
Pobierz checklistę przygotowania Szlachetnej Paczki w firmie POBIERZ PDF
MASZ JESZCZE WĄTPLIWOŚCI?
Zobacz, jak wygląda radość obdarowywanych Rodzin. To się dzieje dzięki Wam.
A POMOC PACZKI W TYM ROKU JEST POTRZEBNA JAK NIGDY
Masz pytania?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz do nas:
Skorzystaj z naszej infolinii:
(+48) 12 333 78 00 (w godz. 9-20)