lubisz ludzi?

Możesz poświęcić ułamek swojego czasu, by skutecznie pomagać, zmieniać Twoje najbliższe otoczenie i wpływać na poprawę losu ludzi? ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM SZLACHETNEJ PACZKI!

SZLACHETNA PACZKA łączy tych, którzy mają otwarte serca i chcą mądrze pomagać, z rodzinami, które potrzebują wsparcia. Tylko w 2016 r. wartość materialna pomocy przekazanej w ramach Paczki wyniosła ponad 47 milionów zł!

Nie byłoby to możliwe bez pracy i zaangażowania drużyny ponad 10 tys. Wolontariuszy SuperW, którzy stanowią o sile Paczki i pełnią w niej kluczową rolę. Bo to oni docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określają, jaki rodzaj pomocy da im szansę na realną poprawę.

SuperW SZLACHETNEJ PACZKI łączą potrzebujących z darczyńcami!

Dlaczego warto być wolontariuszem
SZLACHETNEJ PACZKI?

Wpływam na swoje otoczenie. To jest mega!”
SuperW Michał

„Dołączyłam do Paczki, ponieważ szukałam miejsca, gdzie mogłabym pomagać innym i dobrze spożytkować swój wolny czas.”
SuperW Justyna

„Szlachetna Paczka to projekt, dzięki któremu poznaje się wielu wspaniałych ludzi. To dzięki nim ten projekt jest tak magiczny i tak wspaniały.”
SuperW Sebastian

Zostań wolontariuszem Paczki >

Co robi SuperW?

Współtworzysz rejon SZLACHETNEJ PACZKI

Nie działasz sam. Masz swojego szefa – lidera, a także współpracowników – innych wolontariuszy, z którymi tworzysz rejon, czyli lokalny „oddział” SZLACHETNEJ PACZKI. Uczestniczysz w spotkaniach zespołu i rozwijasz nowe kompetencje, np. poprzez angażowanie się w działania promocyjne.

Spotykasz się z rodzinami, które potrzebują pomocy

Podejmujesz decyzję o włączeniu rodziny do Paczki, czyli o przekazaniu jej pomocy materialnej i/lub specjalistycznej. Po spotkaniu i wywiadzie tworzysz opis rodziny, który następnie trafia do bazy. To z niej darczyńcy mogą wybierają rodziny, dla których przygotowują paczki.

Kontaktujesz się z darczyńcą

Gdy Darczyńca wybierze „Twoją” rodzinę, kontaktujesz się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki. Opowiadasz mu o rodzinie, wyjaśniasz, co jest jej potrzebne i umawiasz termin, w którym osobiście spotkacie się w magazynie podczas Finału Paczki.

Uczestniczysz w finale Paczki
(9-10 grudnia 2017)

To czas, kiedy wolontariusze przyjmują paczki od Darczyńców i pomagają dostarczyć je rodzinom, które mają pod swoją opieką. Finał to jednak nie koniec Paczki. W kolejnych miesiącach wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej w odkrywaniu nowych możliwości i wspierać w drodze do samodzielności.


Współtworzysz rzeczy wielkie!

Jesteś częścią Drużyny SuperW liczącej ponad 10 tys. Wolontariuszy. Wolontariusze to krwiobieg SZLACHETNEJ PACZKI. Dzięki nim Paczka może pomagać rodzinom w potrzebie i pozwala odmienić ich życie.

Chcę być SuperW! >


Wahasz się?

Spróbuj raz a zobaczysz. Bez Wolontariuszy nie ma Paczki. To Wy ją tworzycie, dzięki Wam rośnie, to dzięki Wam skala pomocy jest z roku na rok większa!


79% Wolontariuszy uważa, że Paczka to najważniejsze wydarzenie w ich życiu!


"To jest tak naprawdę odbudowywanie społeczeństwa, odbudowywanie więzi, to jest podnoszenie potencjału każdego człowieka, którego spotykamy”
SuperW Radek

Chcę być SuperW! >

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest SuperW PACZKI i czym się zajmuje?

Wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI pracuje z rodziną. Poprzez spotkania odkrywa potencjał rodziny i – na ile to możliwe – prowadzi ją do samodzielności. Jest łącznikiem między rodziną a darczyńcą. Pomocą w realizacji zadań jest przede wszystkim zespół wolontariuszy w rejonie oraz szkolenie.

Podstawowe zadania wolontariusza to:

Współtworzenie rejonu
Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa – lidera, a także współpracowników – innych wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.

Spotkania z rodzinami 
Wolontariusz podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki – o przekazaniu pomocy materialnej i/lub specjalistycznej. Po spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis rodziny. Dzięki temu po otwarciu bazy darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Kontakt z darczyńcą
Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego” rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Finału Paczki.

Finał Paczki odbędzie się w weekend 9-10 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej w odkrywaniu zasobów i prowadzić ku samodzielności.

Jakie wymagania muszę spełnić, by zostać SuperW?

Wystarczy chęć do działania i ukończone 18 lat. Jeśli lubisz ludzi, potrafisz działać w zespole, a przede wszystkim chcesz pomagać i się rozwijać, możesz być pewny/a, że się nadajesz. Nie zastanawiaj się, tylko po prostu do nas dołącz!

Czego mogę się nauczyć będąc SuperW?

Nasi wolontariusze zgodnie twierdzą, że dzięki byciu SuperW Paczki rozwinęli kompetencje społeczno-biznesowe. Nauczyli się organizacji czasu, pracy w zespole, zarządzania ludźmi, pracy projektowej. Nasi wolontariusze nabywają również umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. W tym roku przygotowujemy specjalną ofertę szkoleń rozwojowych z zakresu zarządzania, komunikacji i innych dziedzin– każdy wolontariusz będzie mógł z nich skorzystać!

Nie mam jeszcze 18 lat – czy mogę się zgłosić?

Wolontariuszami mogą być osoby pełnoletnie. Ale dla osób, które skończyły dopiero 16 lat, w Paczce również jest miejsce. Wystarczy zgoda rodziców i możecie zostać Wolontariuszami Wspomagającymi. Wraz z wolontariuszem będziecie brali udział w spotkaniach z rodzinami i pomagali mu budować jego rejon. Poznacie Paczkę, by w kolejnych edycjach kampanii wejść we wszystkie zadania już z doświadczeniem!

Jaki jest harmonogram i kiedy rozpocznę działania?

Wolontariuszy najintensywniej poszukujemy między lipcem a październikiem. Zaczynając wówczas swoją pracę, SuperW mogą najpełniej uczestniczyć w Paczce, doświadczając wszystkich ważnych wydarzeń i korzystając z wszystkich możliwości rozwoju, w tym szkoleń.

Moja miejscowość jest nieaktywna. Co mogę zrobić?

Jeśli gdzieś nie można się zgłosić, oznacza to, że mamy tam już komplet wolontariuszy. Ale nie zrażaj się, wciąż wiemy, jak spożytkować Twój potencjał – po prostu wybierz inną, najbliższą lokalizację. :-)

Chcę być SuperW! >

Masz pytania dotyczące wolontariatu
w SZLACHETNEJ PACZCE?

Napisz na:
wolontariusz@wiosna.org.pl
Zapraszam do kontaktu, Katarzyna Dąbek