Brand
Szlachetna Paczka

Zostań Wolontariuszem
Szlachetnej Paczki

bo też dzięki Tobie świat może być lepszy

SZLACHETNA PACZKA to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomaga wyjść z biedy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji – ubogim rodzinom, niepełnosprawnym czy samotnym seniorom – poprzez niesienie tzw. mądrej pomocy. Paczka daje potrzebującym przede wszystkim impuls do zmiany i wspiera ich w tym, by zaczęli samodzielnie radzić sobie w życiu, by pokonali dotychczasowe trudności i niemoc.

Szlachetna Paczka działa w całej Polsce – jest to możliwe dzięki pracy wolontariuszy. By mogła pomagać również w Twojej okolicy, potrzebuje zaangażowania tych, którzy mają inicjatywę i nie są obojętni na krzywdę i cierpienie ludzi wokół. Potrzebuje Ciebie.

Tu, w Paczce, możesz realnie zmienić historie życia potrzebujących i poczuć autentyczną radość z pomagania!

Wolontariusz czy Lider zespołu wolontariuszy?

Możesz działać, realizując jedną z tych ról w danej lokalizacji.
Zobacz czym się różnią i zdecyduj, którą ścieżkę wybierzesz.

Wolontariusz

Wolontariusz

Bez niego nie uda nam się dotrzeć bezpośrednio do potrzebujących, ocenić ich sytuacji według kryteriów „mądrej pomocy”. W całej Polsce potrzebujemy ich ponad 11 tys., bo naszym wspólnym celem jest dotarcie w tym roku do prawie 30 tys. rodzin w potrzebie.

Odwiedza rodziny w potrzebie – poznaje ich historie i decyduje o włączeniu do programu. Spotyka się z rodziną również po wręczeniu paczki, aby wspierać ją na drodze do zmiany życia.

Kontaktuje się z Darczyńcą, który wybierze „jego” rodzinę, by o niej opowiedzieć i wesprzeć radą w przygotowaniu paczki.

W czasie grudniowego „Weekendu Cudów” przejmuje paczkę od darczyńców i pomaga dostarczyć ją rodzinie, którą ma pod opieką. Przekazuje darczyńcy reakcje rodziny i podziękowania.

zostań WOLONTARIUSZEM >
Lider

Lider

Bez niego Paczka nie działałaby lokalnie a wolontariusze nie mieli koordynacji. Jest lokalnym sercem Paczki. Lider organizuje jeden z prawie 700 rejonów i ma realny wpływ na skalę pomocy w swojej okolicy.

Koordynuje kontakt z lokalnymi władzami, służbami mundurowymi, dyrektorami szkół czy ośrodków społecznych, aby zebrać i zweryfikować informacje o rodzinach w potrzebie. Tworzy ich bazę, którą następnie weryfikują wolontariusze.

Zarządza zespołem wolontariuszy, koordynuje ich działania, powierza zadania i monitoruje postępy ich pracy, aby jak najwięcej rodzin w okolicy mogło otrzymać pomoc. Dba o to, by wszyscy potrzebujący z ich rejonu znaleźli swoich darczyńców.

Organizuje Finał Paczki w rejonie - pozyskuje miejsce na magazyn paczek podczas Finału, tworzy harmonogram przyjmowania i rozwożenia paczek do rodzin oraz koordynuje jego realizację.

zostań LIDEREM >

Dlaczego warto zostać
Wolontariuszem lub Liderem?

MASZ WPŁYW I DZIAŁASZ Z SENSEM

Twoje działania mają sens i dają Ci ogromną satysfakcję. Zmieniasz otaczający Cię świat oraz dajesz potrzebującym impuls do zmiany. Kto wie, może to właśnie Ty zainicjujesz najważniejszą zmianę w ich życiu!

„To bardzo duże wyzwanie, które mimo wszystko przynosi dużą satysfakcję. Działając w Paczce robi się dużo dobrego dla innych i to jest piękne, kiedy można dostrzegać uśmiech u osób, którym się pomogło.” Wolontariusz Rafał
Masz wpływ i działasz z sensem

ROZWIJASZ SIĘ, ZDOBYWASZ NOWE KOMPETENCJE

Pomagając innym, pomagasz sobie. Zdobywasz doświadczenie i poszerzasz swoje kompetencje, w praktyce uczysz się planować, zarządzać projektami i ludźmi czy skutecznie się komunikować.

„Tak naprawdę uczysz się rzeczy, o których w życiu byś nie pomyślał, że wolontariat tyle może w ogóle dać. Możemy się sprawdzić w promocji, logistyce, wdrożeniach, szkoleniach.” Wolontariuszka Karolina
Rozwijasz się, zdobywasz nowe kompetencje

PRACUJESZ Z WYJĄTKOWYMI LUDŹMI

Poznajesz wyjątkowych ludzi i budujesz wartościowe relacje zawodowe i osobiste. Stajesz się ważnym członkiem lokalnej społeczności i pokazujesz, że robisz dobre rzeczy!

„Dzięki Szlachetnej Paczce poznaje się wielu wspaniałych ludzi. To dzięki nim ten projekt jest tak magiczny i niesamowity.” Wolontariusz Sebastian
Masz wpływ i działasz z sensem

JESTEŚ ŚWIADKIEM WYJĄTKOWYCH CHWIL

Takich, jak te, zobacz:

Masz pytania? Chcesz się dowiedzieć więcej? Napisz do nas:
lider@wiosna.org.pl lub wolontariusz@wiosna.org.pl

Jak zostać
Liderem lub Wolontariuszem

 • Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 • W ciągu kilku dni od Twojego zgłoszenia zadzwoni do Ciebie lider Twojego rejonu, aby umówić się na spotkanie.
 • Przyjdź na rozmowę z liderem
  Spotkanie ma na celu:
  - poznanie się;
  - zapoznanie się z obowiązkami pracy Wolontariusza;
  - ustalenie wspólnych oczekiwań
 • Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia!
 • Wypełnij krótki formularz na stronie www.superw.pl
 • W ciągu kilku dni od Twojego zgłoszenia zadzwoni do Ciebie koordynator Twojego regionu, aby umówić się na spotkanie.
 • Przyjdź na rozmowę z koordynatorem
  Spotkanie ma na celu:
  - poznanie się;
  - zapoznanie się z obowiązkami pracy Lidera;
  - ustalenie wspólnych oczekiwań
 • Podejmij decyzję o rozpoczęciu największego wyzwania swojego życia!

FAQ

Lider to osoba, która w swoim rejonie (lokalnym środowisku) zarządza zespołem wolontariuszy i poszczególnymi zadaniami, które mają na celu realizację Paczki.

Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz rozwijać się i pomagać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!